Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Szukam aktu ślubu z Łomży lata 1875 1878  PostWysłany: 03-08-2020 - 08:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Szukam aktu ślubu Andrzeja Jamiołkowskiego z Kornelią Garbulewską . Na 99% procent wygląda,że był w Łomży, w latach tuz przed 1878.
Gdyby nie znalazł się nikt kto mieszka lub bywa w Łomży to może jest ktoś kto wie gdzie przechowywane są księgi lat 1871 -1890?. Na parafii czy w archiwum diecezjalnym?
Za ewentualną pomoc z góry dziękuję .
Jerzy Jamiołkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Szukam aktu ślubu z Łomży lata 1875 1878  PostWysłany: 08-08-2020 - 18:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Prośba już nieaktualna.
Testując trafność powiedzenia „pomóż sobie sam, to i Bóg ci pomoże” wysłałem list z prośbą do proboszcza łomżyńskiej katedry.. Wcześniej telefonicznie uzyskałem informację ,że księgi są w parafii a proboszcz ma opinię przychylnego genealogom. I prawda. Uzyskałem zdjęcie metryki o dalszy szlak odkrywania dotąd przez mnie niezbadanej linii Jamiołkowskich wiedzie mnie poprzez Lachowo do Wąsosza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piachu2Offline
Temat postu: Księga 1878  PostWysłany: 09-08-2020 - 15:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 229
Skąd: Orzysz
Status: Offline
Czy masz wiedzę o księdze z 1878r? Chyba nie ma jej w archiwum parafii.

_________________
Krzysztof
- Szukam rodzin: Piaszczyńskich / Piaścików z Łomży, Nowogrodu, Poznania, Śremu, Leszna, Łodzi, Lublina ...
https://www.piaszczynski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Księga 1878  PostWysłany: 09-08-2020 - 16:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nie mam takiej wiedzy. Łomża nie jest w sferze moich genealogicznych zainteresowań stąd mój meil do proboszcza (jest w kontaktach na stronie parafii) był jedynie prośbą o odszukania tego konkretnego ślubu (na marginesie to żadna moja rodzina). Był w 1876
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anita1974Offline
Temat postu: Re: Księga 1878  PostWysłany: 21-09-2020 - 00:52


Dołączył: 21-09-2020
Posty: 5

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Nie mam takiej wiedzy. Łomża nie jest w sferze moich genealogicznych zainteresowań stąd mój meil do proboszcza (jest w kontaktach na stronie parafii) był jedynie prośbą o odszukania tego konkretnego ślubu (na marginesie to żadna moja rodzina). Był w 1876



Witam.
To prawdopodobnie moja rodzina (pra pradziakowie) czy dysponuje Pan jakimiś informacjami na temat ich przodków?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Księga 1878  PostWysłany: 21-09-2020 - 08:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Z aktu ślubu w Łomży, 1876 roku, wynika, że 25 letni kołodziej Andrzej Jamiołkowski syn Felicjana i Teofilii z Filipkowskich, urodzony w Lachowie powiatu szczuczyńskiego zawarł związek łomżynianką Kornelią Garbulewską. Kolejny krok jest w genetece - to indeks ślubu Leopolda Felicjana z Marianną Teofilą Filipkowska w 1848 w Wąsoszu. Za 2 zł kupiłem w AP w Łomży skan aktu tego ślubu z którego wynika, że Leopold Felicjan był synem niegdy Franciszka i Marianny Zawistowskiej. Był mieszczaninem z Radziłowa. tam urodzonym, lat 27, był organistą, piśmiennym co zaświadcza elegancki podpis (używa tylko imienia Feliks). Dalej nie badałem. Ci Jamiołkowscy nie są z moimi Jamiołkowskimi Sieniutami spokrewnieni, a perspektywy dalszej kwerendy uznałem za nazbyt kłopotliwe.
Co nieco wiem natomiast o dalszych losach niektórych potomków Andrzeja i Korneli. I tak w 1920 w par. Św. Aleksandra w Warszawie był ślub Teodora Jamiołkowskiego (36 lat) ur w Łomży, s. Andrzeja i Karoliny (Kornelii?) z Garbulewskich ze Stefanią Laskowską (2Cool z Elżbietowa parafia Sokołów. Teodor był zapisany jako kucharz a Stefania jako krawcowa.
Prawdopodobnie (brakuje mi jedynie dowodu w postaci metryki) ich córką była –tego samego imienia co matka –Stefania urodzona w 1921 w par. Św. Aleksandra. Za tym przemawiają informacje z portalu straty, a także Muzeum Powstania. Z pierwszego źródła: ur. 1921- 01 -01 Warszawa, Teodor matka z d Laskowska nauczycielka, podoficer, A.K., dn. 5.10.1944r. w Warszawie wzięta do niewoli niemieckiej, nr jeńca 106483, 21.11.1944 ze Stalagu IV-B przekazana do Stalagu IV-F, ostatni zapis na karcie jenieckiej-21.11.1944”. Zatem byłaby to wymieniona w biogramach Powstania Warszawskiego „Stefania Jamiołkowska „Kasia”, ur. 1921-01-01 Warszawa, st sierżant”.
I jeszcze jeden zapis z portalu straty -Maria Jamiołkowska, ur. 1924 – 01 – 01 Warszawa c.Teodora i Stefani, roboty przymusowe przemysł od października 1944 do lutego 1945 Małomice Lubin (fabryka samolotów).
I -ale to juz tylko chyba - syn Andrzeja i Kornelii Franciszek wyemigrował do USA.
Tyle mojej wiedzy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Księga 1878  PostWysłany: 21-09-2020 - 08:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ze Św. Aleksandra:
Stefania 1921/84
Zofia (?) 1928/185
Maria - brak
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 1901-1929/

