Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
poszukiwaczMajkaOffline
Temat postu: Poszukiwania w ramach XX wieku  PostWysłany: 03-01-2021 - 12:28
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 97

Status: Offline
Jak szukacie informacji w ramach XX wieku?

Tak się potoczyła historia, że w ramach jednej odnogi, dziadków znam tylko imiona i nazwiska (bez dat, czy np. nazwiska panieńskiego babci). Nie wiem czy żyją, a jesli tak - gdzie. Choć ich wiek może wskazywać, iż już sobie odpoczywają na wieki.. Rodzina niestety nie pomoże wiedzy uzupełnić.

Udało mi się znaleźć osoby o tych samych danych na "spisie cmentarzy" w Gdańsku, gdzie mieszkali (przynajmniej 20 lat temu;), lata życia mogą pasować. Mają groby na dwóch krańcach cmentarza, ale jako że żyli osobno i byli rozwiedzeni - może pewnie tak być. Czy jest jakikolwiek sposób potwierdzenia że to oni, biorąc szczególnie pod uwagę RODO?

Póki co, sprawdziłam jedynie na stronie parafii dziadka (był wierzący praktykujący), że na bazie daty z potencjalnego nagrobka nie ma go w tej parafii wymienionego wśród zmarłych w ogłoszeniach z tamtego okresu. No ale to też może nie być takie oczywiste..

Macie może jakieś pomysły? Wskazówki?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Poszukiwania w ramach XX wieku  PostWysłany: 03-01-2021 - 12:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
XX wiek nie jest w całości objęty ochronąSmile
a poszukiwania dokumentów wstępnych nie powinny sprawić problemów w urzędach

tak - nie wszystko jest w sieci (nie tylko z XX wieku, w ogóle:), a wyszukiwarki coraz węziej szukają

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2021 - 12:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4208

Status: Offline
Znasz datę i miejsce urodzenia?
To twoi dziadkowie, więc wystąp do USC o akt zgonu tych ludzi pochowanych w Gdańsku.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poszukiwaczMajkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 97

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Znasz datę i miejsce urodzenia?
To twoi dziadkowie, więc wystąp do USC o akt zgonu tych ludzi pochowanych w Gdańsku.
No właśnie tu jest problem - nie znam daty i miejsca urodzenia. Jakbym znała, to byłby pikuś Wink

Mają inne nazwiska (to skomplikowana historia Very Happy) - jak udowodnię że to moi dziadkowie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 12:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W ten sam sposób jakby mieli takie same. Zbieżność nazwisk nie stanowi:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 17:59
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Majka, trudno cokolwiek podpowiedzieć bo napisałaś zbyt ogólnie i tajemniczo.
Sprawa może być prosta lub nieco zagmatwana np w przypadku gdy występuje adopcja lub dziecko pozamałżeńskie.
To istotne informacje dla udzielenia podpowiedzi.

pozdrawiam
Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawel_poOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 18:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2008
Posty: 65

Status: Offline
"Swoich" szukałem wnioskując o odpis aktu zgonu poprzez ePUAP - podałem że dat nie znam, a podane imię i nazwisko dotyczy dziadka/babci ze strony ojca. Resztę poszukiwań zrobili urzędnicy w USC w ramach wniosku o odpis. W odpisie dostaniesz daty których szukasz oraz miejsce urodzenia (o ile zostało podane w dokumentacji - co czasami bywa problemem przy repatriacjach, "odtwarzaniu" zaginionych/zniszczonych w czasie IIwś akt).

Jeżeli masz wątpliwości co do imion/nazwisk dziadków - to na początku wystąp o odpis aktu urodzenia/śmierci rodzica - tam będzie podane imię i nazwisko oraz nazwisko rodowe (panieńskie).

Z tego co czytałem m.in. na tym forum - czasami wystarczy wniosek do urzędu o wykonanie/umożliwienie wykonania kopii akt lub nawet telefon do USC. O skuteczności tej metody się nie wypowiem - wolałem wystąpić o odpis aktu i mieć przysłane w kopercie dokumenty.

EDIT: występowałem o odpis zupełny a nie skrócony - wtedy są uwzględnione różne aktualizacje i ewentualne późniejsze zmiany (np. zmiana nazwiska).

