Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Weinert_martaOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska z Diamant  PostWysłany: 29-09-2020 - 11:30
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2020
Posty: 26

Status: Offline
możliwe, że niecelowo, możliwe że to osoby które prowadził rejestry już w 1854 zmiana na dyamant a po 1870 diamant
z resztą to samo z nazwiskiem weinert -----> wejnert ------> wajnert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2020 - 11:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Sven2233 napisał:
Nazwisko Żydak pojawia się w tej parafii dokładnie w 1848 roku, więc 80 lat po zaniku nazwiska Żydek. Nie mam aż takiej wyobraźni żeby połączyć te dwa fakty.



Tu wyobraźnia nie jest potrzebna, wystarczy geneteka i mapa
I gwoli ścisłości w 1846 a nie 1848 (ślub Osiński-Żydak). Rodzice panny Żydak brali ślub w 1821 w Wodyniach (parafia po sąsiedzku) a ona sam była tamże chrzczona a urodzona w Kamieńcu. Rodzina ta w par. Jeruzal zamieszkiwała Łukówiec a w par. Wodynie Kamieniec i Oleśnicę (to około 10 km)
W parafii Wodynie nazwisko Żydak występuje tak często, że albo musiało dojść do zbiorowej konwersji albo zamieszkiwali tam Żydakowie przechrzcili się 200 lat wcześniej. Przy czym obie te hipotezy nie wydają mi się realne ale oczywiście wszystko jest możliwe Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sven2233Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2020 - 12:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-02-2020
Posty: 18

Status: Offline
W moim drzewie jest Andrzej Majerowicz (żona Małgorzata Borkowska) - pojawili się w parafii Wodynie właśnie w Oleśnicy, później przenieśli do parafii Jeruzal. Przypadek dość podobny i stąd moje zainteresowanie tematem.

Natomiast jeżeli chodzi o Jeruzal. W 1746 roku doszło do ślubu (prawdopodobnie w Łukówcu) niejakiego Waleriana z Jadwigą Zyskówną (?).
W akcie ślubu Walerian występuje jako Wyżdziński. Pierwszy jego syn Michał jest wpisany do ksiąg pod tym samym nazwiskiem. Kolejny, Paweł, już jako Żydek.
W tym samym okresie zanotowano w rej samej wsi urodziny kolejnych trojga dzieci z tym, że jako matka wpisywana jest Marianna. Dwoje nosi nazwisko Szewc i (prawdopodobnie) Żydek. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż na przestrzeni dwustu lat historii parafii w jej księgach Walerianów pojawiło się raptem pięciu to można przyjąć, że chodzi o tą samą osobę.
Nie będę opisywał całej legendy, ale Święty Walerian był poganinem, który nawrócił się na chrześcijaństwo. W roku 1683 jego relikwie zostały sprowadzone do Polski (są w Górze Kalwarii) i ogłoszony został patronem ziemi Czerskiej.
Podsumowując, czy istnieje prawdopodobieństwo, że pewnemu żydowskiemu szewcowi nadano imię Walerian, jego nazwano Wyżdkiewiczem a jego dzieci Żydkami?

_________________
Pozdrawiam
Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poz_mareckiOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska z Diamant  PostWysłany: 29-09-2020 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2017
Posty: 331

Status: Offline
Przy takich zmianach nazwisk to po prostu niedbałość ludzka zarówno ze strony zapisującego jak i podającego.
Moje nazwisko było i nadal jest przekręcane na różne sposoby, włącznie z problemami odczytu publicznego z zapisu dokonanego przez czytającego.
Czasem mam wrażenie że z tym brakiem analfabetów w społeczeństwie to nieprawda.
(I nie jest to "mierecki/Marecki"."Marecki "to taki zwrot regionalny z Poznania odimienny np.Jarecki,Bolecki its od Jarek,Bolek )
Ale jak Poznań ,Nekla to jesteśmy w domu.Szukaj na :

http://www.basia.famula.pl/pl/

http://e-kartoteka.net/pl/search
Diamiantow masz mnóstwo.np

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 0ceaa8_max
Tylko czytać , wszystko podane.Z basia.famula masz jeszcze link do małżeństw tylko sobie znajdź.
Pozdrawiam
poz_marecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Weinert_martaOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska z Diamant  PostWysłany: 29-09-2020 - 14:15
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2020
Posty: 26

