Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
qufelOffline
Temat postu: fotografia- mundur  PostWysłany: 14-09-2020 - 13:06
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2006
Posty: 277
Skąd: Busko Zdrój
Status: Offline
Witam
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć coś o tym mundurze? Jakie to lata? Na zdjęciu dziadek ma szablę i chyba widoczne są ostrogi, ale podejrzewam ze to tylko na potrzeby zdjęcia Wink. Wiem że służył w piechocie.

https://images89.fotosik.pl/419/e38701d2104f778cmed.jpg

_________________
Darek Klepka - Busko Zdrój
Szukam kontaktu z osobami noszącymi nazwisko Sztefko lub Stefko, oraz Brzezińskich z Gostynina.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukas1212Offline
Temat postu: fotografia- mundur  PostWysłany: 19-09-2020 - 14:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2010
Posty: 179

Status: Offline
Witam,
Mam prośbę jeżeli ktokolwiek mógłby cos więcej o tym umundorowaniu. Niestety, tylko "góra". Jakie lata orientacyjnie? Cokolwiek. Dzięki
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1ad150511a05f2a7

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Braun_BeataOffline
Temat postu: fotografia- mundur  PostWysłany: 19-09-2020 - 15:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 57

Status: Offline
Prawdopodobnie przed 1935 r. - wskazuje na to "kształt" czapki i brak górnych kieszeni, ale poszukaj w internecie więcej informacji o mundurach w dwudziestoleciu międzywojennym.

Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Patfil85Offline
Temat postu: identyfikacja munduru  PostWysłany: 22-09-2020 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2019
Posty: 30

Status: Offline
Dzień dobry,

czy ktoś z Państwa byłby w stanie powiedzieć jaki to mundur/ jednostka?:
http://www.fotopliki.pl/img.php?f=274c16c007

Niestety nie posiadam więcej informacji o fotografii.
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Mundur, odznaki i ordery - prośba o identyfikację  PostWysłany: 22-09-2020 - 22:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Witam,
Na załączonym zdjęciu żołnierze polscy w armii Imperium Rosyjskiego.
Początek XX wieku.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/758a2d2b92069bf7
Serdeczna prośba o identyfikację jednostki, w której służyli, odznak i orderów oraz ewentualnie stopni wojskowych.
Bardziej zależy mi na identyfikacji osoby po prawej stronie zdjęcia.

Bardzo dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie,
Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu: Re: Mundur, odznaki i ordery - prośba o identyfikację  PostWysłany: 24-09-2020 - 14:51
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
Wiesław_F napisał:
Witam,
Na załączonym zdjęciu żołnierze polscy w armii Imperium Rosyjskiego.
Początek XX wieku.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/758a2d2b92069bf7
Serdeczna prośba o identyfikację jednostki, w której służyli, odznak i orderów oraz ewentualnie stopni wojskowych.
Bardziej zależy mi na identyfikacji osoby po prawej stronie zdjęcia.

Bardzo dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie,
Wiesław_F


Ci Polacy odbywający na przełomie XIX i XX w, służbę w armii carskiej to chyba jacyś krewni (zob. podobieństwo). Okoliczność wykonania fotografii? Dziwna aranżacja - te kwiaty w dłoniach (?). Może tylko przeznaczone dla rodziny, ale może też jakaś okazja - odznaczenie obu. W tej materii nie ma pełnej odpowiedzi na podstawie tego co widać na obu galowych mundurach. Medali (okrągłych) miała armia carska wiele, na różne okazje; tu identyfikacja nie jest możliwa. Te wstążki to chyba za osiągnięcia w strzelaniu (?). Ogólnie - to raczej szeregowcy (elewi?). Jakiejś formacji pieszej, którą bliżej określić może tylko specjalista od tej armii. Ja tylko podtrzymuje wątek, bo jest tego wart!

Powodzenia!
W.Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Re: Mundur, odznaki i ordery - prośba o identyfikację  PostWysłany: 24-09-2020 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Witam,
Dziękuję za pomoc, cenne spostrzeżenia i uwagi.
Dowiedziałem się, że żołnierz po prawej stronie zdjęcia był ordynansem oficera rosyjskiego i w I wojnie światowej uratował mu życie wynosząc rannego z okopu. Został odznaczony.
Czy zdjęcie wykonane zostało z tej okazji, czy też przed lub po tym fakcie niestety nie wiem.

Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Re: Mundur, odznaki i ordery - prośba o identyfikację  PostWysłany: 24-09-2020 - 20:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1574

Status: Offline
Wiesławie,
zdjęcie raczej robione przed I WŚ lub na jej samym początku. Klamry do pasów z symbolem grenadierów , żołnierz po prawej ma odznakę za strzelanie . Bardzo chciałam określić jakie medale noszą ale przy tej jakości zdjęcia nie udało mi się a wróżyć nie chcę. Według mnie noszą odznakę 11 Fanagoryjskiego Pułku Grenadierów.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu: Re: Mundur, odznaki i ordery - prośba o identyfikację  PostWysłany: 25-09-2020 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
MonikaNJ napisał:
Wiesławie,
zdjęcie raczej robione przed I WŚ lub na jej samym początku. Klamry do pasów z symbolem grenadierów , żołnierz po prawej ma odznakę za strzelanie . Bardzo chciałam określić jakie medale noszą ale przy tej jakości zdjęcia nie udało mi się a wróżyć nie chcę. Według mnie noszą odznakę 11 Fanagoryjskiego Pułku Grenadierów.
pozdrawiam monika


Tak to wygląda jak odznaka tego pułku, ale dziwnie (skośnie!) noszona - tradycja(?). Jakość zdjęcia kiepska, pewnie robione w podrzędnym atelier. Uwaga dla Autora wpisu: do armii carskiej brano wówczas w wieku 21 lat, a młodzian na zdjęciu ma ich niewiele więcej. Rodzinny przekaz oraz ten fakt powinny uściślić chronologię zdjęcia. Ale te róże... dziwny pomysł fotografa(!?).

Pozdrowienia dla Obojga Wpisowiczów!

W. Szymanski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Re: Mundur, odznaki i ordery - prośba o identyfikację  PostWysłany: 25-09-2020 - 23:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Witam ponownie.
Serdecznie dziękuję za sugestie, uwagi i spostrzeżenia.
Moniko, Twoja uwaga dotycząca 11 Fanagoryjskiego Pułku Grenadierów jest bardzo cenna. Ta odznaka widoczna na mundurze może rzeczywiście być odznaką tego pułku. Sprawdzam trop. Druga z odznak jest rzeczywiście odznaką za wzorowe strzelanie.
Wojciechu, ten żołnierz po prawej stronie zdjęcia urodził się w 1891 roku. Zdjęcie mogłoby być robione w okresie I wojny światowej.
Pozdrawiam,
Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
monikabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2020 - 07:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-05-2007
Posty: 152
Skąd: Sydney, Australia
Status: Offline
Dzień dobry,
Może ktoś będzie mógł zidentifikować mundur, ordery oraz ewentualnie stopień wojskowy tego żołnierza? Czy to jest okres I-szej WŚ?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.


_________________
Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2020 - 14:43
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
[quote="monikab"]Dzień dobry,
Może ktoś będzie mógł zidentifikować mundur, ordery oraz ewentualnie stopień wojskowy tego żołnierza? Czy to jest okres I-szej WŚ?
Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Radzę spojrzeć szerzej na to piękne zdjęcie przedstawiające żołnierza armii rosyjskiej z siostrami (?). Wszystko świadczy o zasobności tej trójki: zegarek na ręku, wypracowane suknie. Rodzinna tradycja i pytanie do znawczyń historii mody z pocz. XX w. - to właściwe kieunki poszukiwań!

Powodzenia!
Wojciech Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
monikabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2020 - 07:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-05-2007
Posty: 152
Skąd: Sydney, Australia
Status: Offline
Wojtku,
Masz rację, to jest rodzeństwo a ten zegarek też mnie zastanowił.
A gdzie takie znawczynie historii mody mogę znależć? Nie widziałam takiego wątku na tym forum, ale może się mylę.
Zastanowiły mnie też buty żołnierza, czy takie z długimi cholewami nosili tylko oficerowie?

_________________
Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2020 - 11:59
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
monikab napisał:
Wojtku,
Masz rację, to jest rodzeństwo a ten zegarek też mnie zastanowił.
A gdzie takie znawczynie historii mody mogę znależć? Nie widziałam takiego wątku na tym forum, ale może się mylę.
Zastanowiły mnie też buty żołnierza, czy takie z długimi cholewami nosili tylko oficerowie?


Od końca - takie buty nosili wówczas wszyscy żołnierze armii carskiej od szeregowca poczynając. A młodzian ze zdjęcia oficerem raczej nie jest, tylko zasłużonym szeregowcem/podoficerem (?) jakiejś pieszej formacji w mundurze polowym. Ma liczne, trudne do identyfikacji medale, a może ten zegarek to też wojenna nagroda? Hipoteza - krótki urlop w początkowych latach I wojny (to było jeszcze możliwe, również jako nagroda!). Datę zdjęcia może wyznaczać miejsce pobytu rodziny (i kalendarz działań wojennych). A specjalistek od mody trzeba szukać na Forum w innym miejscu, np prosząc o pomoc w datowaniu fotografii.

Powodzenia !
Wojciech Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
monikabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2020 - 13:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-05-2007
Posty: 152
Skąd: Sydney, Australia
Status: Offline
Dziękuję Wojciechu za pomoc, sugestie i uwagi - dla mnie bardzo cenne.

_________________
Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.084713 sekund(y)