Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
EmeraldOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2020 - 17:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Kostkowski napisał:

Napisz o jaką książkę chodzi i podaj numery stron Cię interesujących.


Niestety tak naprawdę nie wiem o jaką książkę chodzi. Nie żyje też już osoba, która sobie kopiowała tę publikację, skany mam od jej syna. Oto zrzut ekranu z widoku jednej ze stron:
https://i.imgur.com/TDIUhP7.png
Proszę się nie sugerować tym, że według informacji na dole jest to strona czwarta z dziewięciu, więc przecież powinnam mieć interesującą mnie poprzednią, bo poprzednia strona z tego pliku jest skądś indziej - jest to PDF, w którym są po prostu zebrane z różnych źródeł informacje dotyczące gałęzi rodziny, która interesowała poszukiwacza. Na górze tej, którą wrzuciłam wyżej, są informacje o Sabinie Stajkowskiej (z domu Ruszkiewicz), siostrze ciotecznej mojego pradziadka i jej córkach. Jest to strona 68 z jakiejś publikacji, a więc początek akapitu powinien być na 67.

Ciekawi mnie też, skąd pochodzi ta strona:
https://i.imgur.com/Yb83RjK.png
Tu zobaczyłam po raz pierwszy zdjęcie brata mojej praprababki, a także dowiedziałam się, że brat pradziadka był w POW.

Oraz taka:
https://i.imgur.com/nd2uK4w.png
Interesuje mnie, jakie rodziny mogły zostać opisane w takiej publikacji?
Jeśli ktoś poznaje po którejś z tych stron jaką książkę, to byłoby świetnie Smile

Kostkowski napisał:

Mam w tej chwili w domu z biblioteki pedagogicznej Jana Workowskiego - Jaworskiego:
"Dzieje Denkowa" Ostrowiec Świętokrzyski rok 1981,
a z biblioteki miejskiej:
"Denków" Wrocław, marzec 1993 stron 217,
"Nasz Denków w fotografii" Wrocław, 1999 stron 408,
"Denków w zwierciadle historii" Wrocław, maj 1998 stron 484.
W pedagogicznej jest jeszcze dwie książki tego autora, a w miejskiej chyba nic więcej, ale w szkole w Denkowie mogą być inne i znajomy regionalista może mieć jeszcze coś innego. Poza tym mam skan w pdf. Przemiany demograficzne Denkowa, Antoni Żak.

Izabelo jeśli kartki, o których piszesz pochodzą z którejś z tych książek to interesujące Cię sfotografuje i wyślę.

Czy książki, które ma Pan obecnie do dyspozycji mają jakiś spis treści? Nawet jeśli to nie są te same, których szukam, to może są w nich jakieś inne interesujące mnie informacje Smile Dla mnie Denków to 1/4 mojego drzewa, więc pewnie w każdej z nich mogłyby być informacje o moich przodkach lub krewnych.
PDF z Przemianami demograficznymi poprosiłabym na maila jeśli to nie problem, odezwę się w wiadomości prywatnej Smile

pronobis napisał:

Denków dawny i dzisiejszy - wydanie 2000 i Historia 640 lat Bodzechowa - wydanie 2013 to książki wydane nakładem autora w niewielkiej ilości. Autor mieszkał kiedyś w Denkowie, chodził po ludziach, spisywał opowieści
i zbierał informacje bezpośrednio od rodzin. Jest tu bardzo dużo ciekawych zdjęć i opowieści rodzinnych, ale najcenniejsze są te dotyczące końca wieku XIX i wieku XX. Natomiast informacje genealogiczne zamieszczone przy opisywanych rodzinach, a dotyczące czasów wcześniejszych są mocno niepełne i czasami mylące.
Autor opiera się przede wszystkim na przekazach rodzinnych i nielicznych dokumentach, ale nie na metrykach dotyczących wieku XIX i wcześniejszych.


