Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2020 - 13:09
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... r_0531/52/

Franciszek Siembida urodzony w 1890 pochodzący z okolic Niska służył w 90 Pułku Piechoty. Według listy strat nr 531 z 1917 został ranny.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
siembida_jarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2020 - 15:46
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2017
Posty: 23

Status: Offline
Dziękuję za sugestię Panie Jakubie, ale raczej nie jest to mój Franciszek, bo nie zgadza się ani rok, ani miejsce urodzenia. Nie ma wzmianki o jego pójściu w niewolę. Nic mi nie wiadomo też by pradziadek był ranny, co oczywiście nie wyklucza tej możliwości. Kiedyś widziałem ten rekord z listy strat i znalazłem w metrykach Franciszka Siembida, który urodził się w Dąbrowicy w tym roku. Więc też jest inny Franciszek Siembida.

Duże prawdopodobieństwo jest, że pradziadek mógł służyć w oddziałach bośniackich. Po pierwsze z racji swojego zamieszkania. Po drugie kiedyś dostałem zeskanowaną kartkę z Kriegsarchiv Jakoby Simbida Franz internowany w Skobelewie przypisany był do jednostki "2. Bosansky" i tyle.

Bardzo często nazwisko Siembida było przekręcane na Siebida, Simbida, Siembieda, Szembida, Szembyda, Dziembida i inne. Również imię Franz, Franc, Frantzischek... Drugie imię to prawdopodobnie Jan.

Liczę na jakieś dokumenty poborowe i jenieckie ze źródeł austriackich jak i rosyjskich. Niewiele wiem o tych rosyjskich więc proszę o pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2020 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Rozumiem. Miałem nadzieję, że to ten Franciszek Siembida.

Na FamilySearch jest dostępny wykaz miejsc stacjonowania poszczególnych jednostek armii C.K.:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=63471

Można spróbować poszukać w ten sposób, czyli na piechotę posprawdzać jednostki rekrutujące z Bałkanów w okolicach I wojny światowej. Być może chociaż dla części udostępnione są dokumenty rekrutacyjne.

Myślę jednak że prościej wysłać mail do Kriegsarchiv, wyłuszczyć sprawę i spytać czy mogą jakoś pomóc. Najwyżej odpowiedzą że nie. Korespondowałem z archiwum tylko raz, ale mam dobre doświadczenia.

Powodzenia. Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
33szuwarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2020 - 23:09
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2013
Posty: 841
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Dzień Dobry,
poszukuję informacji o moim pradziadku z IWŚ, z lat 1914-1918 i przeżył wojnę. Z opowieści rodzinnych wiem, że wałczył w Taszkient (obecnie Uzbekistan), należał do Dywizjonu Pułku Piechoty Imperium Rosyjskiego.
Walenty Tokarczyk, ur.: 20.11.1881 roku, wieś Wadlew, Łask, pow. Piotrkowski (nie daleko Łodzi). Rodzice: Piotr Tokarczyk i Antonina Morawiec.

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
siembida_jarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2020 - 13:36
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2017
Posty: 23

Status: Offline
jakub.witkowski napisał:
Rozumiem. Miałem nadzieję, że to ten Franciszek Siembida.

Na FamilySearch jest dostępny wykaz miejsc stacjonowania poszczególnych jednostek armii C.K.:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=63471

Można spróbować poszukać w ten sposób, czyli na piechotę posprawdzać jednostki rekrutujące z Bałkanów w okolicach I wojny światowej. Być może chociaż dla części udostępnione są dokumenty rekrutacyjne.

Myślę jednak że prościej wysłać mail do Kriegsarchiv, wyłuszczyć sprawę i spytać czy mogą jakoś pomóc. Najwyżej odpowiedzą że nie. Korespondowałem z archiwum tylko raz, ale mam dobre doświadczenia.

Powodzenia. Kuba


Dziękuje Panie Jakubie. Skorzystam na pewno z linku i przejrzę co zawiera.

Jeśli chodzi o mój kontakt z Kriegsarchiv to też był pojedynczy, ale mam mieszane uczucia, gdyż musiałem powieliłć kwerendę 3 razy. Na dwa maile nie odpowiedzieli, dopiero jak napisałem w formie papierowej i wytknąłem brak odpowiedzi na 2 wcześniejsze maile odpowiedzieli błyskawicznie.

