Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
x_hannaOffline
Temat postu: Geneteka- szybkość, ilość a jakość  PostWysłany: 24-10-2020 - 23:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 64

Status: Offline
Formularz do zgłaszania poprawek jest świetny i skuteczny przy pojedynczych poprawkach.
Jeśli jednak "co akt, to poprawka" to... jest kłopot, bo właściwie należałoby taki rocznik zrobić od nowa. Tylko kto miałby to zrobić? dotychczasowy (niedokładny) indeksujący? a może ten kto odkrył rocznik do poprawy? Wink

Moce przerobowe i indeksujących, i weryfikujących są niestety ograniczone.

_________________
Pozdrawiam, Hanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RafaelOffline
Temat postu: Geneteka- szybkość, ilość a jakość  PostWysłany: 24-10-2020 - 23:42
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 29-04-2008
Posty: 882
Skąd: Kozietuły/Łomianki
Status: Offline
Miałem się nie wypowiadać, ale ocenianie osoby indeksujacej jest niestosowne. Sam jestem indeksujący i napewno nie czułbym się komfortowo krytykowany w taki sposób. W skrajnym przypadku zrezygnowałbym z dalszej pracy dla innych.
Forum jest do wspierania się, a nie wymagania i oceniania.

Ps. Odnośnie wielcy dziś trafiłem na wpis, gdzie matka była 5 lat starsza od swojego syna! To nie był błąd indeksująego, tylko kogoś, kto dane do drzewa dodawał/wstawiał.

_________________
Pozdrawiam
Rafał

Poszukuję wszelkich informacji i kontaktu z krewnymi rodzeństwa pradziadków:
Warszawa - Bańkowscy, Kabot.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... art=4&ez=2
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lubczyńska-iwonaOffline
Temat postu: Geneteka- szybkość, ilość a jakość  PostWysłany: 24-10-2020 - 23:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-02-2007
Posty: 111

Status: Offline
Też mam swój udział w indeksowaniu i wiem jak ta praca wygląda, zdaję sobie również sprawę z możliwości różnych błędów. Nie oceniałam indeksującego- wyraźnie napisałam, że przepraszam iż musiałam go wymienić. Tak jak mówi tytuł posta- do rozważenia szybkość a jakość.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Geneteka- szybkość, ilość a jakość  PostWysłany: 25-10-2020 - 01:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
delikatny temat
niekoniecznie ilość i jakość ujemnie skorelowane:)

ale chyba nie ma potrzeby mnożyć wątków o genetece? na ilość idziemy? Smile wątków?Smile
a przy okazji - chyba (pomimo nieścisłości) indeksy spełniły zadanie podstawowe-pozwolily odnaleźć akty?
nie wiem, bo musiałbym się zalogowaćSmile ale tak się wydaje z treści...

błędy znaczące trudniej wykryć, bo...złe indeksy ukryją akt, więc i trudniej namierzyć taki błąd

podstawowy ból - niechęć do weryfikacji ... i trudno na to receptę znaleźć

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_Offline
Temat postu: Geneteka- szybkość, ilość a jakość  PostWysłany: 25-10-2020 - 02:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2014
Posty: 263

Status: Offline
Z tą delikatnością tematu to bym nie przesadzał. Indeksy wykonane przez niektórych są nieakceptowalne. Większość osób potrafi przyjąć krytykę, wysłuchać z pokorą, co robi źle i dążyć do eliminacji złych zachowań i nawyków, szkoda, że jednak są osoby, które jak dziecko obrażają się i zniechęcają (moje prywatne doświadczenia z osobą, której udostępniłem materiały do indeksacji).

