Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AimeareOffline
Temat postu: Łubin Kościelny - Piotrowscy - utknęłam!  PostWysłany: 19-10-2020 - 23:49


Dołączył: 29-08-2020
Posty: 5

Status: Offline
Dzień dobry!

Próbuję rozwinąć linię moich przodków, Piotrowskich, pochodzących ze wsi Sierakowizna, parafia Łubin Kościelny. Niestety, utknęłam i nie mam pojecia, jaki powinien być mój następny krok. Może ktoś byłby w stanie mi pomóc?

Najstarsze potwierdzone źródło, jakie posiadam, to data urodzenia mojego pradziadka, Telesfora Piotrowskiego (1898) oraz imiona jego rodziców (Konstanty Piotrowski i Marianna Skrzypkowska) - wszystkie te dane posiadam z aktu zgonu Telesfora.
Jak posunąć moje poszukiwania dalej? Czy z aktu urodzenia/metryki urodzin Telesfora mogę poznać daty urodzin lub ślubu Konstantego i Marianny?

Dziękuje bardzo za wszelką pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Łubin Kościelny - Piotrowscy - utknęłam!  PostWysłany: 20-10-2020 - 08:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Zła informacja – internet raczej się nie przyda, batdziej telefon
Podstawą dalszej kwerendy będzie
Wariant 1/akt ślubu. Czy wiadomo gdzie urodziła się Marianna Skrzypkowska? Najpewniej tez w parafii Łubin (są tam wsie Skrzypki) ale lepiej mieć pewność aby dalej nie błądzić. Śluby były w parafii panny. Jeśli to ciągle jest Łubin to czeka kontakt z Archiwum Diecezjalnym w Drohiczynie, tam sa przechwywane księgi metrykalne Łubina w tym (powinny być -ale na to nie ma pewności, lepiej telefonicznie sprawdzić) lsiegi Łubian za okres w którym prawdopodobnie był ślub czyli przed 1898 . Jest pewna dodatkowa szansa jeśli ślub był po 1894
W Szukaj w Archiwach jest taki link
https://szukajwarchiwach.pl/pradziad/89 ... =15&page=1
Tyle że przeglądać się nie da . Nie zdigitalizowane? Warto to telefonicznie ustalić.
Jeśli jednak ślub był przed 1894 to niestety pozostaje Drohiczyn. Pewna szansa jest także że jakies informacje o ślubach (np jakiś rejestr zapowiedzi) mogą być w parafii w Łubinie warto popytać proboszcza
Wreszcie można liczyc na fart , zagrac w genealogicznego totolotka i szukac od razu urodzin Konstantego i Marianny. Księgi sa w AD w Drohiczynie, ale sa ich mormońskie mikrofilmy, ich kopiesa w tez w AP w Białymstoku skąd je można do dowolnego pasującego dla siebie archiwum wypozyczyć . Tu spis mikrofilmów min z Łubina
https://www.bialystok.ap.gov.pl/arch/te ... kro/sc.pdf
Urodziny sa do 1873. Tylko jest problem mozna znaleźć kilku pasujących Konstantych, którego wybrać? Warto zatem wrócic do początku i spróbować przećwiczyc
wariant 2/ tj znaleźć akt zgonu Konstantego. Czy wiadomo w rodzinie kiedy mniej więcej zmarł?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Łubin Kościelny - Piotrowscy - utknęłam!  PostWysłany: 20-10-2020 - 08:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Kasiu (bo tak masz chyba na imię),
Podpisuj posty przynajmniej imieniem ( regulamin i dobry zwyczaj)
Wiesz, że Telesfor się żeni w Łubinie w 1918. Ten akt można zamówić za kilka złotych w AP Białystok. Może będzie wzmmianka o tym czy rodzice żyją i w konsekwencji możliwość kwerendy w AP ich aktów zgonu. AD Drohiczyn to na pewno dobry adres ale tam trzeba się udać osobiście
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Łubin Kościelny - Piotrowscy - utknęłam!  PostWysłany: 20-10-2020 - 10:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Informacja która być może będzie przydatna w dalszej kwerendzie a dotycząca nazwy Sierakowizna. Sierakowizna to w zasadzie część Łubina (pisano tez Łubino). I pod taką nazwą także warto przeszukiwać metryki . Dodam że Piotrowscy byli zapisywani w taryfach podymnego: 1775 (min część Sierakowizna Pana Macieja Piotrowskiego) i 1790.Wcześniejszych taryf podatkowych nie sprawdzałem
Ale to tylko ewentualny cel do którego można próbować dotrzeć. Kontakt z AP w Białymstoku jest potrzebny aby zacząć.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AimeareOffline
Temat postu: Łubin Kościelny - Piotrowscy - utknęłam!  PostWysłany: 21-10-2020 - 00:07


