Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kowalska_KatOffline
Temat postu: Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 26-11-2020 - 14:59


Dołączył: 26-11-2020
Posty: 1

Status: Offline
Witam serdecznie,
Jestem w trakcie tworzenia drzewa genealogicznego mojej rodziny. Wiele informacji znalazłam poprzez wyszukiwarke genetyka.genealodzy.pl

Utknelam jednak na historii moich pradziaków a w szczególności historii nazwiska Cymerman w mojej rodzinie.
Nazwisko Cymerman nalezało do mojego pradziadka (Jan Cymerman, ur. 1882, zm 1954). Poślubił Irenę (nazwiska rodowego nie znam), ur. 1900, zm. 1971. Oboje zostali pochowani w Łodzi. Niestety nigdzie nie mogę znależć aktu urodzenia, zgonu czy ślubu.

Nie wiem gdzie szukać informacji na temat tego nazwiska w mojej rodzinie i chętnie przyjmę wszystkie wskazówki!

Pozdrawiam
Katarzyna K
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-11-2020 - 15:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
genetEka
i to jest tylko i aż pomoc do znalezienia dokumentu
nie opieraj się na indeksach, a na kopiach dokumentów

Pewnie jednak coś więcej wiesz
np o którymś dziecku pradziadków - gdzie i kiedy się urodził, gdzie i kiedy zawarł związek małżeński, zmarł (to juz tylko krok do nazwiska panieńskiego Ireny)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 26-11-2020 - 15:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 14:39, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_SkułaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 26-11-2020 - 16:02
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2018
Posty: 317

Status: Offline
Katarzyno!
Irena Tarasiewicz ur. 27.02.1900/1781 akt w parafii Św. Krzyża w
Łodzi z niezamężnej Marianny Tarasiewicz (akt pisany po rosyjsku i trudny do odczytania).Jan Cymerman ur.18.06.1883 w parafii Bełdów ojciec lat 32 matka Józefa z Cywińskich lat 22. Akt ślubu po polsku więc można łatwo przeczytać .
Pozdrawiam Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tedy44Offline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 26-11-2020 - 18:26
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2019
Posty: 53

Status: Offline
Witam Katarzyno,
Gdy dojdziesz do początku 19 wieku to powinnaś przejrzeć zapisy w "Odessa3.org" Sporo osób o nazwisku Zimmermann przybyło w okolice Łodzi z Badenii/Wirtembergii. Są to lata 1802-1805. Szukaj zarówno w parafiach katolickich jak i ewangelickich. Nazwisko to w zapisach w metrykalnych może być w różnych wariantach - to także Cimerman, Cymerman, Zimerman, ....
Pozdrawiam
Tedy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_SkułaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 26-11-2020 - 19:52
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2018
Posty: 317

Status: Offline
Katarzyno !
Jak będziesz przeglądać akty , to znajdziesz w parafii Dobroń w 1814 r akt 18 ślub Wojciecha Cimerman z Anną Kaczorowską. Tam jest zapisane ,że Wojciech urodził się w kolonii Chechło ,z lat wynika że około 1790 r ale nie ma podanych imion rodziców. Ich syn to Franciszek Józef a jego syn to Józef Walenty.Wszystkie te akty są w Genetece więc łatwo odnajdziesz.
Miłego szukania Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 28-11-2020 - 08:23
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
a jak już bardzo posuniesz się w aktach metrykalnych, to zajrzyj tutaj do testamentów z poznańskiego, bo występuje nazwisko Cymerman https://semper.pl/testament/7_testamenty.pdf
Odpisz sobie stronę i schowaj na później.
Te numery przy nazwiskach w skorowidzu, to nie strony, tylko numery. Świadek wymieniony jest drobnym drukiem.

Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_SkułaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 28-11-2020 - 14:19
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2018
Posty: 317

Status: Offline
Katarzyno !
Nie znajdziesz wcześniejszych akt dotyczących Wojciecha .W akcie jego ślubu z Anną Kaczorowska z 6.02.1814/18 jest napisane Wojciech lat 20 według Ksiąg Kościoła Pabianickiego na Chechle zamieszkały i urodzony ale nie ma takiego aktu. Jest natomiast akt ur. Anny, też z Kościoła Pabianickiego ur. 23.07.1796 r- Olędry z Chechła parafii Dobroń ( Anna była z bliźniąt). Wojciech pewnie nie miał metryki i ksiądz tak zapisał żeby mógł udzielić ślubu bo nie podał nawet imion rodziców. Akt zg. Wojciecha z parafii Mikołajewice z 1860/46 też nic nie mówi. Jest też akt ślubu Marcina Cymermana z 1814/21 w parafii Dobroń (może to rodzina)
gdzie ksiądz napisał że nowożeniec nie może dostarczyć metryki " dla wojny w tamtej stronie gdzie się rodził".
Ale znajdziesz wszystkie metryki w Genetece dotyczące lat późniejszych rodziny Cymerman.
Powodzenia Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mcymermanOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Cymerman w woj. łódzkim  PostWysłany: 01-12-2020 - 10:26


Dołączył: 01-12-2020
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
Mój dziadek - Jan Cymerman urodzony w 1930 w Zalesiu. Rodzice: Szczepan i Anna Cymerman (z domu Woźniak), pochowani we Wrzeszczewicach, tam też pewnie był ślub. Może to pomoże w odnalezieniu przodków.
Pozrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janmarek1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2021 - 11:10


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 4

Status: Offline
(Fr) Bonjour, voici la famille Cymerman de Chechło (par. Dobroń)
Katarzyna et Jan sont des descendants de Wojciech, tout comme moi.
J'espčre avoir bien expliqué ce que j'ai trouvé.

