Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 16:02
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam Wszystkich,

chciałbym rozpocząć akcję zinwentaryzowania oryginalnych dyplomów oraz świadectw wydanych przez Deputację Senatu Królestwa Polskiego, Tymczasowy Komitet do Rozpoznawania Szlachectwa oraz Heroldię Królestwa Polskiego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Heroldia_ ... _Polskiego
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria ... _Polskiego

Jeżeli posiadacie Państwo oryginalne dokumenty związane z legitymacjami szlachectwa w Królestwie Polskim, np. Dyplomy i Świadectwa potwierdzające szlachectwo lub je nadające, zawiadomienia o odmowie przyznania szlachectwa itp., to uprzejmie proszę o zamieszczenie tutaj ich zwięzłego wykazu zawierającego daty, personalia, rodzaj dokumentu, itp.
Jeżeli natomiast posiadacie oryginalne Dyplomy wystawione przez HKPol., to bardzo proszę o przesłanie na mój adres mailowy ich dobrej jakości zdjęć.
Myślę o stworzeniu i wydaniu albumu/katalogu takich dyplomów.

To samo, jeżeli posiadacie Państwo wiedzę, gdzie takowe dyplomy są przechowywane (archiwa, biblioteki, muzea, gabinety, izby itd.), proszę o zamieszczenie o tym szczegółowej informacji, np. link, sygnatura, itp.

Swojego czasu kilka takich dyplomów przewinęło się przez Allegro, ale niestety utraciłem zapisane kopie zamieszczonych tam zdjęć.

Na dobry początek podaję, że posiadam oryginalny Dyplom (Świadectwo Nr 8945; Księga litera P, numer kolejny 586),data wystawienia: 23 maja/4 czerwca 1849 roku, Panu Marcelemu Antoniemu Pińskiemu (1815 Lipe - 1861 Włocławek) herbu Brodzic, dziedzicowi wsi Wola Sosnowa i Mikołajki, synowi Józefa i Barbary Stanisławskiej.

https://www.nienaltowski.net/Patent%20H ... z_1837.jpg

https://archiwum.allegro.pl/oferta/hero ... 40632.html - Jan Nepomucen Symplicyusz Skrodzki herbu Topór, data wystawienia: 8/20.VII.1859 r.

https://sztuka.agraart.pl/licytacja/329/21768 - Piotr Walerian Lekczyński herbu Nałęcz, data wystawienia: 4/16. IX.1852 r.

https://myvimu.com/exhibit/48433117-dok ... polskiego:
- dokument wydany Panu Raciborskiemu Władysławowi herbu Rawicz w roku 1848

- dokument wydany Panu Łebkowskiemu Maxymilianowi herbu Dąbrowa w roku 1836

- dokument wydany Panu Bystrzanowskiemu na Bystrzanowicach herbu Starykoń w roku 1831

- dokument wydany Panu Borowieckiemu Stanisławowi herbu Ogończyk w roku 1851 (ex )

- dokument wydany Panu Augustowskiemu herbu Prus III w roku 1869

- dokument wydany Panu Malinowskiemu Józefowi herbu Poraj w roku 1836

- dokument wydany Pani Izabeli z Janowskich Stepnowskiej

w roku 1842

- dokument wydany Panu Stanisławowi Milewskiemu herbu Jastrzębiec w roku 1848

https://wmwm.pl/eksponat/48501,akt-nadania-szlachectwa - Wincenty Matuszewski herbu Topór, data wystawienia: 12.11.1845 r.

http://www.zamek-sandomierz.pl/home/obi ... kamockiego

Pozdrawiam

Robert Kostecki
rkostecki@poczta.fm


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 06-10-2020 - 12:16, w całości zmieniany 4 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 16:48
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
mam mieszane uczucie, co do sensu takiej akcji. Wiadomo ile wydano dyplomów i jaki przypuszczalny mógł procent ich przetrwać kataklizm II wojny światowej. Aby to zrobić trzeba by przejrzeć wszystkie katalogi aukcyjne antykwariatów od 1956 r. Niektóre są dziś w sieci, ale archiwalne znikają. Pozostają drukowane, a te są w bibliotekach państwowych/ Słowem praca dla bibliografa. Ja sam kilkadziesiąt takich dyplomów opracowałem, a jeden dla Lenczewskiego herbu Strzemię [!] z guberni augustowskiej posiadam. Łatwiej Panu pójdzie wyszukiwanie w inwentarzach Archiwów Państwowych, choć jak są zespoły to nie wszystkie mogą być wyszczególnione.

