Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2020 - 17:56
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie znam studiów, które by dawały fach w ręce. Dają podbudowę i to głównie teoretyczną. Przez dziesiątki lat nasłuchałem się ludzi z najróżniejszych firm, ile jeszcze pracy trzeba włożyć w absolwenta uczelni i to obojętne czy licencjata, magistra czy doktora, aby był wartościowym pracownikiem.
Najlepiej to widać po uczelniach medycznych, prawniczych czy budowlanych, ile mają po studiach różnych egzaminów, nim są dopuszczani do zawodu.
Więc najpierw podstawy teoretyczne, a potem praktyka pod okiem kogoś doświadczonego.
Są oczywiście przypadki, gdy na studiach się już pracuje w zawodzie, ale to też zwykle na początku jest terminowanie, jeżeli praca jest poważna.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2020 - 22:50
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Przeczytałem dyskusję moich kolegów i mam przemyślenia z "innej beczki". Otóż zakładając nasze towarzystwa genealogiczne przyświecał nam cel główny: p o p u l a r y z a c j a g e n e a l o g i i". I otóż doczekałem chwili, kiedy rozpoczynają się studia na tym kierunku. Sam, kiedyś prowadziłem swoją Kancelarię Genealogiczną bez odpowiednich, nazwijmy to kwalifikacji zawodowych. Pracowałem na bazie tylko, swego doświadczenia. Moja wiedza była "wycinkowa". Więc dziś bardzo się cieszę, że powstanie zawód - genealog i ktoś będzie miał potwierdzone prawnie kwalifikacje. Dożyję pewnie czasu, kiedy w kalendarzu znajdę informację, że dziś jest Dzień Genealoga - bo Dzień Grzybiarza, Dzień Farmaceuty - pewnie już są. Więc jutro niedziela, miesiąc wrzesień - na grzyby idzie:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kchwialekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2020 - 20:45
Członek PTG


Dołączył: 29-08-2012
Posty: 90

Status: Offline
Witam,
wszyscy, którzy zapisali się na studia powinni zajrzeć do swojej skrzynki mailowej - u mnie pojawiła się informacja o wynikach rekrutacji.

_________________
Pozdrawiam,
Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2020 - 22:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
U mnie też dziś pojawiła się taka informacja Smile

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2020 - 00:00
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
radicalman napisał:
[podyplomówka z kilkoma godzinami translatorium z łaciny, rosyjskiego i niemieckiego z nikogo nie zrobi zawodowego genealoga.
Radek


Przede wszystkim nie sprecyzowano, dla kogo są te studia, bo jeśli są dla wszystkich, to są dla nikogo. Wyliczanka, jaką wiedzę i umiejętności można zdobyć w dwa semestry, to sprzedawanie marzeń. Mowa o praktyce, ktorej nie widać, o czym juz była mowa w tym wątku. W sumie program napisany na kolanie, ale ważniejsze jest, kogo poproszono o prowadzenie zajęć, i to może całe studia jeszcze uratować. Bo dorobek Instytutu Historii UKSW w zakresie genealogii jest niemal bezobjawowy.

Podsumowując: kwestie metodyczne w programie są położone, ale wykładowcy mogą stanąć na wysokości zadania i dobre chęci w słabym opakowaniu zamienić w sukces. Mimo wątpliwości po przeczytaniu programu - życzę sukcesu wykładowcom i studentom, oby to było ważne wydarzenie w genealogii polskiej.

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Zgadzam sie z wyzej wymienianymi uwagami .

Chcialem dowiedziec sie z Internetu, jakie zarobki sa dla Profesjonalnego Genealoga w USA. Niestety, otrzymalem taka odpowiedz;
"Unfortunately, there are no postings for Professional Genealogist jobs on ZipRecruiter at this time."
"Niestety, obecnie w ZipRecruiter nie ma ofert pracy dla profesjonalnych genealogów ”.

Ale istnieje najwieksza na swiecie "The Association of Professional Genealogists (APG)" zalozona w 1979 r.;
https://www.apgen.org/cpages/home
Sa na jej stronie informacje o oplatach za czlonkowstwo APG oraz link jak nlezy przygotowac sie do kariery Profesjonalnego Genealoga;
https://www.apgen.org/join
https://www.apgen.org/cpages/are-you-ready
Sadze, ze wystarczy Tlumacz Google aby dotrzec do wielu ciekawych informacji.

Ja zrezygnowalem z profesjonalnej kariery czytajac w Business Skills;
"Have you thought through the financial aspects of running a business? Setting fees? Banking? Accounting? Tax considerations?"
Czy przemyślałeś finansowe aspekty prowadzenia firmy? Ustalanie opłat? Bankowość? Księgowość? Sprawy podatkowe ?

