Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hugodsOffline
15 Temat postu: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 17-10-2020 - 15:32
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2019
Posty: 23
Skąd: Sao Paulo, Brazil
Status: Offline
Czy wiecie, czy istnieje internetowa ewidencja kościołów rzymskokatolickich Jasienicy Rosielnej czy Orzechówki? (województwo podkarpackim, powiat brzozowski)

Czy jest inny sposób uzyskania informacji z ksiąg chrzcielnych tych parafii?


Jestem z Brazylii i nie mogę jechać do tych miast. Mój prapradziadek Michał Gurgacz urodził się w jednym z tych dwóch miast około 1851 roku. Jego rodzice nazywali się Marcin Gurgacz i Agnieszka Śnieżek. Miał siostrę Katarzynę Gurgacz.


Dziękuję,

Hugo Lopes


#Jasienica Rosielna
#Orzechówka


Ostatnio zmieniony przez hugods dnia 23-01-2021 - 21:00, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 17-10-2020 - 17:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Oto adres parafii do której trzeba się zwrócić o akty
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP W JASIENICY ROSIELNEJ
Jasienica Rosielna 37,
36-220 Jasienica Rosielna, pow. Brzozów,
woj. podkarpackie, POLSKA
Ks. Proboszcz Wiesław Twardy (Kancelaria Parafialna) tel. (0-13) 430 60 14
Ks. Wikariusz Bożydar Sztank tel. 661 012 843

Ks. Władysław Kordas (rezydent) tel. (0-13) 430 64 84
e-mail: kancelaria@parafiajasienica.pl
redakcja@parafiajasienica.pl

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hugodsOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 17-10-2020 - 23:19
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2019
Posty: 23
Skąd: Sao Paulo, Brazil
Status: Offline
mmaziarski napisał:
Oto adres parafii do której trzeba się zwrócić o akty
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP W JASIENICY ROSIELNEJ
Jasienica Rosielna 37,
36-220 Jasienica Rosielna, pow. Brzozów,
woj. podkarpackie, POLSKA
Ks. Proboszcz Wiesław Twardy (Kancelaria Parafialna) tel. (0-13) 430 60 14
Ks. Wikariusz Bożydar Sztank tel. 661 012 843

Ks. Władysław Kordas (rezydent) tel. (0-13) 430 64 84
e-mail: kancelaria@parafiajasienica.pl
redakcja@parafiajasienica.pl



Witam MMaziarski

Wielkie dzięki za odpowiedź. Jednak dane, które mi przekazałeś, są nieaktualne:

E-mail kancelaria@parafiajasienica.pl wraca jako nieistniejący.

Ksiądz Wiesław Twardy nigdy nie jest dostępny do rozmowy telefonicznej, a ci, którzy odbierają w kancelarii parafialnej, mówią, że tylko on może odzyskać stare metryki chrztu.

Jestem na 99% pewien, że akta chrztu Michała Gurgacza (oraz akt małżeństwa jej rodziców Marcina Gurgacza i Agnieszki Śnieżek) znajdują się w tej parafii, ale niestety musiałbym odbyć wizytę osobiście, aby porozmawiać z miejscowym księdzem.

Wysłałem e-mail do Archiwum Państwowego Rzeszów oddział w SANOKU i odpowiedzieli, że nie mają aktów chrztu sprzed 1890 r. (nadal są w parafii), ale znaleźli zapis o siostrze mojego prapradziadka Michała Gurgacza i ona miała dzieci, które urodziły się w miejscowości Orzechówka (około 5 km od Jasienicy Rosielnej). Myślę, że zapisy chrzcielne miasta Orzechówka znajdują się razem w parafii Jasienica Rosielna.

Przepraszam za literówki, wciąż uczę się mówić po polsku.

_________________
Hugo Lopes


Ostatnio zmieniony przez hugods dnia 23-01-2021 - 21:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michal_SkOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 18-10-2020 - 00:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-07-2018
Posty: 82

Status: Offline
Hugo - w archiwach Państwowych w ogólnym przypadku nie znajdziesz katolickich metryk galicyjskich sprzed 1890. Akta po 1890 wylądowały tam z urzędów stanu cywilnego - pod koniec lat 40, za PRLu, z uwagi na brak innej formy prowadzenia rejestracji urodzin, małżeństw i zgonów w Galicji, te akta zostały kościołowi katolickiemu odebrane (typowo lata 1890-1945) i przekazane urzędom stanu cywilnego. Wcześniejszych metryk szukałbym w archiwach diecezjalnych (parafie sporządzały dwa egzemplarze metryk, jeden zawsze zostawał na parafii, reszta typowo jest w archiwach diecezjalnych albo państwowych w wyżej wymienionym zakresie lat)

