Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
krutkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 18:53
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2013
Posty: 130

Status: Offline
Dzień dobry
Patnie jest czy jest to ukaz senatu czy jest to decyzja deputacji szlacheckiej. Niezależnie od wszystkiego decyzje senatu jak i deputacja szlacheckiej dla roku 1862 zachowały się i znajdują się w archiwum w Żytomierzu.
Poza tymi decyzjami które zazwyczaj mają 2 lub 3 strony.
Można próbować odszukać teczkę wywodową, która zawiera dokumenty na podstawie których były podejmowane te decyzje.

kazik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubROffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 21:52
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2019
Posty: 62

Status: Offline
Witam,
wielkie dzięki za Wasze podpowiedzi. Z tego, co się zorientowałem, jest to raczej ukaz senatu nr 5452 z 1861r. Szkoda jedynie, że materiały te nie są zdigitalizowane. Pozostają starania, żeby jakoś do nich dotrzeć. Znacie może jakieś dojścia - zarówno płatne, jak i darmowe?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 21:54
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1365
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
JakubR napisał:
Witam,
wielkie dzięki za Wasze podpowiedzi. Z tego, co się zorientowałem, jest to raczej ukaz senatu nr 5452 z 1861r. Szkoda jedynie, że materiały te nie są zdigitalizowane. Pozostają starania, żeby jakoś do nich dotrzeć. Znacie może jakieś dojścia - zarówno płatne, jak i darmowe?


Na podstawie tego ukazu można ustalić czy zachowały się teczki z dokumentami legitymacyjnymi.
Jeśli poda Pan nazwisko to ustalę czy takowe teczki są.
Na podstawie tego ukazu dokonano wpisu do księgi rodosłownej (1-3 strony), natomiast zawartość teczek to bywa nawet kilkaset stron dokumentów takich jak odpisy metryk, wypisy z ksiąg ziemskich, rewizyjnych skazek i inne.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubROffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 22:07
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2019
Posty: 62

Status: Offline
marcin_kowal napisał:
JakubR napisał:
Witam,
wielkie dzięki za Wasze podpowiedzi. Z tego, co się zorientowałem, jest to raczej ukaz senatu nr 5452 z 1861r. Szkoda jedynie, że materiały te nie są zdigitalizowane. Pozostają starania, żeby jakoś do nich dotrzeć. Znacie może jakieś dojścia - zarówno płatne, jak i darmowe?


Na podstawie tego ukazu można ustalić czy zachowały się teczki z dokumentami legitymacyjnymi.
Jeśli poda Pan nazwisko to ustalę czy takowe teczki są.
Na podstawie tego ukazu dokonano wpisu do księgi rodosłownej (1-3 strony), natomiast zawartość teczek to bywa nawet kilkaset stron dokumentów takich jak odpisy metryk, wypisy z ksiąg ziemskich, rewizyjnych skazek i inne.


Jestem Ci bardzo wdzięczny za propozycję pomocy. Podam, co wiem i udało mi się znaleźć.

Ukaz nr 5452 z dnia 08.06.1861r. dot. braci Rudnickich: Franciszka (i jego synów Feliksa, Karola i Jana) i Grzegorza (i jego synów: Józefa, Jana i Mikołaja). Franciszek i Grzegorz byli synami Jana Rudnickiego, wnukami również Jana, a prawnukami Michała Mikołajewa

Ukaz nr 8234 z dnia 21.09.1860r. dot. braci Ganuszewicz/Hanuszewicz: Grzegorza, Adama (jego synowie: Matwiej, Wasilij, Stanisław), Józef (jego synowie: Michał, Andrzej, Jan, Matwiej). Bracia byli synami Matwieja Wojciechowa

Gdyby udało się znaleźć odnośnie tej sprawy, będę ogromnie szczęśliwy i wdzięczny.

Pozdrawiam,
Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krutkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 22:16
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2013
Posty: 130

Status: Offline
Mam kilka teczek wywodowych dotyczących Rudnickich. Jutro na spokojnie sprawdzę czy Pana opis pasuje do jednej z nich.
Czy przypadkiem rodzina ta nie mieszkała w okolicach Kowla?
Dam znać.
Pozdrawiam
Kazik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubROffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2019
Posty: 62

Status: Offline
krutkowski napisał:
Mam kilka teczek wywodowych dotyczących Rudnickich. Jutro na spokojnie sprawdzę czy Pana opis pasuje do jednej z nich.
Czy przypadkiem rodzina ta nie mieszkała w okolicach Kowla?
Dam znać.
Pozdrawiam
Kazik


Ogromne dzięki za pomoc. Czekam na jutrzejsze info Smile

Moi przodkowie Rudniccy mieszkali w okolicach Balarki Radowelskiej/Rykówki (potem przesiedlili się do miejscowości Okopy) należącej do parafii w Olewsku, dekanatu owruckiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 22:28
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1365
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
JakubR napisał:

Ukaz nr 5452 z dnia 08.06.1861r. dot. braci Rudnickich: Franciszka (i jego synów Feliksa, Karola i Jana) i Grzegorza (i jego synów: Józefa, Jana i Mikołaja). Franciszek i Grzegorz byli synami Jana Rudnickiego, wnukami również Jana, a prawnukami Michała Mikołajewa

Ukaz nr 8234 z dnia 21.09.1860r. dot. braci Ganuszewicz/Hanuszewicz: Grzegorza, Adama (jego synowie: Matwiej, Wasilij, Stanisław), Józef (jego synowie: Michał, Andrzej, Jan, Matwiej). Bracia byli synami Matwieja Wojciechowa

Gdyby udało się znaleźć odnośnie tej sprawy, będę ogromnie szczęśliwy i wdzięczny.

Pozdrawiam,
Jakub


Teczek legitymacyjnych Rudnickich jest sporo:
są to sprawy 5127-5146 (20 spraw, liczących od 11 do 600 stron)

Teczka Hanuszewiczów jest jedna: 1644, zawierająca dokumenty wniesione w latach 1832-1915, liczy 141 stron.


Z tego co widzę w Spisie, to sprawa 5452 nawiązuje do wywodu z numeru 2183 (1849 rok). Wydaje mi się, że osoby z tegoż wywodu powinny znajdować sie w Twoim drzewie. Wspolnym dla nich przodkiem jest Michał syn Mikołaja.

O ile sprawa Hanuszewiczów jest prosta (około miesiąca na zdobycie teczki) to z Rudnickimi więcej zachodu jest. Trzeba przeglądać te teczki.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubROffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2019
Posty: 62

Status: Offline
marcin_kowal napisał:
JakubR napisał:

Ukaz nr 5452 z dnia 08.06.1861r. dot. braci Rudnickich: Franciszka (i jego synów Feliksa, Karola i Jana) i Grzegorza (i jego synów: Józefa, Jana i Mikołaja). Franciszek i Grzegorz byli synami Jana Rudnickiego, wnukami również Jana, a prawnukami Michała Mikołajewa

Ukaz nr 8234 z dnia 21.09.1860r. dot. braci Ganuszewicz/Hanuszewicz: Grzegorza, Adama (jego synowie: Matwiej, Wasilij, Stanisław), Józef (jego synowie: Michał, Andrzej, Jan, Matwiej). Bracia byli synami Matwieja Wojciechowa

Gdyby udało się znaleźć odnośnie tej sprawy, będę ogromnie szczęśliwy i wdzięczny.

Pozdrawiam,
Jakub


Teczek legitymacyjnych Rudnickich jest sporo:
są to sprawy 5127-5146 (20 spraw, liczących od 11 do 600 stron)

Teczka Hanuszewiczów jest jedna: 1644, zawierająca dokumenty wniesione w latach 1832-1915, liczy 141 stron.


Tak, zgadza się Smile - ukaz nr 5452 nawiązuje do ukazu nr 2183 - wspólnym przodkiem jest Michał Mikołajew Rudnicki. W nr 2183 opisani są potomkowie syna Michała - Rafała, a w bardziej interesującym mnie ukazie nr 5452 potomkowie drugiego syna Michała - Jana.

W ramach poszukiwań genealogicznych nauczyłem się podstaw języka rosyjskiego. Czy jest możliwość samodzielnego dotarcia do tych materiałów i ich przeanalizowania (digitalizacja/jakiś wniosek i otrzymanie materiałów)? Co muszę zrobić, aby móc otrzymać tę teczkę?


Ostatnio zmieniony przez JakubR dnia 17-09-2020 - 22:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 22:40
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1365
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
JakubR napisał:
marcin_kowal napisał:
JakubR napisał:

Ukaz nr 5452 z dnia 08.06.1861r. dot. braci Rudnickich: Franciszka (i jego synów Feliksa, Karola i Jana) i Grzegorza (i jego synów: Józefa, Jana i Mikołaja). Franciszek i Grzegorz byli synami Jana Rudnickiego, wnukami również Jana, a prawnukami Michała Mikołajewa

Ukaz nr 8234 z dnia 21.09.1860r. dot. braci Ganuszewicz/Hanuszewicz: Grzegorza, Adama (jego synowie: Matwiej, Wasilij, Stanisław), Józef (jego synowie: Michał, Andrzej, Jan, Matwiej). Bracia byli synami Matwieja Wojciechowa

Gdyby udało się znaleźć odnośnie tej sprawy, będę ogromnie szczęśliwy i wdzięczny.