Skontaktowałem się za pomocą kwestionariusza, gdzie wypisałem dane pradziadka. Miałem ich sporo, ale nie było gdzie wpisać, np. że mógł być zrekrutowany jeszcze przed wojną. Odpowiedź była standardowa, że odradzają poszukiwania w instytucji, bo nie można oczekiwać, że znajdą się informacje, których już nie mam i że nie przechowują danych obywateli krajów spoza dzisiejszej Austrii. Jeśli miał prawo swojszczyzny w Bośni, to radzą poszukać w Chorwacji. Jeśli w Polsce, to CAW.
Znaleźli Franciszka Siembidę na liście strat, tego którego Ty Panie Jakubie znalazłeś. Jedynym punktem wyjścia wg archiwum jest kartoteka jeńców wojennych skąd przesłano mi skan kartki, z której wynika znany mi już wcześniej fakt internowania w Skobelewie i nieznany mi fakt dotyczący określenia bardzo ogólnie jednostki jako "2. Bosansky". Prawdopodobnie 2 bośniacki pułk piechoty.

W zasadzie nie pobrali opłaty za skan, ale musiałem czekać ponad chyba rok i miałem wrażenie zbywania mnie, zwłaszcza jak dołączyli listę genealogów, którzy odpłatnie mogą dla mnie przeprowadzić poszukiwanie.

To tyle. Zastanawia mnie fakt czy istnieją jakieś dokumenty poborowe? I po drugie czy istnieją dokumenty jenieckie, obozowe po stronie rosyjskiej? A może dostępne online?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 10:24
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 419
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam serdecznie. Mój pradziadek zginął w Pierwszej Wojnie Światowej. Został wcielony do wojska Pruskiego. Ostatnio dowiedziałem się,że wdowa po nim( moja prababcia) dostawała rentę wojenną. Czy wiecie może,jak długo wdowa ją otrzymywała i jaka to była wówczas kwota?

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wrzesien2004Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 12:06
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2020
Posty: 18

Status: Offline
Pomoże ktoś w znalezieniu gdzie służył mój pradziadek

Wojciech Ciupak, syn Franciszka, ur 1892 Trzebuska, parafia Nienadówka, powiat Sokołów Małopolski

tyle wiem, że był w rosyjskiej niewoli.

Bedę bardzo wdzięczny, pisałem do archiwum wojennego we Wiedniu ale dostałem standardową odpowiedz, że nic nie wiedzą.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 12:13
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Niestety nie wiem jak masz na imię, więc nie wiem jak się do Ciebie zwrócić.

Wyszukiwarka na stronach biblioteki Górnej Austrii zwraca dwa wyniki dla hasła Wojciech Ciupak:
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... /LOG_0018/
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... /LOG_0017/

Oba wpisy odnoszą się do osoby z rocznika 1894 - być może to nawet ta sama osoba. Jeden wpis dotyczy zranienia (lista 519), a według drugiego Ciupak Wojciech rzeczywiście trafia do niewoli w Rosji (lista strat nr 664). Jeśli to Twój przodek to służył w 89 Pułku Piechoty. A jeśli nie to spróbuj dokładnie przeszukać listy strat, być może figuruje gdzieś pod błędnie zapisanym nazwiskiem.

Kuba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wrzesien2004Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 13:05
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2020
Posty: 18

Status: Offline
bardzo dziękuję za odpowiedz.

Imię mam właśnie po pradziadku Smile

Niestety nie jest to mój przodek. Nie zgadza się rocznik, no i wiem, że w tymże Chmielniku ( gmina koło Rzeszowa) tez mieszkają do dzisiaj Ciupaki więc ten na pewno faktycznie jest z Chmielnika.

Co do mojego Wojciecha ta na pewno ranny nie był. Że był w rosyjskiej niewoli to pewne, bo osobiscie opowiadał o tym mojemu ojcu. Na pewno tez podczas wojny jego oddział stacjonował w okolicach Lublina , lub samym Lublinie bo ma zdjęcie zrobione w tym mieście, jest pieczątka na odwrocie.
Oczywiście wojnę przeżył i zmarł dopiero w 1967 roku. Nikt z rodziny niestety nie pamięta w jakim oddziale służył i gdzie konkretnie walczył.

Kurcze szkoda, bo tak bardzo mi na tyn zależy by dowiedzieć się czegoś więcej o przebiegu jego służby..
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wrzesien2004Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 07:55
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2020
Posty: 18

Status: Offline
jakub.witkowski napisał:
Niestety nie wiem jak masz na imię, więc nie wiem jak się do Ciebie zwrócić.

Wyszukiwarka na stronach biblioteki Górnej Austrii zwraca dwa wyniki dla hasła Wojciech Ciupak:
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... /LOG_0018/
https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... /LOG_0017/

Oba wpisy odnoszą się do osoby z rocznika 1894 - być może to nawet ta sama osoba. Jeden wpis dotyczy zranienia (lista 519), a według drugiego Ciupak Wojciech rzeczywiście trafia do niewoli w Rosji (lista strat nr 664). Jeśli to Twój przodek to służył w 89 Pułku Piechoty. A jeśli nie to spróbuj dokładnie przeszukać listy strat, być może figuruje gdzieś pod błędnie zapisanym nazwiskiem.