Status: Offline
Dzięki wielkie Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2020 - 19:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Marta, to może być niedbałość albo dostosowanie do współczesnej pisowni
https://pl.wikisource.org/wiki/Dyament
albo "Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament"

Poza tym nazwiska obcego pochodzenia zapisywane ze słuchu wyglądały raz tak, raz tak. Np. Obecne Szarlip ok. 1800 roku było zapisywane Charlip, Scharlep, Scharlipp

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Weinert_martaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2020 - 20:00
Sympatyk


Dołączył: 23-09-2020
Posty: 26

Status: Offline
Domyślam się że może być niedbałość. Może nie przywiązywali wagi do tego. Ale z drugiej strony to czemu Paulina Diamant nie podała swojej daty urodzenia podczas chrztu, o Michale też nie ma nic. I nagle czytam o Appolonia Weinert z domu Diamant
Już sama nie wiem czy ta paulina do appolonia, czy oni wszyscy byli diamant a zmienili na Weinert. W gminie żydowskiej odesłani mnie do szukaj w archiwach i tak to właśnie wygląda.
A też nie chce zawracać tu ludziom głowy tłumaczeniem każdego dokumentu. Chodź cieszę się że tu trafiłam bo naprawdę dużo mi pomogli forumowicze


Krystyna.waw napisał:
Marta, to może być niedbałość albo dostosowanie do współczesnej pisowni
https://pl.wikisource.org/wiki/Dyament
albo "Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament"

Poza tym nazwiska obcego pochodzenia zapisywane ze słuchu wyglądały raz tak, raz tak. Np. Obecne Szarlip ok. 1800 roku było zapisywane Charlip, Scharlep, Scharlipp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Zmiana nazwiska z Diamant  PostWysłany: 29-09-2020 - 21:27
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12477
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Weinert_marta napisał:
Czy możliwym było że moi przodkowie celowo zmienili nazwisko z Diamant na Weinert? Co myślicie?
Doszłam do dokumentów które pokazują przejście z judaizmu na chrześcijaństwo i pomieszkane nazwiska wszędzie. Nie wiem gdzie dalej szukać jakiś informacji bo jest to tak zagmatwane.

Ale co w tym dziwnego, że panna młoda przyjmuje nazwisko męża?

Dorosła Żydówka, Paulina Dyament przyjmuje chrzest w 1851 r.:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3314/0/6 ... YBA3GioEiA

I zaraz potem ta sama Paulina Dyament, mając 19 lat, bierze ślub z Michałem Weinertem:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3411/0/6 ... 0hnAzNodVw

Ja tutaj nie widzę, żeby w aktach było cokolwiek pomieszane.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu: Re: Zmiana nazwiska z Diamant  PostWysłany: 29-09-2020 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 252

Status: Offline
Mieszanie imion Apolonia, Paulina i Pelagia jest bardzo częste. To pewnie ta sama osoba.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Zmiana nazwiska z Diamant  PostWysłany: 29-09-2020 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12477
Skąd: Wrocław
Status: Offline
GZZuk napisał:
Mieszanie imion Apolonia, Paulina i Pelagia jest bardzo częste. To pewnie ta sama osoba.

