Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
bieleckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 11:05
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Na marginesie cennika taka anegdota. Zwykle prosząc o kopię aktu w archiwum, czy innej instytucji, piszę "fotokopia", bo kserokopia to tylko takie nasze potoczne określenie z lat dziewięćdziesiątych, kiedy kopiarki marki Xerox wszystkim się z tą usługą kojarzyły. Coś jak mówienie "adidasy" na wszystkie buty sportowe.

I oto niedawno osoba z jednej z instytucji napisała mi w odpowiedzi, że regulamin nie przewiduje wykonywania fotokopii, a wyłącznie kserokopii.

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wojad121Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-09-2020 - 23:13
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2020
Posty: 249

Status: Offline
Witam,
Troszkę w temacie jeśli chodzi o udostępnianie....posiadam skany kilku ksiąg i mógłbym je udostępnić. Parafia Wielkie Walichnowy, Wielki Garc oraz Rajkowy.
Pozdrawiam
Wojciech Adamczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2020 - 00:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wstaw/prześlij wpisz linka, ściągnę, wstawię do poczekalni
jeśli obrobione, opisane - super Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 13:04
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Znalazłem niniejszy wątek na forum i pomyślałem, aby podzielić się efektami swoich badań i przemyśleń. Przeanalizowałem następujące akty prawne pod kątem pobierania opłat.

USTAWA z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (art. 25).
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0024Lj.pdf
USTAWA z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (art. 14).
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 0539Lj.pdf
USTAWA z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (art. 16c ust. 1 i art. 16 ust. 2a).
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 0173Lj.pdf
USTAWA z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (art. 4 ust. 1 pkt 2 i cały rozdział 4)
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 0352Lj.pdf

W efekcie analizy ww. aktów prawnych, jestem zdania, że cenniki w archiwach i w bibliotekach, w których są podane opłaty znacznie przekraczające koszty, są bezprawne. Ustawodawca wyraźnie wyróżnia tylko dyrektorów muzeów dając im uprawnienie arbitralnego ustalania opłat. Dyrektorzy archiwów i bibliotek takiego uprawnienia nie mają. Ich ograniczają koszty, które powinny być obliczone uczciwie i na podstawie obiektywnych przesłanek, a nie ustalane arbitralnie. Gdyby ustawodawca chciał dać dyrektorom archiwów i bibliotek, takie uprawnienie jakie dał dyrektorom muzeów, to by je dał. Ale nie dał. Intencja ustawodawcy jest jasna. A postępowanie dyrektora biblioteki czy archiwum, tak jakby miał uprawnienia dyrektora muzeum, nie jest w porządku. Dyrektor muzeum nie musi uciekać się do wyszukanych uzasadnień i powoływania na przepisy spoza ww. ustaw, aby pobierać wygórowane opłaty.

Jest jeszcze ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów: art. 9 ust. 2 pkt 1 i ust. 3, rozdział "Zakaz nadużywania pozycji dominującej". Archiwum z natury rzeczy jest monopolistą, bo ma unikalne materiały, których nie ma nigdzie indziej. Opłaty wielokrotnie przekraczające koszty - czy to nie „ceny nadmiernie wygórowane”?
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 0331Lj.pdf

Ponadto, art. 16 ustawy o archiwach - w tekście ujednoliconym - zawiera wiele ustępów uchylonych. Zaciekawiła mnie treść tych uchylonych ustępów. Sprawdziłem to i okazało się, że dotyczą one właśnie płatności. Poprzednio, wnoszenie opłat było uzależnione od celu do jakiego miały być wykorzystane materiały archiwalne. Polecam zapoznać się z tym jak dawniej wyglądał art. 16. Uchylenie zapisów o pobieraniu opłat ujawnia jasną intencję ustawodawcy: archiwa mają działać bezpłatnie.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 30173L.pdf
Podsumowując, wg ustawy o archiwach, archiwa powinny działać bezpłatnie. Zaś wg ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, opłaty nie mogą przekraczać kosztu. Tak czy inaczej, cenniki archiwów z opłatami znacznie przekraczającymi koszty, należy uznać za bezprawne.

Zachęcam do poczytania sobie w Internecie jak niektóre archiwa chwalą się liczbą skanów udostępnionych w SzukajwArchiwach.gov.pl. Potem proszę pomnożyć tę liczbę przez opłatę za 1 skan, jakiej te archiwa życzą sobie od obywatela. Obawiam się, że gdyby takie były koszty wykonania skanów, to te archiwa dawno by zbankrutowały. To samo dotyczy bibliotek, które mają wygórowane opłaty w cennikach, a publikują skany w bibliotekach cyfrowych.