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Księga 1878  PostWysłany: 21-09-2020 - 09:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Niestety sumariusz to jedynie przesłanka (choć w przypadku Stefanii wręcz pewność) ale dowodem może być tylko metryka, a ta z uwagi na przepisy prawa jest dla mnie niedostępna. Zofia to raczej córka nie tej pary.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2020 - 09:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no niekoniecznie
bo jeśli w parafialnych jest dopisek o zgonie, (a znasz numer aktu i rok, więc sprawdzenie nie jest czasochłonne) to podstawowe informacje (nie odpis czy potwierdzona kopia) nie są chronione
100 lat dotyczy ASC w USC (warunek konieczny niewystarczający),ksiąg, przekazywania etc

nikt nie zabroni dysponentowi archiwaliów udzielić informacji o zmarłym - nawet jeśli są one z aktu urodzenia zmarłego
nie wymusisz tego, ale nie jest to "niedostępna informacja ze względu na przepisy prawa"

podobnie Zofia

oczywiście - jeśli jest informacja, że dane z AU dotyczą zmarłego (czy to na podstawie dopisku przy AU czy innych przesłanek)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2020 - 09:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Włodku ja to wszystko wiem. Z prawdopodobieństwem bliskim pewności wszystkie one nie żyją Problem w tym że nie jest moim celem szukanie wszystkich i wszystkiego. Nawet jeśli dotyczy to Jamiołkowskich.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2020 - 09:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
OK, tak tylko wyjaśniam:)
gronu
i z szansą, że ktoś inny też się zainteresuje - możliwość jest (sam korzystałeś w tych przypadkach, gdzie mogłeś wykazać że to AU zmarłych, to nie była lewizna, zgodnie z zasadami AAW - parafia też może ( choć nie musi:)
przepisy prawa nie wykluczają
tylko to co jest możliwe dla jednego (sprawdzenie dopisków, porównanie z przysłana dokumentacją zaświadczającą, że chodzi o AU/AM zmarłego/zmarłych) nie przenosi się na całe księgi -niesprawdzalne
i takie "po sprawdzeniu, po ocenie materiału, analizie " to raczej nie standard "kopia za 5-10 zł Smile"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anita1974Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-09-2020 - 21:52


