Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bury_AnnaOffline
Temat postu: Czesław Ziółkowski W-wa i zawiłe problemy z aktami.  PostWysłany: 27-12-2020 - 19:13
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2015
Posty: 120

Status: Offline
Chciałam się podzielić z Wami moją rozwiązaną (na szczęście) zagadką, z której wynika wiele ciekawych wniosków.
1) Nasi przodkowie NIE czytali dokumentów, które przedstawiali urzędnikom (księżom) przy okazji zawierania ślubu (np. akta urodzenia).
2) Urzędnicy często NIE odczytywali spisanych aktów, tylko podsuwali do podpisywania.
Niestety tak się stało u moich przodków, choć wszyscy byli piśmienni.

Mojego dziadka Czesława Ziółkowskiego (bo to on najbardziej zawinił) nie znałam, bo opuścił rodzinę jak mój ojciec był mały ( miał 6 lat, był rok 1946).
Ale wracam do początku. Smile
Już dawno znalazłam akt urodzenia mojej babci Jadwigi (ur.1910 W-wa).
Na marginesie aktu urodzenia jest adnotacja, że wzięła ślub z Czesławem Ziółkowskim w 1928 r. W-wa Św. Andrzej.
Ku mojej radości, akta parafii z 1928 niedawno stały się dostępne. Smile
Z aktu ślubu wynikało:
Czesław Ziółkowski ur.1905 w parafii MB Loretańskiej, syn Aleksandra i Marcjanny Danis i Jadwiga na 100% moja babcia ( mam akt zgonu), podpisy państwa młodych i świadków, w tym mojego pradziadka - ojca Jadwigi.

Dzięki aktowi poznałam pradziadków i ich akt ślubu:
Aleksander Ziółkowski i Marcjanna Danis 1893 Stoczek Węgrowski Smile

Nie pasował mi trochę Stoczek Węgrowski, bo zawsze słyszałam, że rodzina od dawna jest z W-wy, ale babcię Jadwigę widziałam może ze 4 razy w życiu jako dziecko, więc miałam b.mało informacji.

Jednak na marginesie aktu ślubu Czesława Ziółkowskiego i Jadwigi widnieje stempel z adnotacją urzędową z 1953 r. (25 lat po spisaniu aktu ślubu), że matką Czesława NIE jest Marcjanna Danis, a Marianna Mikulska i adnotacja, że zawarł II związek małżeński.
Odnalazłam akt ślubu Aleksandra Ziółkowskiego i Marianny Mikulskiej 1893 W-wa.

Nie pozostało mi nic innego jak odszukanie aktu urodzenia Czesława i upewnienie się, która z Pań jest jego matką, a moją prababką.
Po dłuższych poszukiwaniach znalazłam akt ur. Czesława w Św. Florianie, a w nim ....
Czesław Ziółkowski syn Aleksandra Ziółkowskiego i ......... Marcjanny Danis,
adnotacja, że wziął ślub z Jadwigą w 1928 parafia Św. Andrzej i druga adnotacja, że zawarł związek małżeński w 1954, co było zgodne z moją wiedzą.
Sprawa się zagmatwała.
Założyłam, że Czesław znał swoją matkę i dlatego podczas drugiego ślubu zgłosił zastrzeżenia, ale co z jego aktem urodzenia i adnotacjami ??? Czy Marianna Mikulska była jego macochą ? Ale przecież jest akt ślubu z 1893 Aleksandra Ziółkowskiego i Marianny Mikulskiej czyli 11 lat przed urodzinami Czesława. Ślub Aleksandra Ziółkowskiego i Marcjanny Danis również 11 lat przed narodzinami.
Już całkowicie zrezygnowana postanowiłam przejrzeć (dla świętego spokoju) akta urodzenia z roku 1906 parafii MB Loretańskiej ( św. Floriana) i BINGO !!! Jest drugi Czesław Ziółkowski syn Aleksandra i Marianny Mikulskiej ur. 30.12.1905, ale zgłoszony 4.01.1906 ! "Nie mój" Czesław urodził się 2 miesiące wcześniej. Wszystkie dokumenty i adnotacje dotyczące mojego dziadka przypisane były innemu dziecku.
Zbieżność imion, nazwisk, niechęć do czytania dokumentów, niefrasobliwe składanie podpisów, nie czytanie aktu przez urzędników ....choć piszą, że: " Akt ten po odczytaniu przez nas ...", może doprowadzić do pomyłek w ustalaniu naszej tożsamości. Gdyby moi dziadkowie się nie rozwiedli i do śmierci trwali w szczęśliwym związku, dziadek Czesław nie potrzebowałby aktu ślubu z pierwszego małżeństwa .......moimi pradziadkami byliby zupełnie obcy mi ludzie - Aleksander i Marcjanna Danis ze Stoczka Węgrowskiego Smile))

