Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kinga_chojnackaOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 10-08-2020 - 23:00
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2020
Posty: 31

Status: Offline
Jest szansa znaleźć gdzieś księgi meldunkowe z Jasła?

Poszukiwania w Wielkopolsce i na ziemi łódzkiej szły jak po maśle, dopóki miejsce urodzenia jednego z pradziadków nie zaprowadziło mnie do miejscowości Twierdza wg jednego dokumentu i Frysztak wg innego (z tego co się zorientowałam to sąsiednie miejscowości). Przy czym w indeksach okolicznych parafii taki osobnik nie występuje, a skanów jest znikoma ilość. Jako ostatnie miejsce zamieszkania przodka podane jest Jasło, podana jest nawet dokładna ulica i numer domu. Mam więc miejsce i datę urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, adres... w zasadzie wszystko czego potrzeba, a i tak nie mogę ruszyć z miejsca. Gdzie szukać pomocy?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 10-08-2020 - 23:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a okres? data?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_chojnackaOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 10-08-2020 - 23:31
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2020
Posty: 31

Status: Offline
To może napiszę, co udało mi się ustalić, informacje z ksiąg meldunkowych m. Łowicz:
Leon Dudek, ur. 02.02.1899r./15.11.1899r. w miejscowość Twierdza/Frysztak, zawód stolarz, szeregowy rezerwy PKU Skierniewice, ojciec Michał Dudek, matka Maria/Marianna Witek. Od 1921 r. mieszkał w Łowiczu, możliwe że z przerwami, na pewno w trzech różnych miejscach w samym Łowiczu, wcześniej w Skierniewicach oraz Jaśle, przy ulicy Słowackiego 4. Na pewno w Jaśle mieszkał przed 1934r., tak wynika ze źródeł.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 10-08-2020 - 23:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to raczej odpowiednik ksiąg ludności
z tych lat sprawdziłbym w USC też i kontakt z AP, po skasowaniu bazy ELA z ewidencją ludności nie jest łatwo tj z zidentyfikowaniem jej

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_chojnackaOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 16-09-2020 - 12:40
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2020
Posty: 31

Status: Offline
Skontaktowałam się z AP w Sanoku, jeśli ktoś byłby zainteresowany: AP nie posiada ewidencji ludności z Jasła i Frysztaku sprzed 1944 roku. Nie posiada też metryk. Tym samym trochę utknęłam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzej_baranOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 16-09-2020 - 13:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Metryki z Jasła wcześniejsze są, ale niedostępne online - małżeństwa 1822-1900, UMZ 1831-1878
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

We Frysztaku urodził się Leon Tutak w 1902 - może to być przekręcone nazwisko.
W Jaśle rodzina się Katarzyna Dudek - jako jedyna w tym okresie z Dudków w Jaśle - może to siostra?
Zaś duże skupisko Dudków występuje w Odrzykoniu. Może tam urodził się Michał? Może tam zmarł?

_________________
Pozdrawiam
Andrzej Baran
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lusirzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 16:38


Dołączył: 04-08-2016
Posty: 2

Status: Offline
Rzeszowska Fara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SidorOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 26-09-2020 - 20:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Witam Smile
Mam dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych księgami metrykalnymi z Raniżowa.
W AP Rzeszów od niedawna dostępne są "nowe" księgi, które trafiły tam z USC w Raniżowie.
1) Księga urodzeń, zgonów, małżeństw - Raniżów, Wola Raniżowska (1911-1917), Mazury, Zielonka, Staniszewskie Sygnatura 59/1327/0/-/5 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/34499747
2) Księga urodzeń, zgonów, małżeństw - Raniżów, Wola Raniżowska (1910), Mazury, Zielonka, Staniszewskie; Sygnatura 59/1327/0/-/6 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/34499755
3) Księga małżeństw, zgonów - Wola Raniżowska (rzekomo lata 1918-1927, choć nie chce mi się w to wierzyć); Sygnatura 59/1327/0/-/7 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/34499760
Dodam, że księgi z wymienionego wyżej okresu 1910-1913 były już wcześniej dostępne, jednak są w nich braki i być może "nowe" księgi wypełnią tamte luki.

