Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Sygnet rodowy z Herbem  PostWysłany: 23-04-2020 - 09:15
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
To raczej nie są moi krewni, chociaż mój dziadek do śmierci w 1957 roku nosił złoty sygnet z wyrytym na szafirze herbem Ślepowron, który dał zrobić przed II WŚ. O tym, że byliśmy takiego herbu upewniła go kwerenda, rzekomo przeprowadzona przez Prażmowskiego. Natomiast materiały do jakich ja doszedłem wskazują na herb Lubicz?!

W dokumentach wywodowych, które otrzymałem z archiwum litewskiego jest napisane, że antenat Kosteckich w czasie zamieszek wojennych przybył na Litwę z Korony, co zapewne miało miejsce na przełomie XVII/XVIII wieku.

Z tego, co wyżej napisano wynika, że chyba posiadam komplet dokumentów dotyczących Kosteckich herbu Ślepowron z Wileńszczyzny.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2020 - 09:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
i o tym pisałem, gdy pytałem kiedy powstał / pojawił się sygnet , a kiedy oznaczenie na grobowcu wiedza o oznaczeniu
szansa, że ktoś kupił/zamówił sygnet o wzorze na podstawie "kwerendy" / herbarza na początku XX wieku bądź później - spora
i nie przekłada się to na "taki herb, bo jest sygnet od dawna w rodzinie"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2020 - 11:01
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Masz rację Włodzimierzu, takich przypadków było mnóstwo i dlatego podszedłem do sprawy krytycznie. Już kiedyś pisałem o tym, że mój 3xpradziadek złożył w 1844 roku w HKPol. dowody, jednak potwierdzenia nie uzyskał. Mam tylko nadzieję, że Prażmowski korzystał w AGAD z tego zbioru, ale tego nigdy już nie ustalę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tuczynski_WenecjuszOffline
Temat postu: Re: Sygnet rodowy z Herbem  PostWysłany: 29-12-2020 - 17:38
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2019
Posty: 47

Status: Offline
Witam
Chciałem się podzielić informacjami, które udało mi się ustalić dzięki Państwa pomocy. Przy tej okazji chciałem podziękować za zaangażowanie w rozwiązywanie mojej rodzinnej tajemnicy. Dzięki analizie dokumentów z LVIA. 391-10-380. udało mi się dotrzeć do wywodów mojej rodziny, które częściowo odpowiedziały na moje pytania. Udało mi się znaleźć informację o herbach i z tego co widzę są dwa różniące się od siebie ponieważ były one opisywane w dwóch różnych rewizjach na podstawie herbarza dwóch różnych autorów:
1. Jan Nepomucen Bobrowicz w wydaniu Lipskim na stronie 145 tom IX pod tytułem Herbownik Księdza zakonu Jezuitów Kacpra Niesieckiego ten herb przedstawia w sposób następny – Herb Tuczyński, rękopis o „rodach Pruskich tak pisze, że w „kole zegarowym powinien być krzyż, na „tle czerwonym, a na chełmie dziewica bez rąk i w kapeluszu kardynalskim”.
2. Wywód rodu szlachetnych Tuczyńskich herbu Tuczyński
W Herbowniku autorstwa księdza zakonu jezuitów Kacpra Niesieckiego, wydanym w Lembergu/Lwów/ w roku 1738, herb ten opisany jest z następującymi przedstawieniami: na tle błękitnym koło zegarowe, w środku tego krzyż, nad tarczą dziewica bez rąk, z rozłożonymi włosami, na głowie czerwony kapelusz kardynalski.

Udało mi się ustalić również kiedy były dane rewizje :
Że z tego rodu nikt do podatku podusznego (pogłownego) nie należał i nie należy, a wręcz przeciwnie, we wszystkich minionych rewizjach wśród szlachty był wpisany, o tym udowadniają:
a) kopia Postanowienia wydanego przez Wileńską Izbę Skarbową dnia 24 marca roku 1831 za No2798 o zapisaniu tego rodu w czasie ostatniej rewizji wśród szlachty;
b) pokwitowanie za No 423 dnia 14 marca roku 1816, wydane przez Wileńską Komisję Rewizyjną z przedstawieniem rodowodów szlacheckich;
c) alfabet rodzin szlacheckich od dnia 9 marca roku 1834 za No 753
d)świadectwo od dnia 15 grudnia roku 1840 za No 2045 wydane przez Wileńskiego powiatowego marszałka szlachty o niepodleganiu do podatku podzusznego.
[Pytanie czy takie dokumenty mogą gdzieś istnieć ? ]
W innym dokumencie mam :
Decyzja Wileńskiego Zgromadzenia Deputacji Szlacheckiej dnia 19 grudnia roku 1819 i dnia 14 marca roku 1841.

Oraz

Rozporządzenie Tymczasowego Posiedzenia Heroldii od dnia 29 marca roku 1848 za nr 1255 z wprowadzeniem w szóstej części szlacheckiej księgi rodowodowej, do Wileńskiej Deputacji Szlacheckie wydanej.

Dodatkowo odkryłem kolejne 4 pokolenia o których nie miałem pojęcia.:
Wiedziałem, że mam 5 x pra dziadka Dominika ale szacowałem jego datę urodzenia na ok 1770 a okazuje się że jest to 1750. Dominik miał dwóch braci Krzysztofa i Jakuba, którzy to sprzedali ziemię Talkuny Grzegorzowi Talkowskiemu 28 września 1785 r. [Pytanie: dlaczego na Genetyce nie ma wcześniejszych rekordów jak 1800 dla rodziny Tuczyńskich skoro mamy tam Dominika i jego braci – jakie mogą być przyczyny]
Dominik miał ojca Wincentego który to : z przywileju Króla polskiego Stanisława Augusta dnia 5 maja roku 1770 przez kanclerza państwowego podpisanym jest awansowany na stanowisko Woźnego Województwa Trockiego. [czy można gdzieś znaleźć dokument awansu ? Jest to dokument podpisanych przez J.L. Chreptowicza ] Wincenty też dziedziczył ziemie Talkuny
Paweł ojciec Wincentego w to chorąży Roty Petyhorskiej, który to kupił 9 kwietnia 1723 roku ziemie Talkuny od szlachcica Raciborskiego [ Czy można gdzieś znaleźć taki dokument?]
Paweł miał ojca Jana o którym nic nie wiadomo [gdzie dalej można szukać ?]

Pytania które mi się nasuwają do moich odkryć zapisałem w kwadratowym nawiasie. Może ktoś miałby ochotę się wypowiedzieć, z góry dziękuję. Dodatkowo chciałbym dopytać jak można wyszukać informację z Metryki Litewskiej, czy jest to w jakiś sposób poukładane alfabetycznie lub w wersji elektronicznej ?
Dziękuję i pozdrawiam
Wenecjusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.521341 sekund(y)