Kuba


A gdzie szukać tych list strat?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jgorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 11:55
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2018
Posty: 38

Status: Offline
Choćby tutaj: https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... LB-1723425
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 15:44
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
https://kramerius.army.cz/search/i.jsp? ... 13d398622b

Są też dostępne w czeskim ministerstwie obrony, chyba też w wersji przeszukiwalnej.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Podg_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 15:55
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Dzień dobry,

wracając do mojej wcześniejszej prośby, chciałabym dodać, że znalazłam informacje o Tomaszu Nowaku (syn Marcina, stąd przypuszczam, że rosyjski dopisek przy nazwisku Martynow) ur. w 1883 w Poddębicach na stronie https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_don ... 26page%3D2 .

Widnieje tam informacja o nim, że był w 224-ty pułk piechoty Juchnowskiej i odnotowano jego brak na liście/zaginięcie w dniu 30.03.1915r.

Mamy też dodatkowe przypuszczenia rodzinne, na razie jeszcze słabo zweryfikowane, że ów Tomasz oprócz tego, że brał udział w IWS, to najprawdopodobniej zmarł w Wichowie w parafii Chełmica Duża. Nie dotarłam jeszcze do księgi zgonu, o ile w ogóle go w niej znajdę.

Patrząc na te źródła rosyjskiego archiwum i przekaz rodzinny - czy możliwym jest postawić taką hipotezę, że Tomasz Nowak uznany za zaginionego/brakującego na liście w armii carskiej wrócił do domu, do rodziny i tym samym zbiegł z armii carskiej?

Czy gdzieś jeszcze mogę szukać jakichś informacji o Tomaszu Nowaku w archiwach wojskowych, np. kiedy został wcielony do wojska carskiego?


Podg_Renata napisał:
Dzień dobry

Czy mogę prosić o pomoc w znalezieniu informacji o uczestnictwie w IWS
Tomasza Nowaka, ur. 05 paź 1883r. w Poddębicach, pow. włocławskie, syna Marcina i Marianny z d. Studzińska Nowaków?

Pozdrawiam,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
biala35Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 16:31
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2014
Posty: 31

Status: Offline
Dzień dobry,
Czy mogę prosić o odnalezieniu informacji na temat Józefa Bielickiego ur.16.02.1883r Bartniczka syn Antoniego
Pozdrawiam,Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2020 - 16:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2213

Status: Offline
Podg_Renata napisał:
Dzień dobry,

wracając do mojej wcześniejszej prośby, chciałabym dodać, że znalazłam informacje o Tomaszu Nowaku (syn Marcina, stąd przypuszczam, że rosyjski dopisek przy nazwisku Martynow) ur. w 1883 w Poddębicach na stronie https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_don ... 26page%3D2 .

Widnieje tam informacja o nim, że był w 224-ty pułk piechoty Juchnowskiej i odnotowano jego brak na liście/zaginięcie w dniu 30.03.1915r.

Mamy też dodatkowe przypuszczenia rodzinne, na razie jeszcze słabo zweryfikowane, że ów Tomasz oprócz tego, że brał udział w IWS, to najprawdopodobniej zmarł w Wichowie w parafii Chełmica Duża. Nie dotarłam jeszcze do księgi zgonu, o ile w ogóle go w niej znajdę.

Patrząc na te źródła rosyjskiego archiwum i przekaz rodzinny - czy możliwym jest postawić taką hipotezę, że Tomasz Nowak uznany za zaginionego/brakującego na liście w armii carskiej wrócił do domu, do rodziny i tym samym zbiegł z armii carskiej?

Czy gdzieś jeszcze mogę szukać jakichś informacji o Tomaszu Nowaku w archiwach wojskowych, np. kiedy został wcielony do wojska carskiego?


Podg_Renata napisał:
Dzień dobry

Czy mogę prosić o pomoc w znalezieniu informacji o uczestnictwie w IWS
Tomasza Nowaka, ur. 05 paź 1883r. w Poddębicach, pow. włocławskie, syna Marcina i Marianny z d. Studzińska Nowaków?

Pozdrawiam,
Renata

Renato, jest tam błąd, w tej informacji.
Tomasz Nowak-Martynów (powinno być syn Marcina) był wcielony do 51 pułku piechoty batalionu rezerwy.
Trzeba sprawdzić w jakiej miejscowości znajdował się ten pułk dnia 30 marca roku 1915.

Chociaz chyba nie mam racji(
wszędzie gdzie jest napisane "51 pułk batalionu rezerwy" w informacji "224 pułk Juchnowski".
Irena


Ostatnio zmieniony przez Irena_Powiśle dnia 25-09-2020 - 21:57, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.925276 sekund(y)