Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 17 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2020 - 11:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31708
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie o skanach - o opisach, o retrokonwersji pisałem. Panuje przekonanie, że proces zakończony - co ma się przekładać (a wiemy, ze tak nie jest) "użytkownik ma wszystko on-line" jeśli chodzi o opis zasobu.
I nie chodzi mi o niewprowadzone świeże dopływy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-12-2020 - 09:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31708
Skąd: Warszawa
Status: Offline
PS Tak nawiązując do głosów "niespodzianka/ale jak to?" link do informacji sprzed sześciu-siedmiu lat
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-28567.phtml
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... ndeksacja/

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zaleznyhOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2021 - 13:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-01-2017
Posty: 145

Status: Offline
Do osób które pisały o digitalizacji - to jest projekt na czas pandemii, gdzie pracownicy pracują z domu. Jak mieliby digitalizować księgi z domu?

"Dlaczego instytucja państwowa ma kierować się akurat w tym przypadku "PTG/inne TG zrobiło /zrobi", a w innych nie? " - nie MA się kierować, a MOŻE.
Nikt też nie mówił, że nie mają indeksować tego co w Genetece. Niech indeksują co chcą dla własnych celów. Mogliby za to przyjąć inny priorytet. To nic ich nie kosztuje.

Dlaczego podnosi się tu nagle jakiś temat przekazywania indeksów z PTG do AGADu? Ja proponowałem, żeby przekazać w drugą stronę, a to różnica. Jeśli się AGAD nie zgodzi to trudno. Zapytać można. Wiem, że mają znaczenie tu prawa autorskie. Geneteka ma wielu twórców, ale po stronie AGADu prawa autorskie nie są pracowników ale instytucji. Oni te indeksy robią w ramach swoich obowiązków. Może władze Archiwum zgodziłyby się na upublicznienie ich indeksów również w Genetece (z zaznaczeniem autorstwa).

Co do przynależności do PTG, to takie przytyki zahaczające o "ad personam" proszę zachować dla siebie. Ja nie muszę należeć do PTG, bo nie jest mi to do niczego potrzebne. Nic też od Towarzystwa nie wymagam. To była tylko propozycja i nic więcej. Myślałem, że to otwarte forum, na którym można wymieniać doświadczenia i opinie i nie jest wymagane członkostwo.

Co do priorytetu przy indeksowaniu przez AGAD, napisałem do nich list i poniżej zamieszczam odpowiedź. Nic nie pytałem o udostępnianiu indeksów, bo jako "nie członek" PTG nie czułem się do tego upoważniony. Natomiast jako obywatel mogłem zwyczajnie zadać pytanie o kolejność. Z odpowiedzi widać też, że AGAD jest otwarty na współpracę, więc może po prostu trzeba się do nich zwrócić. Ale to już w gestii PTG. Dla mnie temat zamknięty.

Szanowny Panie,
Dziękujemy za wyrażenie opinii na temat podjętych przez AGAD prac związanych z indeksacją ksiąg metrykalnych, których pierwsze efekty zamieściliśmy na naszej stronie internetowej. Każda Państwa uwaga jest dla nas bardzo cenna. Jak zaznaczyliśmy w pierwszym zdaniu krótkiego wstępu, jest to praca wynikająca w dużej mierze z sytuacji pandemicznej w naszym kraju i konieczności przeorganizowania działań i dostosowania ich także do warunków pracy zdalnej. Nie oznacza to oczywiście, że praca ta nie będzie kontynuowana po powrocie „do normalności”, jednak w znacznie mniejszym zakresie. Rozpoczęliśmy indeksowanie parafii w takiej kolejności, w jakiej są one umiejscowione w inwentarzu, także z tego względu, aby nie zarzucono nam, że dokonujemy wyboru pod jakimkolwiek wpływem. Praca, jak Pan zauważył, i co podkreślamy, prowadzona jest niezależnie od indeksacji w Genetece. Oczywiście jeśli będzie taka inicjatywa czy wola współpracy z obu stron, być może wypracujemy system prowadzenia tej działalności najbardziej korzystny dla genealogów, użytkowników baz danych. Indeksację parafii Baworów – bo ona jest tu chyba głównym przedmiotem wątpliwości zindeksowaliśmy także dlatego, aby użytkownicy mogli porównać wpisy AGAD i wpisy Geneteki, które w wielu przypadkach znacznie różnią się od siebie. Nie wchodząc w meritum – pozostawiamy wybór i porównanie zapisów z oryginałem zainteresowanym. Jeszcze raz dziękując za nadesłane pismo

Łączę wyrazy szacunku,
Dorota Lewandowska
Kierownik Oddziału II AGAD

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2021 - 13:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31708
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"użytkownicy mogli porównać wpisy AGAD i wpisy Geneteki, które w wielu przypadkach znacznie różnią się od siebie. Nie wchodząc w meritum – pozostawiamy wybór i porównanie zapisów z oryginałem zainteresowanym"
i jak Twoja opinia, wynik porównania, analiza?

Tak, nie jest wymagane członkostwo do wymiany opinii. Ale do sugerowania czym organy PTG powinny się zająć i do np relacji z poprzednich uzgodnień z AGAD przydałoby się lub jest niezbędne.


* A co do tego "jak digitalizować zdalnie".
Nieodłączną częścią digitalizacji i publikacji jest weryfikacja poprawności plików. Zapraszam do prac:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.763397 sekund(y)