Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Galinski_WojciechOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Pixa i Piksa.  PostWysłany: 18-10-2020 - 10:22
Członek PTG


Dołączył: 15-05-2013
Posty: 70

Status: Offline
Witam,

W odniesieniu do nazwy Scordisci, ten link:
https://en.wikipedia.org/wiki/Scordisci ... 0mountain.
wskazuje, że nazwa Scordisci może pochodzić od nazwy góry Scordus.
"The Scordisci were a Celtic group formed after the Gallic invasion of the Balkans, or rather a "Celtic political creation" having mixed with the local Thracians and Illyrians. Their tribal name may be connected to the Scordus, the Šar mountain".

Pozdrawiam,

Wojtek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Pixa i Piksa.  PostWysłany: 19-10-2020 - 01:52
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Witam,
trudno dyskutowac z czyms, co wyglada na "pomieszanie z poplataniem".
Z podanego linku wynika, ze;
1.-The Scordisci (Greek: Σκορδίσκοι) were a Celtic Iron Age cultural group ..
czyli;
Skordisci w j.greckim Σκορδίσκοι [j.lacinskim Skordískoi] to w j.polskim "czosnek" !!, albo ... barbarzyncy lubiacy czosnek.
2. nazwa Scordisci może pochodzić [ ale czy pochodzi??] od nazwy góry Scordus.
W czasach Ptolemeusza gory lezace 250-300 km na poludnie od obecnego Belgradu, Grecy zwali Σκάρδον ὂρος [Skárdon óros].
Zalaczona mapa wskazuje nowe siedziby plemienia Scordsci i jak daleko na poludniu zalegaja wspomniane gory [odleglosc jest zblizona do odleglosci pomiedzy Zakopanem a Kielcami - czy Zakopianczykow mozna nazywac Kielczanami i odrotnie ? ];
https://en.wikipedia.org/wiki/Scordisci ... nnonia.png

Wedlug mnie sa w linku inne, wiarygodne i ciekawe informacje historyczne.
The Celts, retreating from Delphi (280–278 BC), settled on the mouth of the Sava and called themselves Scordisc i.. and they erected fortresses in Singidunum.
Celtowie, wycofując się z Delphi (280–278 pne), osiedlili się u ujścia Sawy i nazwali siebie Scordisci .. i wznieśli twierdze w Singidunum [obecnie Belgrad],
ale dlaczego Grecy uzyli zblizonej nazwy .. czosnek, czosnkarze ?

Strabo's Geographica (20 BC–23 AD) mentions that part of the Scordisci, the Major Scordisci, lived between the mouth of the Sava and mouth of the Morava.
Strabon w Geographica (20 pne – 23 rne) wspomina, że część Scordisci, Major Scordisci, żyła między ujściem Sawy i Morawy .. do Dunaju.
Czy to plemie pogardliwie nazwane przez Grekow "czosnkarzami", kiedys mieszkalo nad lewym doplywem Dunaju zwanym Morawa, ktory rozpczynal swoj nurt w Czechach i w nowym miejscu, prawy doplyw Dunaju tez nazwalo Morawa ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Morava_(river)
https://en.wikipedia.org/wiki/Morava_Va ... _river.PNG

Zapisy greckich historykow wskazuja, ze dwa wielkie plemiona celtycko-slowianskie Bojow i Wilkow braly udzial w "inwazji"na Grecje, prawdopodobnie byla to ucieczka przed smiercia glodowa po kataklizmie pogodowym;
https://en.wikipedia.org/wiki/Celtic_se ... ast_Europe
Bojowie mieli swoje siedziby w Czechach, Wilkowie chyba w calej obecnej Polsce, zatem Scordisci chyba byli krewnymi Bojow.

