Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Rodzina Saar we Francji  PostWysłany: 23-11-2020 - 10:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Burów, Afrykanerów jak zwał tak zwał, o część z nich tj polskie rody w Afryce

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Baranowska_AgnieszkaOffline
Temat postu: RE: Emigracja do Francji po 1919  PostWysłany: 02-12-2020 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 03-09-2013
Posty: 27

Status: Offline
Dziękuję za ten film. Jest bardzo wartościowy.
Poszukuję informacji o Florianie Horczak/Gorczak, który urodził się 1 września 1905 roku we wsi Tołcze koło Sokółki woj. podlaskie, syn Franciszka i Jadwigi z domu Szumińska. Wiemy tylko tyle, że Florian wyemigrował do Francji (posiadanie rodziny we "wrogiej" Europie Zachodniej stwarzało zagrożenie zsyłki na Sybir, z tego powodu któryś z moich przodków ukrył/spalił listy od Floriana). Niestety nie wiemy, gdzie zamieszkał. Może ktoś z Państwa spotkał się z tym nazwiskiem w spisach ludności. Zaczęłam się nawet zastanawiać nad tym, czy osiadł we Francji na stałe. Dziękuje za wszelką pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewelinek3Offline
Temat postu: Grób w Francji  PostWysłany: 05-12-2020 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2020
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Status: Offline
szukam krewnych którzy wyjechali do Francji. Chciałm znaleźć grób ale nic mi nie wychodzi.
Szukam Władysław Kęcik ur.1910 lubelskie
oraz jego brata Jan Kęcik ur 1899 lubelskie
dziękuję wszystkim za pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2020 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
Z pewnością był jeńcem wojennym:

Oficjalna lista francuskich jeńców wojennych: według informacji przekazanych przez niemieckie władze wojskowe:
imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, jednostka
Wladyslaw Kecik urodz.30 marca 1910r.Rogów Pol. St.VI A
https://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k ... k=128756;0
 Stalag VI A Hemer
http://www.stalag-via.de/infopl.htm
Rogów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków.
Parafia Wilków n/Wisłą
Władysław Kęsik ur.30.03/12.04.1910r.Rogów
Rodz. Stanislaw Kęcik ,Anna Sanecka zamieszk.w Rogowie
skan 99
https://szukajwarchiwach.pl/35/1955/0/2 ... hG2DvH_-0w

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2020 - 22:17
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Aby znaleźć grób, trzeba wiedzieć gdzie zmarł (no i kiedy).

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewelinek3Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2020 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2020
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie wiem tylko że wyjechali do Francji i tyle.
Szukałam grobów oraz czy jakaś rodzina została po nich ale nic nie udało się znaleć.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Wiktoria Chwarścianek i Łucja Czerska z d. Chwarścianek  PostWysłany: 07-12-2020 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Dzień dobry,

Jakiś czas temu pisałem o sprawie na forum i poradzono mi, abym uzyskał akty urodzenia poszukiwanych osób, na których mogłaby być informacja o dacie zgonu. Od tego czasu temat trochę pozostawiłem, ale parę dni temu po prośbie do AP Oddział w Pile, udało mi się uzyskać ww. akty (niestety brak dopisków o zgonie, czy ślubie).
Mianowicie chodzi o dwie osoby (tj. siostry mojej prababci):
- Wiktorię Chwarścianek (ur. 14 gru 1904 w Rosku, zm. 20 lip 2006 w Nanterre, Francja);
- Łucję Czerską z d. Chwarścienek (ur. 20 lis 1906 w Rosku, zm. ?);

O ile przy pierwszej z nich nie było większego problemu z poszukiwaniami danych (MyHeritage podpowiedział datę zgonu i przekierował pod ten link: https://www.deces-en-france.fr/resultat ... wiktoria), to z Łucją jest zupełnie inna sprawa.