Większy sens Panie Robercie miałoby przejrzenie i porównanie Spisu nazwisk szlachty polskiej z herbarzem Uruskiego, opracowaniami Sęczysowej tudzież ogłoszeniami Heroldii w prasie warszawskiej. Jakby Pan wychwycił choć kilka różnic miałoby to większy pożytek niż inwentaryzowanie dyplomów pojawiających się w handlu. Bo któż be kolekcjonuje? Niedawno był dyplom na nazwisko Zaborski. Potomkowi nie udało się wylicytować. Kto mógł kupić? Kupują kolekcjonerzy autografów (np. hr. Walewski czy Kossakowski podpisywali), nosiciele tych samych nazwisk (rzadziej potomkowie) i kolekcjonerzy dyplomów (był taki w Gdańsku, co miał ich od kilkunastu czy kilkudziesięciu wiele lat temu, bo nie pamiętam jego nazwiska). Nawet, jak zbierze Pan ich sto to nie pozwoli na nic konkretnego ... Lepsze już opracowanie informacji o dyplomach czy potwierdzeniach tytułów honorowych, bo te są rzadsze.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 18:24
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Prześle mi Pan zdjęcie dyplomu Lenczewskiego herbu Strzemię?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 19:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Inwentaryzowanie ocalałych dyplomów legitymacyjnych? Po co porywać się na cos co przyniesie minimalny efekt. Wedle mnie przede wszystkim nie na aukcjach trzeba ich szukać ale u potomków. Widziałem w parafii w Sokołach (interesowali mnie głównie Jamiołkowscy) takie dyplomy przechowywane z szacunkiem przez potomków wylegitymowanych. Rzecz w tym że nie łatwo ustalić kto je ma. Wielu wyemigrowało z gniazd rodowych, zamieszkało gdzie indziej. Niekiedy linie męskie wygasły i dyplomów trzeba szukać u „dziedziczek” które (lub ich potomkowie) noszą inne nazwiska. W pojedynczych szlacheckich parafiach dałoby się przeprowadzić kwerendę poprzez np. nauczycieli szkół. Ale jak to zrobić totalnie w całym kraju a przede wszystkim jak dotrzeć do tych którzy trafili do miast? Nie wierzę w szanse powodzenia.
Zdecydowanie sensowniejsza jest inwentaryzacja samych źródeł, konfrontacja listy E. Sęczys z Uruskim a jeszcze bardziej weryfikacja zawartych w nich informacji. Uruski wprowadza pełny zamęt.. Przykładowo wymienia wylegitymowanych:
- po Pawle synu Andrzeja Stanisława Jamiołkowskiego. (Andrzej Stanisław nie miał syna Pawła)
- Po Marcinie synu Andrzeja Stanisława Jamiołkowskiego. Andrzej Stanisław nie miał syna Marcina
Podobnych kuriozalnych przypadków u Uruskiego jest mnóstwo
Od lata zajmuję weryfikacja wiedzy o Jamiołkowskich i przynajmniej dla mnie wnioski dotyczące wylegitymowanych są o wiele bardziej inspirujące i twórcze niż same zdjęcia dyplomów.
Przykładowy takiej weryfikacji
Adam *Łapy Korczaki, pow.tykociński 04 XI 1801 (s. Franciszka i Marianny Łapińskiej) woźny przy Kancelarii Przybocznej Namiestnika leg. 1842 (w opracowaniu podane są ponadto informacje o małżonce Katarzynie Sawickiej i dzieciach).
Moja rekonstrukcja wywodu.
Adam * 1801 w Łapach Korczakach) był synem Franciszka i Marianny Łapińskiej,
Franciszek * 1770 w Penzach był synem Ignacego i Maryanny
Ignacy* 1746 w Penzach był synem Marcina i Katarzyny
Marcin*1704 w Penzach był synem Fabiana i Tekli
Niestety niekompletne księgi metrykalne nie pozwalają na budowe jednoznacznego wywodu kolejnych przodków. Można to próbować zrobić na podatwie taryf podatkowych.
Fabiana w Penzach wymienia taryfa podatkowa z 1712 roku. W taryfie 1692 właścicielem jest Jakub, zatem pewnie Fabian był jego synem. Najstarszy zapis o Jamiołkowskich w Penzach pochodzi z taryfy 1674. Wymienia pierwszego Jamiołkowskiego w Penzach, był nim Ignacy (najpewniej ojciec Jakuba) z żoną. Nie potrafię znaleźć związków krwi tej linii z Andrzejem Stanisławem Jamiołkowskim . Na co i na kogo się powoływali przed Heroldią ? nie wiadomo.
Inny przykład z E. Sęczys zdawałoby się zero informacji
Ignacy s. Kazimierza leg.1848,
Moja rekonstrukcja wywodu
Ignacy *1806 w Noskach Śnietnych, syn Kazimierza i Kunegundy z Jamiołkowskich
Kazimierz *1764 w Noskach Śnietnych, syn Jana i Maryanny Kruszewskiej
Jan *1733 w Noskach Śnietnych, syn Wojciecha i Zofii
Nieznana jest data urodzin Wojciecha. Po raz pierwszy Jamiołkowscy w Noskach pojawiają się w 1728 roku. Jest to para Wojciech i Zofia.. Niewątpliwie Śniecińska bo w 1727 roku był taki ślub.
Problem jest ze zidentyfikowaniem Wojciecha, to było popularne imię. Zakładając rzetelność wywodu można założyć, że Wojciech mógł być synem Kazimierza, niewątpliwego syna Andrzeja Stanisława. Przynajmniej dwie córki Kazimierza i Konstancji z Sobolewskich można odszukać w księgach chrztów z lat 1696 i 1697. Może Wojciecha nie odnotowano (księgi były niekompletne), a może był chrzczony w innej parafii. Kazimierz żył jeszcze sporo lat dłużej. Dopiero w 1711 roku Konstancja wychodzi za maż za komornika Ziemi Bielskiej Adama Drągowskiego. Czy taki był wywód przed Heroldią? nie wiadomo.
Kolejni Jamiołkowscy legitymowali się od Walentego, który w 1721 roku odstąpił Grzybowskiemu uprzednio od niego nabyte d. Mostówka (woj. mazowieckie) wnuki.
Walenty istniał na pewno. Czyżby Walenty to syn Andrzeja a wnuk Andrzeja Stanisława ? Mało prawdopodobne. Najbardziej prawdopodobne, że był to Walenty syn Andrzeja, wnuk Adama a prawnuk Jakuba z krza modzelewiczów (piecków). Za tym przemawia zastaw z 1695 (NIAB F 1789 księgi ziemskie suraskie). Ur. Walenty s. zm. ur. Andrzeja Jamiołkowskiego z Jamiołk Piotrowiąt - szl. Michałowi s. zm. Adama Jamiołkowskiemu, stryjowi swemu, dziedzicowi stamtąd - połowę swoich dóbr ojcowskich tamże w Jamiołkach Piotrowiętach, przypadającą nań między innymi braćmi - zastawia na sumę 30 złp monety srebrnej.
W wykazie pospolitego ruszenia ziemi Bielskiej na popisie pod Brańskiem w 1697 roku z parafii ruskiej wsi Kruhły staje Walenty Jamiołkowski „od Wielm Imć Pana Jana Grzybowskiego starosty” zatem w jego imieniu. Jan Grzybowski starosta sulejowski poprzez związek małżeński z Eufemią córką Szczęsnego Zygmunta Parysa, kasztelana lubelskiego, po Sapiehach dziedziczącego kilkanaście wsi między Bielskiem a Boćkami, stał się właścicielem kilku. Walenty Jamiołkowski był pewnie jego zaufanym (zarządcą ?). To by tłumaczyło późniejsze relacje związane z Warszawą i dobrami Mostówka.
Dla mnie takie weryfikacje są ciekawsze to od zdjęć dyplomów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
Prześle mi Pan zdjęcie dyplomu Lenczewskiego herbu Strzemię?