PS. Ja z kolei nie rozumiem tych molochów tworzonych na forum. Wątek założony przez Iwonę dotyczy konkretnego aspektu geneteki, a został przez moderatorkę wrzucony do tematu dotyczącego setki zagadnień. Niczemu to nie służy, nie jest ani przejrzyste, ani spójne z wcześniejszymi postami w temacie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna_DomańskaOffline
Temat postu: Re: Geneteka- szybkość, ilość a jakość  PostWysłany: 25-10-2020 - 12:29
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 08-11-2011
Posty: 287
Skąd: Chorzów/Żelechlinek
Status: Offline
lubczyńska-iwona napisał:
Ostatnio geneteka rozrasta nam się bardzo szybko-SUPER! gratuluję, ale...
czyż nie chodzi nam też o jakość naszej pracy? Mam poważne zastrzeżenia do ostatnio dodanych metryk z Rogowa. Z całym szacunkiem dla indeksującego, do włożonego wysiłku, pracy, ALE: weszłam na 4 akty, osób bezpośrednio dotyczących moich przodków i we wszystkich 4 są błędy.
Rozumiem omyłkę, zdarza się, ale analizując akty jestem skłonna powiedzieć , że były robione powierzchownie. Zdziwiłam się, że moja 4x prababka miała drugiego męża, a tu... to nie ona, tylko jej córka wychodziła za mąż ( 1810 33 Jakob Kruszewski s.Jan, Maryanna--Małgorzata Rutkowska [Inne nazwiska: Zielenska ] Rogowo, odnośnik- https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=54904); kolejny akt ślubu syna powyższej nie ma spisanego ojca, który w metryce jest ( 1810 29 Walenty Rutkowski s. Małgorzata Zielenska- Józefa Kaczeńska c.Jan, Jadwiga Rogowo , odnośnik- https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=54904 , dalsza część na drugiej stronie księgi).
I dalej: 1828 2 Franciszka Chlebowska c.Bartłomiej Magdalena Rutkowska Rogowo (odnośnik- https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=54904) - nie dość , że ten sam akt spisany podwójnie z tej samej księgi, z tego samego aktu (nie występuje drugi raz), to jeszcze z tym samym błędem- za imię ojca zostało podane imię jednego ze świadków chrztu).
Jako że odnośniki są do akt, mniemam, że indeksujący wykonywał pracę na tychże aktach, niemniej winna być ona wykonana skrupulatnie, gdyż przy popularnych nazwiskach nie sposób odnaleźć przodka, tym samym cel geneteki jako choćby skrótowego spisu akt traci swój sens.
Przepraszam bardzo indeksującego, że wymieniłam go- nie jest to w żadnym wypadku pretensja, ale zwrócenie uwagi na korelację tempa do jakości pracy. Wszystkie powyższe pomyłki dotyczą jednej rodziny, innych nie sprawdzałam, być może mam wielkiego pecha, ale geneteka coraz częściej podawana jest w odnośnikach (choćby w wielcy.pl), dlatego uważam, że wiedza w niej zawarta musi mieć jakość.

P.S. Tu też proszę poprawić: 1830 11 Walenty Rutkowskis.Franciszek, Małgorzata Zulińska i Zofia Cieplińska c. Wojciech, Maryanna Bobrowska ,Rogowo- matka młodego ma nazwisko Zielińska ( https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=54904)

Dane do zmiany zgłosiłam pod podany w poście niżej link.

moderacja (elgra)
Temat połączony z właściwym tematem.
Moderatorzy będą wdzięczni za przestrzeganie Regulaminu (który zaakceptowałeś)
IV. Prowadzenie dyskusji.
1. O czym należy pamiętać przed wysłaniem wiadomości na Forum.
- Nie dubluj, nie twórz nowego wątku, lecz postaraj się kontynuować już istniejący.

Witam Pani Iwono!
Poprawki zostały uwzględnione.
Zapraszam do indeksacji, proszę sprawdzić jak można popełnić błędy przy odczytywaniu .
Również jestem indeksująca i też popełniam błędy A najlepszą osobą do weryfikacji indeksu jest poszukujący swoich bliskich .

_________________
Pozdrawiam Krystyna Domańska - Bzdak
Szukam : Domański ,Golizda, Reszka, Szewczyk , Miniak , Bator - okolice Żelechlinek, Drzewica , oraz okolice Bytoń , Radziejów , Lubraniec Frankowski, Walczak, Cichocki ,Witczak ,Szczypiński,Kalfus ,Januszewski,


Ostatnio zmieniony przez Krystyna_Domańska dnia 19-11-2020 - 18:58, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 15:41
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Staram się sama indeksować parafie moich przodków.
A i owszem, robię błędy. Najczęściej widzę je już po wczytaniu do Geneteki.

Raz zdarzyło mi się prosić admina danego województwa o excel mojej parafii zindeksowany przez kogoś innego. Głownie przeniosłam dane rodziców do odpowiednich kolumn, bo były w uwagach. Do głowy by mi nie przyszło pokazywać publicznie palcem autora indeksów.

Znajomy, dobry genealog ze stażem, zapytany dlaczego nie indeksuje, odpowiedział, ze nie chce, by w razie błędów ktoś miał do niego pretensje.
Jest tylko "konsumentem" Geneteki Wink

Przydało by się gdyby więcej osób mających doświadczenie w indeksacji zaglądało w tematy "Rozterki indeksującego".