Niestety księgi nie są zeskanowane. Gdyby były, zgłaszam się na ochotnika do indeksowania Smile
Tymczasem pozostaje wizyta w archiwum.

Swoją droga dowiedziałam się ostatnio, że nie ma przeciwskazań do zeskanowania "sobie" całych nowych ksiąg. To jednak wymaga czasu, którego ja na razie nie mam. Gdyby jednak ktoś zrobił to dla własnych celów, bardzo proszę o informację Smile

_________________
Pozdrawiam
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Haponiuk_DanielOffline
Temat postu: Re: Genealogia na Podkarpaciu  PostWysłany: 27-09-2020 - 12:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2011
Posty: 496
Skąd: Złocieniec
Status: Offline
Witam,

W sprawie ksiąg Raniżowa to na indeksowanie również jestem chętny Wink (Indeksowałem wcześniejsze lata).

Pozdrawiam

Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VolhyniaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w poszukiwaniach na Podkarpaciu  PostWysłany: 03-11-2020 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2019
Posty: 21

Status: Offline
Próbuję odnaleźć genealogiczną niteczkę łączącą mnie z jedną z moich genetycznych kuzynek z USA.

Jak się okazuje, jej wschodnioeuropejscy przodkowie byli Ukraińcami mieszkającymi na Podkarpaciu. Prowadziłam poszukiwania genealogiczne w różnych krainach, ale na Podkarpaciu jeszcze nigdy, do tego wśród grekokatolików też pierwszy raz.

Byłabym wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i wskazówki, gdzie szukać, gdzie się zwrócić, jakie księgi i gdzie są.

Dane którymi dysponuję:

babka kuzynki: Maria Tatiana KUZIO
(dalsze dane zgodnie z odpisem aktu urodzenia i chrztu z cerkwii w Majdanie Sieniawskim)
ur. 05.08.1893 r. (najprawdopodobniej w Pawłowej)
ojciec: Jan/Iwan Kuzio, syn Dmitrija i Ewy (chyba) Dziuban
matka: Katarzyna Pawłiwec, córka Bazylego i Iriny Kudłarz (wg kuzynki Kudiak?)

dziadek kuzynki: Ilko FIRC
(tu dane bardzo skąpe)
ur. 22.06.1891 r. w Krasnem

Ślub tych państwa był już w USA, w 1916 r. W zapisku o ich ślubie w ksiągach nazwisko pana młodego zapisano jako Fierc. Oboje zmarli w USA.

Rozumiem, że pierwsze kroki to AP Przemyśl. Są tam jakieś księgi z cerkwi w Majdanie Sieniawskim, niestety bez skanów.

Dokąd kolejne kroki?

Czy ktoś spotkał się z nazwiskiem Firc na tym terenie i tego wyznania? Zakładam, że Krasne u dziadka kuzynki to nie miasto, ale wioska w pobliżu Adamówki i Majdanu Sienawskiego, czy dobrze?

Sonia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FileiroOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w poszukiwaniach na Podkarpaciu  PostWysłany: 03-11-2020 - 13:14
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2017
Posty: 26

Status: Offline
Też słabo poruszam się w tych rejonach, bo 99% mojej rodziny to centralna Polska, ale od niedawna też badam gałąź z tych okolic. W AP Przemyśl są skany: Zespół 2024: Akta stanu cywilnego Parafii Greckokatolickiej w Cieplicach obejmującej m.in. księgę urodzeń miejscowości Krasne do roku 1870. Przejrzyj ten zespół może coś tam znajdziesz.

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jan26xOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w poszukiwaniach na Podkarpaciu  PostWysłany: 05-11-2020 - 10:35
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2020
Posty: 10
Skąd: Tleń
Status: Offline
A może "Krasne" to dzisiejsze Krosno? Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Prośba o pomoc w poszukiwaniach na Podkarpaciu  PostWysłany: 05-11-2020 - 14:02
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
jan26x napisał:
A może "Krasne" to dzisiejsze Krosno?

