Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hagi26Offline
Temat postu: Wacław Przybyszewski - zaginiony syn  PostWysłany: 22-10-2020 - 18:02
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Dzień dobry,

piszę do was, bo mam pewną zagwozdkę, której nie mogę rozwikłać.
Według dwóch niezależnych relacji mojej babci i jej starszego kuzyna, Ignacego, moja praprababcia Rozalia miała dzieci: Katarzynę, Józefa, Wacława oraz Bolesława - Bolesław miał być najmłodszy i urodził się w 1918. Bolesław jest moim pradziadkiem i urodził się w Bellshwitz.

Rozalia jako niezamężna matka (do końca życia została panną) rodziła dzieci. Oprócz wyżej wymienionch, Rozalia urodziła:

1896 Stanisława (zmarła jako dziecko)
1901 Walenty (zmarł jako dziecko)
1904 Katarzyna
1908 Józef
1918 Bolesław

Ich wszystkich znalazłam. Ale Wacław po prostu przepadł!
Wszystkie swoje dzieci Rozalia urodziła w parafii w Lubowidzu, potem (ale nie wiem kiedy), przenosi się do Chamska i tam zostaje do końca życia (umarła w 1945).

Napisałam do archiwum w Mławie z prośbą, by sprawdzili, czy w latach 1912-1917 urodził się w parafii Lubowidzkiej bądź Poniatowskiej Wacław którego matką była Rozalia Przybyszewska. I niestety nie!

Co prawda Bolesław rodzi się w Bellshwitz, ale z tego co wiem, Rozalia wyjeżdżała do Prus Wschodnich dorobić sobie i być może poród był tak zaawansowany, że zdecydowała się urodzić tam.

Co do Wacława, rodzi się w 1912 w Stary Dłutowie Wacław Przybyszewski, jest to miejscowość z której pochodził ojciec Rozalii, jednak jest mi ciężko połączyć to małżeństwo z Rozalią, nie wiem, czy są spokrewnieni i czy Czesław o którym cały czas mówmy mógłby być ich np. dalekim kuzynem. Skąd on by się nagle wziął z nimi mając rodzinę?

Od Ignacego dostałam zdjęcie, które zgonie z przekazem ma Wacława przedtawiać:
https://drive.google.com/file/d/12MWSW4 ... sp=sharing

Z tego co wiem jest tutaj w mundurze szeregowca noszonym od 1935 roku. Może być to więc spokojnie Wacław. Na listach żołnierzy Wojska Polskiego na których szukałam nikogo takiego nie znalazłam. Nic nie słyszałam, by zginął na wojnie. Ciężko mi uwierzyć, że babcia i jej kuzyn by sobie wymyślili dodatkowego człowieka. Sama jednak już nie wiem gdzie szukać, macie jakieś pomysły?

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Wacław Przybyszewski - zaginiony syn  PostWysłany: 22-10-2020 - 18:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ewidencja ludności - klasycznie
niedoceniane: szkoły

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Wacław Przybyszewski - zaginiony syn  PostWysłany: 22-10-2020 - 18:24
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
no właśnie nie mogę nigdzie znaleźć ewidencji ludności dla powiatu żuromin. Podpowie mi Pan gdzie mogę szukać tego typu dokumentów z tego regionu? (chodzi mi o to czy istnieją zasoby online czy raczej tylko archiwa)

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Wacław Przybyszewski - zaginiony syn  PostWysłany: 22-10-2020 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Raczej tylko archiwa. Nie wszystkie spisy ludności stałej XIX w. zachowały. Proszę przeglądać zasób danego archiwum właściwego dla powiatu zuromińskiego ewentualnie opcja archiwum kościelnego, jeśli chodzi o spisy wiernych. Późniejsze spisy też różnie bywa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 22:07
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
Na tej stronie http://www.polska1926.pl/ jest sporo podpisów, na przykład uczniów szkół, może znajdzie się i poszukiwanego Wacława.

Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 22:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://deklaracja.genealodzy.pl

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 22:47
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
Dzięki; niestety nie wszystkie nazwiska są w spisie, można znaleźć więcej szukając konkretnych miejscowości lub instytucji.

Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.734760 sekund(y)