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 19:57
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To odpisami nie kopiami dokumentujemy bycie zstępnym. Samo sporządzenie "łańcuszka odpisów" oznacza wpis do rejestru (migrację), wtedy nawet sam odpis może być niekonieczny - każdy USC może sprawdzić w systemie kto czyim dzieckiem.
Jak nie ma odpisu ( "teraz" zrobionego) może migracji nie być, w systemie brak i wykazywać trzeba.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
choirek
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 20:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2020
Posty: 1150

Próbuję złożyć wniosek przez epuap, i zarówno data urodzenia, jak i zgonu, co do dnia. Co zrobić, jeżeli nie znam dokładnej daty zgonu prababci?
Pozdrawiam, Irek

_________________
Pozdrawiam, Irek
Moderator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawel_poOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2021 - 20:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2008
Posty: 65

Status: Offline
choirek napisał:
Próbuję złożyć wniosek przez epuap, i zarówno data urodzenia, jak i zgonu, co do dnia. Co zrobić, jeżeli nie znam dokładnej daty zgonu prababci?


Irku - w swoim wniosku wypełniłem datą składania wniosku i w uwagach napisałem że data jest mi nieznana.

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poszukiwaczMajkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2021 - 19:47
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 97

Status: Offline
pawel_po napisał:
"Swoich" szukałem wnioskując o odpis aktu zgonu poprzez ePUAP - podałem że dat nie znam, a podane imię i nazwisko dotyczy dziadka/babci ze strony ojca. Resztę poszukiwań zrobili urzędnicy w USC w ramach wniosku o odpis. W odpisie dostaniesz daty których szukasz oraz miejsce urodzenia (o ile zostało podane w dokumentacji - co czasami bywa problemem przy repatriacjach, "odtwarzaniu" zaginionych/zniszczonych w czasie IIwś akt).

Jeżeli masz wątpliwości co do imion/nazwisk dziadków - to na początku wystąp o odpis aktu urodzenia/śmierci rodzica - tam będzie podane imię i nazwisko oraz nazwisko rodowe (panieńskie).

Z tego co czytałem m.in. na tym forum - czasami wystarczy wniosek do urzędu o wykonanie/umożliwienie wykonania kopii akt lub nawet telefon do USC. O skuteczności tej metody się nie wypowiem - wolałem wystąpić o odpis aktu i mieć przysłane w kopercie dokumenty.

EDIT: występowałem o odpis zupełny a nie skrócony - wtedy są uwzględnione różne aktualizacje i ewentualne późniejsze zmiany (np. zmiana nazwiska).

Pozdrawiam,
Paweł



Bardzo pomocna odpowiedz, dziękuje!

A jeszcze pytanie - na jakiej linii można tak szukac swoich krewnych? Czy tylko dziadkowie/rodzice? Czy np rodzeństwo dziadków? I do którego momentu to działa? baza do chrztu Polski w USC czy troche mniej? Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pebroOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2021 - 09:04
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2020
Posty: 40

Status: Offline
poszukiwaczMajka napisał:

A jeszcze pytanie - na jakiej linii można tak szukac swoich krewnych? Czy tylko dziadkowie/rodzice? Czy np rodzeństwo dziadków? I do którego momentu to działa? baza do chrztu Polski w USC czy troche mniej? Wink

Tylko wstępni i zstępni. Czyli dziadkowie, pra-, Twoje dzieci, wnuki itd. Rodzeństwo dziadków, rodziców raczej nie uzyskasz. Mi się udało uzyskać akt zgonu woja, ale musiałem mieć upoważnienie napisane przez jego siostrę.

_________________
--
Pozdrawiam Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawel_poOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2021 - 21:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2008
Posty: 65

Status: Offline
poszukiwaczMajka napisał:

A jeszcze pytanie - na jakiej linii można tak szukac swoich krewnych? Czy tylko dziadkowie/rodzice? Czy np rodzeństwo dziadków? I do którego momentu to działa? baza do chrztu Polski w USC czy troche mniej? Wink


Zgodnie z Ustawą o aktach stanu cywilnego. Akty narodzin 100 lat, akty małżeństwa lub zgonu 80 lat.

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.663678 sekund(y)