No właśnie to najbardziej mnie ciekawi - mam wrażenie, że w metrykach "przetrzepałam" już cały Denków, oczywiście hiperbolizuję, ale swoich przodków pociągnęłam na tyle daleko, aż metryki mi się skończyły Smile Natomiast ciekawią mnie już te nieco bardziej współczesne historie z życia oraz zdjęcia, a że moja babcia to rdzenny "denkus" po obojgu rodzicach, to nawet trudno byłoby mi wskazać interesujące mnie nazwiska, bo babcia była spokrewniona z chyba wszystkimi denkowskimi rodzinami, wśród swoich przodków mam m.in. Ruszkiewiczów, Pikulskich, Jurysińskich (Jurysów), Starowiczów, Pronobisów, Piotrkowskich, Włodarskich, Kowalińskich, Sałapów, Marczykowskich, Kitowskich, Sędrowskich, Os(z)wandych, Poduszczaków... A wśród spokrewnionych także różnych Korpikiewiczów, Waśkiewiczów, Os(i)ełkiewiczów, Foremskich, Piechowskich, Latrów i wiele innych... Jednak jeśli miałabym wskazać te najbardziej mnie interesujące nazwiska to Krześ, Oleksiak, Ruszkiewicz, Stępniewscy, Kitowscy, Sędrowscy. Gdyby ktoś z użytkowników forum miał dostęp do jakichś publikacji o Denkowie i wpadł kiedyś na te nazwiska, to byłabym wdzięczna za jakiś skan lub fotografię Smile

saturnin napisał:
Dysponuję dawnym adresem i numerem telefonu stacjonarnego pana Jana Workowskiego-Jaworskiego. Dane te pochodzą sprzed wielu lat, więc mogą być nieaktualne. Poza tym nie wiem, czy adresat jeszcze żyje - kiedy rozmawiałem z nim koło 2001 r. był już po siedemdziesiątce. Proszę o kontakt na priv.


Zaraz się odezwę Smile

A tak całkiem pobocznie, widzę, że książki te są dość grube, ale wydaje mi się, że jeśli ktoś byłby kiedyś w ich posiadaniu, to może warto byłoby je zeskanować i zrobić z nich PDF, skoro zostały wydane tak niskim nakładem? Nie chodzi mi o to, że chciałabym je dostać za darmo, bo gdyby było to możliwe, to chętnie bym je kupiła, dowiedziałam się o ich istnieniu niedawno, ale od dwóch lat czaję się na wszelkich Allegro czy internetowych lub rzeczywistych antykwariatach na jakiekolwiek książki o Denkowie i Ostrowcu, bo zakładałam, że jakieś muszą być. Ale biblioteki mają pojedyncze egzemplarze, kiedyś mogą się zniszczyć albo po prostu ktoś kiedyś nie odda, kolekcjonerzy, którzy posiadają je prywatnie kiedyś też umrą, a często ich spadkobiercy pozbywają się potem zbiorów z założeniem, że to przecież tylko książki nie wnikając w to, że wśród nich mogą być unikaty. A w sumie szkoda pracy autora, jeśli nie mogłaby powszechnie służyć zainteresowanym... I tak jak mówię, nie chodzi mi o to, żeby jakoś szeroko ją rozpowszechniać po różnych "Chomikach", ale sądzę, że warto wśród świętokrzyskich czy choćby ostrowieckich genealogów mieć jakąś kopię skoro to taka skarbnica wiedzy o denkowskich rodzinach.

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pronobisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2020 - 19:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2009
Posty: 59

Status: Offline
skany są z książki Denków dawny i dzisiejszy. priv

Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2020 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Czy mozna gdzies te ksiazki kupic ?
Z tego co zrozumialem to mozna je wypozyczyc w bibliotece w Ostrowcu oraz w bibliotece w Denkowie (ktora obecnie i tak jest zamknieta do odwolania).
Gdzies jeszcze ?


Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
saturninOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2020 - 10:20
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 160

Status: Offline
pdanielak napisał:
Czy mozna gdzies te ksiazki kupic ?
Z tego co zrozumialem to mozna je wypozyczyc w bibliotece w Ostrowcu oraz w bibliotece w Denkowie (ktora obecnie i tak jest zamknieta do odwolania).
Gdzies jeszcze ?


Piotr


Z tego co mi wiadomo, te książki nigdy nie były w oficjalnej sprzedaży. Autor drukował je własnym sumptem, w bardzo małej ilości egzemplarzy, a następnie rozsyłał do wybranych przez siebie bibliotek. Wiem, że między innymi ma je Biblioteka Jagiellońska.

