Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 22-11-2018 - 21:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolfedOffline
Temat postu: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 22-11-2018 - 21:33
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2012
Posty: 183

Status: Offline
Włodku, dla mnie, laika w sprawach działań wojska w II WŚ, Twoja odpowiedź to zagadka. Wiem pytania nie były precyzyjne, ale jeśli możesz rozwinąć Twoje tak - to będę wdzięczna.

Pozdrawiam, Jolanta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 22-11-2018 - 21:46
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Było precyzyjne, to formalne z pytajnikiem. Dobrze sformułowane, jasne. stąd i odpowiedź mogła być zwięzła, nie wymagała warunkowań, dopytywania o co chodzi i innych często niezbędnych zabiegów. Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolfedOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 22-11-2018 - 22:06
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2012
Posty: 183

Status: Offline
jolfed napisał:
Mój przodek Jan Jesiotr ur. 1905 roku w Zerzniu obecnie Warszawa, w końcu sierpnia lub początkach września 1939r został zmobilizowany. We wspomnieniach rodzinnych przewija się informacja, że Jan wrócił do domu w początkach października 39r., był bardzo chory i wycieńczony, ubrany w chłopskie ubranie. Podobno jego batalion?oddział? został przez dowódcę rozwiązany w końcu września 1939r. Dowódca nakazał żołnierzom zakopać broń aby nie trafiła w ręce Rosjan i próbować przedostać się do domów. Jan załatwił sobie ubranie od jakiegoś chłopa i idąc tylko nocami wrócił do domu.

Mam pytanie, czy w kampanii wrześniowej były przypadki rozwiązania batalionu przez dowódcę?
Czy z tych strzępów wspomnień można dociec gdzie służył Jan.

Pozdrawiam, Jolanta



Po "wyczerpującej" odpowiedzi Włodka mam jeszcze dodatkowe pytania:
- czy możecie podać jakie formacje wojska zostały rozwiązane we wrześniu 1939r.?
- jak nazywali się dowódcy ?
- jaka była przyczyna ich decyzji?
- czy z opisanych wyżej wspomnień, można dociec gdzie służył Jan?

Pozdrawiam, Jolanta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 25-11-2018 - 19:44
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Witaj Adamie !
Cytat:
Gębka/Gąbka Józef/Josef ur. 18.11.1902 Piaski, adres rodziny: Bronisława Gębka/ Gąbka, Gaj, gmina Boguszyce, powiat Nieszawa: stopień i przydział wojskowy: strzelec, piechota/14 pułk artylerii, wzięty do niewoli niemieckiej (daty brak), był w Stalagu II A i w Stalagu XXI B, numer jeńca: 9967

Kluczową sprawą jest chyba rozstrzygnięcie, gdzie mieszkał Józef Gębka.
Bo jeżeli w powiecie nieszawskim, czyli na Kujawach, to raczej nie 14 pal.
Sadzę raczej, że zaszła pomyłka w odczytaniu niemieckiego zapisu.
Skłaniałbym się raczej w takim przypadku do 14 pp z Włocławka i przydziału do np. plutonu artylerii piechoty tego pułku jako np. woźnica.
Cytat:
Piechociniec w artylerii wytłumaczalny jest tym, że przodek pochodził ze wsi, więc zapewne był jednym z jezdnych w zaprzęgu artyleryjskim lub woźnicą w taborze pułkowym. Względnie szeregowym w jednostkach gospodarczych (szewc, krawiec, kucharz, kowal, rymarz itp.).

Identycznie mogłoby być w przypadku przydziału do plutonu artylerii piechoty w pułku piechoty.

Podsumowując, Adamie, musisz wyjaśnić 3 sprawy:
1. Dokładny zapis w wersji niemieckiej - tu może być "pies pogrzebany", jeśli chodzi o rozstrzygniecie czy była to jednostka piechoty czy artylerii.
2. Jeżeli był rezerwistą, to musiał odbywać służbę wojskową i gdzie. Mój dziadek urodził się i mieszkał w Warszawie, odbywał służbę wojskową w 78pp w Baranowiczach, ćwiczenia rezerwistów miał w 34pp w Białej Podlaskiej, poszedł na wojnę - w jakiej jednostce nie wiem ? Shocked
3. Kim był z zawodu przodek lub czym się zajmował ?

