Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
maja_pOffline
Temat postu: Zaginiony Bolesław Maziarczyk, 09-1939  PostWysłany: 19-12-2020 - 20:03
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2019
Posty: 47

Status: Offline
Poszukuję członka mojej rodziny zmarłego podczas walk w czasie II wojny światowej.
Jego aktu urodzenia nie mam, jeszcze czekam, więc nie znam dokładnej daty urodzenia. W roku 1939 miał ok. 20 lat.

W 1939r. z okolic Starego Zamościa pojechał rowerem do Bydgoszczy, żeby zaciągnąć się do wojska.

Na straty.pl znalazłam dwóch Bolesławów Maziarczyków (4 rekordy). Wg danych tam podanych bardzo możliwe, że chodzi o jedną osobę, tylko jest rozbieżność w miejscu pochówku.

Chciałabym co najmniej dowiedzieć się, w jakiej jednostce służył Bolesław i zlokalizować miejsce jego pochówku. Jeśli się da, to rówież dokładną datę śmierci.

Na straty.pl są podane 2 różne miejsca pochówku, chociaż wg mnie wszystkie wpisy na tej stronie mogą dotyczyć tej samej osoby. Chciałabym to rozwikłać.

Z danych Bad Arolsen mam numer nieśmiertelnika: 21 T Toruń 1916. https://collections.arolsen-archives.or ... d=85953276
Czy mogę znaleźć jakieś informacje o żołnierzu mając numer nieśmiertelnika? Wg tego dokumentu Bolesław jest pochowany w Gubinie. Koło Gubina w Gębicach był obóz jeniecki, do którego sprowadzono żołnierzy kampanii wrześniowej.
Informację o miejscu pochówku podał ktoś o nazwisku 'SHAMETZKI'. Na straty.pl jest ktoś o nazwisku 'Szamecki Frany' i wg informacji tam zawartych brał on udział w kampanii wrześniowej i trafił do obozu jenieckiego 3.09.1939 (podobnie jak Bolesław, tylko inny obóz).

Wg książki "Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. Żołnierze września" (źródło ze straty.pl)
Bolesław należał do 21 pp 8 DP, uczestniczył w kampanii wrześniowej i jest pochowany w Grudusku. Czy da się to jakoś zweryfikować?
Czy są gdzieś jakieś spisy żołnierzy należących do poszczególnych formacji?

Podobno tutaj coś może być, ale serwery nie działają https://www.pism.co.uk/dokumenty_bl.htm ... KseYe5ezHU

Na stronie CAW nie ma nic o Bolesławie Maziarczyku.

Bardzo proszę o naprowadzenie mnie gdzie dalej mogę szukać informacji.


Ostatnio zmieniony przez maja_p dnia 19-12-2020 - 20:34, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2020 - 20:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31717
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dowiedz się jak najwięcej o "swoim". Myślę, że wiesz więcej niż piszesz.
Jeśli ze Starego Zamościa do Bydgoszczy, to raczej nieprzypadkowo, więc raczej nie 21 p.p.
o 21 p.p. - chyba z wypisaniem jednostek archiwalncyh z CAW niedawno było

a PCK nie jest złym pomysłem - kwestia kim dla Ciebie poszukiwany jest i co o nim wiesz

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Zaginiony Bolesław Maziarczyk, 09-1939  PostWysłany: 19-12-2020 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 257

Status: Offline
Witam !
1. Nie wiem, czy jesteś w stanie odpowiedzieć na takie pytanie - sam się zgłosił (czyli ochotnik) czy został zmobilizowany (dostał wezwanie). Jest to dosyć istotne, bo było to po wybuchu wojny, więc mógł trafić do oddziału rezerwy czy zapasowego. Jeżeli ochotnik, mogli go wcielić do dowolnego oddziału, który się trafił, a dowódca wyraził zgodę.
2. Powyższe wiąże się również z faktem, czy miał przeszkolenie wojskowe czy nie. Nie pozostawił po sobie żadnych dokumentów ?
3. 21 pp faktycznie wałczył pod Gruduskiem (ciechanowskie), ale wątpliwe jest, żeby po wybuchu wojny trafił tak daleko od Bydgoszczy. 8 Dywizja maszerowała z Warszawy, natomiast Bydgoszcz to raczej 15 DP i jej pułki.

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja_pOffline
Temat postu: Zaginiony Bolesław Maziarczyk, 09-1939  PostWysłany: 19-12-2020 - 20:23
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2019
Posty: 47

Status: Offline
Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi.
Bolesław to wujek mojego żyjącego dziadka i od dziadka mam informacje o nim. Podobno poszedł na ochotnika i zmarł krótko po rozpoczęciu wojny, rodzina nie wiedziała co się z nim stało. Nie wiem, dlaczego akurat Bydgoszcz.

Poza tym znam jeszcze jego rodziców: Franciszek i Józefa Kiszka. Pochodził z Chomęcisk, parafia Stary Zamość.

Co do zachowanych dokumentów, to miejscowość w której mieszkał dziadek została zbombardowana i nie zostało nic.


