Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mmosiadzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2020 - 20:09
Sympatyk


Dołączył: 07-09-2020
Posty: 75

Status: Offline
Dzięki, przyjrzę się bliżej tym papierom jak tak
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2020 - 10:25
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
mmosiadz napisał:
Dzięki, przyjrzę się bliżej tym papierom jak tak
Michał


Niestety nie da się zagwarantować że coś znajdziesz, ale warto spróbować.

benyzet napisał:
Witaj Michale. "Wklep" w w wyszukiwarce na FS np.numer 2442171 tam masz coś o poborowych CK. Problem taki,że są to mikrofilmy już z kluczykiem. Kiedyś były,jeśli się nie mylę z aparacikiem. Niestety ja mam tylko te na literę "Z".


Nie znałem tego zasobu, wielkie dzięki - poszukam w nich swoich Galicjan. Wyświetla się jako normalnie dostępny.

Serdeczności
Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmosiadzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2020 - 10:38
Sympatyk


Dołączył: 07-09-2020
Posty: 75

Status: Offline
Nasze hobby w dużej mierze polega na próbkowaniu "a może jednak w tych dokumentach jakąś wzmiankę znajdę" Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2020 - 18:45
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
benyzet napisał:
Problem taki,że są to mikrofilmy już z kluczykiem. Kiedyś były,jeśli się nie mylę z aparacikiem. Niestety ja mam tylko te na literę "Z".

U mnie sa dostepne wszystkie literki (sa bez kluczyka) tylko szukac.
Na stronie 5-tej literka R. Bez logingu widzimy aparacik z kluczykiem
po zalogowaniu kluczyk znika.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2020 - 19:57
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witaj Gabi. Tak tak jest aparacik 👍 Nie byłem zalogowany, dlatego tak napisałem. Nie ulega jednak wątpliwości,że warte są obejrzenia. 😊

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2020 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Czy mogę prosić o sprawdzenie w spisie poległych żołnierzy CK Armii Austro-Węgier braci mojej prababci: Bronisław Musiał i Szczepan Musiał? Jeden z nich zginął w czasie I wojny światowej, ale wiem gdzie i kiedy. Problem w tym, że nie wiem kiedy dokładnie przeprowadzili się z zaboru austriackiego (Jaworzno) do rosyjskiego (Niwka).

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2020 - 07:40
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
KamilDominik napisał:
Czy mogę prosić o sprawdzenie w spisie poległych żołnierzy CK Armii Austro-Węgier braci mojej prababci: Bronisław Musiał i Szczepan Musiał? Jeden z nich zginął w czasie I wojny światowej, ale wiem gdzie i kiedy. Problem w tym, że nie wiem kiedy dokładnie przeprowadzili się z zaboru austriackiego (Jaworzno) do rosyjskiego (Niwka).


https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... LB-1723425
www.genteam.eu
https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... :%22ger%22

Kamil, wynik znaleziony samodzielnie cieszy bardziej Smile

W tych trzech miejscach znajdziesz listy strat. Nie znam się na bazach danych, ale wydaje mi się, że te wyszukiwarki korzystają z innych "silników". W każdej, o ile rozumiem, były też inaczej digitalizowane. Spróbuj w każdej, wyniki mogą się różnić. Spróbuj po nazwisku, imieniu, miejscowości. Zastanów się w jaki sposób nazwisko Musiał mogło zostać zniekształcone. Pobaw się też opcjami w wyszukiwarkach. Jeśli Twój krewny zginął na froncie I wś w służbie armii C.K. to powinno zostać to odnotowane na listach strat.

Powodzenia.
Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KChabowskiOffline
Temat postu: Dokumenty armii Austro-Węgierskiej  PostWysłany: 29-12-2020 - 15:07


Dołączył: 29-12-2020
Posty: 1

Status: Offline
Cześć,
prowadzę obecnie badania na temat rodziny narzeczonej i pierwszy raz mam do czynienia z armią austro-węgierską (moja rodzina jest z pomorza, więc wcześniej skupiałęm się głównie na dokumentach pruskich).

Jej dziadek walczył podczas IWW po stronie austro-wegierskiej i wydaje mi się, że na zdjęciu ma mundur podoficera, ale mogę się mylić. Sprawdziłem już stronę Osterreichisches Staatsarchiv i znalazłem informację, że większość zbiorów zostało zniszczonych. Jest nadzieja, że może jednak jakieś informacje o nim zostały, tylko tu pytanie, gdzie szukać. W archiwum austriackim nie mogłem znaleźć zbiorów z Galicji. W centralnym archiwum wojskowym też nic nie mogłem znaleźć.

