Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pawratOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 15:20
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2016
Posty: 22

Status: Offline
Witam,

czy osoba, która ma herb może sama z siebie dodać go do swojego nazwiska?

W rodzinie, którą badam dzieci urodzone w Polsce mają nazwisko Lewińscy, ich rodzice na akcie ślubu mają Lewińscy. Rodzice po wojnie mieszkali w Anglii i tam na akcie zgonu u obojga jest Brochwicz-Lewińscy. Brochwicz to herb, to wiem, ale jak można dodać go do nazwiska? Jest na to jakaś podstawa?

Będę wdzięczny za pomoc.

pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 15:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
w UK?
deklaracja "masz się do mnie tak zwracać"Smile)
deed poll chyba nawet osobiście nie trzeba

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawratOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2016
Posty: 22

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
w UK?
deklaracja "masz się do mnie tak zwracać"Smile)
deed poll chyba nawet osobiście nie trzeba
W UK, tak. A jest jakiś rejestr "deed poll"? Można sprawdzić, czy ktoś podpisał taki dokument?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 16:45
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1822
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie prościej sprawdzić metrykę urodzin tych zmarłych w Anglii? Brochwicz Lewińscy to znana rodzina przed wojną w Polsce. Owszem istnieje prawdopodobieństwo, że tak się zaczęli pisać po wojnie w Anglii, bo znam przypadek Dziwiłła, co stał się Radziwiłłem. Sprawdzał Pan nekrologi?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawratOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 16:54
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2016
Posty: 22

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Nie prościej sprawdzić metrykę urodzin tych zmarłych w Anglii? Brochwicz Lewińscy to znana rodzina przed wojną w Polsce. Owszem istnieje prawdopodobieństwo, że tak się zaczęli pisać po wojnie w Anglii, bo znam przypadek Dziwiłła, co stał się Radziwiłłem. Sprawdzał Pan nekrologi?
Mam nekrologi, i jest tam Brochwicz-Lewiński. Mam akt urodzenia mężczyzny z Polski gdzie jest tylko Lewiński i jak pisałem akt małżeństwa z Polski, gdzie jest też tylko Lewiński.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 17:04
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1822
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A może warto zajrzeć do jego papierów wojskowych z czasów II RP?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
expatOffline
Temat postu: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 19:16
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2020
Posty: 61
Skąd: Toronto, Kanada
Status: Offline
Byłoby to raczej dziwnie żeby ktoś o nazwisku Lewiński i mieszkający w Anglii dodał sobie Brochwicz do nazwiska. Nazwisko Lewiński jest w samym sobie dostatecznie trudne do wymowy dla anglikňw. Raczej jest zapisane Brochwicz-Lewiński bo tak sobie wymyślił zgłaszający zgony. A może to ktoś inny niż myślisz? Mam w rodzinie Daszkiewiczów herbu Korybut ale są również nie związani Korybut-Daszkiewiczowie. Z tego powodu były pomyłki po wojnie podczas poszukiwania członków rodziny.
Krzysztof

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 20:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
pawrat napisał:
dzieci urodzone w Polsce mają nazwisko Lewińscy, ich rodzice na akcie ślubu mają Lewińscy

Ten ślub był w czasach socjalistycznych? Wtedy pokazywanie herbu nie było zbyt popularne

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 20-08-2020 - 20:39
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1822
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Proszę zerknąć do archiwum nekrologów londyńskiego Dziennika Popskiego i Dziennika Żołnierza, jeśli chodzi o kogoś z tych rodzin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawratOffline
Temat postu: Re: herb jako człon nazwiska - podstawa  PostWysłany: 25-09-2020 - 10:27
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2016
Posty: 22

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Proszę zerknąć do archiwum nekrologów londyńskiego Dziennika Popskiego i Dziennika Żołnierza, jeśli chodzi o kogoś z tych rodzin


Witam, są te materiały dostępne w Internecie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.486741 sekund(y)