Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ilona_KarasińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2019
Posty: 17

Status: Offline
Witam.
Proszę o odpowiedź czy oddział ZUS w Kielcach może odmówić udostępnienia dokumentacji na podstawie:
"Brak jest podstaw prawnych aby udostępnić pani takie informacje- nie jest pani podmiotem upowaznionym wg przepisow. Orginaly dokumentów lub ich uwierzytelnione kopie mogą być wydane wyłącznie podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na mocy art. 217 kpk lub innego przepisu okreslonego w ustawie."
Gdzie odnośnik podaje Rozporządzenie UE 2016/679 z dnia 27 04.2016r.
Dodam iż wnioskowalam o dokumenty osobowe nie stanowiace dokumentacji placowej osob zmarlych .(oryginał kopiia fotokopia czy skan)np. Zyciorys itp. Oraz wydanie ich lub kopie.
Co można napisac w odwołaniu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 12:47
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
kpk??
naprawdę tak napisali?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ilona_KarasińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 12:54
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2019
Posty: 17

Status: Offline
No właśnie w ogóle nie pasuje mi. Aż sprawdzałam inne art. Np kpa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 13:37
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
raczej kpa ale też trochę od czapy. tzn faktycznie jeśli potraktowali, ze chcesz do celów urzędowych to "przywołują" być wykazała dokumentem interes prawny
w wątku masz - może nie wyjaśnienie, ale bardzo przydatne przywołanie tj radę na co się powołać

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 15:20
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Mam pytanie - czy jest sens pytać ZUS o dokumenty osoby, która zmarła w 1949 roku?
W latach 1946-1949 osoba ta pracowała w aparacie opresji, tj. w urzędzie skarbowym Smile

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 21:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Do Ilony Karasińskiej

Jeżeli sprawa może poczekać to spróbuję pomóc. Proszę mi przesłać na priv swój adres mailowy a ja się odezwę. Ale teraz jestem bardzo zajęta a w kolejce już od dłuższego czasu czeka cierpliwie dwóch kolegów. Więc na pewno nie pomogę szybko.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tigraOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 19-10-2020 - 13:26


Dołączył: 08-10-2020
Posty: 6

Status: Offline
Dzień dobry. Jak i które dokumenty można odszukać w ZUS? Gdzie płaciły i które podatki w 1940 latach?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBulagaOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 13-05-2021 - 10:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 184
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Serwus.
Mam do was pytanie, jakiś czas temu złożyłem wniosek o dokumentacje emerytalno-rentową swoich dziadków,pra i prapra dziadków w odpowiedzi otrzymałem dokumentację dziadków a co do reszty osób otrzymałem taką odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 26 marca 2021 r. o zwrot dokumentów, dotyczących osób nieżyjących uprzejmie informuję:
zwrot dokumentacji archiwalnej znajdującej się w zasobie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może odbyć się zgodnie z przepisami zawartymi m.in. w § 28 ust 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społeczenj z dnia 11 października 2011r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. Nr 237, poz. 1412) oraz w rozumieniu przepisów zawartych w art. 77 ust 2 Ustawy o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020r poz 53) wskazujący krąg podmiotów, którym dokumenty mogą zostać zwrócone oraz określającymi tryb, w jakim powinno to nastąpić.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne pragnę poinformować że w przypadku ubiegania się o zwrot dokumentów dotyczącej osoby zmarłej, z wnioskiem może wystąpić członek rodziny zmarłego. Członkami rodziny w rozumieniu art, 77 ust. 2 wyżej cyt. ustawy są: małżonek (wdowa i wdowiec) rodzice, ojczym, machocha oraz osoby przysposabiające, dzieci własne , dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności , inne dzieci niż wymienione w pkt. 3 ww. ustawy, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Jak to rozumieć? Dlaczego została mi wydana dokumentacja dziadków a reszty krewnych nie?
Czy jest sens pisać jakieś odwołanie od tej decyzji czy lepiej wysłać nowe wnioski tylko że w imieniu rodziców którzy w tym przypadku wnioskowali by o dokumenty swoich dziadkó i pradziadków

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 13-05-2021 - 10:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Najprościej i najszybciej będzie jak rodzice wystąpią o dokumenty swoich dziadków.
Ja mam koncepcję odwołania, bo wg mnie zaprezentowane przez ZUS stanowisko nie jest trafne, a przynajmniej nie w całości. Ale sprawa nie będzie prosta i być może skończyłaby się dopiero w NSA. A więc nieprędko.
Pozdrawiam
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBulagaOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 13-05-2021 - 11:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 184
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Dziękuję za pomoc, też myślałem że pismo sporządzone przez rodziców będzie najlepszą i najszybszą opcją.
Ale co jeśli oni również uzyskają tylko dokumenty swoich dziadków a moich pradziadków a pozostałych czyli prapra dziadków już nie? Wtedy pozostaje tylko odwołanie?