(Pl) Witam, to jest rodzina Cymerman z Chechła (par. Dobroń)
Katarzyna i Jan to potomkowie Wojciecha, jak ja.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem, co znalazłem.

(Ang) Hello, this is Cymerman family from Chechło (par. Dobroń)
Katarzyna and Jan are descendants of Wojciech, just like me.
I hope I explained what I found.


Jozef CYMERMAN + zmarl. 12/1812 w Chechło, syn Szymon (Par. Dobroń, akt 19), 44 lat (tabela roczna), ur. okolo 1768
x Maryanna MULARZ + zmarl. 11/1814 w Chechło (Par. Dobroń akt 15), 50 lat, (tabela roczna), ur. okolo 1764

DZIECI :

1-Maryanna CYMERMAN, corka Jozefa zamieszkały w Chechło "Holęder gospodarz" i Maryanna MULARZ (oboje obecni na weselu).
° ur. okolo 1793 w pobliżu Dzierzbin (lub okolicach), 30 km od Kalisz. (Za jej małżeństwo w 1811, Maryanna, 18 lat, przedstawiła akt urodzenia z parafii w Dzierzbinie).
+ zmarl 09/02/1843 w Jesionna, 50 lat (Par. Mikolajewice, akt 13), swiadek : Wojciech CYMERMAN, brat zmarlej, 46 lat.
x slub 18/11/1811 w Dobroń, 18 lat (Par. Dobroń, akt 13) z Maciej TUZIKOWICZ (potem TUZIKIEWICZ) z Pabianice (Par. Sw Mateusz), 26 lat, ur. okolo 1785, wdowiec, zamieszkały wŕ Pabianice, syn Marcin zmarl w 1795 i Regina,
(Maryanna i Maciej wyjeżdżają do Mikołajewice około 1818/19 roku na północny zachód od Pabianice)

2-Wojciech CYMERMAN ur. okolo 1794 w Pabianice lub w Kolonia CHECHŁO, wies CHECHŁO, par. DOBROŃ (urodził się w Pabianicach na podstawie aktu małżeństwa i urodzony w Kolonii Chechle na podstawie aktu zgonu w 1860 w Zalésie), (Par. Mikolajewice, akt 49).
x slub 06/02/1814 w DOBROŃ, 20 lat, zamieszkały w Chechło (par. Dobroń, akt 1Cool, imiona rodziców nieznane, ale, w 1843, na akcie zgonu Marianny z CYMERMAN TUZIKOWICZ (TUZIKIEWICZ) Wojciech oświadcza, że jest bratem zmarłego.
x slub z Anna KACZOROWSKA, 18 lat, ur. okolo 1796 w Pabianice, zamieszkały w CHECHŁO z rodzicami Szymon et Regina
Anna zmarl w 1853 w Jesionna, 54 lat, (Par. Mikolajewice, akt 10)
(Wojciech i Anna wyjeżdżają do Jesionna, w 1821 roku, na północny zachód od Pabianice)

3-Marcin CYMERMAN, syn Jozefa i Maryanna, 20 lat, ur. okolo 1795 (zapisy zniszczone przez wojnę),
+ zmarl w Chechło w 1854 (Par. Dobroń, akt 49)
x slub1 w 02/1814 w Dobroń (Par. Dobroń, akt 21) z Barbara BRASZKOWSKA, 20 lat, ur. okolo 1795, zmarl w 1846 w Chechło (Par. Dobroń, akt 34)
(Marcin i Barbara zostaną w Chechle i będą mieli wiele dzieci, w tym 7 zmarłych w Chechle)
x slub 2 w 1847 w Borszewice (CIMERMAN, Par. Borszewice, acte 10) z Agniezska SALOMEA

4-Andrzej, Anna, Krystyna CYMERMAN, (dzieci z Jozef i Maryanna, ur. i zmarl.) w Chechło w 1801.

Jan-Marek Cymerman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
qufelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2021 - 12:51
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2006
Posty: 277
Skąd: Busko Zdrój
Status: Offline
Mam w rodzinie Jana Zimmermana, męża Kornelii.
Mieli dzieci: Olga ur w 1888 w Piotrowicach, ślub z Feliksem Klejna w 1907 w Łowiczu.
Emma ur w 1890 w Freistadt {Austro-Węgry}, ślub z Feliksem Sztefko w 1909 w Łowiczu
Adela ślub z Piotrem Oleszkiewiczem
Niestety tylko tyle wiem na ich temat.