Pozdrawiam,
Jakub


Teczek legitymacyjnych Rudnickich jest sporo:
są to sprawy 5127-5146 (20 spraw, liczących od 11 do 600 stron)

Teczka Hanuszewiczów jest jedna: 1644, zawierająca dokumenty wniesione w latach 1832-1915, liczy 141 stron.


W ramach poszukiwań genealogicznych nauczyłem się podstaw języka rosyjskiego. Czy jest możliwość samodzielnego dotarcia do tych materiałów i ich przeanalizowania?


Archiwum w Żytomierzu częściowo zdigitalizowało zawartoś fondu 146, niestety nie jest on dostępny online.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubROffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2019
Posty: 62

Status: Offline
Rzeczywiście, macie rację we wszystkim, co piszecie.
Podane przeze mnie numery to są Dekrety Stanu, zapadłe na podstawie wywodu sporządzonego przez Szlachecką Deputację. Sama data powstania wywodu szlacheckiego jest zwykle wcześniejsza o 10-15 lat od dekretu, który go potem potwierdzał. Koniecznym jest przeszukanie wywodów szlacheckich o te ok. 15 lat wstecz od daty 1849 i 1861.

Czy może mi ktoś podpowiedzieć, jak wygląda procedura zwrócenia się do archiwum w Żytomierzu (jeśli dobrze Was zrozumiałem, że to tam jest) w celu uzyskania materiałów?

Podpytałem specjalistę o koszt odnalezienia takiego wywodu szlacheckiego, na podstawie numerów dekretów, które znalazłem - wynosi on ok. 500 zł. Czy na prawdę nie są obecnie dostępne źródła, aby znając rosyjski móc samemu poświęcić czas na ich przejrzenie i odnalezienie wywodu, który mnie tak interesuje?

Miłego weekendu
Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 20:18
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1365
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
O ile nie znajdzie sie ktoś kto ma to w wersji cyfrowej to niestety tylko wycieczka do Żytomierza.
Oczywiście, mozna napisac do Arcjiwum prośbę o przeprowadzenie kwerendy i wykonanie kopii znalezionego materiału ale obawiam się, że to będzie więcej niż 500zł.

Na chwilę obecną czytelnia w Archiwum w Żytomierzu jest zamknieta a więc tylko zlecenie kwerendy Archiwum wchodzi w grę.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krutkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2020 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2013
Posty: 130

Status: Offline
Dobry wieczór
Szczegóły moich poszukiwań na prv.
Pozdrawiam
kazimierz Rutkowski


JakubR napisał:
krutkowski napisał:
Mam kilka teczek wywodowych dotyczących Rudnickich. Jutro na spokojnie sprawdzę czy Pana opis pasuje do jednej z nich.
Czy przypadkiem rodzina ta nie mieszkała w okolicach Kowla?
Dam znać.
Pozdrawiam
Kazik


Ogromne dzięki za pomoc. Czekam na jutrzejsze info Smile

Moi przodkowie Rudniccy mieszkali w okolicach Balarki Radowelskiej/Rykówki (potem przesiedlili się do miejscowości Okopy) należącej do parafii w Olewsku, dekanatu owruckiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Roza.szOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-11-2020 - 08:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2019
Posty: 95

Status: Offline
Witam serdecznie, szukam fondu:
f. 391, z. 1, nr 1010. s. 68-71 nazwisko Wersocki informacje mam z książki "Rody rycerskie Wielkiego Księstwa Litewskiego". Napisałam do LCVA z zapytaniem o skanie i niestety odpisali, że nie maja takiego dokumentu ;O. Czy ktoś się kiedyś z czymś takim spotkał?
Z góry dziękuje za porady,
Róża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-11-2020 - 09:03
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 925

Status: Offline
Nie dziwię się, że LCVA odpisało, że nie ma czegoś, co jest w archiwum LVIA. Smile
Teczki w LVIA dotyczące nazwiska Wersocki z fondu 391-1 to:

Wersoccy h. Dołęga - 456
Wersoccy h. Lubicz - 1010

Oprócz tego warto zdobyć 391-4-3264, w którym są informacje o Wersockich z Wilna, powiatu wileńskiego i powiatu trockiego.

Mnóstwo dokumentów na temat Wersockich jest też w 391-6. Powiaty: wileński, dzisieński, lidzki, trocki. Numery teczek: 12, 7, 1622, 7, 110, 707, 1623, 1632, 1131, 2757, 11.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.


Ostatnio zmieniony przez adamrw dnia 11-11-2020 - 09:10, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Roza.szOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-11-2020 - 09:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2019
Posty: 95

Status: Offline
To pomyłka tutaj w moim poście, jestem w kontakcie z Wilnem oczywiście. Jak widać w moim poście wiem, że chodzi o nr 1010 i tak też napisałam. Chodzi o mi o Wersockich herbu Lubicz Wink.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.580166 sekund(y)