A co z czosnkiem?
Czeskie Morawy to krolestwo .. czosnku niedzwiedziego od starozytnosci, ktory jedzony przez niedzwiedzie zbudzone ze snu zimowego, dawal im niezwykla sile, a wg dawnych wierzen, takze ludziom po zjedzeniu tego czosnku;
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesn ... ní_v_Česku

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Patrykmatal10Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Pixa i Piksa.  PostWysłany: 19-10-2020 - 02:13
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2017
Posty: 238

Status: Offline
Witam. Bardzo proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwisko Gracina lub Graczyna. Nazwisko występowało na Mazowszu-okolice Ciechanowa w drugiej połowie XVIII wieku, a następnie przerodziło się w nazwisko Graczyński.

Z góry dziękuję za pomoc, Patryk

_________________
Patryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Pixa i Piksa.  PostWysłany: 19-10-2020 - 11:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Gracina - od graca ‘rodzaj motyki’, też od gracz.

Graczyna - od graca ‘rodzaj motyki’, też od gracz.

Graczyński - od grać.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Gracina, Gracczyna, Graczyński.  PostWysłany: 20-10-2020 - 01:11
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Patrykmatal10 napisał:
Witam. Bardzo proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwisko Gracina lub Graczyna. Nazwisko występowało na Mazowszu-okolice Ciechanowa w drugiej połowie XVIII wieku, a następnie przerodziło się w nazwisko Graczyński.

Z góry dziękuję za pomoc, Patryk

Witam,

Pani Ewa przytoczyla mozliwe pochodzenie nazwisk Gracina, Graczyna i Graczyński. Wedlug prof. K. Rymuta wystepowaly w Polsce jeszcze nazwiska Gracia, Gracias, Graciasz, Gracikowski, pochodzace od rdzenia ... "gracia".

Wszystkie te nazwiska juz nie istnieja w polskiej bazie PESEL, a ich rzadkosc, moze wiazac sie z dawnym zwyczajem "prawa łaski", po łacinie "lex gratia".
Prawo łaski istnialo w Cesarstwie Rzymskim, a w sredniowiecznych monarchiach polegalo na darowaniu skazanemu winy w akcie wspanialomyslnosci, milosierdzia.
W Polsce ułaskawienie moglo kiedys polegac na darowaniu skazancowi nawet kary smierci, jesli poslubila go mloda dziewczyna;
https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... i-2003.pdf

Na Mazowszu wystepuje duza ilosc nazwisk szlacheckich, wiec moze sądy stosowaly tu prawo łaski i łacinskie "gratia", spolszczono do "gracia", a ułaskawionego, pozbawionego nazwiska tez zwano Gracia, czyli "ułaskawiony".
Z biegiem lat, kiedy zapomniano juz pierwotne nazwisko, utworzono szlachecko-podobne, jak w Twoim przypadku - Graczyński.

Pisze o takiej mozliwej hipotezie, aby przypomniec dawne obyczje sadowe Polakow.

Pozdrawiam - Wladyslaw.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Patrykmatal10Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Gracina, Gracczyna, Graczyński.  PostWysłany: 20-10-2020 - 02:12
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2017
Posty: 238

Status: Offline
Bardzo dziękuję za obie hipotezy. Nazwiska Gracia, Gracia, Graciasz i Gracikowski nie występuje w żadnym zbadanym przeze mnie akcie, więc chyba pierwsze wyjaśnienie należy traktować za bardziej prawdopodobne.

Pozdrawiam Patryk

_________________
Patryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maczfitowiecOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2020 - 20:58


Dołączył: 28-10-2020
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry
Mnie ciekawi pochodzenie nazwiska Samborski


-----

maczfit kod rabatowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 08:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Samborski 1441 - od nazw miejscowych Sambor, Samborzec, Sambory (kilka miejscowości).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Sambor  PostWysłany: 29-10-2020 - 14:44
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
maczfitowiec napisał:
Dzień dobry
Mnie ciekawi pochodzenie nazwiska Samborski

maczfit kod rabatowy


Czy "Pan ciekawy" ma imie lub nazwisko ?