Nie widnieje ona w ww. zasobie, a na akcie urodzenia nie było dopisku o zgonie. Z informacji uzyskanych od mojej babci (która nie jest spokrewniona z tą stroną rodziny, ale coś pamięta), Łucja mieszkała na stałe we Francji i bardzo rzadko przyjeżdżała do Polski. Przedstawiała się jako Łucja Czerska, żona Kazimierza Czerskiego (ale pewności co do związku małżeńskiego pomiędzy nimi nie mam). Posiadam jej dwa zdjęcia (domyślam się, że przysłane rodzinie):
https://ibb.co/BChVShp
https://ibb.co/9b3P9hb (to ewidentnie zrobione we Francji)

Wiem, że siostrzenica Łucji i Wiktorii, wraz z mężem, około 1970 roku była w odwiedzinach u "ciotki Łucji" i niestety poza faktem, że takie spotkanie się odbyło, więcej nie wiem.

Co do Wiktorii to sprawa jest również bardzo ciekawa - nikt z mojej rodziny nie wiedział, że zmarła ona dopiero w 2006 roku (przeżyła moją prababcię, a swoją siostrę o 3 lata). Podobno podczas pobytu we Francji, jej stan psychiczny się pogorszył i była pensjonariuszką w jakimś ośrodku. Wraz z aktem urodzenia Wiktorii z AP Oddział w Pile otrzymałem taki dokument: https://ibb.co/Tq6G68y
Przy ostatnim wpisie dotyczącym tej sprawy, poradzono mi abym napisał o akt zgonu Łucji pod ten adres: contact@mairie-heninbeaumont.fr, ale niestety nie otrzymałem odpowiedzi.

Będę wdzięczny za wszystkie rady, gdzie uzyskać jakieś informacje!

Serdeczności,
Karol


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 07-12-2020 - 21:44, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Re: Rodzina Saar we Francji  PostWysłany: 07-12-2020 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dobry wieczor,
Prosbe o wydanie calkowitego aktu zgonu Wiktorii trzeba napisac do Gminy (merostwa) w Nanterre, gdyz tam zmarla. Dokument, ktory dostales, to jest wyciag z aktu zgonu wystawiony przez gmine w Nanterre.
Dlaczego skierowano Cie do Hénin-Beaumont ? 200 km dzieli te dwie miejscowosci.
Lucji nie ma w spisie zmarlych od 1970-ego roku.
Pewnie zmarla wczesniej.
Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Wiktoria Chwarścianek i Łucja Czerska z d. Chwarścianek  PostWysłany: 07-12-2020 - 20:45
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Dziękuję za radę!
Jestem zdeterminowany, aby raz na zawsze ustalić historię tej strony rodziny. Ze strony urzędu Nanterre, korzystając z tłumacza Google, udało mi się wysłać wniosek o całkowity akt zgonu Wiktorii. Chciałbym się jednak dowiedzieć czegoś więcej o tym ośrodku, w którym przebywała. Czy oprócz miejsca zgonu na ww. dokumencie, coś może mi pomóc w poszukiwaniach?
Co do daty zgonu Łucji, wydaje mi się jednak, że musiała to być po 1970 roku, ze względu historię o podróży siostrzenicy z mężem do Francji. Jak ugryźć tą sprawę?

Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Wiktoria Chwarścianek i Łucja Czerska z d. Chwarścianek  PostWysłany: 07-12-2020 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Karolu,

Czy pani Lucja Czerska miala obywatelstwo francuskie?
Moze prosila o to obywatelstwo, a wtedy jej teczka z dokumentami bylaby w archiwum naturalizacji.
Pamietaj, ze wedlug prawa francuskiego nazwisko rodowe jest zawsze na pierwszym miejscu, czyli Chwarscianek (Chwarscienek?)
Nazwisko meza wystepuje w drugiej kolejnosci.

Pozdrawiam,
Bozenna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Wiktoria Chwarścianek i Łucja Czerska z d. Chwarścianek  PostWysłany: 07-12-2020 - 23:28
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Niestety nie mam pewności, czy posiadała obywatelstwo francuskie, choć mam przeczucie że tak. Czy dobrze rozumiem, że skoro Wiktoria Chwarścianek widnieje w tej bazie https://www.deces-en-france.fr/resultat ... -wiktoria, to posiadała obywatelstwo?

