Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kozlowskiwOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 20-05-2020 - 14:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2009
Posty: 42

Status: Offline
Witam,
Poszukuję informacji na temat zubożałej rodziny szlacheckiej ziemi przemyskiej - Łusakowskich:

Jan lub Jacenty de Naxy Łusakowski - dzierżawca majątku Buszkowice w pow. przemyskim*
żona Anna lub Konstancja Marcinkowska lub Marcinkiewicz

Dzieci:
Jan Łusakowski, leśniczy w majątku Łukawiec w pow. lubaczowskim (~1770-1848), żona Tekla Kopacka,
Rozalia Rozborska, dzierżawczyni majątku Kaszyce** w pow. jarosławskim, mąż Grzegorz Rozborski, ekonom w majątku Łukawiec w pow. lubaczowskim,
Józef Łusakowski, dzierżawca m.in. majątku Lutków w pow. mościskim (~1775-1846), żona Teresa Leokadia Charczewska (rodzice pamiętnikarza Seweryna Łusakowskiego),
Stanisław Łusakowski,
Michał Łusakowski, dzierżawca majątku Buszkowiczki w pow. przemyskim,
? Krajewska.

*Seweryn Łusakowski w swoim pamiętniku pisze o swoim dziadku "Karmazyn ziemi sanockiej", "de Naxy" poprzedzające nazwisko pojawia się tylko w najstarszych aktach z Łukawca.
**S.Ł. pisze o wsi Koszyce oddalonej o około 5 mil od Medyki, jednak taka wieś nie istnieje. Najprawdopodobniej chodziło o Kaszyce.

Najbardziej zależy mi na informacjach dotyczących Jana (Jacentego) Łusakowskiego oraz jego syna Stanisława.
Do tej pory nie udało mi się odnaleźć członków tej rodziny w żadnym herbarzu czy wykazie szlachty.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
Witold


Ostatnio zmieniony przez kozlowskiw dnia 21-05-2020 - 07:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 20-05-2020 - 15:02
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tutaj Pan sprawdzał: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4858228 ... 1772-1848?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kozlowskiwOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 20-05-2020 - 15:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2009
Posty: 42

Status: Offline
Nie. Czy ma Pan może dostęp do tej książi?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 20-05-2020 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Obecnie niestety z przyczyn lokalowych nie, ale może coś poradzimy. Dam znać
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 20-05-2020 - 17:43
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Łusakowski, a może Łysakowski? Mogę sobie wyobrazić takie przejście litery z y na u. Nie jest to niemożliwe.
Jest taka pozycja od niedawna dostępna cyfrowo http://sanockabibliotekacyfrowa.pl/dlib ... ent?id=422
w której autor opisuje Łysakowskich jakoby zostali sprowadzeni z centralnej Polski w okresie XVI do XVIII na Ruś. Można rzucić okiem.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kozlowskiwOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 20-05-2020 - 19:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2009
Posty: 42

Status: Offline
Tak, to zdecydowanie była moja pierwsza myśl. Zwłaszcza, że większość osób o tym nazwisku, które udało mi się odnaleźć, była potomkami tego Jana bądź Jacentego Łusakowskiego. Z drugiej jednak strony, we wszystkich źródłach, bardzo konsekwentnie stosowana jest właśnie pisownia przez "u"(oczywiście mogła ona się utrwalić już znacznie wcześniej dla tej gałęzi). Łysakowskich jest z kolei bardzo dużo. Dziękuję za link, na pewno się zapoznam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
okiem
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 01:04
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 122
Skąd: Kraków
Łusakowski wyraźnie wspomina, że urodził się w rodzinie Łysakowskich i dopiero później używa nazwiska Łusakowski.

_________________
Pozdrawiam, Marcin Niewalda - Genealogia Polaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kozlowskiwOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 07:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2009
Posty: 42

Status: Offline
Zgadza się, jednak nie ma to potwierdzenia w aktach metrykalnych. Zarówno jego ojciec jak i dziad pisani byli Łusakowski.
Pozdrawiam,
Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 08:46
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dla mnie to oboczność, jak Lenczewski - Lenczowski - Linczowski z Lencz Górnych, Dolnych i Zarzecznych, też pisanych na różne sposoby. Moźe warto by ustalić czy jest / był Łusaków i jak z Łysakowem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu: Re: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 09:38
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Dla mnie to oboczność, jak Lenczewski - Lenczowski - Linczowski z Lencz Górnych, Dolnych i Zarzecznych, też pisanych na różne sposoby. Moźe warto by ustalić czy jest / był Łusaków i jak z Łysakowem.
Idąc tropem:
To: https://www.google.com/maps/place/06-46 ... 20.6040239

ito: http://grudusk.com/index.php/o-gminie/h ... a-lysakowo

Nie wiem czemu zamiast kombinować to nie zacząć po prostu szukać Wink

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kozlowskiwOffline
Temat postu: Re: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 10:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2009
Posty: 42

Status: Offline
Tak jak wspomniałem wcześniej, rodów Łysakowskich jest bardzo dużo i nawet jeśli Łusakowscy się od nich wywodzą to bez potwierdzających tego dokumentów, takie rozważania są raczej bezcelowe. Zależy mi głównie na informacjach dotyczących konkretnie Jana vel Jacentego Łusakowskiego oraz jego syna Stanisława.
Pozdrawiam,
Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
okiem
Temat postu: Re: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 16:49
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 122
Skąd: Kraków
Naprawdę nie przywiązywał się bym zbytnio to formy Łusakowski. Oprócz korespondencji do Kraszewskiego i oprórcz aktów z Łowicza pierwsze wystąpienia w prasie pojawiają się dopiero w 1896 (Zygmunt nekrolog w Kurierze Lwowskim 8.8.) i 1897 (informacja o sprzedaży majątku koło Dobromila - również tam19.8.).

Bardzo duży procent rodzin w badaniach ciągle popełnia ten sam błąd, trzymają się ciągle kurczowo jednej formy nazwiska, podczas gdy niemal zawsze należy operować pewną "chmurą nazwisk"

_________________
Pozdrawiam, Marcin Niewalda - Genealogia Polaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kozlowskiwOffline
Temat postu: Re: de Naxy Łusakowski - szlachcic ziemi przemyskiej  PostWysłany: 25-09-2020 - 17:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2009
Posty: 42

Status: Offline
Nie upieram się przy formie Łusakowski, aczkolwiek pojawia się ona po raz pierwszy w aktach (znanych mi) z końca XVIII wieku i wszyscy potomkowie rzeczonego Jacentego de Naxy Łusakowskiego noszą to nazwisko. Oczywiście zakładam możliwość że jest to forma nazwiska Łysakowski. Pisząc ten post miałem raczej nadzieję że ktoś również bada historię tej rodziny i dowiem się więcej o Jacentym oraz jego synu Stanisławie, którzy są moimi bezpośrednimi przodkami, a o których znalazłem najmniej informacji, w przeciwieństwie do gałęzi Seweryna.
Pozdrawiam,
Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.916127 sekund(y)