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hugodsOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 18-10-2020 - 01:43
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2019
Posty: 23
Skąd: Sao Paulo, Brazil
Status: Offline
Michal_Sk napisał:
Hugo - w archiwach Państwowych w ogólnym przypadku nie znajdziesz katolickich metryk galicyjskich sprzed 1890. Akta po 1890 wylądowały tam z urzędów stanu cywilnego - pod koniec lat 40, za PRLu, z uwagi na brak innej formy prowadzenia rejestracji urodzin, małżeństw i zgonów w Galicji, te akta zostały kościołowi katolickiemu odebrane (typowo lata 1890-1945) i przekazane urzędom stanu cywilnego. Wcześniejszych metryk szukałbym w archiwach diecezjalnych (parafie sporządzały dwa egzemplarze metryk, jeden zawsze zostawał na parafii, reszta typowo jest w archiwach diecezjalnych albo państwowych w wyżej wymienionym zakresie lat)


Cześć Michał,

Czy wiecie, gdzie byłaby diecezja jasienicka-rosielna?

Czy mieli swój telefon i e-mail? Czy wiesz, czy diecezja zwykle odpowiada na prośby o przeszukanie starożytnych zapisów o chrzcie?

Przepraszam za pytania, nie mieszkam w Polsce i nie wiem, gdzie sprawdzić te informacje.

Dziękuję Ci!


Hugo Lopes


Ostatnio zmieniony przez hugods dnia 23-01-2021 - 21:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michal_SkOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 18-10-2020 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-07-2018
Posty: 82

Status: Offline
W dniu dzisiejszym obydwie parafie należą do dekanatu Domaradz w archidiecezji przemyskiej. Nie miałem przyjemności korzystać z usług tego archiwum, ale sądząc po wpisach w temacie o AD Przemyśl - korzystanie z tych usług przyjemnością nie jest:

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-235.phtml

W każdym wypadku dane kontaktowe:

http://archiwalna.przemyska.pl/duszp/st ... instytucje

ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNE W PRZEMYŚLU
Plac Katedralny 4 a, 37-700 PRZEMYŚL
tel. 16 678 66 94 w. 38
e-mail: b.archiwum@op.pl
Czynne codziennie od 9.00 do 13.00
Dyrektor: ks. prał. dr Henryk Borcz
Archiwistka: s. Justyna Kwiecień CSFM

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janowski_PawełOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 18-10-2020 - 18:15
Sympatyk


Dołączył: 07-09-2011
Posty: 23

Status: Offline
To archiwum zadziała za kasę i gościa który ma wstęp. W razie czego służę kontaktem (sam byłem zmuszony skorzystać).

Pytanie do Huga: czy czytałeś wszystkie dostępne księgi na szukajwarchiwach.gov.pl od 1890? Urodzenia dzieci, drugie małżeństwo, śmierć? Czy może wyemigrował wcześniej? Jeśli Tobie sprawia to trudność to mogę przejrzeć skany dla Ciebie jeśli coś więcej powiesz. Ale archiwum w Sanoku chyba już wszystko przeglądnęło skoro dało inne informacje. Sam mam przodków w gminie Jasienica Rosielna ale w Bliznem.

_________________
Paweł Janowski, syn Józefa, syna Eugeniusza, syna Franciszka, syna Juliana, syna Jakuba, syna Marcina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hugodsOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 19-10-2020 - 07:06
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2019
Posty: 23
Skąd: Sao Paulo, Brazil
Status: Offline
Janowski_Paweł napisał:
To archiwum zadziała za kasę i gościa który ma wstęp. W razie czego służę kontaktem (sam byłem zmuszony skorzystać).

Pytanie do Huga: czy czytałeś wszystkie dostępne księgi na szukajwarchiwach.gov.pl od 1890? Urodzenia dzieci, drugie małżeństwo, śmierć? Czy może wyemigrował wcześniej? Jeśli Tobie sprawia to trudność to mogę przejrzeć skany dla Ciebie jeśli coś więcej powiesz. Ale archiwum w Sanoku chyba już wszystko przeglądnęło skoro dało inne informacje. Sam mam przodków w gminie Jasienica Rosielna ale w Bliznem.