Dołączył: 21-09-2020
Posty: 5

Status: Offline
Witam.
Dziękuje za szybką odpowiedź i podjęcie tematu.
Niestety opisani przez Pana potomkowie Andrzeja Jamiołkowskiego i Korneli z domu Garbulewska to nie moi przodkowie.
Andrzej i Kornelia których szukam na pewno mieszkali i umarli w Łomży. Pochowani są razem ze swoja wnuczką Irena Dziedzicką w Łomży. Z tablicy nagrobkowej (dysponuje zdjęciem) wynika, że Andrzej zmarł 16.12.1916 roku przeżywszy 65 lat, czyli urodził się około 1851 roku, a Kornela z Garbulewskich zmarła 24.11.1933, przeżywszy 81 lat, czyli urodziła się około 1852 roku. Mieli córkę Mariannę zwaną Marysią (Marią) i informacji o jej narodzinach szukam. Przeszukując tenże serwis - geanologia- znalazłam jedynie informacje o jej ślubie w 1910 roku z Józefem Dziedzickim. Widnieje tam jednak imię Marianna, a nie Maria. Jednakże data ślubu pasowałaby, gdyż pierwsze ich dziecko wspomniana Irena urodziła się w 1912/1911 roku. Przeszukując "geanologie" znalazłam także informację, że w 1879 roku w Łomży urodził się Jan Jamiołowski z ojca Andrzeja i matki Korneli Garbulewskiej. Być może to brat mojej prababki. Dziadek wspominał o wuju Jamiołkowskim, który był i wrócił z Ameryki i pomagał Mariannie. Być może to on.
Natomiast nie wiem czy wspomnieni Andrzej o Korneli Jamiołkowscy, o których Pan pisał to czy moi pra prz dziadkowie. Daty narodzin są dość zbieżne.I chyba byłoby wielkim zbiegiem okoliczności gdyby w tym czasie ktoś o takich samych imionach brał w tym samym miejscu ślub. Jak mam to sprawdzić? Mama dysponuje tylko aktem zgonu dziadka, na którym jest napisane, że jego mama to Maria (wg mnie raczej Marianna) z domu Jamiołkowska. Czy możecie mi Panowie podpowiedzieć gdzie szukać?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 06:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Andrzej Jamiołkowski i Kornelia z Garbulewskich to niewątpliwi Pani praprzodkowie (prapradziadowie?). Udowodnić to można poprzez znalezienie
1/aktu urodzin ich córki Marianny (Maria to tylko późniejsza XX wieczna wersja, wcześniej powszechnie zapisywano Marianna; uważano bowiem, że imię NMP jest niegodne grzesznych śmiertelników) która wyszła za Jana Dziedzickiego
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 2327&y=764
Wedle metryki ślubu miała lat 22 czyli urodziła się około 1888 roku (piszę około bo mogło być to tuż przed lub po1888 . Akt urodzin (chrztu) powinien być w parafii i z nią należy się skontaktować.
2/jeśli się chce jednak poznawać genealogie pogłębioną to warto dotrzeć także do aktów urodzin pozostałych dzieci Andrzeja i Korneli. A byli to co najmniej:
a/ Franciszek i Jan
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
Uwaga - przy Franciszku spisano błędnie nazwisko matki
b/ Teodor urodzony około 1884.
Prawdopodobnie, zważywszy na ówczesne czasy, dzieci było więcej.
W uzupełnieniu informacje do ewentualnego poszukiwania wiedzy o przodkach Garbulewskich z aktu ślubu w 1876 roku - .22 letnia Kornelia była córką nieżyjącego już w dniu ślubu Bonifacego i Marianny z Wojtulewiczów małżonków Garbulewskich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1527

Status: Offline
Andrzej Jamiołkowski i Kornelia z Garbulewskich ur syn Walerian Jan 14.IV.1891r./Łomża (akt nr 273)
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =1265&y=98

Walerian zg 1907r. (akt nr 120)
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 168&y=1426

Pozdrawiam Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anita1974Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 22:46


Dołączył: 21-09-2020
Posty: 5

Status: Offline
Witam.
Bardzo dziękuje za informacje.
Zdobytymi od Państwa wiadomościami podzieliłam się ze swoja mamą. Była bardzo zaskoczona, że Marianna miała rodzeństwo poza tym bratem, który wyjechał, a potem wrócił z Ameryki . Prawdopodobnie to Franciszek, o którym Pan pisał, że wyemigrował do Ameryki. Mama całe swoje dzieciństwo spędziła z babką Marianną. I była zdziwiona bo ta nigdy nie opowiadała o rodzeństwie. Ale metryki nie kłamią. Trzeba to dokładnie sprawdzić. Problem w tym, że te metryki pisane są po rosyjsku. I ciężko cokolwiek zrozumieć.
Mama wspominała także, że dziadek mówił, że była w Łomży jeszcze jakaś ciotka (może córka któregoś z braci Marianny).
W listopadzie być może pojadę do Łomży (jestem ze śląska) i odwiedzę parafię.
Jeszcze raz dziękuje za informację.
Pozdrawiam Anita
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.025076 sekund(y)