Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 12:32
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Tom_mk napisał:
Panie Marku l, nie wiem czy to ja mam jakis bląd, ale w nazwiskach A -H sa S - Z, a tych pierwszych nie ma wogóle.

Tomasz


Administrator "Archiwaliów" został już o tym powiadomiony.

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 13:42
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1803
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Nowik_Andrzej"
"Tomasz_Lenczewski"Zdaje się, że pyta Pan o wywody osób z Królestwa Polskiego, a te poszły z dymem w 1944 r. Ci, co się wylegitymowali mają resztki w Deputacjach (opracowania Sęczysowej) i w AGAD, ale to nie sa wywody.


Zachowały się kopie najważniejszej części akt Heroldii, ksiąg szlachty, publikowane na tym portalu:
https://archiwalia.genealodzy.pl/index. ... zs&zs=0101

Andrzej Marek Nowik
Pytającemu chodziło o klasyczne wywody podobne do takich jakie przeprowadzano przed Deputacjami guberni zachodniej cesarstwa rosyjskiego Zachowane odpisy ksiąg szlachty Królestwa Polskiego czy księgi niektórych marszałków szlachty są zupełnie czymś innym. Nawet protokoły Heroldii Królestwa Polskiego nie są tożsame z takimi kresowymi wywodami. Przykładowo w posiadanym przeze mnie odpisie protokołu Heroldii legitymacji Lenartowiczów h. Pobóg (teczka Oddziału Kaliskiego na literę "L" akurat nie zachowana) znajduje się coś w rodzaju wywodu bez żon (!) od XVII w. do pierwszych legitymujących się z przytoczeniem dowodów. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zuzanna_Sękowska
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2021
Posty: 18

Bardzo dziękuję za odpowiedź dotyczącą wywodów Giecewiczów.
Kłaniam się nisko!
Z.S.
Wladzislaw napisał:
Zuzanna_Sękowska napisał:
Giecewiczów herbu Gozdawa


Giecewiczow w gub. Wilenskiej bylo wiele, tylko odrebnych wywodow odbylo najmniej 14.

Jak Pani jest 100% pewna, ze potrzebni Giecewiczowie w wywodzie nazwali swoim herb Gozdawa, to z tym herbem mnie znany tylko jedyn, z dnia 1810.06.23, ma sygnatury: LVIA, F. 391, op. 1, nr. 992, k. 202-203.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 18:42
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Tu są Giecewicze:

http://www.genmetrika.eu/galerija_sar/b ... index.html

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 20:07
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Pytającemu chodziło o klasyczne wywody podobne do takich jakie przeprowadzano przed Deputacjami guberni zachodniej cesarstwa rosyjskiego.


Ale wcześniej wywody przed Heroldią też nazywał Pan wywodami:
Tomasz_Lenczewski napisał:
Tam wywody były w aktach, dziś nie istniejących, częściowo zachowane w istniejących aktach Deputacji w formie skrótowej.


W księgach szlachty nie było wywodów, lecz były ich streszczenia, nie takie znowu "resztki", warto na ich podstawie podejmować próby rekonstrukcji, szczególnie jeśli wykraczają poza wypisy Seweryna Uruskiego i ustalenia Elżbiety Sęczysowej.

Pan Paweł szukał Wasilewskich wylegitymowanych z herbem Drzewica, kopie streszczeń ich wywodów są właśnie w "Archiwaliach":
https://archiwalia.genealodzy.pl/skany/ ... 81%20W.JPG
https://archiwalia.genealodzy.pl/skany/ ... 52%20W.JPG
https://archiwalia.genealodzy.pl/skany/ ... 53%20W.JPG
U Elżbiety Sęczysowej nie są do tego stopnia zrekonstruowane,
a tom herbarza Seweryna Uruskiego z Wasilewskimi w ogóle nie ukazał się.

