Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
zagcomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2020 - 19:32
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2020
Posty: 21

Status: Offline
Dzień dobry,

czy mógłbym prosić o podanie pochodzenia nazwiska Zagrajek. Nazwisko to pochodzi z Jaktorowa (parafia Grodzisk). W latach 1778-1780 można spotkać się także z nazwiskiem Potrzebniczek.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Maciej Zagrajek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Zaron  PostWysłany: 03-08-2020 - 22:11
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
bożena_jasiak napisał:
Dzień dobry
Poszukuję moich pradziadków spod Słomczyna o nazwisku Zaron. Skąd się wzięło to nazwisko.Może ktoś na nie natrafił .Dziękuje Bożena

Witam,

sa dwa bardzo stare i duzo mowiace prapolskie, slowianskie i nie tylko, nazwania/nazwiska Zaron i Zaran, powstale pare tysiecy lat temu, bo zawedrowaly ze swoimi nosicielami do Indii;
https://forebears.io/surnames/zaron
https://forebears.io/surnames/zaran

Oba nazwania/nazwiska wg prof. K Rymuta pochodza od slow; zarań, zaranek, zaranie = początek dnia.
Moim zdaniem, kiedys we wczesnej starozytnosci nazywano Zaron lub Zaran malucha, ktory narodzil sie wczesnym ranem, na początku dnia.

Powstaly tez dwa prapolskie nazwania/nazwiska synow, nie koniecznie narodzonych wczesnym rankiem, juz nie wystepujace w bazie PESEL Zaronowicz i nieliczne Zaroń;
https://forebears.io/x/surnames/zaronowicz
https://forebears.io/surnames/zaroń
oraz kilka nazwisk pobocznych.

Obecnie w Polsce , najliczniej nazwisko Zaron wystepuje w pow. piaseczyńskim i Warszawie;
https://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Nd ... isko=Zaron

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2020 - 04:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Potrzebniczek - od potrzeba ‘konieczność, brak czegoś’.

Zagrajek - od zagrać.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FedorciograzynaOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska  PostWysłany: 04-08-2020 - 19:14


Dołączył: 05-05-2019
Posty: 5

Status: Offline
Witam bardzo proszę o pochodzenie nazwiska Fedorcio
Dziadkowie i ojciec mojego męża pochodzą z Felsztyn obecnie wieś ukraińska
Skieliwka .jesli ktoś może pomóc bardzo proszę
Pozdrawiam grazynafedorcio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska  PostWysłany: 04-08-2020 - 20:21
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Ja bym dał taką hipotezę, że pochodzi od imienia Fedor. Zdziedzinniale wyszło by Fedorcio, tak jak Tomcio. Ale nie jestem 100% przekonany.

Co prawda ukraińskie nazwiska kończą się na -o, ale końców -cio jakoś nie pasuje mi z pochodzenia wschodniego. Wg mnie pojawienie sie nazwiska na ukrainie to z zewnatrz.

Może być też jakiejść prowienieńcji południowej, hiszpańskiej, łacińskiej.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zagcomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2020 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2020
Posty: 21

