Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
drown244Offline
Temat postu: Nazwisko Kunfistrz, Kurfürst  PostWysłany: 27-09-2020 - 14:25
Sympatyk


Dołączył: 13-10-2019
Posty: 70

Status: Offline
Dzień dobry
Natchnąłem się dziś na nazwisko Konfistrz/Kunfistrz. Przyznam, że spotykam się z nim pierwszy raz. Czy wiadomo, jakie jest jego pochodzenie? Występuje w woj. świętokrzyskim.

Aktualizacja: W aktach urodzeń z tego samego ojca nazwisko te jest różnie zapisywane: Kurfitrz, Kurfurst, Kurfürst, Kurfuerst, Kurtwistrz. Jeżeli ma to pomóc, chodzi o Franciszka noszącego te nazwisko; związany z Jasiów, par. Tumlin, a potem Bzinek, par. Skarżysko Kościelne.


A więc podsumowując wygląd nazwiska w czasie"

(najstarsze jakie znalazłem w swoim drzewie, 1790-1810) Kurfürst/Kurfurst -> (1810-1815) Kurfitrz, Kurfurst, Kurfürst, Kurfuerst, Kurtwistrz ->(1835 w akcie ślubu) Konfistrz/Kunfistrz (używane do dziś, bardzo rzadkie w Polsce).
Nie wiem też do którego podforum bardziej pasuje ta informacja, aby uzyskać pomoc..


Pozdrawiam

_________________
Igor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Konfistrz, Konfisz i Konfiszer.  PostWysłany: 28-09-2020 - 02:45
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
drown244 napisał:
Dzień dobry
Natchnąłem się dziś na nazwisko Konfistrz/Kunfistrz. Przyznam, że spotykam się z nim pierwszy raz. Czy wiadomo, jakie jest jego pochodzenie? Występuje w woj. świętokrzyskim.

Aktualizacja: W aktach urodzeń z tego samego ojca nazwisko te jest różnie zapisywane: Kurfitrz, Kurfurst, Kurfürst, Kurfuerst, Kurtwistrz. Jeżeli ma to pomóc, chodzi o Franciszka noszącego te nazwisko; związany z Jasiów, par. Tumlin, a potem Bzinek, par. Skarżysko Kościelne.


A więc podsumowując wygląd nazwiska w czasie"

(najstarsze jakie znalazłem w swoim drzewie, 1790-1810) Kurfürst/Kurfurst -> (1810-1815) Kurfitrz, Kurfurst, Kurfürst, Kurfuerst, Kurtwistrz ->(1835 w akcie ślubu) Konfistrz/Kunfistrz (używane do dziś, bardzo rzadkie w Polsce).
Nie wiem też do którego podforum bardziej pasuje ta informacja, aby uzyskać pomoc..


Pozdrawiam

Witam,sa trzy bardzo rzadkie, tylko polskie nazwania/nazwiska - Konfistrz, Konfisz i Konfiszer oraz podobne nazwanie chorwackie Konfic;
https://forebears.io/surnames/konfistrz

Poniewaz polskie nazwania/nazwiska wystepuja w poblizu starozytnego Swietokrzyskiego oraz Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, stawiam hipoteze, ze mogly byc zwiazane z pewnym rodzajem zelaznej broni.
Moja hipoteze wspiera galijskie [Francja] nazwisko Confais;
https://forebears.io/surnames/confais

Francuskie nazwisko Galow obecnie zapisywane jako Confais, chyba sklada sie z dwoch starych galijsko-slowianskich czlonow "cone fist", czyli "stożkowa (zelazna) pięść", wspolczesnie, ta bron zwie sie "buława" i byla uzywana kiedys do rozbijania helmow;
https://www.polskieradio.pl/39/246/Arty ... kich-bulaw
https://www.zwiadowcahistorii.pl/sredni ... rzybiarza/

Zatem wytworca zelaznych buław byl zwany na ziemich polskich Confistrz, obecnie Konfistrz i podobnie. Czy byl tez upowazniony do noszenia bulawy, to juz moze dojdziesz sam.

Ciekawy jestem, czy zaakceptujesz moja hipoteze, bo ja nie wiem dlaczego powiazales nazwisko Konfistrz z nazwiskami, jak napisales, "wygladajacymi" na niemieckie, nie istniejacymi w Polsce.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
drown244Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Konfistrz, Konfisz i Konfiszer.  PostWysłany: 28-09-2020 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 13-10-2019
Posty: 70

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
drown244 napisał:
Dzień dobry
Natchnąłem się dziś na nazwisko Konfistrz/Kunfistrz. Przyznam, że spotykam się z nim pierwszy raz. Czy wiadomo, jakie jest jego pochodzenie? Występuje w woj. świętokrzyskim.

