Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2020 - 13:38
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
Oczywiście księgi kościelne i księgi "napoleońskie" to dwie różne rzeczy, nie duplikaty i nie kopie. Księgi "napoleońskie" zawierają bardzo rozbudowy zakres informacji. Są tam dane o rodzicach oraz świadkach często z podaniem ich relacji do podmiotu aktu (sąsiad, wujek, dziadek, dobry przyjaciel). Często mamy informację o zawodzie czy stanie społecznym. Interesującą sprawą są informacje w księgach ślubów o akcie uszanowania oraz pozwoleniu. Z mojej wiedzy akt uszanowania miał podstawę prawna w Kodeksie Wielkiego Napoleona co zresztą w aktach było zapisywane. Zarówno akt uszanowania jak i dokument pozwolenia były spisywane przed notariuszem. Jeśli wiec gdzieś w archiwach zachowała się dokumentacja notarialna z tamtego okresu to mamy dodatkowe źródło informacji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2020 - 13:46
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To nie jest kwestia zakresu informacji o danym zdarzeniu.

To przede wszystkim:
a. mogą być inne obszary (gmina, a parafia) - inne podmioty sporządzały
b. z definicji są inne osoby (cywilne ASC gmin niewyznaniowych/wielowyznaniowych) - inne podmioty uczestniczyły
c. inne zdarzenie (urodzenie versus chrzest, zapowiedzi vs najczęściej nic, małżeństwo cywilne vs sakramentalny związek, rozwód vs nic, zgon vs pochówek)
d. inna dokumentacja (np kwestia aneksów, obowiązku dostarczenia i przechowywania)
e. forma narzucona prawem powszechnym a różną interpretacją diecezjalnych zapisów

sama forma fizyczna (określone fizyczne tomy wraz ze skorowidzami) vs bliżej nieprecyzowane (nie ma konieczności "tabelarycznego" układu, może być dutkowy, może być podział "na wsie", może nie być podziału (może być chronologicznie lub .."po uważaniu") :)

PS
Z wyżej wymienionych powodów oraz innych (technicznych, kwestia np co było kopiowane podczas akcji mikrofilmowania) na ogół w APach ( i słusznie!) są to (te gminne) zespoły rozdzielne od ASC cywilno-wyznaniowych okresu 1826-1945

a tam gdzie nie są: staraliśmy się i - o ile będzie to ode mnie zależało będziemy nadal wydzielać okres 1808-1825 do oddzielnych naszych tj prezentowanych w serwisie PTG zespołów.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2020 - 17:48
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Wydaje mi się, iż prościej niż wyjaśnił to Włodek - nie da się. To doskonały wykład dla początkującego genealoga amatora. Proszę, czytajcie ze zrozumieniem. Podpowiada:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2020 - 12:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dziękuję

a w kwestii różnych systemów pod tą jurysdykcją tak na boku
była jakaś podstawa diecezjalna/kościelna do prowadzenia i przechowywania skorowidzów do ksiąg sakramentalnych przed 1826?
odwołania od cywilnych prób wprowadzenia powszechnego obowiązku sporządzenia wstecz przed 1808 były z różnym natężeniem, a niektórzy proboszczowie skorowidze sporządzili i dołączyli do cywilnych, gminnych

dlatego, że i wcześniej, "kościelnie" robili? czy nigdzie nie sporządzano, poza hobby

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2020 - 13:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Obowiązek sporządzenia sumariusze ksiąg metrykalnych sprzed wprowadzenia Kodeksem Napoleona ksiąg cywilnych (czyli przed majem 1808) na Podlasiu ( a podejrzewam ze szerzej dla całego Królestwa Polskiego) był wprowadzony rozporządzeniem „Wysokiej Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Duchownych dnia 5/17 maja 1852 r N 1969” Taki wpis jest w sumariuszu parafii Jabłoń Kościelna. W wielu natomiast widziałem informacje kto i kiedy (z reguły do 1855 roku) taki sumariusz sporządził.
Nie jest mi znany jakikolwiek przypadek innej odgórnej decyzji dotyczącej ksiąg kościelnycjh Przykładowo w parafii Zabłudów (ale to nie Królestwo Polskie ale Archidiakonat Białostocki) w księgach w zasobie parafii są jedyne znane mi sumariusze dla ksiąg począwszy od 1797 ale że pisane jedną ręka to mi wygląda na jakąs późniejsza inicjatywę jakiegoś proboszcza . Szkoda ze nie było takich wielu. Dla wszystkich parafii Archidiecezji Wileńskiej z moich terenów tj obecnej Archidiecezji Białostockiej indeksy do ksiąg poszczególnych roczników wprowadzono dopiero od 1875 roku co mi wygląda na decyzję odgórną .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.618895 sekund(y)