Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AnastazjaJOffline
Temat postu: 23andme Anastazja odkrywa swoje korzenie...ciąg dalszy.  PostWysłany: 28-10-2020 - 01:47
Nieaktywny


Dołączył: 21-06-2020
Posty: 3

Status: Offline
Austro-Węgry... 23andMe wreszcie 'odświeżyło' swoją stronę..., moje wyniki

https://imgur.com/a/g6rxHXy
https://imgur.com/a/MpekpkV
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: 23andme Anastazja odkrywa swoje korzenie...ciąg dalszy.  PostWysłany: 28-10-2020 - 19:15
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Taka ogólna uwaga, wiem, że niektórzy pasjonują się takimi "wynikami", ale w testach DNA zupełnie nie o to jednak chodzi. Wiem, że z oddali to może wyglądać ciekawie, żeby wiedzieć z jakich regionów składa się Polska. Ale te trafienia nie są bardzo trafne, a są takie na ile pozwala baza wyników i np. kolega z lubelską genealogią nie ma lubelskiego na 23&me ponieważ z terenu Lubelszczyzny bardzo mało osób się w ogóle przetestowało (mało emigracji, ludność osiadła od pokoleń).

I dalej.
Po pierwsze - Polacy rzadko robią testy w tej firmie (23&me), jest to, jeżeli już, 2-3 wybór, dla zaspokojenia ciekawości po zrobieniu testu w innej firmie. Polacy robią testy najczęściej w MyHeritage i w FTDNA. Wynika to m.in. z cen tych testów, ale i z otwarcia tych firm na rynek polski, m.in. promocja testów na rynku polskim przez MyHeritage.
Czyli co należy zrobić w Twoim przypadku. Przegrać swój wynik (plik) z 23&me do FTDNA i do MyHeritage. Przegrać to oznacza pobrać plik (kopię pliku, wszystko dalej w 23&me oczywiście pozostanie) i wgrać go do MyHeritage i do FTDNA.
Po drugie, kiedy będziesz w bazach FTDNA i MyHeritage będziesz miała więcej polskich matchy/dopasowań. Więcej polskich kuzynów. Co pomoże Ci bardziej poznać swoją genealogię, a jak będzie dużo Słowaków to też będzie jakaś podpowiedź.
Po trzecie, Polacy na temat wyników DNA rozmawiają głównie na FB w grupie "Genealogia Genetyczna", gdzie łatwiej się rozmawia na te tematy bo można wklejać linki i obrazki łatwo.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2020 - 19:36
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Cytat:
Taka ogólna uwaga, wiem, że niektórzy pasjonują się takimi "wynikami", ale w testach DNA zupełnie nie o to jednak chodzi.


A o co? Pytam z ciekawości Smile

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uladziemidOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 10:50
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Te szacunki etniczne to jest taka ciekawostka dla Amerykanów Wink Od nich się zaczęło "jesteś 50% Irlandczykiem". Jak ktoś się bardziej interesuje genealogią, to dużo ciekawsze będą dopasowania (genetyczni kuzyni) tak jak pisze Łucja, bo to jest coś co może "papierową" genealogię wspomóc - albo obalić Smile.

_________________
Pozdrawiam,
Urszula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 10:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
obalić raczej nie obali
"papierowa" opiera się na związkach rodzinnych, nie biologicznych
brak dowodu na związek biologiczny (brak potwierdzenia bliskiej relacji, bo nic więcej np "zaprzeczenia posiadania wspólnego biologicznego prapradziadka" taki test nie wykazuje), a nawet dowód na prawdopodobnie brak związku biologicznego - twierdzenie o istnieniu związku rodzinnego nie obali

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 12:09
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Cytat:
Te szacunki etniczne to jest taka ciekawostka dla Amerykanów Wink Od nich się zaczęło "jesteś 50% Irlandczykiem". Jak ktoś się bardziej interesuje genealogią, to dużo ciekawsze będą dopasowania (genetyczni kuzyni)


A to zależy jak dla kogo Smile Trudno zaprzeczyć, że "bardziej" interesuję się genealogią, gdyż to moja pasja od 20 lat i poświęcam na nią lwią część swojego czasu.

Dla mnie etniczności są bardzo interesujące (nie jestem Amerykaninem Wink ) choć niestety aktualnie są oparte na stosunkowo bardzo małej próbie, a różne firmy stosują własne algorytmy przez co wyniki mogą się znacząco różnic.

Mam jednak nadzieję, że w przyszłości poziom tych badań pod względem jakościowym znacznie wzrośnie, a algorytmy zostaną w miarę ujednolicone i usystematyzowane. A jeśli kogoś te wyniki z etnicznościami w ogóle nie interesują i nie przywiązuje do nich żadnej wagi to niech ich nie ogląda - i tyle Smile.