Aktualizacja: W aktach urodzeń z tego samego ojca nazwisko te jest różnie zapisywane: Kurfitrz, Kurfurst, Kurfürst, Kurfuerst, Kurtwistrz. Jeżeli ma to pomóc, chodzi o Franciszka noszącego te nazwisko; związany z Jasiów, par. Tumlin, a potem Bzinek, par. Skarżysko Kościelne.


A więc podsumowując wygląd nazwiska w czasie"

(najstarsze jakie znalazłem w swoim drzewie, 1790-1810) Kurfürst/Kurfurst -> (1810-1815) Kurfitrz, Kurfurst, Kurfürst, Kurfuerst, Kurtwistrz ->(1835 w akcie ślubu) Konfistrz/Kunfistrz (używane do dziś, bardzo rzadkie w Polsce).
Nie wiem też do którego podforum bardziej pasuje ta informacja, aby uzyskać pomoc..


Pozdrawiam

Witam,sa trzy bardzo rzadkie, tylko polskie nazwania/nazwiska - Konfistrz, Konfisz i Konfiszer oraz podobne nazwanie chorwackie Konfic;
https://forebears.io/surnames/konfistrz

Poniewaz polskie nazwania/nazwiska wystepuja w poblizu starozytnego Swietokrzyskiego oraz Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, stawiam hipoteze, ze mogly byc zwiazane z pewnym rodzajem zelaznej broni.
Moja hipoteze wspiera galijskie [Francja] nazwisko Confais;
https://forebears.io/surnames/confais

Francuskie nazwisko Galow obecnie zapisywane jako Confais, chyba sklada sie z dwoch starych galijsko-slowianskich czlonow "cone fist", czyli "stożkowa (zelazna) pięść", wspolczesnie, ta bron zwie sie "buława" i byla uzywana kiedys do rozbijania helmow;
https://www.polskieradio.pl/39/246/Arty ... kich-bulaw
https://www.zwiadowcahistorii.pl/sredni ... rzybiarza/

Zatem wytworca zelaznych buław byl zwany na ziemich polskich Confistrz, obecnie Konfistrz i podobnie. Czy byl tez upowazniony do noszenia bulawy, to juz moze dojdziesz sam.

Ciekawy jestem, czy zaakceptujesz moja hipoteze, bo ja nie wiem dlaczego powiazales nazwisko Konfistrz z nazwiskami, jak napisales, "wygladajacymi" na niemieckie, nie istniejacymi w Polsce.

Pozdrawiam - Wladyslaw



Co do nazwisk zapisanych po niemiecku itp.: znajdowały się one w genetece odnoszące się do dzieci jednej i tej samej osoby. Praktycznie przy każdym dziecku nazwisko jest pisane inaczej..
Na MyHeritage znalazłem osobę, której przodkowie (na pewno Ci sami co moi) są zapisani jako Konfisz. W aktach urodzenia czy ślubu nazwiska są pisane bardzo różnie, tak jak wymieniałem w poprzednim poście. Bardzo zastanawiające pochodzenie, myślę, że niedługo będe starał się zbadać kolejnych przodków o tym nazwisku, może idąc dalej dowiemy się więcej.

Pozdrawiam

_________________
Igor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Konfistrz, Konfisz i Konfiszer.  PostWysłany: 29-09-2020 - 01:45
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Wyszukalem, jak mogla wygladac zelazna "stozkowa pięść", nie wiedzac, ze ma naukowa, archeologiczna nazwe w Polsce - "kiścień";
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ki%C5%9Bcie%C5%84

Jest polska publikacja Piotra N. Kotowicza; UWAGI O ZNALEZISKACH KIŚCIENI WCZESNOŚREDNIOWIECZNYCHNA OBSZARZE POLSKI gdzie Pan Kotowicz pisze;
"Niektórzy badacze wiążą genezę słowa kiścień z ruskim określeniem 'kist' – „ręka, dłoń”, jednak bardziej prawdopodobna jest jego niesłowiańska, tursko-tatarska etymologia, gdzie 'kistän' oznacza -„tłuczek, maczugę, pałkę”."

Ja nie jestem "badaczem", dlatego wspieram moja hipoteze powstania starego nazwania galijsko-slowianskiego; "stozkowa pięść", od ktorego powstalo francuskie nazwisko Confais (con/cone-fist) i slowianskie/polskie nazwania/nazwiska tworcow zelaznej "stozkowej piesci"; Konfistrz [rejon Kielc], oraz Konfiszer [rejon Warszawy].