Skupiałem się na skanach, ale i opłaty za kwerendy wymagają weryfikacji. Trudno uwierzyć, aby stawka za godzinę kwerendy wg cennika odpowiadała stawce jaką za godzinę zarabia archiwista (lub bibliotekarz). Np. jeśli opłata za 1h to 40 zł, to przy 8h pracy na dzień i 20 dniach roboczych w miesiącu, wychodzi zarobek miesięczny 6400. Albo opłaty powinny zostać obniżone, albo wynagrodzenia pracowników archiwów i bibliotek powinny zostać podniesione.

Z moich doświadczeń wynika, że archiwa nie tłumaczą się wcale wysokimi kosztami, ale rekomendacjami NDAP. Pytałem MKiDN o podstawę prawną tych rekomendacji NDAP i ani MKiDN ani NDAP nie podały mi jej, a sam jej nie znalazłem. Dlatego uważam, że jej nie ma.

Na koniec przypomnę art. 7 Konstytucji: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.", czyli każdego urzędnika obowiązuje zasada "co nie jest dozwolone, jest zabronione".

@Młochowski_Jacek
Czy dostałeś odpowiedź od UOKiK? Też tam pisałem, ale zaraz minie miesiąc, a nie mam odpowiedzi.


Ostatnio zmieniony przez Gajzler_Michał dnia 25-10-2020 - 13:45, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 13:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Co do:

@"działanie za darmo" - tak udostępnianie jest pokrywane podatkami. Działają "bezpłatnie". Ale też świadczą usługi. I zgadzam się, że ani wysokość opłat, ani kwalifikacja co jest usługą nie mogą być arbitralne. NDAP jako nadzorca jest pierwszym poziomem do odwołań (co miało skuteczne miejsce w przypadku określenia zasada w kilku APach w zakresie "co jest usługą" - funkcja nadzorcza NDAPu została wypełniona przez określenie (w przypadku zgłoszonych przypadków) "podanie daty zdarzenia (ASC, metrykalia), miejsca i osób oznacza brak opłaty za kwerendę. Tam, gdzie chyba nikomu się nie chciało (AP Konin?) odwołyac - jest jak jest. Tam gdzie się chciało (np AGAD) jest inaczej niż byłoSmile
kopie wytworzone w ramach udostępniania (tj indywidualnego, określonemu użytkownikowi) np w przypadku, gdy całość jednostki nie może być udostępniona , a fragment - owszem, może i powinien być - tez podlegają pod 16c i nie są usługą. Tj są wydawane bezpłatnie (nie twierdzę, że wszystkim , ale świadomym użytkownikom lub tym którzy mieli szczęście, że ktoś w ich imieniu już powalczyć w danym APie/oddziale)

@opłat za skany już wykonane: najczęściej teraz ZERO (czyli poniżej kosztów) co tez jest problemem w przyszłości

@ "stawka" - to nie jest 1:1 "co zarabia to dostaje". Nawet zasady re-use uwzględniają koszty inne niż osobowe (a różnica pomiędzy 'co dostaje pracownik, a ile kosztuje" to jest niepomijalna kwestia, nie licz "6400: wlicz składki, zwolnienia, urlopy, nieobłożenie w 100% pracą (a tak ..jak nie ma zleceń tez trzeba zapłacić pracownikowi! a wcześniej go przeszkolić), zaangażowanie więcej niż jednej osoby w usługę (np wpłaty trzeba rozliczyć)
jak to podliczysz (a zachęcam - przyjmij na początek aktualne oferty na młodszego 2900 brutto * 13 (a tak:) plus dodatek stażowy podzielone na 10-11 (tyle miesięcy pracownik pracuje dostając 12-13 wynagrodzeń w roku jak dzieci nie są chorowite)...4700 wychodzi? wychodzi - samych osobowych bezpośrednich - przy 100% obłożeniu 30-35 zł za godzinę wychodzi na szybko bez innych niż płacowe?

więc kwerendy ..są bardzo tanie
minimalną 17 (chyba tyle jest?) za znajomość rosyjski, niemiecki, łacina chcesz płacić, ZUS olać, a przy świecy pracować, bo prąd/ogrzewanie/komputer "poza budżetem"? szkolenia, urlopu na douczki (a chcesz żeby Ci ze średnim wykształceniem wszystkie kwerendy robili nawet bez wewnętrznych szkoleń)?