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 12:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tia...
etniczość "polska" nie wynika z małej próby, a otwartości etnosu
Każdy Polakiem kto chciał i działał w tym kierunku - był i jest. DNA nie miało nic do rzeczy. Ani religia, ani pochodzenie, ani nawet język.
To tak jak jakby próbować "DNA obywatela USA z 2020 roku" szacować w 2200 (oczywiście zakładać istnienie USA w 2200 i w ogóle brak zmian).
Łatwiej szacować czy próbka pochodzi od praSłowianina niz czy pochodzi od Polaka:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 12:45
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
tia...

tylko mi nie chodzi o to kto kim się czuje/czuł w sensie narodowym czy etnicznym. Na to każdy może sobie odpowiedzieć sam - nie potrzebne są do tego badania DNA. Chodzi (przynajmniej mnie) o pewne wskazówki terytorialne co do pochodzenia przodków, które mogą wspomóc tradycyjną genealogią tam gdzie ta już nie sięga.

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 12:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to na Równinie Śródkowoeuropejskiej inne kryteria niż kto się kim czuje dla określenia "pochodzenia" w sensie stosowanym w popularnych serwisach chyba nie mogą mieć zastosowania, nie przy tych migracjach i historii
a i poza nimi - bez ich zdefiniowania (sensu stricte, nie "opowiedzenia o nich") rozmowa o wszystkim i o niczym..z przewagą o niczym:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Na pewno etniczność pomaga ludziom, którzy nie znają dobrze swoich przodków, albo nawet są sierotami. Jest mnóstwo amerykanów znających tylko ojca lub jedynie dziadka, którzy nic nie mówili o sobie, bo nie chcieli się przyznawać. Więc zawsze to jest coś. Inna sprawa celności takich porównań na tych portalach. Są różne portale, nawet darmowe, które oferują dokładniejsze wyniki, lub inne wyniki. Trzeba umieć je tylko interpretować.
Trzecia sprawa, posiadanie obcych domieszek już można stwierdzić. Jeśli komuś się wydaje, że ma samych polaków w rodzinie a wychodzą jakieś inne kwiatki, to albo czegoś nie wie, albo jak poszuka to się dowie. Jest to na pewno podstawa do poważniejszych badań rodu.
Co do procentów - to nie musimy przywiązywać ścisłej wagi do nich.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 13:03
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Cytat:
to na Równinie Śródkowoeuropejskiej inne kryteria niż kto się kim czuje dla określenia "pochodzenia" w sensie stosowanym w popularnych serwisach chyba nie mogą mieć zastosowania,


I właśnie dlatego wychodzi mi z testu 90% m.in. z obszaru dzisiejszej Polski, a nie z Grenlandii.

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 13:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
90% Twoich przebadanych krewniaków żyje teraz na terytorium dzisiejszej Polski, nie na Grenlandii

Niesamowite! Szok! jak to gdzieniegdzie clikcbajtowo tytułują informacje:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 13:25
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Hehehe, szok to nie, ale potwierdzenie papierowej. No chyba, że ręczysz za wierność wszystkich swoich prababek Smile i nie masz żadnych luk w swojej papierowej. Ja mam i nie ręczę.

Możemy oczywiście bezkrytycznie przyjmować to co jest na papierze, tylko idąc tym tropem trzeba też zawiesić orzekanie przez sądy ojcostwa na podstawie badań DNA. Wszak oświadczenie na papierze powinno wystarczyć. Ja wiem, że wielu to by pasowało. Wtedy najważniejszym kryterium przy decydowaniu kto ma rację byłyby znajomości, religia i wykształcenie Wink

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 13:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sądy nigdzie nie orzekają ojcostwa na podstawie DNA
Jeśli się mylę - to mnie skoryguj przykładami
Pewnie niektórzy ojcowie chcieliby, aby prawa rodzicielskie można było wywodzić testami DNA ale tak nie jest:)
I tak - oświadczenie MATKI kto jest ojcem - wystarcza
w większości państw, w tym w Polsce



fragmentu o "znajomości" etc nie zrozumiałem - tj związku

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 13:43
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
"Wobec jednoznaczności wyniku badania DNA wykonanego przez Instytut Badań DNA, sp. z o.o. w W. oraz przeprowadzonego przez Sąd Rejonowy dowodu z badania DNA wykonanego przez Akademię Medyczną w G. i nie budzącego wątpliwości wniosku wynikającego z tych badań, że pozwany nie jest ojcem dziecka, trafnie Sąd Rejonowy w wyniku wznowienia postępowania zmienił wyrok ustalający ojcostwo pozwanego i powództwo oddalił."

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/iv-ck-567-04-powolanie-sie-na-protokol-badan-dna-jako-520269699

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.494306 sekund(y)