Może mój post przeczytają potomkowie jednej i drugiej pary Ziółkowskich ?
Będę wdzięczna za każdą wiadomość. Smile
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Czesław Ziółkowski W-wa i zawiłe problemy z aktami.  PostWysłany: 27-12-2020 - 20:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no nie wiem czy nie czytali, czy im się nie chciało walczyć o swoje Smile
tu gładko przechodzę do "będziesz wnioskować o korektę?Razz aktu urodzenia rzecz jasna

Małżeństwo z 1928 (dostępne od ponad półtora roku)
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 44-345.jpg
wyprostowane

urodzenie właściwe też (przynajmniej to z USC)
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 435&y=1715

ale to nieprawidłowo oznaczone małżeństwem z 1928 - nie jest ! (przynajmniej USCkowa kopia)
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =69&y=1043

a ślub w 1957 był..i nie zgrzytało w 1957, że żonaty się żeni? to ciekawostka większa

a na marginesie: akty bez treści najczęściej bywały podpisywane - tj puste strony z podpisami, wypełniane później, po złożeniu podpisów na czystej karcie
co nie neguje fakty, że zły odpis aktu urodzenia dostarczył i chyba rzeczywiście go nie czytał (bukwami był, fat, ale...)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IzzazellaOffline
Temat postu: Czesław Ziółkowski W-wa i zawiłe problemy z aktami.  PostWysłany: 27-12-2020 - 21:00
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2020
Posty: 16

Status: Offline
Może nie na temat posta, ale akurat poszukuje informacji na temat Piotra Ziółkowskiego i Emilii (ew. Zofii) Mikulskiej. Taki zbieg okoliczności Wink
Może przewinęło się Pani coś na ten temat? Zamieszkali w Witoldowie nieopodal Warszawy i tam na świat przyszedł mój prapradziadek Karol wraz z rodzeństwem, który przeniósł się do Warszawy i tam wziął ślub.

_________________
Pozdrawiam
Iza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: Czesław Ziółkowski W-wa i zawiłe problemy z aktami.  PostWysłany: 27-12-2020 - 21:07
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Mam troszkę podobny przypadek Smile
Akt zgonu mojego pradziadka Michała Stręciwilka, gdzie wpisany jest jego krewny też Michał, urodzony kilka miesięcy wcześniej.
Podejrzewam, że ksiądz szukając wpisów nie pomyślał że 2 Michałów jednego roku sie urodziło i po natrafieniu na pierwszego uznał że to ten, którego zgon zgłasza rodzina. A że zgłaszała 2 żona wiec i pewnie nie wiedziała dokładnie jakie imiona i nazwiska mieli jego rodzice. Smile

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bury_AnnaOffline
Temat postu: Re: Czesław Ziółkowski W-wa i zawiłe problemy z aktami.  PostWysłany: 28-12-2020 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2015
Posty: 120

Status: Offline
Izzazella napisał:
Może nie na temat posta, ale akurat poszukuje informacji na temat Piotra Ziółkowskiego i Emilii (ew. Zofii) Mikulskiej. Taki zbieg okoliczności Wink
Może przewinęło się Pani coś na ten temat? Zamieszkali w Witoldowie nieopodal Warszawy i tam na świat przyszedł mój prapradziadek Karol wraz z rodzeństwem, który przeniósł się do Warszawy i tam wziął ślub.


Mam 2xpradziadka Piotra Ziółkowskiego, ale mój urodził się w Lutówce pod Warszawą w 1832r.
Jeśli "natknę" się na Piotra i Emilię, dam znać Smile
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IzzazellaOffline
Temat postu: Re: Czesław Ziółkowski W-wa i zawiłe problemy z aktami.  PostWysłany: 29-12-2020 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2020
Posty: 16

Status: Offline
Bury_Anna napisał:
Izzazella napisał:
Może nie na temat posta, ale akurat poszukuje informacji na temat Piotra Ziółkowskiego i Emilii (ew. Zofii) Mikulskiej. Taki zbieg okoliczności Wink
Może przewinęło się Pani coś na ten temat? Zamieszkali w Witoldowie nieopodal Warszawy i tam na świat przyszedł mój prapradziadek Karol wraz z rodzeństwem, który przeniósł się do Warszawy i tam wziął ślub.


Mam 2xpradziadka Piotra Ziółkowskiego, ale mój urodził się w Lutówce pod Warszawą w 1832r.
Jeśli "natknę" się na Piotra i Emilię, dam znać Smile
Ania


Dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.102817 sekund(y)