Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
wilku1967Offline
Temat postu: Warszawa Praga, bezdzietne małżeństwo  PostWysłany: 08-08-2020 - 21:01
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Dobry wieczór. Poszukuję małżeństwa, jak ustaliłem było bezdzietne, a mieszkali w Warszawie na Pradze prawdopodobnie przy ul. Wołowej 229 możliwe że do 1915r dalej nie mam informacji, nie ma też księgi meldunkowej sprawdziłem w AP, jak można inaczej to zweryfikować, jaki jest inny sposób. Pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Warszawa Praga, bezdzietne małżeństwo  PostWysłany: 10-08-2020 - 08:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wydaje mi się, że już czytałem o tym zagadnieniu, ale to może deja vu
Skoro udało Ci się ustalić, że czegoś nie ma (dzieci) co jest kilka poziomów trudniejsze niż wiele innych rzeczy - to jakieś źródła informacji masz.
Czego szukasz? Miejsca pochówku?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Warszawa Praga, bezdzietne małżeństwo  PostWysłany: 10-08-2020 - 11:09
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 769

Status: Offline
Z zamieszczonego postu wynika, że szuka informacji na temat bezdzietnego małżeństwa, mieszkającego w 1915 roku pod podanym adresem. Zapewne chciałby poznać imiona, nazwiska, może dalsze losy. Źródłem informacji może być wspomnienie opowieści rodzinnej, np. pradziadek opowiadał, ze mieszkali na Wołowej jego krewni, albo znajomi, bezdzietne małżeństwo, które mu pomogło, albo zaszkodziło i było to na tyle istotne, żeby potomek dziś chciał się dowiedzieć czegoś więcej o wzmiankowanych. Oczywiście może być zupełnie inaczej, ale co nas to obchodzi? Jeśli wiemy jakim sposobem można poznać tożsamość takich osób to dzielimy się tą wiedzą z zainteresowanym, jeśli nie to przechodzimy do innych spraw.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 11:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
co obchodzi źródło informacji? jego ustalenie i zbadanie przydatności do dalszych ew. wyeliminowanie
szczególnie kogoś w miejscu, które z założenia ma służyć nie wynikami, a pomocą w opanowaniu warsztatu?

serio masz wątpliwości?
wiedzą (co znaczy "poznać tożsamość") , nawet w taki wycinku specyficznym jak "Warszawa XX wiek" to dziesiątki osób w setkach postów się podzieliły

nawet daty dzienne czy miesięczne w czasie wojny, ewakuacji, przejścia frontu są istotne! "do 1915" - dokładnie do kiedy? kopii dokumentu nie widziałem, a może jednak 1914? i może przed VIII 1914.
Co świadczy o tym, że (pozostali? przybyli po wycofaniu się Rosjan?) 1915?
zajęcie? skąd byli?
jak przejrzysz forum to zobaczysz dziesiątki informacji o osobach, które w czasie Wielkiej Wojny z Warszawy wybyły - podczas głodu, nienotowanego w takie skali chyba nigdy później (o całości/większości miasta piszę)
braku pracy (wywiezienie maszyn, "ewakuacja fabryk" do złomu metalowego włącznie
gdzie? jak miały gdzie wracać np do wsi skąd pochodziły lub innych rodzinnych - to tam, o ile były niezniszczone

kurcze no..poczytaj poprzednie posty (fakt, śmiecące w watkach tematycznych) jest 1913-1914!
cezura 1914-1915 naprawdę jest cezurą, ponad milion ludzi wywieziono, drugie albo więcej tyle samo się "przemieściło" w 1914/15 i okresie tuz "po"
przemieściło "Z"
parę lat później - przemieściło "D" (ale to już inni ludzie)
trochę historii, mniej histerii

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam. Sprawdziłem w Warszawie cmentarze. Wiem jak się nazywają poszukiwani, wiem napewno że do 1914r byli w stolicy ponieważ oboje byli chrzestnymi (znalazłem akty) dziecka swojego brata też na Pradze. W tym pokoleniu w ich rodzinie niestety nic więcej nie wiedzą (prowadziłem rozmowy), nie wrócili też na wieś w czasie pierwszej wojny światowej skąd pochodzili. Pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Warszawa Praga, bezdzietne małżeństwo  PostWysłany: 10-08-2020 - 13:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Wydaje mi się, że już czytałem o tym zagadnieniu, ale to może deja vu
Skoro udało Ci się ustalić, że czegoś nie ma (dzieci) co jest kilka poziomów trudniejsze niż wiele innych rzeczy - to jakieś źródła informacji masz.
Czego szukasz? Miejsca pochówku?