Witaj Jolanto !
Cytat:
Mój przodek Jan Jesiotr ur. 1905 roku w Zerzniu obecnie Warszawa, w końcu sierpnia lub początkach września 1939r został zmobilizowany. We wspomnieniach rodzinnych przewija się informacja, że Jan wrócił do domu w początkach października 39r., był bardzo chory i wycieńczony, ubrany w chłopskie ubranie. Podobno jego batalion?oddział? został przez dowódcę rozwiązany w końcu września 1939r. Dowódca nakazał żołnierzom zakopać broń aby nie trafiła w ręce Rosjan i próbować przedostać się do domów. Jan załatwił sobie ubranie od jakiegoś chłopa i idąc tylko nocami wrócił do domu.

Też nie wiem, w jakiej jednostce był mój dziadek. I też wrócił w październiku. I też się nie chwalił specjalnie albo babcia nie zapamiętała szczegółów.
Cytat:
Mam pytanie, czy w kampanii wrześniowej były przypadki rozwiązania batalionu przez dowódcę?

Nieraz, przy czym np. batalion liczył wtedy mniej niż 50 żołnierzy.
Cytat:
Czy z tych strzępów wspomnień można dociec gdzie służył Jan.

Nie bardzo. Jeżeli był to powiat warszawski, to mogła być jednostka mobilizowana w Warszawie, albo pod Warszawą (np. Garwolin), a jej szlak prowadził na wschód. Bez bliższych szczegółów (nazwisko dowódcy, szlak bojowy, nazwa miejscowości itp.) to całkiem czarna dziura.
[quote]Po "wyczerpującej" odpowiedzi Włodka mam jeszcze dodatkowe pytania:[quote]
Pan Włodzimierz już taki jest zaskakująco enigmatyczny.
Cytat:
- czy możecie podać jakie formacje wojska zostały rozwiązane we wrześniu 1939r.?

Bardzo dużo. Na szczeblu od drużyny piechoty do armii. Proponuję przeczytać literaturę - zajmie ci to jakieś 20 lat. Very Happy
Cytat:
- jak nazywali się dowódcy ?

Jak wyżej. Też literatura.
Cytat:
- jaka była przyczyna ich decyzji?

Jak wyżej. Też literatura.
Cytat:
- czy z opisanych wyżej wspomnień, można dociec gdzie służył Jan?

W przeciwieństwie do p.Włodzimierza powiem krótkie: NIE

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 12-07-2020 - 22:46
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Witam

Nie wiem gdzie szukać informacji, albo nie mogę się natknąć.
Wujek Wojciech Jakubowski w 1932 roku wymieniony jest jako sierżant WP, mieszkał w Krakowie, pewnie tam był powołany we wrześniu 39. Gdzie mogę odszukać w jakiej był jednostce, czy zginął? Nie mam pojęcia gdzie uderzać. Poza CAW, bo tam na razie nie znalazłem.

Pozdrawaim

Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 13-07-2020 - 08:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Witam
Też chciałem ustalić jednostkę,w której walczył jeden z moich Dziadków. Informacje o drugim znalazłem dość łatwo kiedyś dzięki współpracy z PCK ,zanim informacje o nim wprowadzone do bazy straty.pl. Okazało się, że służył w 4pp 2 Dywizji Piechoty Legionów i dostał się do niewoli w Modlinie. Natomiast z pierwszym sprawa jest trudniejsza. Z opowieści Taty wiem, że dowódca jednostki po pierwszych porażkach, nie wiem kiedy, rozpuścił oddział do domu. Później Dziadek, jakimś cudem "ustawił się" i miał " dobre" kontakty z okupantem. Miał podobno dobre relacje z Kreisleiterem na powiaty błoński i sochaczewski,takie, że dostał propozycje podpisania folkslisty ze względu na znaczny udział krwi niemieckiej. Natomiast jego nazwisko bardzo częste na Ukrainie, spowodowało, że zaprzyjaźnił się z Ukraińcem, Wiktorem. Był on uciekinierem z ZSRR i służył w pomocniczych jednostkach niemieckich ze "swoimi" końmi, które zabrał ze sobą. Uratował on podobno życie Dziadka, gdy mieszkał w Zielonkach pod Warszawą w 1944 roku. Natomiast w 1939 roku Dziadek mieszkał w Brwinowie lub Faszczycach koło Błonia i nie wiem do jakiej jednostki został przydzielony.Tak, że jest to jeszcze jedna z legend rodzinnych, trudna do zweryfikowania i potwierdzenia.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 13-07-2020 - 08:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Miejsce zamieszkania nie ma większego znaczenia dla przydziału.
W przypadku decyzji ad hoc (jakieś pomocnicze, "robotnicze bataliony", organizowanie oddziałów dodatkowych) może ..ale tez bardziej gdzie kto akurat był, nie gdzie mieszkał