Witam Janowski_Paweł!

Wszedłem na stronę szukajwarchiwach.gov.pl i znalazłam zapiski o dzieciach siostry Michała Gurgacza (nazywała się Katarzyna Boroń z domu Gurgacz). Jeśli się zalogujesz, zobaczysz, że rodzice Katarzyny Boroń noszą to samo nazwisko co rodzice Michała Gurgacza i tym samym oboje byliby braćmi. Nie próbowałem szukać w tych rejestrach innych osób o nazwisku Gurgacz. zobacz rekordy:


(Agata Boroń)
Reference code: 60/488/0/-/1
Scan 14 with 50 (page 20)
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 93b86a_max

(Karolina Boroń)
Reference code: 60/488/0/-/1
Scan 31 with 50 (page 50)
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 6b02ec_max

(Jan Boroń)
Reference code: 60/488/0/-/4
Scan 88 with 143 (page 140)
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 757af7_max


Mój prapradziadek Michał Gurgacz wyemigrował z Orzechówki do Zadwórza (obecnie na Ukrainie), ożenił się w Zadwórzu w 1876 r., a następnie wyemigrował do Brazylii w 1895 r. Nie sądzę, żeby po 1876 powrócił do Orzechówki.
W rejestrach Zadwórza nie ma wzmianki o miejscu urodzenia Michała Gurgacza, ale drużbą mojego pradziadka był Wojciech Śnieżek, który też ożenił się w Zadwórzu i jest potwierdzone urodził się w Orzechówce

Więc jedyne informacje, które mam, to:

Imię i nazwisko: Michał Gurgacz
Rok urodzenia: Między 1850 a 1852 rokiem
kiedy wyjeżdżał z Orzechówki: 1876 rok
Imię i nazwisko rodziców: Marcin Gurgacz (łac. Martinis Gurgacz) i Agnieszka Śnieżek (łac. Agnetis Śnieżek).
Imię siostry: Katarzyny Gurgacz (nazwisko małżeńskie: Boroń).


Chciałem znaleźć kopię aktu urodzenia Michała Gurgacza oraz aktu małżeństwa rodziców: Marcina Gurgacza i Agnieszki Śnieżek.

Janowski_Paweł, Jaki byłby mniej więcej koszt uzyskania tych informacji z Archiwum?

Przepraszam za literówki, wciąż uczę się mówić po polsku.

Dziękuję Ci!

Hugo Lopes


Ostatnio zmieniony przez hugods dnia 23-01-2021 - 21:02, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hugodsOffline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 19-10-2020 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2019
Posty: 23
Skąd: Sao Paulo, Brazil
Status: Offline
Michal_Sk napisał:
W dniu dzisiejszym obydwie parafie należą do dekanatu Domaradz w archidiecezji przemyskiej. Nie miałem przyjemności korzystać z usług tego archiwum, ale sądząc po wpisach w temacie o AD Przemyśl - korzystanie z tych usług przyjemnością nie jest:

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-235.phtml

W każdym wypadku dane kontaktowe:

http://archiwalna.przemyska.pl/duszp/st ... instytucje

ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNE W PRZEMYŚLU
Plac Katedralny 4 a, 37-700 PRZEMYŚL
tel. 16 678 66 94 w. 38
e-mail: b.archiwum@op.pl
Czynne codziennie od 9.00 do 13.00
Dyrektor: ks. prał. dr Henryk Borcz
Archiwistka: s. Justyna Kwiecień CSFM



Witam Michal_Sk,

niestety e-mail b.archiwum@op.pl również wraca jako nieistniejący. Uzyskanie takich informacji w tej diecezji i parafii przez cudzoziemca jest naprawdę niemożliwe.

Dziękuję Ci!

Hugo Lopes


Ostatnio zmieniony przez hugods dnia 23-01-2021 - 21:02, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_Offline
Temat postu: Re: Parafia Jasienicy Rosielnej lub Orzechówki  PostWysłany: 19-10-2020 - 22:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2014
Posty: 263

Status: Offline
hugods napisał:

niestety e-mail b.archiwum@op.pl również wraca jako nieistniejący.


To stary adres z archiwalnej strony. Obecny to: archiwum@przemyska.pl

Nie chcę zniechęcać, ale pisałem na ten adres od maja trzy razy i odpowiedzi do dziś nie dostałem. Bardzo nieprzyjemna i nieprofesjonalna instytucja.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.985015 sekund(y)