Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kinga_chojnackaOffline
15 Temat postu: Zagraniczny spadek  PostWysłany: 13-09-2020 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2020
Posty: 31

Status: Offline
Nie wiem, czy w dobry dziale zakładam wątek, ale spróbuję.

Otóż, przy okazji poszukiwania aktu zgonu krewnego natrafiłam na informację o zagranicznym spadku. Pradziadek zginął tragicznie w czasie wojny, a w latach 60. jego żona wystąpiła o wystawienie aktu zgonu, ponieważ jak uzasadniła w podaniu do sądu, dokument był jej niezbędny do załatwienia formalności w związku ze spadkiem zagranicznym. Niby nie było to tak dawno temu, ale nikt z żyjących krewnych o tej sprawie nie wie, większość miała wtedy zaledwie kilka lat. Nie mają też pojęcia o rodzinie za granicą. Może ktoś miał podobny przypadek i wie gdzie można szukać informacji na temat takiej sprawy i czy są one udostępniane? Czy to będzie zasób archiwalny MSZ, czy jeszcze coś innego?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zagraniczny spadek  PostWysłany: 13-09-2020 - 07:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sprawdzić można, ale "uzasadnienie" nie było potrzebne. Co może mieć znaczenie dla oceny wiarygodności powodu.
Sąd badał okoliczności (zeznania etc) czy 8 maja 1946?
W MSZ to te skuteczne objęcia, chyba też w NBP były ślady.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2020 - 08:11
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Być może musiała jechać w tej sprawie za granicę.
Teczka paszportowa wiele by wyjaśniła (o ile się zachowała)

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
chinskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2020 - 09:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2019
Posty: 32

Status: Offline
W latach 60-ych nie musiało się wyjeżdżać za granicę po spadek. Babcia kuzynki po śmierci męża (w USA), właśnie na pocz. lat 60-ych, wystąpiła o spadek po nim do ambasady amerykańskiej. Resztę załatwili urzędnicy (łącznie z paczką garderoby po nim i potem stałą rentą!). Można więc wystąpić z pytaniem do właściwej ambasady, ale wiadomo, że oni są dość ostrożni w przekazywaniu osobom (tylko ciekawym) wszelkich danych. Uważam, że jedynym sposobem dowiedzenia się po kim prababcia otrzymała spadek, jest zrobić drzewo genealogiczne pradziadka i wszystko się wyjaśni!

_________________
Majka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_chojnackaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2020 - 10:29
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2020
Posty: 31

Status: Offline
Co do uzasadnienia, teoretycznie prababcia mogła stracić cierpliwość do urzędów i je zmyślić — sprawa toczyła się drugi raz, za pierwszy razem niby sąd nakazał stworzenie aktu zgonu, ale 15 lat później w USC go nie było. Z drugiej strony nie wiem, czy to taki dobry pomysł w latach 60. wymyślać spadek, o którym władza nie wie. Wink Za granicą raczej nie była, bo to by chyba nie przeszło niezauważone.

Drzewo pradziadka jest w toku powstawania oczywiście, ale idzie jak po grudzie, bo ślady prowadzą do Podkarpacia, a tam mam daleko i zasób zeskanowany raczej mizerny. (Łatwiej na odległość mi było szukać na Ukrainie i w Rumuni niż na Podkarpaciu, zgroza!)

Natrafiłam jeszcze na informacje, że MSZ do 2002 r. co kwartał publikowało w prasie listę osób pozostawiających spadek zagraniczny. Tylko nie wiem w jakich tytułach i od kiedy. Możliwe, że tych osób nie było wiele i samo nazwisko czy miejsce urodzenia, by mnie naprowadziło.

Z ambasadą też dobry pomysł, tylko że ja nie mam pojęcia o jaki kraj chodzi Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2020 - 10:42
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Spróbuj wpisać miejscowość lub nazwisko skąd pochodził pradziadek do wyszukiwarki

https://www.jewishgen.org/databases/EID ... gold.html?

Możę coś znajdziesz ?

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2020 - 12:02
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Nie wiem jak długo Urząd Skarbowy przechowuje swoje archiwa, ale jeśli spadek został przekazany, to tam na pewno został po tym fakcie ślad.

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.532030 sekund(y)