Piotr Boczarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu: Książki o Denkowie  PostWysłany: 22-10-2020 - 03:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
Witam wszystkich serdecznie
Nawiązałem kontakt z panem Workowskim. Dwa lata temu kolejną przygotowaną do wydrukowania książkę i ogrom materiałów do niej przekazał osobom, które uznał, że powinny docenić Jego pracę i powinno im zależeć na wydaniu Jego pracy. Ponieważ nic nie zrobiły w tym kierunku ja zabiegam o odzyskanie tych materiałów. Jeszcze do nich nie dotarłem więc nie wiem o ich zawartości nic ponadto co mi powiedział autor.
Natomiast jeśli znajdą się osoby pragnące mieć którąś z poprzednich książek pana Workowskiego to za jego zgodą mogę wydrukować kilka sztuk. Proszę zgłaszać zapotrzebowanie. Jeśli będą chętni na co najmniej pięć egzemplarzy to je wydrukuję i prześlę po kosztach druku.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: Książki o Denkowie  PostWysłany: 22-10-2020 - 07:44
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Witam serdecznie,
Jestem chetny w sumie na wszystkie ksiazki o Denkowie.
Tytuły jakie znam:
"Denków w zwieciadle histori"
"Dzieje Denkowa"
"Denków dawny i dzisiejszy"


Moze uda mi sie znalesc kogos jeszcze chetnego na ksiazke… tu w podjeciu decyzji pewnie pomoglaby jakas orientacyjna cena.

Piotr Danielak
kiedys Denkow


Ostatnio zmieniony przez pdanielak dnia 22-10-2020 - 19:40, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NegrescaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 09:09
Sympatyk


Dołączył: 17-08-2018
Posty: 47

Status: Offline
Prosiłabym bardzo o informację, czy w książkach o Denkowie, o których Państwo piszecie, występuje nazwisko: Bajor/Bajur (różnie pisano to nazwisko w księgach metrykalnych)?
Wiem z aktów urodzenia, że właśnie w Denkowie urodziła się dwójka dzieci moich powinowatych: Jan Bajur w 1897 i Antoni Bajur w 1899 - synowie Józefa Bajura i Agnieszki z d. Rynio.
Z tym, że Denków nie był dla Bajurów miejscowością rodzinną, mieszkali tu chyba tylko przez kilka lat; ich dzieci rodziły się w różnych parafiach, ostatecznie osiedli w Starachowicach.
Gdyby jednak w książkach o Denkowie byli wymienieni Bajurowie, chętnie kupiłabym taką pozycję.
Z góry dziękuję za każdą informację.
Jadwiga Kuźdub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 10:15
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzien dobry,
W latach 1754-1759 w Denkowie (wies Bodzechow) wystepuje nazwisko Jardel.
Nazwisko jest unikalne w Polsce. Rodzina Hugenotow (protestantow) osiedlona w parafii Rakow (wies Debno).
Jesli to nazwisko ukazuje sie w tych publikacjach, bylabym bardzo wdzieczna za informacje.
Serdecznosci,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 17:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
pdanielak napisał:
Czy mozna gdzies te ksiazki kupic ?
Z tego co zrozumialem to mozna je wypozyczyc w bibliotece w Ostrowcu oraz w bibliotece w Denkowie (ktora obecnie i tak jest zamknieta do odwolania).
Gdzies jeszcze ?


Piotr

Zapraszam na forum: Książki o Dekowie"
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 923#552923

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Witam,
Z okazji ze admin zrobil niezły miks z teych watków o Denkowie…
To napisze jeszcze raz… Jestem chetny na zakup ksiazki o Denkowie. Jesli koszty nie beda zbyt wygorowane to jeszcze ze dwie osoby bede mial chetne.

Pozdrawiam,
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2020 - 19:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
pdanielak napisał:
Witam,
Z okazji ze admin zrobił niezły miks z tych wątków o Denkowie…
To napisze jeszcze raz… Jestem chętny na zakup książki o Denkowie. Jeśli koszty nie będą zbyt wygórowane to jeszcze ze dwie osoby będę miał chętne.