Dlaczego miało to by być Krosno?
Jest przecież Krasne – wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Krasne.
Potoccy sprowadzali tam osadników z Niemiec. W miejscowości charakterystyczne są nazwiska Głuchoniemców Wisz (Weiss), Szajnar, Wojnar, Kluz (Klose), Weber, Szubart, Balawender, Bar, Rajzer, Rejman, Welc, Pelc i podobne – może więc i Firc?

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IV, Z. 44, na stronach 622-626 wymienia kilka miejscowości o nazwie Krasne, w tym:
- Krasne, wieś na lewym brzegi Prypeci, 30 wiorst od Czarnobyla, posiadająca cerkiew z 1800 roku (s. 625).
- Krasne, (Krasno) wieś po obu brzegach rzeki Krasnej, pow. kijowski, 1086 mieszkańców prawosławnych. Cerkiew pod wezwaniem św. Michała z r. 1785 (s. 625).
- Krasne, mko, pow. jampolski, nad rzeką Kraśnianką, mieszkańców z górą 3000. Cerkiew pod wezwaniem N. P. Różańcowej z 827 parafinami i cerkiew podwyższenia z 774 parafianami (s. 625).
- Krasne w pow. jarosławskim. Należąca do parafii grekokatolickiej w Majdanie, licząca 335 gr. kat. (s. 257).
- Krasno ruskie lub Krasna, wieś w powiecie krośnieńskim. Podług religii jest tu 1283 gr.-kat. [Nie wiedzieć czemu to mój typ?]
Jak podaje ks. Władysław Sarna: „Rusini w powiecie krośnieńskim należą do dyecezyi przem. ob. gr. kat. dekanatów: krośnieńskiego (parafij 5: Bonarówka, Czarnorzeki, Krasna, Rzepnik, Węglówka) - [Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym. Nakładem autora i prenumeratorów, Przemyśl 1898, s. 194].

Może warto przeszukać udostępnione w Internecie przez Archiwum Państwowe w Przemyślu –
Archiwum Greckokatolickiego Biskupstwa w Przemyślu – Zespół 142, zawierające skany ksiąg metrykalnych parafii Krasna (dekanat Krosno) lata 1784-1843 i 1844-1871 oraz księgi sąsiednich parafii: Bonarówka - sygn. 56/142/0/7113; Czarnorzeki – sygn. 56/142/0/7115; Rzepnik z Wolą Bratkowską - sygn. 56/142/0/7122 oraz 56/142/0/7123; Węglówka - sygn. 56/142/0/7126 oraz 56/142/0/7127.

Łączę serdeczne pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VolhyniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2020 - 16:32
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2019
Posty: 21

Status: Offline
Bardzo dziękuję za przeniesieniu wątku oraz za wszystkie podpowiedzi.

Parafia w Cieplicach rzeczywiście do sprawdzenia, dzięki - blisko i jak widzę występują tam nazwiska z linii Marii Kuzio.

Z Ilkiem Fircem jest problem, bo zachowane informacje są bardzo skąpe. Z Krasnym też sprawa nieoczywista. Roboczo założyłam, że chodzi o tę wioskę na wschód od Pawłowa, gdzie się urodziła Maria Kuzio, czyli ta sama parafia.

Mi to nazwisko brzmi z niemiecka, nawet Amerykanie "przerobili" je na Fritz i pod takim nazwiskiem człowiek umarł.

Maria i Ilko wzięli ślub w 1916 r. w Filadelfii. Mormoni mają wykazy ślubów, niestety tylko imiona i nazwiska młodych plus data.


Sonia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jędrzejszyn_IwonaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2020 - 15:33
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2020
Posty: 20

Status: Offline
Czy ma ktoś dostęp do ksiąg z miejscowości :Stubno, Nienowice?

_________________
Pozdrawiam Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.462908 sekund(y)