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 13-05-2021 - 11:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Rodzice, na 100%, dostaną tylko dokumenty swoich dziadków, czyli Twoich pradziadków. Jeżeli będziesz chciał walczyć to Rodzice powinni zażądać wydania im również dokumentów swoich pradziadków. Z ZUS najpewniej przyjdzie tylko pismo odmowne. Wtedy trzeba będzie się zwrócić z żądaniem wydania przez ZUS odmownej decyzji, bo tylko ona może być zaskarżana. Zwykłe pismo nie podlega zaskarżeniu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBulagaOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 13-05-2021 - 15:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 184
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Bardzo dziękuję za pomoc, złoże dwa pisma w imieniu rodziców i zobaczymy co będzie.

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBulagaOffline
Temat postu: ZUS podatki v Polsce 1930-1945  PostWysłany: 22-06-2021 - 13:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2019
Posty: 184
Skąd: Łętowice\ Tarnów
Status: Offline
Właśnie otrzymałem pismo z ZUS'u, sytuacja identyczna jak wtedy gdy ja składałem wnioski o dokumentację. Rodzice otrzymali dokumenty swoich dziadków ale pradziadków już nie. Kto w takim razie ma złożyć wniosek o dokumentację prapradziadkow?

_________________
Pozdrawiam
Marcin Bulaga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2021 - 08:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Marcinie,

jak dla mnie jest to przedziwna sytuacja - ZUS sam napisał, że:

"w przypadku ubiegania się o zwrot dokumentów dotyczącej osoby zmarłej, z wnioskiem może wystąpić członek rodziny zmarłego. Członkami rodziny w rozumieniu art, 77 ust. 2 wyżej cyt. ustawy są: małżonek (wdowa i wdowiec) rodzice, ojczym, machocha oraz osoby przysposabiające, dzieci własne , dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności , inne dzieci niż wymienione w pkt. 3 ww. ustawy, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna."

A gdzie informacja, iż ww. zapis dotyczy wyłącznie zstępnych pierwszego stopnia - a co w przypadku właśnie, jeśli wykaże się pokrewieństwo w linii prostej w stosunku do zmarłych krewnych 2 czy 3 stopnia?
Ja bez problemu mogłam uzyskać dokumentację dotyczącą nieżyjących dziadków (pokrewieństwo II stopnia), wykazując jedynie zachodzące pokrewieństwo w linii prostej - nikt o wniosek moich rodziców nie prosił.

Na Twoim miejscu poprosiłabym o podstawę prawną tej odmowy, jednocześnie prosząc o dokładne wskazanie punktu, który mówi o tym, że tylko zstępni w I stopniu pokrewieństwa mają prawo ubiegać się o ww. dokumentację. Z ww. cytatu taka zależność nie występuje, ale nie jestem prawnikiem - może się mylę i są jednak takie przepisy, które tę zasadę regulują?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2021 - 19:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Do MarcinBulaga
Nie wiem dlaczego umknął mojej uwadze post z 22 czerwca. Ale nic. W tej chwili notorycznie oddziały ZUS powołują się na zasadę, zgodnie z którą o zwrot dokumentów dotyczących osoby zmarłej może wystąpić członek rodziny zmarłego. Tak wynika z przepisu prawa. Jednakże zupełnie nie jest uzasadnione powoływanie się dodatkowo na jeszcze jeden przepis, który ustala co należy rozumieć przez "członka rodziny". Ponieważ ZUS nie wskazał ani aktu prawnego, ani konkretnego jego przepisu należy zażądać od niego ich wskazania, tak jak poradziła Aneta. Musimy mieć bowiem z czym dyskutować. Ja nie muszę się domyślać jakie przepisy ZUS zastosował. On musi mi je wskazać.
Pozdrawiam
Izabela Heropolitańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.034942 sekund(y)