Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2021 - 23:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Adelajda napisał:
nie będę sie upierać przy zapisie choć dla mnie to nieznanej żony a nie bezżenny ale to nie ważne Imc Sadowski pojawia sie w kilku aktach więc chrztu niestety aktu urodzenia Macieja zbliżonego wiekowo nie widzę wiec może przyjechał z Bartłomiejem Nie mam żadnych aktów ale jakos mi sie to układa w całość,SmileI proszę wybaczyć ciekawość ma też pani w drzewie Kowalskich ,Czajków -Czajktwiczów ,Stanisławskich czy Konickich?

druga siostra mojego dziadka Stanisława Kierskiego wyszła za Czajewicza

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AdelajdaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2021 - 11:22
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2019
Posty: 13
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Gos_Paweł_P napisał:
"Sadowscy są dziwna rodziną". Czy twierdzi tak Pani na podstawie tutaj przedstawionych faktów, czy też posiada Pani jakieś inne informacje?

Ja mam równie dziwną sytuację jeśli chodzi o moją przodkinię-właśnie Sawowską-Sadoską (Mariannę)z tejże parafii, jak i jej męża Jana Brzeskiego.

Nie jestem w stanie ustalić miejsca urodzenia tego Jana, znaleźć ewentualnego jego rodzeństwa ani nic, co dotyczyłoby jego rodziców ponadto, co zostało podane w jego akcie zgonu z 1811 roku.

Nie jestem w stanie znaleźć dokumentu dotyczącego jego ślubu z Marianną Sadowską. Urodziło im się trzech synów-rok 1773, 1776 oraz jeszcze jeden syn, którego aktu chrztu nie odnalazłem. Syn ten bierze ślub w tutejszej parafii i wyprowadza się do innej.
Jako ciekawostkę podam (w nawiązaniu do kawalera-Bartłomieja Sadowskiego), iż ten syn ma dzieci-jego potomkowie zamieszkują kolejne sto lat miejscowość w której osiadł. Ale, jego aktu zgonu nie znalazłem. Tylko że... znalazłem akt zgonu osoby o tym samym imieniu i nazwisku, mieszkającej w tej samej miejscowości, wiekowo powiedzmy zgodnej (o ile pamiętam zapis), "ze świata przybyłej", ale będącej kawalerem i bez rodziny. Od roku jej śmierci, nie rodzą się już dzieci... . (pomijam imiona i nazwiska aby nie gmatwać opisu), Z całą pewnością, jest to ta sama osoba ale na ile to może być podobieństwo do Bartłomieja? Może żadne, jednak i takie mają miejsca błędy-przekłamania.

Wracając do Sadowskich.
Nie wiem kiedy zmarła "moja"Marianna z Sadowskich Brzeska-ja nie znalazłem jej aktu zgonu w parafii Gralewo.
Nie znalazłem aktu ślubu powtórnego ślubu jej męża, ale w roku 1788 w tutejszej parafii rodzi mu się pierwsze dziecko (Małgorzata Brzeska, c. Jana i Marianny Mioduszewskiej).

Obawiam się, że nigdy już nie uda mi się ustalić nic ponadto, co teraz opisałem. Ale, bardzo ciekaw jestem, czy uda się cokolwiek więcej ustalić odnośnie powiązań i pochodzenia Sadowskich z Parafii Gralewo. Zapewne skądś przybyli-czy wszyscy oni są rodziną, czy też ów Bartłomiej to "tylko" samotny przybysz?


Może źle się wyraziłam ,może zamiast dziwna powinnam napisać interesująca Doszłam do takich wniosków czytając akty urodzin ich dzieci przez kilka pokoleń Wszystkie dzieci mają przynajmniej dwa imiona a nierzadko trzy Ciekawe jest też dobór małżeństw Nie mam żadnych danych o Macieju Sadowskim ojcu Bartłomieja młodszego w aktach występują tylko dzieci jego i Agnieszki Karwowskiej ale ślubu tych dwojga nie widzę wcale a i wcześniej niż przed 1760 rokiem nazwisko Sadowski praktycznie nie wystepuje w Gralewie Jest trochę Sadowskich w nieodległym Nasielsku i tu są oznaczeni jako szlachta ci Gralewscy najstarsi niestety nie wiadomo bo dane mamy tylko z sumariuszy .Zastanawia mnie tez na przykład właśnie taki ślub Bartłomieja Sadowskiego z Ewa Chyczewska czy właśnie Macieja z Agnieszka Karwowską sadząc z nazwisk to miejscowe szlachcianki ciekawe jest też miejsce Sadowskich w miejscowej społeczności któryś z Bartłomiejów wymieniany jako szewc jest tez wożnym sadowym inny sołtysem widać" po akcie zgonu który wysmażył ksiądz" szanowanym we wsi Mój najbliższy Sadowski Aleksander zaczyna od gospodarki ,potem jest karczmarzem aby w końcu zostać ekonomem i co ciekawe w tamtych czasach pisze i czyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gos_Paweł_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2021 - 20:52
Sympatyk