Od Apolonii i Pauliny jest to samo zdrobnienie: Pola. Jeśli ktoś przedstawia się tylko zdrobnieniem, to nic dziwnego, że raz będzie to rozumiane przez innych jako Apolonia, a raz jako Paulina.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2020 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 252

Status: Offline
Żydowski szewc przy chrzcie otrzymałby jakieś nazwisko i zapewne by go używał. Tutaj "Szewc" wygląda na określenie zawodu. Czy w metrykach podany jest stan (pracowity, sławetny) owego Waleriana?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek97Offline
Temat postu: Zmiana imienia i nazwiska XIX  PostWysłany: 14-01-2021 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2018
Posty: 167

Status: Offline
Witam
Mam pewną zagwozdkę, otóż mąż jednej z sióstr mojego przodka rodzi się jako Florian Lasek syn Antoniego i Jadwigi z Rusinów
akt 35 1829
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 860&y=1393
Natomiast w akcie ślubu występuje z 1866 roku występuje jako Kazimierz Mordak syn Jan i Jadwigi małżonków Mordaków, dodam że jest wtedy żołnierzem urlopowanym Wojsk Carskich. Umiera zaś jako Kazimierz Mordak vel Florian Lasek syn Antoniego i Jadwigi z Rusinów
Akt 143 1894
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 149&y=1228
Od 1866 roku w akcie urodzenia syna, śmierci żony i ponownego małżeństwa
konsekwentnie występuje jako Kazimierz Mordak, raz tylko jako świadek określony został jako Florian Lasek. Jego syn też przez całe życie był Józefem Mordakiem synem Kazimierza.
Dlatego mam pytanie czym mogła być spowodowana taka zmiana, wiem że nazwiska w XIX wieku się zmieniały, tak jaki jedna osoba często w aktach występowała z różnymi imionami ale nie spotkałem się jeszcze z tym że jakaś osoba zmienia na raz imię i nazwisko.
Pozdrawiam
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szablewski_POffline
Temat postu: Zmiana imienia i nazwiska XIX  PostWysłany: 14-01-2021 - 19:55
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2020
Posty: 153

Status: Offline
@ imię (opcje):
1) dwa imiona na chrzcie,
2) na chrzcie nadano mu Florian, ale całe życie "wołano" nań Kaziu (co się zdarza i dziś dosyć często w niektórych rodzinach/regionach Polski)

@ nazwisko:
w warstwach chłopskich jeszcze w XIX wieku nazwisko było dosyć luźną kwestią (z różnych powodów i różne powody czy powódki wpływały na zmianę nazwiska)

tutaj się złożyły dwie sprawy na raz.

Sprawa występuje też w moim drzewku w 2/3 przypadkach Wink

_________________
aweł
Mam przodków z okolic Warty (Sieradzkie) i Pleszewa (Kaliskie) - także jakby co - PW Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek97Offline
Temat postu: Zmiana imienia i nazwiska XIX  PostWysłany: 15-01-2021 - 12:06
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2018
Posty: 167

Status: Offline
Przyznam że też ta opcja wydaje mi się najbardziej prawdopodobna, zapominałem dodać że jego pierwsza żona nazywała się Katarzyna Mordak, więc może przejął nazwisko po żonie? Dziwiło mnie tylko to dlaczego raz występuje to że raz jest Florianem Laskiem a raz Kazimierzem Mordakiem, a nie np. Florianem Mordakiem i Kazimierzem Laskiem.
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrasinskiOffline
Temat postu: Różne wersje nazwiska Rudecka, Rudek  PostWysłany: 18-04-2021 - 21:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2019
Posty: 51
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To mój rekord przy indeksacji, to były jakoś 4 różne nazwiska jednej osoby. To było coś w stylu: Zuzanna Wojciechowska, panna, córka x Wojtkowicza, [...] o małżeństwie xyz i Marianny Wojtowiczówny (bez "k") zaświadczam... i na końcu w posumowaniu roku Woyciechowska (przez "y").

Już rozumiem, czemu powstała komisja standaryzująca, która miała to ukrócić.

_________________
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.744269 sekund(y)