W swoim czasie niewątpliwie tak. Jest w mieszkaniu, w którym teraz mogę być za jakiś czas. Problem w tym, że on jest w ładnych ramkach za szybą. Kiedyś trzeba będzie zrobić skan.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 20:18
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
"Po co porywać się na cos co przyniesie minimalny efekt".
_______________________________________________

Ale ja nie prosiłem Panie Tomaszu i Panie Jerzy o krytykę tego przedsięwzięcia. Już dostałem kilka unikatowych zdjęć i liczę na dużo więcej. Wyjdzie z tego fajny albumik. Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ale te dyplomy są wszystkie takie same z punktu widzenia merytorycznego i bibliofilskiego. Jedyne co ciekawego jeszcze dokumentują ponadto, co wiemy o tych legitymacjach, to personalia urzędników i ich autografy. Wbrew pozorom, co napisał Pan Jurek to one są co roku na wielu aukcjach bibliofilskich, które sa online teraz. Gdyby Pan Robert robił album różnych dyplomów i certyfikatów szlacheckich z Królestwa Polskiego, Galicji, Nowej Galicji, Deputacji Wywodowych różnych guberni tudzież innych poświadczeń to byłoby to bardziej sensowne. Zwłaszcza dyplomy gubernialne, bo one są bardziej rzadkie w handlu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Dyplomy i Świadectwa szlachectwa w Królestwie Polskim  PostWysłany: 04-10-2020 - 22:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jak tylko chodzi o album to przepraszam. W pierwotnym tekście zamysł nie był jasny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.703639 sekund(y)