Dołączył: 09-07-2011
Posty: 134

Status: Offline
Próbowałem ustalić, czy Mormoni posiadają w swoich zasobach skany ksiąg metrykalnych Parafii Kamieniec Podolski. Niestety, są one (zeskanowane księgi) młodsze od tych, których na dniach ukazały się indeksy e Genetece. Niestety, i te nie sięgają na tyle wstecz, aby spróbować połączyć Sadowskich z Gralewa z Benedyktem z Kamienca. Może, zanim osiedli Ci, najstarsi z Sadowskich w Gralewie, mieszkali w innej Parafii, i kto wie-z biegiem czasu jeszcze "coś wypłynie. (?)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pogorzelska.annaOffline
Temat postu: Ślub Sztucki - Detlow  PostWysłany: 14-01-2021 - 20:45
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2020
Posty: 42

Status: Offline
Witam, poszukuje tego aktu. Indeks znajduje się na stronie projektpodlasie.pl. Czy ktoś jest mi w stanie podpowiedzieć gdzie znajdę ?

Pozdrawiam
Anna Pogorzelska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Ślub Sztucki - Detlow  PostWysłany: 14-01-2021 - 21:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
A to zdjęcie da się otworzyć?. Wygląda jakby było zabezpieczone przed oglądaniem ? Na genealogii podlaskiej trochę się znam. Jaka to parafia, może akurat?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tom0207Offline
Temat postu: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 14-01-2021 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2015
Posty: 80
Skąd: Sianów
Status: Offline
Witam
Mam pewien dylemat.
Znalazłem akt ślubu Józefa Olender z Katarzyną Fijał z 25 listopada 1913r. z parafii Tuchowicz numer 40. Według tego aktu rodzicami Józefa byli także Józef i Franciszka zd. BARTOSIAK.

Nie udało mi się znaleźć aktu urodzenia młodszego z Józefów (a szkoda, bo dałby potwierdzenie imion i nazwisk rodziców).

Udało mi się za to znaleźć akt ślubu Józefa Olender z Franciszką zd. ŁUKASIK z 24 stycznia 1881r. ( numer 8:
https://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/ ... VO_SzT8Fg)

Czy myślicie, że to dobry trop i to mogą być rodzice mojego Józefa? Nazwisko matki solidnie wprowadza w błąd, a do tego brak aktu urodzenia młodszego Józefa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 14-01-2021 - 22:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
tom0207 napisał:
Witam
Mam pewien dylemat.
Znalazłem akt ślubu Józefa Olender z Katarzyną Fijał z 25 listopada 1913r. z parafii Tuchowicz numer 40. Według tego aktu rodzicami Józefa byli także Józef i Franciszka zd. BARTOSIAK.

Nie udało mi się znaleźć aktu urodzenia młodszego z Józefów (a szkoda, bo dałby potwierdzenie imion i nazwisk rodziców).

Udało mi się za to znaleźć akt ślubu Józefa Olender z Franciszką zd. ŁUKASIK z 24 stycznia 1881r. ( numer 8:
https://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/ ... VO_SzT8Fg)

Czy myślicie, że to dobry trop i to mogą być rodzice mojego Józefa? Nazwisko matki solidnie wprowadza w błąd, a do tego brak aktu urodzenia młodszego Józefa.


To dwie różne pary.
Popatrz na akt urodzenia Katarzyny Olender z 1879, to córka Józefa i Franciszki Bartosik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tom0207Offline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 15-01-2021 - 00:42
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2015
Posty: 80
Skąd: Sianów
Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
tom0207 napisał:
Witam
Mam pewien dylemat.
Znalazłem akt ślubu Józefa Olender z Katarzyną Fijał z 25 listopada 1913r. z parafii Tuchowicz numer 40. Według tego aktu rodzicami Józefa byli także Józef i Franciszka zd. BARTOSIAK.

Nie udało mi się znaleźć aktu urodzenia młodszego z Józefów (a szkoda, bo dałby potwierdzenie imion i nazwisk rodziców).

Udało mi się za to znaleźć akt ślubu Józefa Olender z Franciszką zd. ŁUKASIK z 24 stycznia 1881r. ( numer 8:
https://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/ ... VO_SzT8Fg)

Czy myślicie, że to dobry trop i to mogą być rodzice mojego Józefa? Nazwisko matki solidnie wprowadza w błąd, a do tego brak aktu urodzenia młodszego Józefa.