Tak dla przypomnienia - autor wątku poruszał temat w innym wątku - od 14 zakładki (szkoda Piotrze, że nie linkujesz dotychczasowych ustaleń, bo byłoby łatwiej innym zorientować się w sprawie):
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -180.phtml

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: Re: Warszawa Praga, bezdzietne małżeństwo  PostWysłany: 10-08-2020 - 20:12
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Dzień dobry. Rzeczywiście pisałem już o tym, ale od tamtej pory nie posunąłem się nawet o krok do przodu dlatego próbuję jeszcze raz. Szukam daty i miejsca pochówku. Jeszcze raz pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 20:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a które z dostępnych warszawskich ksiąg zgonów z 1914 i późniejszych lat sprawdzić zdążyłeś przed otwarciem archiwum DWP z częścią prawobrzeżnych?

nie wiem czy zarząd cm. bródzieńskiego tak bez dat sprawdził przedwojenne pochówki ... mam podstawy by wątpić

zasobów poszukujesz poza tymi, które są dostępne - tak?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 20:54
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 769

Status: Offline
Widzisz Wlodzimierzu racja znów po twojej stronie. Autor postu napisał go w sposób sugerujący, że nie wie o tychże poszukiwanych nic poza tym, że mieszkali w konkretnym miejscu i chce ustalić kim w ogóle byli, a okazuje się, że nie w tym rzecz, że jednak wiele o nich wie. I słusznie stwierdziłeś, że powinien konkretyzowac o co mu chodzi. Ja zrozumiałam, że chce ustalić kto przed 1915 rokiem mieszkał pod wskazanym adresem dlatego uznałam że wystarczy mu wskazać gdzie móglby znaleźć jakieś księgi meldunkowe o ile takie przetrwały, a to jednak zupełnie inna sprawa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 21:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może mam, ale Ty masz "lepszą" postawę, naiwną w dobrym tego słowa znaczeniu
ja wiem ile jest dostępne i jak ktoś wyraźnie nie napisze co dokładnie sprawdził - wręcz zakładam, że nic albo prawie nic
może czasem krzywdząco, ale najczęściej niestety, nie

reakcję na "pojedź mi do archiwum i sprawdź" też podziwiam...ale nie wiem czy będzie wyraźnie zauważalna na przyszłość...ten wątek trochę w powiązaniu do tamtej wymiany zdań...a nawet do samej prośby

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam ponownie. No cóż za dużo wymiać co i gdzie sprawdziłem ale jeśli wszystko Ci opowiem czy wtedy będziesz mógł mi pomóc. Pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 21:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wtedy na pewno możesz liczyć że to poważnie rozważę
rób notatki ci sprawdzasz, wtedy "za wiele" nie będzie - CtrlCCtrV

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 22:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Nie wiem na ile podobna jest moja historia. Pradziadkowie wzięli ślub w Warszawie w 1910. I zniknęli mi na lata. A potem rodzi się i umiera w Warszawie ich córka w 1924 a potem rodzi się moja babcia w Warszawie w 1926.
Szukanie w zgonach może dać rezultat. Lub też masa roboty pójdzie w błoto. W moim przypadku była jasna perspektywa z powodu au mojej babci
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 22:18
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam. Sprawdziłem w AP w Warszawie ponieważ był stolarzem czy są takie informacje, jego żona była pokojówką o tym też nic nie ma w AP (to wiem z aktu ślubu w parafii św Antoniego z Padwy 27.01.1907r). Ona przed ślubem mieszkała na ul Niecała 7 nie ma księgi meldunkowej, że byli bezdzietni wiem od rodziny i sprawdziłem od 1907r do 1915r są akta dostępne w sieci. Byli świadkami na chrzcie w 1914r dziecka brata (w akcie jest że mieszkał na Pradze dlatego zasugerowałem się tym i spr. ul Wołowa 229 gdzie mieszkał z bratem przed swoim ślubem. Pisałem znając datę i miejsce urodzenia oraz rodziców do USC na Smyczkowej, IPN, PCK, Bad Arolsen, Archiwum Akt Nowych czy nie byli uchodźcami do Rosji, do archiwum w Petersburgu bez odpowiedzi, (spr cmentarze w Warszawie rzeczywiście na bródnowskim by spr tak daleko wstecz trzeba znać dokładną datę zgonu).Poszukuję od kilku lat, co jeszcze można zrobić, dlatego jestem zdesperowany. Pozdrawiam Piotr

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2020 - 22:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dobrze rozumiem, że nie sprawdziłeś zdjęć ksiąg w serwisie PTG?
opisujesz co inni sprawdzili - takie mam wrażenie

co możesz? po prostu przeczytać księgi, które Ci prezentujemy, spisać co zrobiłeś
metryki
poczekalnia AAW
poczekalnia APW
poczekalnia APW/USC

oczekiwałem listy ksiąg, które sprawdziłeś

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.835569 sekund(y)