Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Podg_RenataOffline
Temat postu: Re: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 01-09-2020 - 20:15
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Ponawiam swoją prośbę o podpowiedź gdzie szukać informacji o służbie mojego 2xpradziadka o którym napisałam poniżej?
Pozdrawiam, Renata

Podg_Renata napisał:
Witam serdecznie,
Mój 2xpradziadek Wawrzyniec Kujawiak/Kubiak był żołnierzem armii carskiej, w której służył 20 lat. W księgach są wzmianki, że był urlopowany nieograniczenie i obdarowany ziemią, a urodził się w Chodowie w pow. kolskim około 1819r. - zmarł w 1870r. w Kotkowie w parafii Sobótka.
Chciałabym odszukać jakieś dokumenty z tym związane. Czy jest to jeszcze możliwe? A jeśli tak, to jak i gdzie ich poszukiwać?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: Re: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 01-09-2020 - 21:29
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Podg_Renata napisał:
Ponawiam swoją prośbę o podpowiedź gdzie szukać informacji o służbie mojego 2xpradziadka o którym napisałam poniżej?
Pozdrawiam, Renata

Podg_Renata napisał:
Witam serdecznie,
Mój 2xpradziadek Wawrzyniec Kujawiak/Kubiak był żołnierzem armii carskiej, w której służył 20 lat. W księgach są wzmianki, że był urlopowany nieograniczenie i obdarowany ziemią, a urodził się w Chodowie w pow. kolskim około 1819r. - zmarł w 1870r. w Kotkowie w parafii Sobótka.
Chciałabym odszukać jakieś dokumenty z tym związane. Czy jest to jeszcze możliwe? A jeśli tak, to jak i gdzie ich poszukiwać?

Witam,
Na poczatek ustal gdzie mieszkal w momencie poboru: wies, gmina powiat, gubernia. Z daty urodzenia wiemy ze pobor odbyl sie okolo 1840 roku.

Jesli juz wiesz gdzie mieszkal warto sprawdzic Ksiegi Ludnosci stalej - czasem nawet w pozniejszych sa notaki o sluzbie.
Potem zainteresuj sie zasobami w archiwum pod nazwa: Komisja konscrypcyjna powiatu itd. albo Guberlniany Urzad poborowy.

Pozdrawiam,
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gregi69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-09-2020 - 18:13
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2020
Posty: 17
Skąd: Guelph
Status: Offline
Gregi69 napisał:
Witam,
Szukam jakichkolwiek informacji o moim dziadku, który służył najprawdopodobniej w Lejb-Gwardyjski Preobrażeński Pułk w Petersburgu. Dane dziadka, które znam: Jan Cecot ur. 13 lutego 1887 r. W Lisowie ojciec Andrzej Cecot, matka Rozalia z domu Nowacka.
Serdecznie dziękuję za pomoc
Grzegorz Malec


Ponawiam moją prośbę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czmielewski_ZdzichOffline
4 Temat postu: Dziadek w armii carskiej  PostWysłany: 19-09-2020 - 12:23


Dołączył: 19-09-2020
Posty: 1

Status: Offline
Proszę o ustalenie po 1. - w jakiej jednostce wojskowej i gdzie ona stacjonowała w Armii Carskiej służył mój dziadek Łukasz Wawrynowicz
z tego co przekazywała mi moja babcia to służył podobno w ochronie Cara Mikołaja II.
po 2. - to ustalenie w jakiej jednostce wojskowej i gdzie ona stacjonowała służył mój drugi dziadek Władysław Czmielewski s. Adama, podobno była to jednostka artylerii.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: Dziadek w armii carskiej  PostWysłany: 19-09-2020 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Odpowiem tak jak zostalo zadane pytanie:)

Po pierwsze komisja ds. powinosci wojskowej - ale nie wiem z jakiego rejonu to nie odpowiem.
Po drugie przypasuj jednostke w ktorej sluzyli i udaj sie do Moskwy do archiwum RGVIA.

Pozdrawiam,
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aneta.janasOffline
Temat postu: Re: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 25-09-2020 - 11:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2020
Posty: 22
Skąd: ŻYRARDÓW
Status: Offline
Szanowni, szukam informacji o Konstantym Janasie z Łan Wielkich, gmina Żarnowiec, który był w wojsku carskim w ostatnich latach przed I wojną światową. Podobno grał w orkiestrze, gdzieś na Syberii, prawdopodobnie w Krasnojarsku. Nie udało mi się nic znaleźć przez wyszukiwarki. Proszę o wszelkie wskazówki, nawet jeśli nie o osobie, to przynajmniej o jednostce wojskowej. Z góry serdecznie dziękuję Smile