_________________
Darek Klepka - Busko Zdrój
Szukam kontaktu z osobami noszącymi nazwisko Wojda, Sztefko lub Stefko, oraz Brzezińskich z Gostynina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janmarek1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2021 - 12:56


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 4

Status: Offline
Sprostowanie: Kowalska Katarzyna i MCymerman to potomkowie Wojciecha.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bogna.aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2021 - 22:49


Dołączył: 18-04-2021
Posty: 2

Status: Offline
janmarek1 napisał:


Jozef CYMERMAN + zmarl. 12/1812 w Chechło, syn Szymon (Par. Dobroń, akt 19), 44 lat (tabela roczna), ur. okolo 1768
x Maryanna MULARZ + zmarl. 11/1814 w Chechło (Par. Dobroń akt 15), 50 lat, (tabela roczna), ur. okolo 1764



Temat zmobilizował mnie do zarejestrowania się na forum Smile
witam serdecznie Smile

Wojciech i Józef to również moi przodkowie, dotarłam do nich dzięki skanom na genetece, natomiast mam pytanie o rodziców Józefa (1768 - 1812).
Natrafiłam na informację o Szymonie (urodzonym ok. 1732) na jednym z drzew na MyHeritage (ale bez informacji o źródłach) i teraz ponownie w tym wątku. Czy masz może dostęp do jakichkolwiek dokumentów, dotyczących Szymona?

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janmarek1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2021 - 13:44


Dołączył: 12-04-2021
Posty: 4

Status: Offline
Hello !
Rozumiem.

Przepraszamy, ale nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o rodzicach Wojciecha.

Józef i Marianna CYMERMANI mieli troje dzieci, w tym córkę Mariannę (siostrę Wojciecha), która przedstawiła (ślub w 1811 r. w kościele w Dobroniu) akt urodzenia z parafii Dzierzbin, wsi położonej w województwie wielkopolskim, 30 km na północ od Kalisza.

Rodzina była więc w Dzierzbinie w 1793 r. potem w Pabianicach w 1794 i 1795 r. (ur. Wojciecha i Marcina), potem w Chechle, parafia Dobroń, zachodnie przedmieścia Pabianic, przed wyjazdem do Jesionnej (parafia Mikołajwice) około 1821 roku.

Analizując akty małżeństwa młodych mieszkańców Chechła (między 1810 a 1812 rokiem) stwierdziłem, że kilku z nich pochodziło z okolic Poznania :
2 razy Dzierzbin (między Kaliszem a Koninem), 2 razy Złotniki (między Kaliszem a Koninem), Stawiszyn (między Kaliszem a Koninem), Kościan (na południe od Poznania), Pobiedziska (koło Poznania)

Historia Chechła

Chechło to wieś położona przy trasie z Pabianic do Łasku. Trzeba raczej powiedzieć, że dziś są to dwie miejscowości sąsiadujące ze sobą (Chechło Pierwsze i Chechło Dugie). Miejscowość pojawia się we zmiankach z roku 1398, które opisują pola folwarczne wsi Dobroń. Teren należał do kapituły krakowskiej (czytaj więcej w historii ziemi i powiatu) i stanowił uposażenie kościoła w Pabianicach. 11 września 1784 roku administrator dóbr pabianickich, Jan Dobrzański wydał dokument o założeniu Kolonii Chechło.
Osada zaludniona została osadnikami olęderskimi z zachodniej Wielkopolski.

źródło informacji : http://www.powiat.pabianice.pl/strona-364-chechlo.html

Serdeczne pozdrowienia

....

Może kiedyś ktoś zdobędzie jakieś informacje z aktu urodzenia Marianny, który jest na mikrofilmach ?

www.Familysearch
Kosciol rzymsko-katolicki. Parafia Dzierzbin (Kalisz)
Microfilm 1898143
Akta urodzen 1791-1799
Mikrofilm zrobiony z rękopisów w Archiwum Diecezjalne we Włocławku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nagórski_BogusławOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2021 - 21:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-12-2011
Posty: 528

Status: Offline
Witam z Krakowa!

Gdy moja pra...prababkka Barbara Smogorzewska oddała ducha Panu we wsi Jesionna i spoczęła na Bożej Roli przy kościele w w Mikołajewicach był rok 1837 (Mikołajewice 1837/Z/114). Jednym ze zgłaszających zgon był jej sąsiad - 43-letni okupnik z Jesionnej Wojciech Cymerman. (Przewija się także w aktach jej dzieci. Smogorzewscy pochodzili z Wielkopolski. Ślub wzięli w pod Poznaniem - w Buku. Wędrując przez Kalisz dotarli "na Holędry Hechło")

Według moich notatek:
Wojciech Cymerman (Zimermann) nie mógł przedstawić swojej metryki do ślubu w Kurowicach w 1819 r. gdyż urodził się w ok. 1795 r. "w Kraju Wittemberskim" z rodziców ewangelików.

Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.781189 sekund(y)