Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mtarnawskaOffline
Temat postu: DNA - MyHeritage i Ancestry  PostWysłany: 11-01-2021 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2020
Posty: 13
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry,

rok temu zrobiłam badanie DNA na platformie myHeritage z której regularnie korzystam. Niedawno wróciłam do kontaktu z bliską mi osobą, z której przodkami losy i moich przodków się krzyżują, ale wciąż nie możemy odkryć pokrewieństwa.

Pani ta zrobiła testy DNA, ale na Ancestry. Z racji prywatności i bezpieczeństwa nie chce ich kopiować na żadne inne serwisy, co jest dla mnie zrozumiałe i nie chcę na tę decyzję wpływać.

Dowiedziałam się, że o ile da się skopiować z Ancestry na myHeritage, nie ma takiej możliwości w drugą stronę. Zgrałam swoje wyniki również do Gedmatch. Czy jest jakaś opcja, żebym mogła sprawdzić czy jest między nami pokrewieństwo?

Serdecznie dziękuję za pomoc!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: DNA - MyHeritage i Ancestry  PostWysłany: 11-01-2021 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
mtarnawska napisał:
Dzień dobry,

rok temu zrobiłam badanie DNA na platformie myHeritage z której regularnie korzystam. Niedawno wróciłam do kontaktu z bliską mi osobą, z której przodkami losy i moich przodków się krzyżują, ale wciąż nie możemy odkryć pokrewieństwa.

Pani ta zrobiła testy DNA, ale na Ancestry. Z racji prywatności i bezpieczeństwa nie chce ich kopiować na żadne inne serwisy, co jest dla mnie zrozumiałe i nie chcę na tę decyzję wpływać.

Dowiedziałam się, że o ile da się skopiować z Ancestry na myHeritage, nie ma takiej możliwości w drugą stronę. Zgrałam swoje wyniki również do Gedmatch. Czy jest jakaś opcja, żebym mogła sprawdzić czy jest między nami pokrewieństwo?

Serdecznie dziękuję za pomoc!



To jest niestety wielki problem z użytkownikami Ancestry, którego ja akurat nie rozumiem. Z jednej strony chcą się czegoś dowiedzieć, pytają nas, a z drugiej nie przegrają swoich wyników do naszych baz (my do nich nie możemy przegrać). Przyznam, że mnie to denerwuje i m.in. dlatego zajęłam się bardziej DNA archeologicznym, gdzie próbki sprzed tysięcy lat nie odmawiają współpracy. Żeby nie interesowali się genealogią jeszcze, to OK, ale oni chcą żebyśmy im pomagali, pytam JAK?
Jedyna rada - zrobić test w Ancestry. Ja kupiłam już dawno ich test, ale nie odesłałam jeszcze próbki. Wiem także, że to tylko częściowo rozwiąże problem, im pomoże, ja natomiast nie będę miała wspaniałych narzędzi, które mają FTDNA, MH czy Gedmatch, Ancestry jest podobno bardzo ubogie w tym względzie i właściwie nie wiadomo nic. Chyba lepiej poczekać aż zechcą przegrać, jeżeli im dalej zależy żeby czegoś się dowiedzieć. Ktoś kto zrobił tylko w Ancestry może nie rozumieć nawet co to znaczy mieć narzędzia typu porównywarka na chromosomach i inne. Ancestry jest kierowane do mniej wymagającego odbiorcy, ale ma z kolei największą bazę przetestowanych osób, co z kolei i dla nas może okazać się ciekawe, czyli jednak zrobić test Ancestry, co jakiś czas są duże promocje cenowe, w grupie Genealogia Genetyczna na FB na pewno będą wtedy informacje.

Zanim były badania DNA szukało się w ciemno dokumentów, ale teraz już nie trzeba w ciemno (nie zawsze trzeba w ciemno) i wiedząc o tym nie będę tego robiła bez zobaczenia wyniku czyjegoś testu. Wynaleziono samochód to go używam, a nie idę na piechotę (jeszcze bez mapy przez las bo map też nie wynaleziono).
Ja po zrobieniu testu autosomalnego w kilka/kilkanaście dni odnalazłam przez kilkanaście lat poszukiwaną metrykę. Ciekawe było te kilkanaście lat i nie żałuję, no ale jednak. Oczywiście szukałam wszędzie, ale nie tam gdzie metryka była.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.722333 sekund(y)