Z rekomendacjami NDAP jest inny ból
skoro NDAP jest instytucja odwoławczą od APu, to nie może konkretnych rozwiązań (stawek) rekomendować. Rwie się wtedy łańcucha instancji. Koordynacja (ustawowe zadanie NDAP i nadzór) to nie pokazanie palcem "ile brać'. Systemowo błędne:(
Za co (co jest usługą , co nie jest) i jak liczyć - to już bardziej

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 18:13
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Włodzimierzu,
Nie dyskutuję na ten temat czy dane stawki są tanie czy drogie. To są subiektywne odczucia. Natomiast obiektywnie można stwierdzić czy są zgodne z prawem czy nie. Mam wątpliwość czy opłata za kwerendy jest w ogóle uzasadniona. W ustawie o archiwach takiego uzasadnienia nie znajduję. Poza tym, kłopotem jest to, że koszty nie są dla archiwów żadnym punktem odniesienia, a być powinny. Ani żaden dyrektor archiwum, ani sam NDAP, nie uzasadniali mi, że opłaty wynikają z kosztów, ani nie przedstawili mi żadnych rzeczywistych rozliczeń co ile kosztuje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 18:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ja też nie pisałem o tym czy są wysokie czy niskie (nie wiem dlaczego i po co sugerujesz, że to robiłem) - a czy są uzasadnione kosztami.
Neguję Twoje wyliczenia sprowadzające koszt do tego co pracownik archiwum (może jeszcze "na rękę"?) dostaje.
W miejsce Twoich "nie zarabiają przecież 6400 ! " zaproponowałem bardziej urealnione wyliczenie uwzględniające "parę pominiętych" kwestii przy Twoim "etatowe X godzin w miesiącu x koszt godziny dla zlecającego = pensja"Smile
Kwerenda jest usługą. Dziwię się, że jest trend do ujednolicenia jej ceny - koszty ujednolicone nie są.

Obawiam się, bu sprawdzanie przez UOKiK czy podobne nie doprowadziło (na skutek podejrzenia dumpingu:) do chyba nieoczekiwanych efektówSmile

podstawa: to nie jest problem ctrfF "usługa" w isapowym ustawie
art 16.2a.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 18:55
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Napisałeś, że są bardzo tanie. Oczywiście, że to wyliczenie jest bardzo uproszczone i wcale nie upieram się, że należy brać je dosłownie. Dyskusja nad tym tutaj nie ma sensu, bo ani Ty, ani ja, nie przedstawimy rzetelnego i wiarygodnego rozliczenia. I nie my powinniśmy je robić. To my jesteśmy klientami archiwów i ja chciałbym wiedzieć za co i dlaczego mam zapłacić i to ja powinienem zostać o tym rzetelnie poinformowany, a nie domyślać się i przyjmować na wiarę to co sobie ustalił NDAP. Sprawa jest znacznie szersza niż kwerendy. UOKiK mógłby się wypowiedzieć i na temat skanów i na temat kwerend.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 19:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ale na temat skanów są jakieś wątpliwości?
zero złotych za istniejące
czyli znacznie poniżej kosztów
tak znacznie, że wiele APów (przykładowo siedlecki - patrz wątek) zaprzestało świadczenia usługi (choć jest w cenniku)
a wytworzenie , przesłanie, obróbka, obsługa zamówienia na poziomie 2-3 zł myślisz, że to powyżej kosztów?Smile

tak się najeżyłem ciut, co jesteśmy po zmianach w większości archiwów
pierwsze zmieniło absurdalnie wysokie i niczym nie uzasadnione (poza popisem jednego z poprzednich premierów) ceny (bo liczone od Mb tiffa) przy jednoczesnym zakazie samodzielnego kopiowania- WBH/CAW
to poza siecią APów co prawda, ale warto odnotować
teraz ZERO w części przypadków plus zero za skorzystanie ze sprzętu archiwum do kopiowania
ok, nie teraz - dwa tygodnie temu, teraz się nie da

co z tymi skanami nie tak? oprócz terminów realizacji wynikających m.in. ze zbyt niskich cen?Smile

PS Przepraszam, nie 2800 a 2950 (najświeższe na młodszego w AP , które znalazłem) - parę % to szacunków powyższych trzeba dodać wynikających z tej różnicy 2950/2800

