Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Genealogia w mieście Mińsk  PostWysłany: 14-01-2021 - 01:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dzień dobry,

Poszukuję metryk z katolickich kościołów z Mińska. Moi przodkowie mieszkający w parafii Naliboki i Derewno byli opisani jako mieszczanie z miasta Mińsk. To wyjaśnia dlaczego nie mogę znaleźć ich starszych metryk w parafii Naliboki. Chętnie bym poszukał ich w Mińsku, ale nigdzie nie znajduję metryk z tego miasta.
Chodzi mi o nazwiska Wojtkiewicz i Łazarewicz. Możliwe, że z pochodzenia byli szlachcicami. W Mińsku mieszkali przed 1854 (wtedy to rodzi się pierwsze dziecko moich 3x pradziadków, Franciszka Wojtkiewicza i Teofili z Łazarewiczów już w parafii Derewno). Wiem, że rodzicami Franciszka byli Stanisław i Franciszka z Adamcewiczów Wojtkiewicze(ona raczej pochodziła już z parafii Naliboki), a dziadkiem był Michał Wojtkiewicz.

Pozdrawiam,
Wojciech Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu: Genealogia w mieście Mińsk  PostWysłany: 14-01-2021 - 01:37
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Ja tylko tu napiszę, że w twojej sytuacji to nie wiem czy jest sens przeglądać księgi z samego Mińska, bo po prostu mogli się tak pisać (w skrócie taka była "strategia" zlikwidowanej warstwy jednodworców i dawnej szlachty, która nawet nie przechodziła legitymacji, aby odróżniać ich od warstwy włościańskiej). Ja mam wśród swoich przodków mieszczan słuckich, nowogródzkich i słonimskich - żadne z nich nigdy w tych miastach nie mieszkało, jednak zamieszkiwali dany powiat (ujezd). Te powiaty były dość duże i trzeba się namęczyć żeby znaleźć przodków.
Ja bym szukał po kolei w każdej parafii - zapewne służyli w jakimś majątku, bądź mieszkali w zaściankach.

Pozdrawiam
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Genealogia w mieście Mińsk  PostWysłany: 14-01-2021 - 07:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
może warto przypomnieć wątek z wątku z wątku Smile
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... icz#534486
dla chętnych i dociekliwych
Zgadzam się z Oskarem. Co do małżeństwa to byli też w okolicy prawosławni Łazarewiczowie (z pamięci piszę, bo sprawa stara i nie odnotowałem ale zapamiętałem - był jakiś Pan Łazarewicz, Rosjanin w okolicy, może to jego córka). Taki trop dodatkowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Re: Genealogia w mieście Mińsk  PostWysłany: 14-01-2021 - 16:05
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
Potomek_Wosinskich napisał:
byli opisani jako mieszczanie z miasta Mińsk.


Podobnie, ze oni zapisani do stanu mieszczan i wpisany do rejestrow Minskiej mieszcznskiej uprawy. Miszkac mogli zupelnie w innych miejscach.

Prosze zobaczyc moj artykul, ze schematem; tlumaczenie przez google zrozumiale:

https://www.nobility.by/encyclopaedia/r/RazborSliachty.shtml

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.854798 sekund(y)