To dwie różne pary.
Popatrz na akt urodzenia Katarzyny Olender z 1879, to córka Józefa i Franciszki Bartosik


Hmm trafna uwaga, tylko gdzie wtedy szukać tych moich "brakujących ogniw". Macie Państwo jakieś pomysły?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 15-01-2021 - 10:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
tom0207 napisał:
Arek_Bereza napisał:
tom0207 napisał:
Witam
Mam pewien dylemat.
Znalazłem akt ślubu Józefa Olender z Katarzyną Fijał z 25 listopada 1913r. z parafii Tuchowicz numer 40. Według tego aktu rodzicami Józefa byli także Józef i Franciszka zd. BARTOSIAK.

Nie udało mi się znaleźć aktu urodzenia młodszego z Józefów (a szkoda, bo dałby potwierdzenie imion i nazwisk rodziców).

Udało mi się za to znaleźć akt ślubu Józefa Olender z Franciszką zd. ŁUKASIK z 24 stycznia 1881r. ( numer 8:
https://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/ ... VO_SzT8Fg)

Czy myślicie, że to dobry trop i to mogą być rodzice mojego Józefa? Nazwisko matki solidnie wprowadza w błąd, a do tego brak aktu urodzenia młodszego Józefa.


To dwie różne pary.
Popatrz na akt urodzenia Katarzyny Olender z 1879, to córka Józefa i Franciszki Bartosik


Hmm trafna uwaga, tylko gdzie wtedy szukać tych moich "brakujących ogniw". Macie Państwo jakieś pomysły?


To bardzo proste
- zacznij czytać metryki a nie tylko indeksy,
- korzystając z lubgens lub innej strony z indeksami sprawdź za jakie lata zindeksowano metryki,
-lata niezindeksowane sprawdź w metrykach (np. szukajwarchiwach).
- korzystając z lubgens pamiętaj, że wyszukiwarka po wpisaniu Olender nie odda Olęder i że można wpisać fragment nazwiska i postawić % (przyda się do odnalezienia AU Franciszki, której nazwisko w AU brzmiało nieco inaczej),
- możesz też na lubgens sprawdzać nazwiska w parafii.

Na koniec mojego wymądrzania - w indeksach nie znajdziesz ich metryki ślubu ale żeby było wiarygodnie to ślubowali 29 stycznia czego świadkiem był Paweł Słomka Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pogorzelska.annaOffline
Temat postu: Re: Ślub Sztucki - Detlow  PostWysłany: 15-01-2021 - 15:40
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2020
Posty: 42

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
A to zdjęcie da się otworzyć?. Wygląda jakby było zabezpieczone przed oglądaniem ? Na genealogii podlaskiej trochę się znam. Jaka to parafia, może akurat?


Na zdjęciu jest indeks z 1799r. akt małżeństwa nr 5 Piotr Pogorzelski i Barbara Grzymała, parafia Kosów Lacki.
Pozdrawiam
Anna Pogorzelska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
J_AgniOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2021 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2014
Posty: 198

Status: Offline
post usunięty


Ostatnio zmieniony przez J_Agni dnia 25-01-2021 - 13:11, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: AZ 1939 Lwów  PostWysłany: 16-01-2021 - 22:41
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam.
Proszę mi pomóc znaleźć metrykę: AZ?
Franciszek Drabiński ur.18.01.1864r (AU nr 5) Jedlińsk, powiat radomski rodzice Tomasz Drabiński i Paulina (Skoczek) Drabińska. Po podziale majątku po zmarłych rodzicach Franciszek swoją część sprzedał, nie koniecznie zgodnie z wolą starszego brata Pawła (sprawa w sądzie pokoju z 1903r.) Wyjechał z domu w Jedlińsku w nieznane, był jeszcze wtedy kawalerem miał 39 lat. Jego starszego brata Stanisława znalazłem w Lublinie-brak księgi ludności stałej i niestałej, również w AP Radom
brak księgi ludności stałej i niestałej dotyczącej Jedlińska
Pozdrawiam
Piotr