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1803
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To, co się zachowało to tylko streszczenia, krótka genealogia, bez wymieniania szczegółowych źródeł. Bo w protokole HKP cytowano przy każdej filiacji dowody, różnego autoramentu. Uruski korzystał z tych akt i podawał streszczenia, ale mając cały protokół jesteśmy w stanie ocenić wiarygodność całego wywodu. Tak więc to, co się zachowało jest w dużym stopniu zbyt skrótowe.
Pan Paweł szuka zupełnie innych Wasilewskich, którzy nie legitymowali się nigdy, choć byli ziemianami (problematyka rodzin ziemiańskich pochodzenia nieszlacheckiego).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zuzanna_Sękowska
7 Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 21:46
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2021
Posty: 18

Robert_Kostecki napisał:


Bardzo Panu dziękuję! Z przyjemnością zajrzę!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lipski1818Offline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2019
Posty: 127

Status: Offline
Witam
Dziękuję za przemyślenia i wskazówki.
Jeśli chodzi o Wasilewskich z powiatu kutnowskiego mam mały z tym problem ponieważ w dostępnym testamencie z roku 1906 mego umierającego 86 letniego prapradziadka Teofila Wasilewskiego podano ,że wylegitymowany z roku 1852 klejnotem Drzewica ....i tegoż wylegitymowania szukałem .
Ponieważ dokonując analizy akt Parafii Oporów i Grochów , Łanięta nie znalazłem żadnej wzmianki nawet wertując księgę dóbr Chruscinek którego był właścicielem mój antenat .
W innych poszukiwaniach miałem łatwiej np. Lipscy z guberni augustowskiej gdzie wyraźnie w intercyzie przodka podano nie wylegitymowany....
Ziemianami byli ...w domu zachowały się listy i wspomnienia , że przywędrowali z Litwy ....na razie nic potwierdzone .Choć rodzina Wasilewskich mieszkała w Wilnie ...

Ojciec wspomnianego Teofila był karczmarzem w Oporowie i zmarł w Parafii Trebki w 1852 roku jako karbowy ....
Teofil urodził się w 1825 jako Wasiak ale już w aktach ślubu i innych Wasilewski ....na cmentarzu w Grochowie wykuto z Drzewicow Wasilewskich.....

Sądzę że już prawdy się nie dowiem i tylko pozostaną domysły .
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 14-01-2021 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1803
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Panie Pawle, żadnej legitymacji nie było. Majątek kupiony po upadku powstania styczniowego. Znam kilka takich rodzin o nazwiskach szlacheckich bądź zmienionych, które weszły w posiadanie majątku korzystając z okazji i oszczędności. W Królestwie Polskim może to było rzadsze, bo ze szlachectwem były związane przywileje, ale któż bogatemu miał zabronić? W Galicji takie rodziny były (np. Kaplińscy - ciagle z herbem Topór u Minakowskiego!) oraz w Wielkopolsce (np. Szułdrzyńscy rzekomo z Litwy, którzy herb sobie na pałacu umieścili, a nawet sprokurowali potem publikację naukową ze szlachectwem cytowanym...). Zjawisko społeczne. Mógłbym jeszcze zacytować parę nazwisk, w tym jedno „książęce”, ale może będzie jeszcze czas na publikację.

Co do wywodu z Litwy to żyje jeszcze taki heraldyk, co ludziom plebejskiego pochodzenia przodków ściągał papiery z archiwów na wschodzie o tak samo brzmiących nazwiskach, których imiona pasowały do ostatniego znanego przodka. Nawet publikacja o tak „uszlachconych” comesach chłopskiego pochodzenia powstała. No cóż papier jest cierpliwy. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
A.MichałowskiOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 15-01-2021 - 07:45
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 836
Skąd: województwo śląskie
Status: Offline
Tom_mk napisał:
Panie Marku l, nie wiem czy to ja mam jakis bląd, ale w nazwiskach A -H sa S - Z, a tych pierwszych nie ma wogóle.

Tomasz


Nic,nie zostało jeszcze poprawione.....

Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 15-01-2021 - 07:52
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam. Wywody: Giecewicze h. Gierałt (tab. 5) oraz Giecewicze h. Syrokomla (tab. 18 ). Jeżeli chodzi o Wasilewskich, to na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się jasna - Wasiak nazwał się Wasilewskim. Dobrze było by Pawle, żebyś podał linki na treść wspomnianych przez Ciebie metryk.

Robert

P.S.