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Wiktoria Chwarścianek i Łucja Czerska z d. Chwarścianek  PostWysłany: 07-12-2020 - 23:46
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Nie,Karolu, w tej bazie sa osoby zmarle we Francji od 1970-ego roku, niezaleznie od ich narodowosci (obywatelstwa).

Warto sprawdzic baze naturalizacji.
Piszesz,ze ktos z tej rodziny przyjezdzal do Polski.
Przed 1990-tym rokiem nie podrozowalo sie miedzy Francja a Polska z polskim paszportem. Bylo ryzyko, ze zostanie sie zatrzymanym w Polsce na stale.
Podrozowaly osoby, ktore mialy obce obywatelstwa, albo podwojne i polski paszport konsularny.

Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Wiktoria Chwarścianek i Łucja Czerska z d. Chwarścianek  PostWysłany: 08-12-2020 - 00:34
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
W takim razie czy mogę prosić o podpowiedź, dokąd się w tej sprawie zwrócić?
Dotychczas nie zajmowałem się zbytnio zagranicznymi poszukiwaniami genealogicznymi, więc nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie.
Bardzo dziękuję za wszystkie rady!

Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2020 - 17:18
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

W Bazie naturalizacji 1900-1960 występują:

https://naforum.zapodaj.net/b5aeab110fb7.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/9544f27ff49a.jpg.html

Przypominam, ze teczki z dokumentami które składały osoby obiegające się o francuskie obywatelstwo, znajdują się w archiwum w Pierrefitte-sur-Seine

Dwie kobiety o nazwisku Czerska urodzone na przełomie 1930/1940 w miejscowości Krainsk.

Czy Twoja Lucja miała dzieci?

Baza zgonów od 1970 jest ogromna i Francuzi mówią, ze czasami kogoś brakuje.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-12-2020 - 20:28
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Elżbieto, bardzo dziękuję za sprawdzenie w bazie. Z całą pewnością osoby o nazwisku Chwarścianek pochodzące z Roska są w jakimś stopniu rodziną, ale zdecydowanie dalszą niż bliższą.

Co Wiktorii i Łucji, zdecydowanie myślałem, że posiadają one obywatelstwo francuskie. Biorąc pod uwagę ich datę urodzenia i różne wydarzenia rodzinne, musiały one wyjechać do Francji przed wybuchem II WŚ, albo zaraz po jej zakończeniu (na pewno nie później niż przed 1950).

Nikt z obecnie żyjących nigdy nie widział Wiktorii, więc można spokojnie założyć, że po wyjeździe właściwie Polski już nie odwiedzała. Tym bardziej, że podobno miała jakieś problemy natury psychicznej i w związku z tym przebywała w jakimś ośrodku.
W przypadku Łucji było inaczej. Kilka razy odwiedziła kraj i przyjechała do rodziny; zachowało się z tego przyjazdu, chociażby to zdjęcie: https://ibb.co/8mxtV1f
Łucja to druga osoba siedząca od prawej, natomiast jej mąż Kazimierz Czerski to trzecia osoba siedząca od lewej. Biorąc pod uwagę wiek osób na zdjęciu oraz fakt, że są na nim moi dziadkowie, którzy ślub wzięli w 1968 roku, to jest zdjęcie z około 1972/74 roku.

Według mojej babci Łucja nie miała dzieci, za to miała cztery koty, których imiona to: Miki, Kiki, Biszet i Zulu. Również pamięta to, że Łucja przysyłała jakieś paczki do Polski. Co ciekawe imiona jej kotów zapadły jej tak w pamięć, że bez wahania przytacza je dziś, mimo że to właściwie wszystko co wie na jej temat Very Happy

Może złapać ten temat od strony Polskiej tzn. czy od lat przebywająca we Francji Łucja, nie musiała przechodzić jakiegoś procedury przekraczając granicę w PRL-u?

Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.611321 sekund(y)