Wladyslaw


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 29-09-2020 - 04:04, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Konfistrz, Konfisz i Konfiszer.  PostWysłany: 29-09-2020 - 02:53
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Największe skupisko nazwiska Kurfürst na przełomie XIX i XX w jest tuż obok miasta Venlo, na południowy wschód i na północny wschód od miasta. Tam są jakieś wsie tuz obok. Poza tym w Niemczech i Polsce pojedyncze przypadki

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk  PostWysłany: 29-09-2020 - 04:15
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
[quote="sirdaniel"]Największe skupisko nazwiska Kurfürst na przełomie XIX i XX w jest tuż obok miasta Venlo, na południowy wschód i na północny wschód od miasta. Tam są jakieś wsie tuz obok. Poza tym w Niemczech i Polsce pojedyncze przypadki.
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
/quote]

Nazwisko "Kurfürst"jako niemieckie, to 'Google Tlumacz', tlumaczy jako .. "Wyborca", w j.polskim.
Wedlug bazy PESEL nazwiska Kurfürst i Kurfust nie wystepuja (!!) w Polsce:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... f%C3%BCrst

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk  PostWysłany: 29-09-2020 - 08:34
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
[quote="Wladyslaw_Moskal"]
sirdaniel napisał:
Największe skupisko nazwiska Kurfürst na przełomie XIX i XX w jest tuż obok miasta Venlo, na południowy wschód i na północny wschód od miasta. Tam są jakieś wsie tuz obok. Poza tym w Niemczech i Polsce pojedyncze przypadki.
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
/quote]

Nazwisko "Kurfürst"jako niemieckie, to 'Google Tlumacz', tlumaczy jako .. "Wyborca", w j.polskim.
Wedlug bazy PESEL nazwiska Kurfürst i Kurfust nie wystepuja (!!) w Polsce:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... f%C3%BCrst

Wladyslaw
Kurfürst może też oznaczać elektora, a nie koniecznie wyborcę czy czasownik wybór albo rzeczownik wybór.
Ja nie napisałem, że żyją o tym nazwisku w dzisiejszej Polsce, tylko że żyli o tym nazwisku wcześniej w poprzednim wieku, wiekach. Na terenach poprzednio niemieckich, czyli dolny śląsk i prusy. Pytanie jak zawędrowali do świętokrzyskiego. Prawdopodobnie osadnictwo józefińskie.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2020 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
Może nazwisko / przydomek zostało nadane poddanym elektorskim.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PatrykGutOffline
3 Temat postu: Gutaszewski  PostWysłany: 01-10-2020 - 20:10


Dołączył: 01-10-2020
Posty: 3

Status: Offline
Witam! Chciałabym prosić o informacje na temat nazwiska Gutaszewski/a
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Gutaszewski  PostWysłany: 02-10-2020 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Gutaszewski - od prasłowiańskiego gutati 'rozmyślać' lub od niemieckiego gut 'dobry'.

Źródło:Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PatrykGutOffline
Temat postu: Gutaszewski  PostWysłany: 08-10-2020 - 18:59


Dołączył: 01-10-2020
Posty: 3

Status: Offline
Bardzo dziękuje za odpowiedz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paweł_LOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2020 - 15:40


Dołączył: 28-08-2019
Posty: 5

Status: Offline
Witam. Chciałbym zapytać o nazwisko Lasek. Z góry dziękuję za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2020 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Paweł_L napisał:
Witam. Chciałbym zapytać o nazwisko Lasek. Z góry dziękuję za pomoc.


A co tu do wyjaśniania? Najprostsze chłopskie nazwisko spotykane w różnych miejscowościach na terenie całej Polski.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Lasek.  PostWysłany: 12-10-2020 - 06:08
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Paweł_L napisał:
Witam. Chciałbym zapytać o nazwisko Lasek. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

jednym z najstarszych nazwan/nazwisk staropolskich jest nazwisko Lasek, odnotowane juz w 1250 r wedlug opracowania zespolu Pani Zofii Kowalik-Kaleta.
Moze to byc nazwisko patronimiczne czyli pochodzące od nazwiska ojca Las, lub nazwisko posiadajace samodzielne znaczenie - Lasek, czyli ktos majacy siedzibe w malym lasku lub na jego obrzezeniu. Zatem Lasek mogl byc tez producentem drzewa budowlanego ze swojego lasku/lasu.
Strona Forebears=Przodkowie wskazuje, ze nazwisko Lasek powstalo na obecnych ziemiach Polski jako nazwanie slowiansko-celtyckie[Anglia] juz okolo 4 tysiace lat temu w epoce brązu, skoro zawedrowalo do Indii wraz z Ariami okolo 1900 lat przed nowa era;
https://forebears.io/surnames/lasek
Wystepowanie nazwiska Lasek w Polsce w 2002 r. przedstawia mapa;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=lasek
Jesli nazwisko Lasek jest Twoim (wadowickim?) nazwiskiem, bede zadowolony, ze poszerzylem moja hipoteza pochodzenie Twojego nazwiska.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paweł_LOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2020 - 08:28


Dołączył: 28-08-2019
Posty: 5

Status: Offline
Bardzo dziękuję za okazaną pomoc. W dużej części nazwisko Lasek przywędrowało do Wadowic z Miejscowości Łękawica (powiat Wadowicki) przez Świnną Porębę.


Paweł.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.104581 sekund(y)