Zielonki - Babice?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 13-07-2020 - 09:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Tak też myślałem . Dziadek urodził się w 1911 w Brwinowie. W 1940 roku mieszkał w Faszczycach , bo tak jest napisane w akcie zgonu Pradziadka. Tata opowiadał mi o walkach w Zielonkach koło Babic w 1944 między Ukraińcami i Rosjanami z armii niemieckiej i tymi z drugiej strony. Zastanawiam się, czy Wiktor zginął w Zielonkach, bo chyba jakiś sentyment w rodzinie do owego człowieka chyba pozostał, skoro Tata jeszcze w latach siedemdziesiątych używał pojedynczych słów ukraińskich zamiast rosyjskich na określenie podstawowych rzeczy, jak na przykład "sztany" zamiast spodnie. Czy można znaleźć jakieś informacje o stratach niemieckich z okolic Zielonek z 1944 roku ?
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 10:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale co 1944?:)
Poczytaj o okolicy, co kto robił, kogo mordował, z kim "walczył" w VII-VIII 1944 nie chcę rozwalać wątku o mobilizacji 1939 opisami i wyjaśnieniami braku kontaktu bojowego armii sowieckiej i armii niemieckiej po tej stronie Warszawy w 1944
Zielonka (k/ Wołomina) 1944 -może być
Zielonki k/ Babic 1944 niem-sow.? jak? a jeśli się mylę (co jak najbardziej możliwe) to nie w tym wątku się przekonujmy.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 11:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Panie Włodzimierzu
Dziękuję za wskazanie kierunku poszukiwań. Oczywiście zapomniałem o czasie i kierunku ataku Rosjan na Pragę , ale Tata opowiadał mi, że razem z kolegami powodowany dziecięcą ciekawością wychodził do Warszawy na Wolę i często trafiał na piwnice pełne zmarłych ludzi. Był to więc przełom 1944 i 1945 roku już po upadku Powstania Warszawskiego. A Zielonka odmienia się w języku polskim na w Zielonce, a jak Zielonki to w Zielonkach, więc przez cały czas miałem na myśli tą drugą miejscowość. Teraz trzeba poszperać jak Pan mówi o historii Zielonek. A od wątku o mobilizacji z 1939 roku do lat 1944/45 przeszedłem mimowolnie, za co przepraszam.
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MunzbergerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2021 - 14:23
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2016
Posty: 13

Status: Offline
Dobry dzień.
W poszukiwaniu informacji o Tomaszu Pyatkowskim urodził się w 1906 r. We wsi Palikrovy, powiat brody, województwo tarnopolskie (do 1939). Został powołany do wojska polskiego w 1939 roku i od tamtej pory nie ma o nim doniesień. Będę wdzięczny za rady i pomoc.

Z poważaniem, Yuri
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Goś_EdmundOffline
Temat postu: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 30-12-2021 - 20:36
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 807

Status: Offline
Witam.
Czy są gdzieś w archiwach listy osób powołanych do Wojska Polskiego w ramach mobilizacji przed wybuchem II wojny światowej?
Edmund
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 31-12-2021 - 00:03
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A gdzież to by miało przetrwać, jak akt PKU nie ma? Niech Pan sobie poczyta o zasobie WBH
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Goś_EdmundOffline
Temat postu: Re: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 31-12-2021 - 11:14
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 807

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
A gdzież to by miało przetrwać, jak akt PKU nie ma? Niech Pan sobie poczyta o zasobie WBH


Dzięki za szybką odpowiedź. Materiały WBH są mi znane z nazw, gdyż mało jest opracowań osiągalnych poprzez internet. A pytanie zadałem, bo zdarzają się cuda i są odnajdywane materiały historyczne, które były uznawane za stracone bezpowrotnie.
Edmund
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.676132 sekund(y)