Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Zmarł Wawrzyniec Myśliński  PostWysłany: 13-01-2021 - 15:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 13:55, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WaldemarChorążewicz
Temat postu: Wspomnienie o Wawrzyńcu.  PostWysłany: 14-01-2021 - 10:03
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2009
Posty: 1517

Moje wspomnienie
Wawrzyńca poznałem kilkanaście lat temu w APW o/ w Pułtusku. Kierownik archiwum zaproponował nam
współpracę w zakresie indeksowania skorowidzów wskazanych przez nas parafii. Wawrzyniec zajął się swoim ukochanym Przasnyszem, a ja moją rodową kolebką czyli Myszyńcem. Jego rekord, to 85 000 wpisów, które zostały umieszczone w wyszukiwarce AP i stanowiły istotną pomoc w poszukiwaniu przodków dla tak wielu.
Po sukcesie projektu w APW w Grodzisku przyszła kolej na Pułtusk. Pan Krzysztof Wiśniewski, kierownik archiwum przystał na naszą ofertę i po kilku sesjach w których uczestniczyli Leszk Ćwikliński, Krzysiek Dławichowski, Jacek Okulus, Wawrzyniec i moją skromną osobą, digitalizacja ruszyła pełną parą.
Po Pułtusku przyszła kolej na Mławę. Wawrzyniec jeździł tam codziennie tak jak do normalnej pracy na etacie. Włożył w to mnóstwo energii oraz swoiej skromnej emerytury Smile
Jego dorobek digitalizacyjny to ponad 2 mln skanów, które zostały umieszczone w Metrykach i Genbazie.
W międzyczasie indeksował parafie mazowieckie. Razem wstawił pod własnym nazwiskiem 158 tys. indeksów plus 50 tys. jako Incognito.
Po rozstaniu się Polskim Towarzystwem genealogicznym, Wawrzyniec szukał nowego pola na ujście swojej niespożytej energii.
Wstąpił do Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, które udzieliło mu wsparcia logistycznego. Rozpoczął negocjacje z kierownikami USC z pow. przasnyskiego, makowski i ciechanowskiego. jeździł po kilka razy i przekonywał ich o korzyściach płynących z digitalizowania zasobów z lat 1915-1935. Sfotografował księgi w 42 USC. Wszystkie zostały zindeksowane, a skany umieszczono w Genbazie.
W międzyczasie pomógł mi sfotografować księgi kurpiowskiej parafii Lipniki, które przetrwały wiele lat w skrytce w suficie na plebanii. Pomimo pogorszenia stanu zdrowia fotografował ze mną i Mariuszem Momontem dokumenty z teczek spraw spadkowych z terenu Mazowsza w AP w Płocku.

Zawsze gościnny, udzielał schronienia dwójce fotografów z Koszalina gdy wybierali się na sesję do AP.
Będzie mi go bardzo brakowało.
Waldemar

_________________
pozdrawiam,
Waldemar Chorążewicz
https://www.facebook.com/groups/1183751205134383/


Ostatnio zmieniony przez WaldemarChorążewicz dnia 14-01-2021 - 19:37, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bożena_PrymusOffline
Temat postu: Wspomnienie o Wawrzyńcu.  PostWysłany: 14-01-2021 - 11:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 270

Status: Offline
Zostawił nam niezły dorobek , mimo tego ,że ludzie którzy powinni go wspierać ,rzucali mu kłody pod nogi.Ale się nie poddał , wiedział ,że to co robi to dla ogółu a nie dla jednostek.
Wielki pasjonat genealog tak trudno go pożegnać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniewski_AdamOffline
Temat postu: Re: Zmarł Wawrzyniec Myśliński  PostWysłany: 14-01-2021 - 12:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 239

Status: Offline
Kilka razy spotkaliśmy się w AP Mława, kiedy skanował księgi. Zawsze znalazł chwilę, żeby porozmawiać, pomóc.
Żegnaj.

Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Izabela_CzaplickaOffline
Temat postu: Wspomnienie o Wawrzyńcu.  PostWysłany: 14-01-2021 - 14:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2014
Posty: 37

Status: Offline
Z Wawrzeńcem znam się 4 lata, jesteśmy z tego samego miasta. Gdy tylko dowiedział, że ja również zajmuję się indeksacją odnalazł mnie i tak zaczęła się nasza znajomość. Dwa miesiące temu rozmawiałam z nim telefonicznie. Narzekał że mu zdrowie już nie pozwala dalej indeksować. Był wesoły i chętny do pomocy w każdej sprawie. Bardzo cieszył się z prawnuka. Dzięki Wawrzyńcowi mogłam zindeksować moją parafię Grudusk oraz okoliczne parafię.
Będzie mi jego brakować. Pozostało tylko pamiętać o jego pracy dla genealogii i odwiedzać na cmentarzu.

Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Matuszewska_MagdalenaOffline
Temat postu: Wspomnienie o Wawrzyńcu.  PostWysłany: 14-01-2021 - 19:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-08-2008
Posty: 36
Skąd: Różan/Warszawa
Status: Offline
Znałam Wawrzyńca - dzięki Waldkowi - tylko listownie i z forum, ale przede wszystkim dzięki jego ogromnej pracy na rzecz genealogii. Ujmująco grzeczny, rozsądny i bardzo skromny.
Wawrzyńcu, dziękuję Ci szczególnie za cały powiat makowski - USC z lat 1915-1935. Wiem, ile to kosztowało trudu i energii, ile wizyt w każdym urzędzie.
Czuwaj tam z góry nad bracią genealogiczną.
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Zmarł Wawrzyniec Myśliński  PostWysłany: 17-01-2021 - 06:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
„ Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” - ks. Jan Twardowski

Pokój Jego duszy.

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2021 - 08:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Wawrzyńca Rodzinie i przyjaciołom.

R.I. P.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bożena_PrymusOffline
Temat postu: Wawrzyniec Myśliński- wspomnienie 1 rocznica śmierci  PostWysłany: 10-01-2022 - 15:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 270

Status: Offline
Witajcie
Dziś jest pierwsza rocznica śmierci naszego kolegi Wawrzyńca , wielkiego pasjonata geneaologii , człowieka , któremu nie tylko ja dużo zawdzięczam.
Wawrek zawsze będziesz z nami w naszych sercach.

Artykuł o Wawrzyńcu


https://drive.google.com/file/d/1uYdQxR ... rLt4__z-Yk

Pozdrawiam

Bożena Prymus
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Popkowicz_BronisławOffline
Temat postu: Wawrzyniec Myśliński- wspomnienie 1 rocznica śmierci  PostWysłany: 10-01-2022 - 18:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2008
Posty: 362
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzięki Ci Bożenko za pamięć o pierwszej rocznicy śmierci naszego serdecznego Przyjaciela, Wawrka Myślińskiego. A dzięki linkowi do obszernego artykułu przybliżającego Jego postać, Wawrek staje przed nami jak żywy. Zachowuję w sercu pamięć o Nim, wdzięczność za pomoc i współpracę przy digitalizacji w AP Grodzisk Maz., a szczególnie za kontakty telefoniczne i mailowe, gdzie mogliśmy się przed sobą wyżalić na przykrości, które nas spotykały ze strony wielu osób ze środowiska, które spowodowały, że obaj wystąpiliśmy z szeregów PTG. Z tego powodu byliśmy sobie w sposób szczególny bratnimi duszami.
Odszedł niespodziewanie, przedwcześnie, pasjonat bez reszty zaangażowany w pracę pro publico bono na rzecz genealogii. Jego zasług nie da się przecenić. Niech mu Niebiosa wynagrodzą jego poświęcenie, a odzyskane dla pamięci obecnych i przyszłych pokoleń dusze przodków, niech za Nim orędują. Spoczywaj w pokoju.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Wawrzyniec Myśliński- wspomnienie 1 rocznica śmierci  PostWysłany: 10-01-2022 - 18:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 19-02-2022 - 16:28, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Wawrzyniec Myśliński- wspomnienie 1 rocznica śmierci  PostWysłany: 10-01-2022 - 20:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Bożenko,
dołączam się do podziękowań. Piękny upamiętniający artykuł. Z Wawrkiem miałam przyjemność i zaszczyt się poznać na którychś (nie pamiętam) urodzinach GenPol-u. Podziękowałam za ogrom pracy i tak od słowa do słowa wspomniałam parafie i rodziny, które dzięki Niemu odnalazłam. Tak bardzo żałuję ,że nie miałam dyktafonu, bo "sypał" informacjami jak z rękawa. Miły, serdeczny Człowiek, wielki pasjonat i genealog.

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Izabela_CzaplickaOffline
Temat postu: Wawrzyniec Myśliński- wspomnienie 1 rocznica śmierci  PostWysłany: 10-01-2022 - 21:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2014
Posty: 37

Status: Offline
Dziękuję Ci Bożenko za wspomienie o Wawrzyńcu.
Ja mam możność odwiedzić na cmentarzu.
Po śmierci Wawrzyńca odkryłam że możemy mieć wspólnego przodka. Pracowaliśmy w Jednosce Wojskowej, a dopiero po latach poznaliśmy się dzięki genealogii. Dzięki jego pracy mogłam zindeksować parafię z której pochodzę. Uczył mnie jak indeksować księgi po łacinie.
Wielki pasjonat, genalog i uczynny człowiek.

Spoczywaj w pokoju.

Pozdrawiam
Izabela Czaplicka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Wawrzyniec Myśliński- wspomnienie 1 rocznica śmierci  PostWysłany: 11-01-2022 - 12:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Aż się wierzyć nie chce, że czas tak szybko "leci". Choć, kto jak nie my - genealodzy winniśmy wiedzieć to najlepiej. Fajnie, że Bożenka przeniosła Nas w tę nieodległą przeszłość. Fajnie przypomnieć sobie to i owo. Pozdrowić rodzinę Wawrka. Myślami wertuję książki stojące u Niego na pierwszym piętrze. Dał mi jedną do sfotografowania. Wydrukowałem ją sobie. Miło > powspominać. Sam jest teraz przodkiem, jak mawiał Stasio Pieniążek. Pewnie teraz obaj, wspólnie poznają osobiście swoich przodków. Wawrzyniec, to po prostu był PORZĄDNY człowiek.
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.529452 sekund(y)