@Krzysiek
Moderator tu tylko sprząta. Zgodnie z Regulaminem.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gocha_DOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 16:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-01-2020
Posty: 441
Skąd: Gorzów Wlkp.
Status: Offline
Witam!
Przychylam się do opinii Rafała i Włodka. Temat jest delikatny. Niedoskonały indeks można poprawić wysyłająć zgłoszenie poprawki. Jeśli w księdze jest dużo błędów - można ją zweryfikować. Administrator się ucieszy.

Elu, ja mam tak samo. Od roku tkwię w parafii moich przodków. Swoich błędów nie widzę w excelu, ale w genetece owszem. Zamęczam administratora poprawkami.

Dla mnie każdy akt jest ważny, nawet ten z usterkami. Daje mi informację, gdzie przechowywana jest księga, a zlinkowany prowadzi wprost do źródła informacji.

Pozdrawiam
Gocha_D
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 16:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 14:53, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2020 - 20:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
kolejny "kamień milowy"
zbliżamy się do granicy, gdy liczba rekordów przekroczy liczbę rekordów w PESEL:) jeszcze 6 milionów z haczykiem
gratulacje i podziękowania

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SlawomirBOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2020 - 20:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-10-2020
Posty: 22

Status: Offline
Rafael napisał:
A ja mam marzenie, żeby każda osoba z forum zindeksowała choć kilka roczników jakiejś parafii. Baza byłaby o wiele większa Smile

A ja wysłałem indeksy 7 października i jeszcze nie zostały dodane, w międzyczasie zauważyłem, że zmienił się koordynator na Wielkopolskę i teraz nie wiem nawet, czy te moje indeksy są w poczekalni do dodania czy nie ...

Z mojego punktu widzenia, nie zachęca mnie to i nie mobilizuje do indeksowania dla Geneteki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2020 - 21:55
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Jeśli była zmiana admina Geneteki, to pewnie były jakieś tego przyczyny.

Admini tez ludzie.

Wyślij jeszcze raz na adres geneteka @ genealodzy.pl (bez spacji)
lub do nowego admina (patrz na dole) https://geneteka.genealodzy.pl/jak-inde ... p?lang=pol

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
joanna84Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2020 - 22:29
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 16-02-2008
Posty: 83
Skąd: Warszawa
Status: Offline
SlawomirB napisał:

A ja wysłałem indeksy 7 października i jeszcze nie zostały dodane, w międzyczasie zauważyłem, że zmienił się koordynator na Wielkopolskę i teraz nie wiem nawet, czy te moje indeksy są w poczekalni do dodania czy nie ...

Z mojego punktu widzenia, nie zachęca mnie to i nie mobilizuje do indeksowania dla Geneteki.


Jeśli chodzi o indeksy z parafii Brudzew to zostały dodane do Geneteki 25 października. Jeśli o jakieś inne to prośba o podesłanie jeszcze raz. Przy zmianie administratora coś mogło umknąć.

Pozdrawiam

_________________
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SlawomirBOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2020 - 22:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-10-2020
Posty: 22

Status: Offline
joanna84 napisał:
Jeśli chodzi o indeksy z parafii Brudzew to zostały dodane do Geneteki 25 października.

to akurat wiem

joanna84 napisał:
Jeśli o jakieś inne to prośba o podesłanie jeszcze raz. Przy zmianie administratora coś mogło umknąć. Pozdrawiam

Jeśli coś umyka, to kiepsko to wygląda ...

Teraz przynajmniej wiem, że mogę wysłać ponownie, ale jakbym nie napisał na forum co się stało z indeksami to pewnie jeszcze dłuuugo bym sobie czekał i się nie doczekał ich dodania.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2020 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

"Jeśli coś umyka, to kiepsko to wygląda ..."

Otóż nie Smile. Wygląda to coraz lepiej i będziemy coraz lepsi, wszystko dla Was ukochani indeksujący Smile. My administratorzy nie mamy swojego życia prywatnego, nie mamy swoich zmartwień, nie mamy swoich chorób. Za administrowanie otrzymujemy taką kasiorę, że ja np. wytapetowałem sobie Władkami wszystkie ściany w pokoju, w którym mam urządzone stanowisko pracy. Pracy pełnionej w trybie 24/h jak się niektórym wydaje.

Pozdrawiam

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.917616 sekund(y)