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: AZ 1939 Lwów  PostWysłany: 18-01-2021 - 02:04
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Dzień dobry.
Proszę mi pomóc znaleźć metryki AZ małżeństwa Julia i Michał Wilkowscy.
Michał ur. 31.08.1884r. Sewerynów, AU szwa 96 Brzóza, powiat kozienice, rodzice Jan Wilkowski i Marianna (Kaczmarczyk) Wilkowska. Mieszkał w Warszawie na Pradze ul. Wołowa 229. Dnia 27.01.1907r. w parafii Św. Antoniego z Padwy zawarł związek małżeński z Julią Drelą, AŚ metryki 31. W 1909r. wstąpił do cechu warszawskich stolarzy. Jego małżeństwo było bezdzietne
Po 1914r. kiedy był świadkiem na chrzcie syna swojego brata Józefa zapewne żył jeszcze w Warszawie, co dalej się wydarzyło nie udało się ustalić?
Julia (Drela) Wilkowska ur. 25.10.1884r. Brzóza, AU szwa 119, powiat kozienice, rodzice Szczepan Drela i Marianna (Gorzkiewicz) Drela. Była pokojówką, mieszkała na ul. Niecała 7 Wa-wa i tam prawdopodobnie była służącą (tak wynika z aktu ślubu).
Po 1913r. kiedy była świadkiem na chrzście zapewne żyła jeszcze w Warszawie, co dalej się wydarzyło nie udało się ustalić?
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: AZ 1939 Lwów  PostWysłany: 18-01-2021 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Dzień dobry.
Proszę mi pomóc znaleźć metrykę - AZ?
Aleksander Oksiutycz ur. 15.07.1867r. AU szwa 156 Głowaczów, powiat kozienice, rodzice Mateusz Oksiutycz i Marianna (Świątkowska) Oksiutycz. Dnia 24.01.1888r. w Głowaczowie zawarł związek małżeński, AŚ szwa 5, z Pauliną Antoniną Donelson, ur. 14.06.1868r. AU szwa 125, w Głowaczowie. Jej rodzice to Wilhelm Donelson i Anna z Bajorów.
W czasie wojny na tym terenie Niemcy utworzyli pole ćwiczeń bojowych dlatego wysiedlili na przełomie 1940-1941r. mieszkańców. W okolicy wsi Mariampol i Jasieniec powstał obóz/getto, gdzie oddzielni od siebie rowem i drutem kolczastym mieszkali wysiedleni Polacy i zastraszeni Żydzi. Był tam też sklep, urząd, parafia rzymskokatolicka, posterunek
ii apteka. Tam też jak wynika z aktu zgonu zmarła żona mojego pradziadka Aleksandra Oksiutycza, właśnie Paulina Antonina (Donelson) Oksiutycz. Dnia 7.08.1942r. AZ metryka 68, zapisano że pozostawiła po sobie owdowiałego męża. Oboje byli w podeszłym wieku. Nie udało się ustalić czy przebywali w tym miejscu razem i kiedy, gdzie zmarł Aleksander Oksiutycz.
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tom0207Offline
Temat postu: Re: Józef Olender/Olęder  PostWysłany: 19-01-2021 - 01:06
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2015
Posty: 80
Skąd: Sianów
Status: Offline
Będzie to trochę utrudnione z racji nieznajomości przeze mnie języka naszych wschodnich "przyjaciół", nie mniej jednak dziękuję za pomoc, porady i motywację, bo to ostatnie zdanie daje kopa do działania!


Arek_Bereza napisał:
tom0207 napisał:
Arek_Bereza napisał:
tom0207 napisał:
Witam
Mam pewien dylemat.
Znalazłem akt ślubu Józefa Olender z Katarzyną Fijał z 25 listopada 1913r. z parafii Tuchowicz numer 40. Według tego aktu rodzicami Józefa byli także Józef i Franciszka zd. BARTOSIAK.

Nie udało mi się znaleźć aktu urodzenia młodszego z Józefów (a szkoda, bo dałby potwierdzenie imion i nazwisk rodziców).

Udało mi się za to znaleźć akt ślubu Józefa Olender z Franciszką zd. ŁUKASIK z 24 stycznia 1881r. ( numer 8:
https://szukajwarchiwach.pl/62/601/0/1/ ... VO_SzT8Fg)

Czy myślicie, że to dobry trop i to mogą być rodzice mojego Józefa? Nazwisko matki solidnie wprowadza w błąd, a do tego brak aktu urodzenia młodszego Józefa.


To dwie różne pary.
Popatrz na akt urodzenia Katarzyny Olender z 1879, to córka Józefa i Franciszki Bartosik


Hmm trafna uwaga, tylko gdzie wtedy szukać tych moich "brakujących ogniw". Macie Państwo jakieś pomysły?


To bardzo proste
- zacznij czytać metryki a nie tylko indeksy,
- korzystając z lubgens lub innej strony z indeksami sprawdź za jakie lata zindeksowano metryki,
-lata niezindeksowane sprawdź w metrykach (np. szukajwarchiwach).
- korzystając z lubgens pamiętaj, że wyszukiwarka po wpisaniu Olender nie odda Olęder i że można wpisać fragment nazwiska i postawić % (przyda się do odnalezienia AU Franciszki, której nazwisko w AU brzmiało nieco inaczej),
- możesz też na lubgens sprawdzać nazwiska w parafii.

Na koniec mojego wymądrzania - w indeksach nie znajdziesz ich metryki ślubu ale żeby było wiarygodnie to ślubowali 29 stycznia czego świadkiem był Paweł Słomka Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.772431 sekund(y)