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Oczywiście, że nie podobają mi się opłaty za skany. Skoro wg prawa mam coś mieć bezpłatnie albo po kosztach, to nie będę się cieszył z żadnych obniżek dopóki opłaty nie będą zgodne z prawem. Opłata 2 zł za skan - nie wierzę, że tyle kosztował każdy skan do SzukajwArchiwach.gov.pl. Gdy ktoś zamawia jedną stronę, to może mu się wydać śmieszne te 2 zł, ale gdy potrzeba np. teczki z 80 kartami to obustronne skany już kosztują niemało.
Nie protestowałbym przeciwko opłatom za skany, gdyby archiwa uwzględniały wnioski o digitalizację w swoich planach. Niestety, mogę wskazać tylko jeden materiał archiwalny, o którym dowiedziałem się, że niedawno został udostępniony na stronie archiwum, a wnioskowałem o niego w grudniu 2019 r. Zupełnie inaczej to wygląda w bibliotekach publikujących w bibliotekach cyfrowych. Rozumiem, że terminy mogą być długie, ale mam wrażenie, że jak coś zgłaszam do archiwum, to dany materiał wcale nie dostaje z tego powodu wyższego priorytetu do digitalizacji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 20:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Skoro"
ale masz gdzieś na to papier? że masz mieć bezpłatnie?:)

bezpłatnie masz (możesz mieć) w postaci skanu/ksero/zdjęcia w przypadku udostępnienia fragmentu z nieudostępnianego zbioru

bezpłatnie masz możliwość samodzielnego wykonania kopii swoim sprzętem (w sposób nieinwazyjny i nie wszystkiego)

bezpłatnie masz możliwość samodzielnego wykonania kopii sprzętem archiwum (nie wszędzie)

bezpłatnie i bez ograniczeń co do dalszego wykorzystania masz możliwość zapoznania się (udostępnienie to określonemu, identyfikowanemu, znanemu użytkownikowi, więc nie użyję tego zdefiniowanego ustawowo pojęcia) z opublikowanymi kopiami

skąd wniosek, że masz "prawo do bezpłatnej usługi skopiowania"? co za tym stoi? jakie przesłanki?


a dlaczego miałby materiał dostawać zgłoszony przez akurat Ciebie wyższy priorytet od zgłoszonego przeze mnie?:) albo innego nonejma? "priorytet" to z defincji oznacza "wcześniej niż"...no więc dlaczego? bo chcesz ?:) czy dlatego, że coś innego za tym stoi?
plany w grudniu 2019 na 2020 powinny być od paru(parunastu) tygodni zamknięte, na 2021 może coś ewentualnie...jeśli weszło to albo i tak było albo ekstarordynaryjnym trybem

tak, przy masowej obróbce i DOTACJI (a tak "skanerzy" firm zewnętrznych o minimalnej marzyli! często byli na stażu z AP stąd stawki (i jakość) to na pewno taniej

wytworzenie pewnie ze 20-30 groszy średnio (wg scenariusza j.w. "stażowe") przygotowanie materiału - kilka groszy wyjdzie przy zwartych
kontrola jakości do 5 groszy (jak sądzę)
obróbka (tiff->jpg, jpg->skompresowany jpg)), wysłanie za każdy zamówienie (tak do 3-4GB) to pewnie z 10 zł ...

skan z mikrofilmu (NAC - ceny wewnętrzne) przy starcie był zdaje się 60krotnie droższy (wykonanie! nie umieszczenie czy utrzymanie serwisu) niż nasze (PTGowskie) koszty

teraz nie wiem ..gdzieś chyba w okolicach 18 groszy (po spadku z 35) za klatkę się zatrzymałem w śledzeniu, trochę przycisnęli - nie zdziwię się jak teraz po 5 "chodzi"
100 klatek na minutę (tak około:) po 18 groszy;)

koszty? zajrzyj do wątku o GWA - wszystko da się wykazać i rozliczyć 0 masz linki do dokumentów

ale gdzie to stoi że "masz prawo do skanów za darmo" tzn żeby Ci ktoś skanował co chcesz kiedy chcesz w formie jaką chcesz dostarczał etc?


tak UOKiK ma prawo zażądać wyliczenia (metod oszacowania) kosztów
ale wiesz, że tak z 10 lat temu (może 15) jak taka instytucja zrobiła kontrolę (NIK) to zarzuciła NDAPowi i APom, że NIE ZARABIAJĄ na genealogach a MOGLIBY i nawet POWINNI? :)
więc dumping Panie - typowa praktyka monopolistyczna wywalająca innych z rynku oferująca dzięki przewadze pomocy państwa, dotacjom i naturalnym przewagom (znajomość zasobu) i nakaz radykalnego podwyższenia cen jak najbardziej możliwy na skutek wejścia Sądu:)