 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-12-2020 - 18:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Mundur, medale - specjaliści z wojskowego forum https://www.dws.org.pl/ są nieocenieni.
Nazwisko na wszelki wypadek sprawdź też tutaj
https://anno.onb.ac.at/anno-suche#searc ... ple&from=1

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: Re: Dokumenty armii Austro-Węgierskiej  PostWysłany: 29-12-2020 - 23:27
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
KChabowski napisał:
Cześć,
prowadzę obecnie badania na temat rodziny narzeczonej i pierwszy raz mam do czynienia z armią austro-węgierską (moja rodzina jest z pomorza, więc wcześniej skupiałęm się głównie na dokumentach pruskich).


Polecam też forum www.austro-wegry.eu

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: Re: Dokumenty armii Austro-Węgierskiej  PostWysłany: 22-04-2021 - 08:54
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Szanowni Państwo,

na blogu www.austriackiegadanie.wordpress.com zamieściłem dwa artykuły, które mam nadzieję, że będą pomocne dla poszukujących swoich przodków wcielonych do armii Cesarstwa Habsburgów. Nie jestem zawodowym historykiem, więc proszę o wyrozumiałość dla ewentualnych nieścisłości. W obu tekstach posłużyłem się przykładem swoich przodków: nie chodziło o encyklopedyczne czy nawet o wyczerpujące opracowanie tematu, ale o rozwiązanie konkretnego problemu.

Pierwszy z tekstów omawia korzystanie z list musterunkowych (Musterlisten), w mniejszym stopniu z tabel stanów (Standestabellen): https://austriackiegadanie.wordpress.co ... egsarchiv/

Drugi wpis przybliża karty ewidencyjne (Grundbuchblaetter), pokazując, że można z nich korzystać nie tylko po omacku: https://austriackiegadanie.wordpress.co ... chblatter/

Życzę wszystkim zainteresowanym powodzenia w poszukiwaniach.
Jakub Witkowski

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paulina_WOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2021 - 19:18
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2014
Posty: 593

Status: Offline
Witam,
Zgadzam się z Jakubem, to bardzo ciekawe dokumenty.
Znalazłam info o praktycznie każdym moim przodku.
Dla mnie przydatne były/są:
57 PP do 1820
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
57 PP 1820-1860
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
oraz dla poborowych z lat 1865-1900
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Do dwóch pierwszych mam jeszcze uwagę, że trzeba dokładnie przeglądać nazwiska, bo np. Storc to Storz, Cyza to Czysza, Stańczyk to Stainczyk, Kępa to Kempa itd. Ale jest podany rok urodzenia i miejsce, więc można się domyślić.
Warto przeglądać te dokumenty pod kątem kolonistów niemieckich. Jeśli nie wiemy gdzie się urodzili tu możemy znaleźć odpowiedź

_________________
Pozdrawiam, Paulina

https://genztarnowa.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2021 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Czy to daty poboru czy urodzenia? Zastanawiam się czy tam znajdę moich krewnych: Bronisław Mikołaj Musiał 1899 i Szczepan Jan Musiał ur. 1894? W jakim mieście ich szukać? Kraków?

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2021 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
KamilDominik napisał:
Czy to daty poboru czy urodzenia? Zastanawiam się czy tam znajdę moich krewnych: Bronisław Mikołaj Musiał 1899 i Szczepan Jan Musiał ur. 1894? W jakim mieście ich szukać? Kraków?


Kamil, to zależy od tego, gdzie mieszkali. Miast garnizonowych w Galicji było wiele, i nie zawsze były to duże miasta według dzisiejszych standardów. Daty przy Grundbuchblätter to zazwyczaj zakres lat, które obejmują dostępne księgi, więc jest to raczej okres służby niż rok urodzenia. Warto pamiętać, że te daty w wielu przypadkach nie pokrywają się z zawartością księgi. Z jakiegoś powodu jest to dosyć niekonsekwentne.

I jeszcze odpowiedź do postu Pauliny:
Paulina_W napisał:
Do dwóch pierwszych mam jeszcze uwagę, że trzeba dokładnie przeglądać nazwiska, bo np. Storc to Storz, Cyza to Czysza, Stańczyk to Stainczyk, Kępa to Kempa itd. Ale jest podany rok urodzenia i miejsce, więc można się domyślić.
Warto przeglądać te dokumenty pod kątem kolonistów niemieckich. Jeśli nie wiemy gdzie się urodzili tu możemy znaleźć odpowiedź


Dziękuję za odzew i dopowiedzenie, jeśli nie masz nic przeciwko, zawrę to w komentarzu na blogu.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2021 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Kubo, oni mieszkali w Jaworznie. Czy w tym wypadku Kraków jest najbardziej prawdopodobny?. Prawdopodobnie jeden z nich zginął w czasie IWŚ.

No i jeszcze jedno, czy trzeba przeglądać kartę po karcie czy jest to jakoś usystematyzowane (na przykład po rocznikach urodzeń, miejscach zamieszkania itp.)? Osób na literę M są dziesiątki tysięcy.

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.825754 sekund(y)