Wladyslaw Moskal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBialasekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2019
Posty: 48

Status: Offline
Studia to nie szkoła zawodowa, uczęszcza się po to, aby zdobyć określoną wiedzę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kchwialekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2020 - 20:28
Członek PTG


Dołączył: 29-08-2012
Posty: 90

Status: Offline
Plan zajęć I semestru:
http://historia.wnhs.uksw.edu.pl/wp-con ... 020-21.pdf

_________________
Pozdrawiam,
Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EllizaOffline
Temat postu: Studia podyplomowe: Genealogia. Teoria i praktyka (komentar  PostWysłany: 08-10-2020 - 14:44


Dołączył: 08-10-2020
Posty: 5

Status: Offline
Ja też się zapisałam, bardzo się cieszę, że zaczynamy zdalnie Smile

Pozdrawiam
Ewelina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kołakowski_JerzyOffline
Temat postu: Studia podyplomowe: Genealogia. Teoria i praktyka (komentar  PostWysłany: 08-10-2020 - 17:44
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2015
Posty: 28
Skąd: ELBLĄG
Status: Offline
Elliza napisał:
Ja też się zapisałam, bardzo się cieszę, że zaczynamy zdalnie Smile

Pozdrawiam
Ewelina
Wszystko fajnie tylko do uczestnictwa w wykładach on-line niezbędne są dane do logowania na platformie MS TEAMS.
Nie wiem czy otrzymaliście numery albumów - bez tego nie zalogujecie się prawdopodobnie do swoich grup.

Jerzy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnaUPOffline
Temat postu: Studia podyplomowe: Genealogia. Teoria i praktyka (komentar  PostWysłany: 08-10-2020 - 18:18


Dołączył: 06-10-2020
Posty: 2

Status: Offline
Witam serdecznie. Zapisałam się na forum po tym jak już zapisałam się na właśnie te studia - wcześniej czasem gościnnie tu zaglądałam. Organizacyjnie na razie idzie im bardzo słabo (chyba zgłoszę zażalenie na Pana Michała który zawiaduje organizacją bo przez niego moja opinia o uczelni jest fatalna) ale przynajmniej wreszcie wysłali jakieś konkretne wiadomości. Osobiście otrzymałam dane do logowania na platformie USOS - tam jest numer identyfikacyjny (numer albumu) potrzebny do zalogowania do MS TEAMS. Otrzymałam też zaproszenie do grupy Heraldyka oraz mail z linkiem do ankiety od wykładowczyni od rosyjskiego.
pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w sobotę na zajęciach
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2020 - 23:07
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
kchwialek napisał:

Skoro są już opublikowane nazwiska wykładowców - świetna wiadomość, że heraldykę będzie wykładał Pan Prof. Sławomir Górzyński.

Mało natomiast będzie cukru w cukrze, czyli genealogii na studiach genealogicznych. Wszystko oparte o "Wstęp do genealogii" i "Źródłoznawstwo genealogiczne".

"Wstępu do genealogii" nie podjął się nikt z akademików, ale Pani Mgr Joanna Lubierska-Lewandowska. Jeżeli swoje doświadczenie przekuła na ujęcie metodologiczne, będzie to ważne wydarzenie we wciąż zaniedbywanej dyskusji, którą na tym forum próbowałem zainicjować już dziesięć lat temu (z mizernym skutkiem):
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-7098.phtml
Jeżeli z kolei będą to odgrzewane kotlety (stuletnie) o naukach pomocniczych historii, to porażka (hasło z Brzegu: "Historia nauką pomocniczą genealogii"!).

Źródłami genealogicznymi ma zająć się Pani Dr Agnieszka Nalewajek. Co prawda ściśle na ten temat opublikowała chyba tylko jedną jednostronicową pracę, ale jeśli poważnie zmierzyła się z tematem, to można mieć nadzieję, że zaproponuje rozwiniętą klasyfikację źródeł genealogicznych, tak bardzo potrzebną, bo od wydania Dworzaczkowej "Genealogii" sześćdziesiąt lat minęło... I znowu - jeżeli wykład zdominują metryki, a cały dorobek ostatnich lat w zakresie źródeł pozametrykalnych pójdzie w las - będzie porażka.

Zatem duże szanse, duże trudności - życzę powodzenia!

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kchwialekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2020 - 23:36
Członek PTG


Dołączył: 29-08-2012
Posty: 90

Status: Offline
Czy ktoś z Państwa ma lub wie gdzie na USOS znaleźć kody dostępu do zespołów na MS Teams?

_________________
Pozdrawiam,
Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_DąbrowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2020 - 09:04
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2009
Posty: 359

Status: Offline
W zeszłym roku w Brzegu pani Herod miała wykład, który miał zachęcić do tych studiów- szczerze takiej antyreklamy dawno nie miałam okazjo widzieć- od razu odechciało mi się zagłębiać w temat tych studiów widząc ze zdecydowanie taniej i bardziej efektywnie pozyskam wiedze na wykładach Pana Nowika- szkoda że nie odbywają się on line bo dojazd do Warszawy po południu w środku tygodnia to nie jest moje marzenie (ale koleżanki notują skrzętnie) czy na innych spotkaniach.

Ale zasadniczo dobrze że taki kierunek się pojawił. Że genealodzy zostali zauważeni nie tylko jako niegroźni hobbiści biegający po cmentarzach.

pozdrawiam
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2020 - 12:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
kchwialek napisał:
Czy ktoś z Państwa ma lub wie gdzie na USOS znaleźć kody dostępu do zespołów na MS Teams?


Kody mają być dziś wysłane mail'em. Takie info dostałem od Pana Michała.

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.482710 sekund(y)