http://nazwisko.blogspot.com/2015/11/sa ... orscy.html

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2020 - 14:56
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
To raczej spam.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kubao81Offline
Temat postu: Nazwisko "Odoszewski", co znaczy, od czego pochodz  PostWysłany: 31-10-2020 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2020
Posty: 12

Status: Offline
Nigdzie nie mogę uzyskać informacji o tym skąd pochodzi nazwisko "Odoszewski" to znaczy od czego powstało czy jest odmiejscowe, czy od profesji czy czynności... Pojawiły sie nawet koncepcje, że jest to od "odos" co znaczyło pasek skóry czy skórzany sznurek.... ale nikt nie potrafi mi udzielic konkretnej odpowiedzi. Drzewo genealogiczne, które zrobiłem sięga do 1700 roku i tu skonczyły się informacvje. Moi przodkowie pochodzą (przynajmniej od 1700 roku z okolic Grębków,Latowicz, Jeruzal, Seroczyn... obecnie Warszawa. Wiem, że osoby o tym nazwisku mieszkaja obecnie na Ukrainie (około 6 osób) w Rosji (2 osoby). Osoby mieszkające obecnie na ukrainie pochodzą od Łotewskich "zniemczeńców" ich nazwisko w XVIII w na Łotwie pisało się "Odoschewski" ale nie udało mi się udowodnic pokrewieństwa. Jest też ślad w Bydgoszczy z XVII gdzie rodzi się Anna Odoszewska córka Thomasa i Cathariny... ale co znaczy moje nazwisko nikt mi nie umie odpowiedziec. Czy to ktoś kto oszedł od czegoś, kogoś, skądś....? Od wiary, grupy, zawodu... nie wiem. Dlatego może ktoś coś wie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko "ODOSZEWSKI", co znaczy, od czego pochodz  PostWysłany: 31-10-2020 - 17:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a wrzuć parę kopii dokumentów z XVIII wieku Odoszewskich
czym się zajmowali? jak zapisywano nazwisko?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kubao81Offline
Temat postu: Nazwisko "ODOSZEWSKI", co znaczy, od czego pochodz  PostWysłany: 31-10-2020 - 17:43
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2020
Posty: 12

Status: Offline
Niepismienni chłopi w wiekszości.... zapis zawsze Odoszewski. Czasem Odeszewski lub Odaszewski ale poprawnie jest Odoszewski, przynajmniej tak wywnioskowałem a błedy pochodzą z niechlujstwa pisowni. Dodatkowo po 1863-65 zapis rosyjski tez sporo wypaczył po tym jak ktos pozniej przepisywał z ros na polski. Z XVIII w nie wiem czy cos mam, mam sporo z XIX.... Dodałbym cos ale nie widze takiej opcji.... jesli czegos nie widzę to proszę o radę jak dodać?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko "ODOSZEWSKI", co znaczy, od czego pochodz  PostWysłany: 31-10-2020 - 17:46
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ależ ni eo końcówkę XIX pytam, a o Grębków, Latowicz 1700-1750
na hosta jakiegoś porządnego i linkuj, jeśli nie ma w otwartym dostępie (jeśli jest - linkuj bezpośrednio)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kubao81Offline
Temat postu: Nazwisko "ODOSZEWSKI", co znaczy, od czego pochodz  PostWysłany: 31-10-2020 - 18:01
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2020
Posty: 12

Status: Offline
Oto link do google drive, tu sa wszystkie które mam.... zdobyte online.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Miałem jechac do Grębkowa bo to najstarszy slad jaki mam ale obecna sytuacja to wykluczyła.... jesli cos to pomoże to tutaj jest link do drzewa genealogicznego jakie utworzyłem... oczywiscie żyjacy beda niewidoczni bo RODO....
https://www.myheritage.pl/site-family-t ... odoszewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.499749 sekund(y)