Ostatnio zmieniony przez maja_p dnia 19-12-2020 - 20:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2020 - 20:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4210

Status: Offline
Na pewno Stary Zamość?
Bo rowerem do Bydgoszczy łatwo dojechać z Zamościa w gminie Nakło

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja_pOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2020 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2019
Posty: 47

Status: Offline
Na pewno, pochodził z Chomęcisk. Zapomniałam napisać o istotnej informacji, pojechał zaciągnąć się do wojska w 1939.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2020 - 20:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31717
Skąd: Warszawa
Status: Offline
odpisów dokumentów mogło się nic nie zachować ("w domu") ale jakieś zasoby archiwalne mogły być
zacznij od tego końca, który sama możesz wykonać
szkoła np ma znaczenie, jak miał 20 lat (i np maturę dopiero co) to to "na ochotnika z Zamościa do Bydgoszczy" mogło wynikać z wcześniejszego przeszkolenia etc
PKU raczej zgodnie z miejscem zamieszkania (nie urodzenia)
nawet z ksiąg ludności "starych" (zniesionych w 1931, ale jakoś tam nadal funkcjonujących) jeśli nie przez PKUi komisję

zgodność imienia i nazwiska bez sprawdzenia 'a kogo właściwie szukam" to w maliny może poprowadzić
PCK dodatkowy plus - możesz dowiedzieć się kto już szukał (np w 1940) - co może być niespodzianką
nie dziadek pisze o brata matki do PCK - bliska rodzina, a Ty szukaj "od swojej strony"
no i wypadałoby sprawdzić czy akt zgonu może nie jest wystawiony (a 1940 uwolniony za dwa tygodnie:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2020 - 12:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4210

Status: Offline
Trochę gdybania.
Gdyby był ochotnikiem, to nie jechałby tak daleko.
Mógł być powołanym do wojska rezerwistą i z jakiegoś względu miał przydział do jednostki w Bydgoszczy. Może tam się uczył i stawał na komisję?

Tu w skrócie masz opis jak wyglądała mobilizacja w 1939
http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... ika-Wiatra

PKU - Powiatowa Komenda Uzupełnień
http://zecernia.com/html/?p=1988
kompania cyklistów? Była taka w Bydgoszczy

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MunzbergerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2021 - 14:23
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2016
Posty: 13

Status: Offline
Dobry dzień.
W poszukiwaniu informacji o Tomaszu Pyatkowskim urodził się w 1906 r. We wsi Palikrovy, powiat brody, województwo tarnopolskie (do 1939). Został powołany do wojska polskiego w 1939 roku i od tamtej pory nie ma o nim doniesień. Będę wdzięczny za rady i pomoc.

Z poważaniem, Yuri
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja_pOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2021 - 21:40
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2019
Posty: 47

Status: Offline
Po długim oczekiwaniu, w końcu udało mi się uzyskać akt urodzenia Bolesława, urodził się w 1916.
Nie miał żadnego przeszkolenia, jechał na ochotnika tym rowerem.

Jeśli w numerze nieśmiertelnika "21 T Toruń 1916" ostatni człon do data urodzenia, to ta część by się zgadzała.

Pisałam do Muzeum Jeńców Wojennych, niestety nie mają informacji o Bolesławie, sugerują pisać do PCK.

Znalazłam jakieś rosyjskie forum, mają listę więźniów ze Stalagu III B. Osoba od której mam namiary na to forum znalazła tam swojego krewnego. Niestety nie znalazłam tam nic o moim Bolesławie, nadal szukam.

Info o Stalagu:
http://www.sgvavia.ru/forum/745-386-1
Lista więźniów:
http://www.sgvavia.ru/forum/745-1139-104
Wyszukiwarka:
https://obd-memorial.ru/html/

Tutaj też coś jest o realcjach z kampanii 1939 w Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, ale niestety serwery nie działają. Zostawiam linka na wypadek, gdyby kiedyś zaczęły działać:
https://www.pism.co.uk/dokumenty_bl.htm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Goś_EdmundOffline
Temat postu: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 30-12-2021 - 20:36
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 820

Status: Offline
Witam.
Czy są gdzieś w archiwach listy osób powołanych do Wojska Polskiego w ramach mobilizacji przed wybuchem II wojny światowej?
Edmund
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 31-12-2021 - 00:03
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1825
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A gdzież to by miało przetrwać, jak akt PKU nie ma? Niech Pan sobie poczyta o zasobie WBH
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Goś_EdmundOffline
Temat postu: Re: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 31-12-2021 - 11:14
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 820

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
A gdzież to by miało przetrwać, jak akt PKU nie ma? Niech Pan sobie poczyta o zasobie WBH


Dzięki za szybką odpowiedź. Materiały WBH są mi znane z nazw, gdyż mało jest opracowań osiągalnych poprzez internet. A pytanie zadałem, bo zdarzają się cuda i są odnajdywane materiały historyczne, które były uznawane za stracone bezpowrotnie.
Edmund
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Listy powołanych w ramach mobilizacji w 1939r.  PostWysłany: 31-12-2021 - 11:50
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1825
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W ciągu kilkudziesięciu lat przeglądania na rynku antykwarycznym archiwaliów wojskowych trafiły mi się materiały tylko PKU szczątkowe. Więcej zachowało się archiwaliów z Legionów Polski niż wytworzonych w 1939 r. Generalnie palono lub uległo zniszczeniu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LescheQOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2022 - 20:30


Dołączył: 14-01-2022
Posty: 1

Status: Offline
Witam,

mój dziadek Stanisław Wojtalik ur.1899 brał udział w kampani wrześniowej 39r, z niemieckich dokumentów wynika, że służył w 8 Div Train, został wzięty do niewoli 25.09.1939 w Warszawie i osadzony w stalagu IIIA Luckenwalde. Moje pytanie brzmi, gdzie/czy można znależć więcej info nt. 8 Div Train. Dziadek pochodził z okolic Włocławka, 8 Div Train (8 Dywizjon Taborów) stacjonował w Lipnie. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.535898 sekund(y)