_________________
Pozdrawiam,
Aneta

Moje parafie: Łany Wielkie, Żarnowiec, Mstyczów, Niedźwiedź, Książ Wielki, Tczyca
nazwiska: Janas, Lipiński, Heruciński, Leszczyńska, Marszycka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gosia_21_33Offline
Temat postu: Re: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 25-09-2020 - 18:13
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 133
Skąd: Łódź
Status: Offline
...
Interesuje mnie Franciszek Łopaciński - samogicki grenadierski pułk ( lata 1867... ) później mieszkał w okolicach Sochaczewa, Zawad , Pawłowic. W 1917 roku już nie żył. Nie wiem skąd pochodził, nie znam jego rodziców i nie wiem gdzie i kiedy zmarł. Miał żonę Mariannę Gorzelniak z Pawłowic i kilkoro dzieci.

Pozdrawiam
Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 18:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Dawno nie było, więc przypomnę, że jest bardzo dobra wyszukiwarka
https://gwar.mil.ru/heroes/
Wystarczy zapisać nazwisko rosyjskimi literami. To nie jest trudne, wujek google ma translator i co najmniej kilka klawiatur - do wyboru, do koloru
Powodzenia!

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gosia_21_33Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2020 - 00:56
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 133
Skąd: Łódź
Status: Offline
Wpisywałam i jego i jego syna Andrzeja. Niczego tam nie ma na ich temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JackparaOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc- pradziadek w armii carskiej  PostWysłany: 09-10-2020 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2014
Posty: 70

Status: Offline
Marczyk napisał:
Kłaniam się,
Poszukuję danych o swym pradziadku Adolfie, synu Andrzeja, Gramackim. Urodził sie w 1877, zmarł 1931 roku. Mieszkał w miejscowości Jasionowo. Służył w armii carskiej, garnizonował w Grodnie, brał udział w wojnie rosyjsko japońskiej, oraz w czasie 1 wojny swiatowej.
Pozdrawiam serdecznie.

=========================
Widać że był na chrzcie św. mojego pradziada.
7) August syn
Ф. 2. Оп. 33. Д. 2203 Л. 2.
Zaświadczenie
Dane z Grodzieńskiego Soboru św. Zofii, o tym, że w kopii księgi metrycznej tego soboru w części IV (o dołączeniach) z 1891 roku pod nr 4 osób płci męskiej widnieje:
10 czerwca 1891 r. w Grodzieńskim Soborze św. Zofii do cerkwi prawosławnej został przyłączony pruski poddany wyznania luterańskiego August Marcinowicz Sztejnwald, mający 15 lat. Świadkami byli: szeregowiec rezerwowy Józef Opilko i szeregowiec Iwan Marczyk. Przyłączył, namaścił, wyspowiadał i przenajświętszą komunię dał protojerej tego soboru Aleksy Opocki. Potwierdza to podpis i pieczęć soborowa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gosia_21_33Offline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc- pradziadek w armii carskiej  PostWysłany: 09-10-2020 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 133
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam,

prawdopodobnie to może być mój :
Lopalinsky Franz
ranny / ranny , miejsce urodzenia: warszawskie wargi, służba powiatu blońskiego Lokalizacja: nie określono zwykła
utrata indeksu karty


https://gwar.mil.ru/heroes/?last_name=% ... son&page=1

proszę o przetłumaczenie , na karcie nie widzę takiego miejsca urodzenia jak jest opisany z boku . Na drugiej stronie też jest napis, którego nie potrafię rozszyfrować.

https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_gos ... 26page%3D1

pozdrawiam

Małgorzata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc- pradziadek w armii carskiej  PostWysłany: 09-10-2020 - 19:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
gosia_21_33 napisał:

Lopalinsky Franz
ranny / ranny , miejsce urodzenia: warszawskie wargi, służba powiatu blońskiego Lokalizacja: nie określono zwykła
utrata indeksu karty

Wargi?
Варшавская губ. gubernia
уезд - powiat
O inne pojedyncze sowa pytaj w dziale tłumaczeń

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gosia_21_33Offline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc- pradziadek w armii carskiej  PostWysłany: 10-10-2020 - 00:45
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 133
Skąd: Łódź
Status: Offline
Właśnie nie wiem skąd się wzięły w opisie te Wargi nigdzie ich nie widzę w dokumencie a taka miejscowość pod Warszawą nie istnieje
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2020 - 17:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Gosia, wklej to słowo, które przetłumaczyłaś jako Wargi.
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_gos ... 26page%3D1

Może to twoja interpretacja Варшавская губ. gubernia? Smile

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2020 - 17:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Mógł to być np Wawer, tym bardziej istniał w czasie IWŚ pułk Wawrski.
Strona odwrotna tej kartki - napisane że ewakuowany do Aleksandr[owa] Dol[nego].
Wszystko to moim zdaniem.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.028563 sekund(y)