Dołączył: 29-08-2020
Posty: 5

Status: Offline
Panie Jerzy i Panie Arku, bardzo dziękuję za wszystkie rady! Zacznę w takim razie od AP Białystok. Byc może uzyskanie kopii metryki urodzenia Telesfora oraz aktu jego ślubu będzie możliwe nawet teraz, gdy czytelnie są zamknięte. Niestety nikt w rodzinie nie posiada już zadnej wiedzy o Konstantym i Mariannie, więc nawet przybliżonych dat ich urodzin/ślubu/zgonu nie znam.

Panie Arku, przepraszam, rzeczywiście, zapomniałam o podpisie! Będę pamiętać.

Kasia Piotrowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkosOffline
Temat postu: Aimeare  PostWysłany: 23-06-2022 - 23:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-12-2016
Posty: 21

Status: Offline
wprawdzie już indeks jest, ale tutaj jest więcej informacji:
śl.1896.02.04/4 mieszczan Konstanty Piotrowski (s.Franciszek i Katarzyna Dankiewicz) Sierakowizna l.31 i Marianna Skrzypkowska (c.Józef i Teofila Borowska) Truski l.20
i
zm.915.02.06/9 kriest Marianna Zazulińska z d.Skrzypkowska l.39 Sierakowizna m.Stanisław, s1.Telesfor Piotrowski
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bańkowski_LeszekOffline
Temat postu: Aimeare  PostWysłany: 24-06-2022 - 16:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 38

Status: Offline
Mogę potwierdzić, że Konstanty Piotrowski urodził się 17.03.1864 w Łubinie Sierakowiźnie. Mam zdjęcie tego aktu i ewentualnie mogę wysłać gdyby Pani chciała. Mam chyba komplet mormoński z Łubina. Niestety nie uporządkowany, a małżeństwa kończą się u mnie w 1826 roku. Mam też jakieś skorowidze, ale zdjęcia są beznadziejne. Proszę zajrzeć na stronę Projektu Podlasie. Ta parafia jest częściowo zindeksowana. Niestety małżeństwa kończą się na 1834 i ponownie zaczynają w 1894. Brakujące lata mogą być dostępne wśród akt Dziekana bielskiego. Dla tej parafii tych akt nie mam, są w AD w Drohiczynie.
Pozdrawiam,
Leszek Bańkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu: Aimeare  PostWysłany: 24-06-2022 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1527

Status: Offline
Ojciec Marianny - Józef Skrzypkowski (syn Stanisława, wdowiec 78 lat) zgon 6.IV.1913r./Truski/par. Łubin Kościelny, zostawił syna Wawrzyńca, córki Weronikę, Mariannę i Emilię (akt 10)
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 448769_max
Emilia Skrzypkowska (siostra Marianny) ślub z Konstantym Kosińskim 28.II.1899r./Truski (akt Cool
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 9bc725_max
Marianna (Skrzypkowska) Piotrowska wdowa ślub ze Stanisławem Zazulińskim 21.X.1907r. (akt 11)
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... cf5c4f_max
Akt 17 ślub Telesfora
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 732c41_max

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.410639 sekund(y)