Szkoda, że nie walczyłeś parę lat temu o ceny skanów w CAW (a i TRZYSTA złotych za stronę, a osiemdziesiąt to standard)

tak patrzę jeszcze na ceny rozliczeniowe w 2019
AAN nie szacuje kosztów wykonanych kopii:)
http://www.aan.gov.pl/bip/download/AAN- ... ie2019.pdf
wszystkie zrobiono wewnętrznie, bez outsourcingu

AGAD...to AGAD..tam czasem i 10 zł za skan to mało zuwagi na charakter materiału , jego przygotowanie etc

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Włodzimierzu,
Wszystko napisałem we wpisie z 25-10-2020 - 13:04.
Nie twierdzę wcale, że moje zgłoszenia powinny mieć wyższy priorytet od Twoich. Pytanie: czy jedne i drugie dostają w archiwach jakikolwiek priorytet? Co ma większy priorytet: to co zgłaszają obywatele, czy to co wybiorą dyrektorzy/pracownicy archiwów? Nie wiem. Pytam. Mogę naliczyć bardzo dużo materiałów zdigitalizowanych i opublikowanych w bibliotekach cyfrowych, o które wnioskowałem. Za to - na podstawie swoich doświadczeń - nie mogę tego samego powiedzieć o archiwach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 21:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Klucz nie KTO zgłasza
ale jak argumentuje

co do rzekomego prawa do bezpłatnych skanów - już Ci odpowiedziałem na post z 13:04
w skrócie: nie wykazałeś, że masz

a co do różnic pomiędzy tzw równorzędnymi centrami kompetencji jakimi są Biblioteka Narodowa i Narodowe Archiwum Cyfrowe- oczywiście, że je od lat widzę
kwestie budżetów bibliotek "gminnych" (polityka zakupowa etc) to inna bajka
a co do digitalizacji w wojewódzkich...hmmm...
A. dyr wojewódzkiej musiał interweniować, żeby byłą szansa obejrzeć
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 1620-1865/
z mikrofilmów! bo księgi bez konserwacji....a siedziba..zresztą ja lubię to nie będę jeździł po Koszykowej - grunt, że są
B. BUW? porównywalnie z GWA miał czas co do sprawności cyfrowej;)
C. a sprawdź budżet i czas realizacji takiego projektu sprzed lat "źródła do dziejów Pleszewa" (teraz skany też w szwa, ale przez lata tylko w wbc) parę złotych za skan strony jednak wyszłoSmile

"wnioskowałem i mi dali" ale...oczywiście jesteś konsekwentny i sprawdziłeś koszty "zamówienia"?Smile
cieszę się, że Ci się udało wpłynąć

książka a księga to jednak mała różnica jest
choć tak - biblioteki ogólnie we wszystkim są sprawniejsze

no i kwestia tych 0 zł w kontekście wykazanych jako pozyskane (czyli pozostające w dyspozycji APów, kopie którymi APy mogą zarządzać, mają prawo, więc i mają obowiązek za et ZERO zł udostępnić w ramach usługi bezpłatnej zgodnie z cennikiem
za 2019 rok strona 36
https://www.archiwa.gov.pl/files/sprawozdanie_2019.pdf
na tym warto może chwilę się zatrzymać
pozyskały czy nie pozyskały? (sprawozdanie NDAP to dokument wysokiej rangi, jest że pozyskały)
no to jak pozyskały i mają w dyspozycji...

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 21:39
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2013
Posty: 452

Status: Offline
Włodzimierzu,
Uważasz, że nie wykazałem. OK. Przyjmuję Twój pogląd. Mam inny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2020 - 21:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Po analizie"

dowód jako banalny pozostawiam słuchaczom:)

art 16.2a widział?Smile

i nie, dyrektorzy muzeów i bibliotek nie mają swobody w ustalaniu cen i odpłatności
i co do muzeów jest na to orzecznictwo (kwestia czy można fotografować bez statywu i flesza za normalny bilet czy dyr. muzeum może sobie życzyć dodatkowej opłaty)

a re-use jest powszechne,tj zasady jak liczyć i co można, a czego nie i jakimi wskaźnikami (typu amortyzacja jaka) dotyczą też muzeów

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.639075 sekund(y)