Już znalazłem. Walenty Wasiak, laboriosus, ze wsi Koryta w parafii Sławoszew, w 1814 roku poślubił w parafii Siedlec Franciszkę (Zofię?) Adamównę.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml
Tyle na tym Forum jest odnośników do legitymacji zarówno w Królestwie Polskim jak i w guberni wileńskiej, że odszukanie Wasilewskich h. Drzewica nie powinno być trudne. Chociażby w opracowaniu E. Sęczys są wymienieni Wasilewscy h. Drzewica, potomkowie Józefa nobilitowanego w 1768 roku, ale i przedstawiciele dawnej szlachty, którzy legitymowali się w 1837 roku, w 1839 roku, w 1842 roku, w 1845 roku oraz w 1855 roku.
A tu wywody Wasilewskich w guberni wileńskiej:
http://www.genmetrika.eu/galerija_sar/B ... index.html
https://drive.google.com/file/d/1UWn89Q ... sDytt/view (ostatni link u mnie nie chodzi).
Do tego około 14 wywodów dla tego nazwiska w guberniach: grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej i smoleńskiej.


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 15-01-2021 - 09:11, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pmzgierskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2021 - 08:46


Dołączył: 12-11-2019
Posty: 8

Status: Offline
Dzień dobry,

Szukam wywodów:

- rodziny Zgierskich mieszkających w Lubarze / Wolicy herbu Dąbrowa. Ostatni znani przodkowie: Jan ur. 1742, s. Tomasz ur. 1768,

- szlachty o nazwisku Matz (prawdopodobnie węgierskiej) z okolic Kołomyi i Horodenki, herbu własnego Matz.

Za wskazówki będę niezmiernie wdzięczny.

_________________
--
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lipski1818Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2021 - 08:58
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2019
Posty: 127

Status: Offline
Dzięki za informacje.
Tak już w innej materii czy jest jakaś szansa na odnalezienie nazwy herbu w przypadku gdy we wszystkich aktach podano szlachcic rolny....zaś w aktach intercyzy szlachcic nie wylegitymowany .
Mam na myśli Lipskich z parafii Dąbrowa Wielka wieś Świeck Wielki
Jan Lipski i Antonia z Dąbrowskich i ich liczne przykłady potomstwo.
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2021 - 09:16
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Czy chodzi o Święck Wielki w gminie Wysoka Mazowiecka, województwo podlaskie? Bo jeżeli tak, to tutaj zaglądają wybitni znawcy tematu szlachta mazowiecko-podlaska.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lipski_(nazwisko)

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zuzanna_Sękowska
Temat postu: Re: Wywody Szlacheckie (posiadam, szukam, wymienie)  PostWysłany: 15-01-2021 - 16:43
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2021
Posty: 18

Dziękuję za wiadomość!

Pozdrawiam,
Z.S.

Robert_Kostecki napisał:
Witam. Wywody: Giecewicze h. Gierałt (tab. 5) oraz Giecewicze h. Syrokomla (tab. 18 ). Jeżeli chodzi o Wasilewskich, to na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się jasna - Wasiak nazwał się Wasilewskim. Dobrze było by Pawle, żebyś podał linki na treść wspomnianych przez Ciebie metryk.

Robert

P.S.

Już znalazłem. Walenty Wasiak, laboriosus, ze wsi Koryta w parafii Sławoszew, w 1814 roku poślubił w parafii Siedlec Franciszkę (Zofię?) Adamównę.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml
Tyle na tym Forum jest odnośników do legitymacji zarówno w Królestwie Polskim jak i w guberni wileńskiej, że odszukanie Wasilewskich h. Drzewica nie powinno być trudne. Chociażby w opracowaniu E. Sęczys są wymienieni Wasilewscy h. Drzewica, potomkowie Józefa nobilitowanego w 1768 roku, ale i przedstawiciele dawnej szlachty, którzy legitymowali się w 1837 roku, w 1839 roku, w 1842 roku, w 1845 roku oraz w 1855 roku.
A tu wywody Wasilewskich w guberni wileńskiej:
http://www.genmetrika.eu/galerija_sar/B ... index.html
https://drive.google.com/file/d/1UWn89Q ... sDytt/view (ostatni link u mnie nie chodzi).
Do tego około 14 wywodów dla tego nazwiska w guberniach: grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej i smoleńskiej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.731864 sekund(y)