Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MartaS_91Offline
Temat postu: Ustalenie danych zmarłego w KL Mauthausen  PostWysłany: 26-11-2020 - 19:21


Dołączył: 26-11-2020
Posty: 3

Status: Offline
Szanowni Forumowicze,

zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu gdzie jeszcze mogą znajdować się dokumenty osoby zmarłej w KL Mauthausen. Próbuję ustalić datę i miejsce śmierci mojego pradziadka. Został on w 1940 r. wywieziony do KL Dachau, a następnie przetransportowany do KL Mauthausen. Dalej zaczynają się schody... Z niemieckich dokumentów wynika, że zmarł 11.09.1941 r. w KL Mauthausen, natomiast na wirtualnej ścianie pamięci na stronie muzeum KL Mauthausen widnieje data 15.08.1941 r. i Hartheim (jako miejsce śmierci).

Ponadto, na jednym z dokumentów (Spis ofiar akcji H-Hartheim) widnieje data 11.09.1941 r., ale Hartheim jako miejsce śmierci.

Z kolei posiadam jeszcze listę transportową do KL Dachau (czyli jakby znowu z powrotem do obozu, z którego przyjechał do KL Mauthausen), datowana na 15.08.1941 r.

Na ten moment informacje uzyskałam z Archiwum Auschwitz i Bad Arolsen. Jestem na etapie uzyskiwania dostępu do dokumentów znajdujących się w IPN. Ale jestem w kropce co do tej daty śmierci, a zależałoby mi na jej ustaleniu, z uwagi na zaawansowany wiek jego córki (a mojej babci).

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: Ustalenie danych zmarłego w KL Mauthausen  PostWysłany: 26-11-2020 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
A jak nazwisko i imie popularne to moglobyc dwoch takich ?

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MartaS_91Offline
Temat postu: Ustalenie danych zmarłego w KL Mauthausen  PostWysłany: 26-11-2020 - 19:33


Dołączył: 26-11-2020
Posty: 3

Status: Offline
Ludwik Trojanowski. Innych osób o tym imieniu i nazwisku nie ma na tych listach. Data urodzenia zresztą za każdym razem zgadza się z datą urodzenia pradziadka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Beata65Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2020 - 22:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2012
Posty: 324
Skąd: Kraków
Status: Offline
Mam podobną historię, tzn. dwie daty zgonu jedna 25.12.1944 w Litomierzyce
(Leitmeritz) i druga 1.01.1945 we Flossenburgu.
Okazało się, że datą zgonu jest 25.12.1944 w podobozie Leitmeritz, a w obozie macierzystym ( Flossenburgu) odnotowano zgon 1.01.1945.
Wyjaśniło się to po przeanalizowaniu przesłanych kserokopii dokumentów z Bad Arolsen.
W przypadku osoby z mojej rodziny jest różnica tygodniowa, można to przyjąć tłumacząc sobie sporządzaniem i przekazywaniem dokumentacji z podobozu do obozu macierzystego.
U Pani jest różnica miesiąca. Trochę dużo. Czy to może np. wynikać, że data sporządzenia listy transportowej lub daty transportu osób skazanych na zagładę została potraktowana jako data ich zgonu? I stąd dezinformacja?
Może warto skontaktować się bezpośrednio z Muzeum na terenie dawnego obozu w Mathausen? Z reguły Bad Arolsen dysponuje wszystkimi dokumentami, ale nie zaszkodzi skierować pytanie, o różnicę w datach, bezpośrednio do Muzeum.

Zainteresował mnie wątek IPN. Oni dysponują dokumentacją z obozów z terenów Niemiec?

Pozdrawiam.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MartaS_91Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-11-2020 - 14:43


Dołączył: 26-11-2020
Posty: 3

Status: Offline
Pani Beato, bardzo dziękuję za odpowiedź! Być może jest tak jak Pani mówi, natomiast nie daje mi spokoju to, że Pradziadek jest na liście transportowej do KL Dachau (i tam widnieje data transportu 15.08.1941), a na spisie ofiar akcji Hartheim jest data śmierci 11.09.1941. Stąd nie wiem dlaczego w Muzeum Mauthausen jest data śmierci 15.08.1941, ale miejsce śmierci Hartheim...

Obecnie mam dokumenty z Bad Arolsen i informację z Muzeum Auschwitz (wyczytałam, że podobno tam przewieziono dokumenty dot. więźniów z KL Mauthausen). Napisałam oczywiście obszernego maila do KL Mauthausen, ale obawiam się, że odpowiedź może dostanę za półtora roku (tak było w przypadku Bad Arolsen).

Jeśli chodzi o IPN to ja w pierwszej kolejności napisałam maila na adres ofiary@ipn.gov.pl
W odpowiedzi dostałam prośbę o przesłanie adresu do korespondencji. Po miesiącu dostałam pismo wraz z częścią dokumentów. W piśmie była również informacja, że wstępna kwerenda dotycząca mojego pradziadka przyniosła pozytywny rezultat (wskazane są akta, w których znajdują się dokumenty). Ale żeby uzyskać do nich dostęp trzeba złożyć wniosek wraz z wykazaniem stopnia pokrewieństwa (w przypadku, gdy poszukuję dokumentów pradziadka, muszę wraz z wnioskiem złożyć mój odpis aktu urodzenia, mojego taty oraz mojej babci). Następnie podobno na miejscu można przejrzeć dokumenty, a następnie uzyskać ich kopie. Jestem na etapie kompletowania dokumentów do wniosku, więc jak uda mi się przebrnąć przez procedurę to dam znać jak wszystko dokładnie wyglądało. Polecam napisać najpierw maila i wtedy uzyska Pani informacje czy w ogóle w IPN znajdują się interesujące Panią dokumenty.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za podpowiedź Smile

Pozdrawiam
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Beata65Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-11-2020 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2012
Posty: 324
Skąd: Kraków
Status: Offline
A ja dziękuję za naprowadzenie jak działać z IPN-em.

Może z Muzeum w Mauthausen nie będzie tak źle. Z Muzeum we Flossenburgu i Terezinie korespondowałam na bieżąco i sprawnie.
Na odpowiedź Bad Arolsen czekałam rok, ale była to bardzo obszerna odpowiedź ze wszelkimi kserokopiami jakimi dysponowali.

Mam nadzieję, że uda się Pani rozwikłać sprawę daty zgonu pradziadka.

Pozdrawiam serdecznie.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2020 - 09:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
MartaS_91 - napisałem PW

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ciekawoscpoznawczaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2020 - 10:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2019
Posty: 112
Skąd: Poznań
Status: Offline
Brat mojej babci przebywał w Dachau, mam dokument akt zgonu niemecki, z którego wynika, że zmarł w Dachau 19 lutego 1942 oraz drugi dokument, który mówił, że 15 stycznia został wywieziony transportem inwalidów do Hartheim. Gdzie był przez miesiąc? Już go nie było, w zamku w Hartheim urządzone było miejsce mordu, tam ginęli ludzie z obozów.

https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komuni ... theim.html

https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komuni ... -Hart.html

pozdrawiam, Agata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.764270 sekund(y)