Pozdrawiam,
Piotr

To żeby wymienić się wiedzą o książkach na temat Denkowa mamy przekopywać się przez poszukiwania metryk z denkowskiej parafii?
pdanielak napisał:
...Jestem chętny w sumie na wszystkie książki o Denkowie.
Tytuły jakie znam:
"Denków w zwieciadle histori"
"Dzieje Denkowa"
"Denków dawny i dzisiejszy"

Może uda mi się znaleźć kogoś jeszcze chętnego na książkę… tu w podjęciu decyzji pewnie pomogłaby jakąś orientacyjna cena.

Piotr Danielak...

Jeśli sam zeskanujesz, obrobisz i złożysz to fachowy wydruk wraz z oprawą będzie tańszy od kserokopii. Najpierw poproś autora o zgodę na powielanie. Następnie zapytaj w drukarni o cenę. Odpowiedź będzie zależeć od nakładu i formatu. Mnie cena nie interesuje, bo ja za swą pomoc niczego nie żądam. Ponieważ mam doświadczenie w wydawaniu niskonakładowym i bywam czasem w drukarni albo w Bibliotece, albo w Archiwum, które są w sąsiedztwie drukarni to chciałem pomóc. Tym bardziej, że zamówieniem na kilka sztuk wielka drukarnia może nie być zainteresowana, a ode mnie przyjmują. Ostatnio za 4 sztuki format A 4, po 80 stron policzyli mi niecałe 28 zł., czyli niecałe 7 zł za sztukę gotową w oprawie. Gdy do następnego wydania podam numer ISBN to zamiast 23 % Vatu policzą 5 %, a więc 18 % mniej. W małych drukarniach koszty mogą być 5-10 razy większe. Tak więc nie zaczynaj od ceny tylko szukaj komu książkę zaproponować, może na prezent, może dla biblioteki, autorowi też wypada sprezentować.
Jak ja powierzam skanowanie drukarni to liczą mi 40 zł za godzinę. Czy te 40 zł podzielisz pomiędzy pięciu zainteresowanych czy dwóch to tyle dojdzie do ceny wydruku i oprawy. Tak więc fachowo wydaną książkę już niedostępną możesz za mniej niż przeciętną wysokonakładową ogólnie dostępną.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Getler_AngelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-11-2020 - 08:00
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mam taki problem - w indeksach wyskakuje mi ślub z 1770 r., natomiast jak szukałam w katalogu UMZ obejmującym tę datę, to małżeństwa w niej zaczynają się dopiero od 1777 r. Ktoś wie, gdzie mam szukać? Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-11-2020 - 09:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
Getler_Angela napisał:
Mam taki problem - w indeksach wyskakuje mi ślub z 1770 r., natomiast jak szukałam w katalogu UMZ obejmującym tę datę, to małżeństwa w niej zaczynają się dopiero od 1777 r. Ktoś wie, gdzie mam szukać? Sad

Pewnie szukasz nie w tej księdze. W Denkowie jest księga UMZ 1769-1788 oraz raptularz umz-1869-1877.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Getler_AngelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-11-2020 - 20:57
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kostkowski napisał:
Getler_Angela napisał:
Mam taki problem - w indeksach wyskakuje mi ślub z 1770 r., natomiast jak szukałam w katalogu UMZ obejmującym tę datę, to małżeństwa w niej zaczynają się dopiero od 1777 r. Ktoś wie, gdzie mam szukać? Sad

Pewnie szukasz nie w tej księdze. W Denkowie jest księga UMZ 1769-1788 oraz raptularz umz-1869-1877.


Jak napisałam, w księdze UMZ 1769-88 śluby są dopiero od 1777. Ale znalazłam, śluby do 1777 są w księdze U 1742-67 Smile
I szereg zgonów też tam jest, więc ktoś powinien zmienić oznaczenie księgi z U na UMZ Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2023 - 08:10
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Witam,
W serwisie Genbaza poajwily sie skany KLS Denkowa - tylko jeden tom.
https://metryki.genbaza.pl/genbaza,list,496495,1
Na uwage zasluguje fakt ze pojawiaja sie mieszkancy wyznania mojzeszowego.

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.496480 sekund(y)