Status: Offline
Ewa Szczodruch - Dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2020 - 09:20
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
No to teraz ci o wiele bardziej ROMAN_B podziękuję bo jestem o 50% usatysfakcjonowany twoim opisem i przepraszam chłopaki że nie zauważyłem wcześniej waszych etymologii, nie wiem czemu mi umknęły. Natomiast mam co do pana Marka Gotza spore uwagi i wpisuje mi się on w opcję antysłowiańską i z resztą myli się srogo. Opisując etymologie Gotzów z Olkusza pisze że czuje się Polakie ale nie koniecznie Słowianinem...czy tak bardzo mu pasuje bycie w jakimś ułameczku po dalekich przodkach Niemcem? Słowianie to już wstyd? Badania genealogiczne pokazują że Polacy Rosjanie i Białorusini w tym zamieszkujący Niemcy garsteczka Sorbów Łużyckich są najbardziej słowiańskimi narodami. Jakoś ta kolonizacja Niemców a w zasadzie domieszka podczas późnego średniowiecza nie zachwiała tego faktu. Co do samego tłumaczenia historii Goców czy Goetzów to fajnie...ale pan Mareczek obawiam się uważa że wszystko co na zachód od Polski jest lepsze, czyżby tak go podnosiło na duchu posiadania domieszki krwi germańskiej? wstyd dla mnie. Pamiętajmy też o tym że gdybyśmy zbadali samych Niemców okazało się że mają sporą domieszkę krwi Celtów i co związku z tym?
No to teraz ci o wiele bardziej ROMAN_B podziękuję bo jestem o 50% usatysfakcjonowany twoim opisem i przepraszam chłopaki że nei zauważyłem wcześniej waszych etymologii, nie wiem czemu mi umknęły. Natomiast mam co do pana Marka Gotza spore uwagi i wpisuje mi się on w opcję antysłowiańską i z resztą myli się srogo. Opisując etymologie Gotzów z Olkusza pisze że czuje się Polakie ale nie koniecznie Słowianinem...czy tak bardzo mu pasuje bycie w jakimś ułameczku po dalekich przodkach Niemcem? Słowianie to już wstyd? Badania genealogiczne pokazują że Polacy Rosjanie i Białorusini w tym zamieszkujący Niemcy garsteczka Sorbów Łużyckich są najbardziej słowiańskimi narodami. Jakoś ta kolonizacja Niemców a w zasadzie domieszka podczas późnego średniowiecza nie zachwiała tego faktu. Co do samego tłumaczenia historii Goców czy Goetzów to fajnie...ale pan Mareczek obawiam się uważa że wszystko co na zachód od Polski jest lepsze, czyżby tak go podnosiło na duchu posiadania domieszki krwi germańskiej? wstyd dla mnie. Niech pan Mareczek pamięta o tym że gdyby zbadał samych Niemców to wielu z nich mogło by się poszczycić korzeniami Celtyckimi, no przecież początki Celtów są związane z południem Niemiec.
Natomiast panie Wladyslaw_Moskaz całym do pana szacunkiem i wielką miłością do sarmatów czy sarmatyzmu...każde nazwisko albo pochodzi albo od nazw odmiejscowych czy odgeograficznych lub od słów a te z kolei albo są dawnymi polskimi słowami albo nawet jak w przypadku rzek przed indoeuropejskim źródłosłowem. Po co pan się w to zagłębia jeśli chodzi o domieszki Irańskie w słownictwie Słowian i wice wersa mamy tylko kilka przykładów głównie z tematyki religjno-filozoficznej raj czy bóg czy wyraj. Jeśli będziemy przy każdym naziwsku szukać jakiś dalekich prównań np. do Celtów czy kogoś innego nie odkryjemy etymologi tego nazwiska, bo nazwiska były nadawane tu na ziemiach Polskich raczej i raczej przez Polaków a nikt z nich nie szukał czy aby to słowo ma źródłosłów nie wiem w języku Romańkim czy u Indoeuropejczyków z kultury grobów jamowych z Ukrainy. Tą kwestią zajmuję się etymologia języka...i nie traktujmy Słowian jako ułomnych ludzi którzy nie mieli wpływu na inne języki np. w niemieckim austriackim powidel albo w Rumuńskim gdzie tych zapożyczeń jest bez liku...To że w europie nazwisko kowalski Smiths czy Muller jest popularne nie znaczy to że wymyślili je dawno Ariowie po prostu w średniowiecznej Europie te zawody były popularne tak w Polsce jak w Angli czy jak w Niemczech i tyle.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bożena_jasiakOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Zaron  PostWysłany: 05-08-2020 - 09:51
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2019
Posty: 17

Status: Offline
Dzień dobry
Bardzo dziękuje za tak rozbudowaną odpowiedź.
Bożena Jasiak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2020 - 10:51
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Pietrek83 napisał:

Natomiast panie Wladyslaw_Moskaz całym do pana szacunkiem i wielką miłością do sarmatów czy sarmatyzmu...każde nazwisko albo pochodzi albo od nazw odmiejscowych czy odgeograficznych lub od słów a te z kolei albo są dawnymi polskimi słowami albo nawet jak w przypadku rzek przed indoeuropejskim źródłosłowem. Po co pan się w to zagłębia jeśli chodzi o domieszki Irańskie w słownictwie Słowian i wice wersa mamy tylko kilka przykładów głównie z tematyki religjno-filozoficznej raj czy bóg czy wyraj. Jeśli będziemy przy każdym naziwsku szukać jakiś dalekich prównań np. do Celtów czy kogoś innego nie odkryjemy etymologi tego nazwiska, bo nazwiska były nadawane tu na ziemiach Polskich raczej i raczej przez Polaków a nikt z nich nie szukał czy aby to słowo ma źródłosłów nie wiem w języku Romańkim czy u Indoeuropejczyków z kultury grobów jamowych z Ukrainy. Tą kwestią zajmuję się etymologia języka...i nie traktujmy Słowian jako ułomnych ludzi którzy nie mieli wpływu na inne języki np. w niemieckim austriackim powidel albo w Rumuńskim gdzie tych zapożyczeń jest bez liku...To że w europie nazwisko kowalski Smiths czy Muller jest popularne nie znaczy to że wymyślili je dawno Ariowie po prostu w średniowiecznej Europie te zawody były popularne tak w Polsce jak w Angli czy jak w Niemczech i tyle.
To jest pokłosie po prostu zbyt dużej dawki turbosłowianizmu.

moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2020 - 11:37
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
sirdaniel nie sądzę, chyba pokłosie zbyt dużej dawki sarmatyzmu, gruzinizmu, ormianizmum, germanizmu i hasła "cudze chwalicie swego nie znacie" Ja daleko jestem od bycia turboSłowianinem ale też daleko mi od zaniżania wartości naszych przodków co zauważam w Polsce nadmiernie. Jako Polacy chyba powinniśmy być trochę dumni z bycia Słowianami, a nam cały czas to jakby się kojarzy ze wschodem, Azją, Rosjanami ale w takim negatywnym sensie. A Słowianie bezsprzecznie mieli wiele cech bardzo pozytywnych...np. wysoki pułap współżycia pokojowego, duże uduchowienie bez rozwoju nadmiernej klasy duchowieństwa itd. itp.

Pietrek

Spytam jeszcze o występujące w kręgu moich zainteresowań etymologię nazwiska Aksamit z okolic Bukowna oraz pytanie czy nazwisko Szymiec może mieć konotacje żydowskie, bo jakby jego etymologia jest strasznie prosta ale czy imię Szymon w dawnej Polsce było używane głównie przez Żydów?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2020 - 15:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Podam etymologię za Rymutem:

Aksamit - od aksamit, ze staropolskiego też eksamit ‘rodzaj tkaniny’.

Szymiec 1444 - od imienia Szymon, pochodzenia hebrajskiego, gdzie występowało w dwóch formach: Shime’on, Shim’on i znaczyło pierwotnie ‘Bóg wysłuchał’. Dwie formy hebrajskie przekształciły się w dwa imiona: Simon i Simeon. Pierwsze upowszechniło się w Kościele zachodnim, drugie we wschodnim. W Polsce imię notowano od XII wieku. Obok Szymon występują postaci Szyman, Szymun. Od XIV wieku występują w źródłach staropolskich formy zlatynizowaneSimeon, Semeon. W językach wschodniosłowiańskich spotykane są formy Semen, Semien, skąd forma Siemion, używana w średniowieczu na Kresach Wschodnich.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FedorciograzynaOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska  PostWysłany: 05-08-2020 - 15:53


Dołączył: 05-05-2019
Posty: 5

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź Słyszałam różne wersję nazwiska że w 1 powstaniu walczył Włoch i zakochał się w polce i został.ale jaka prawda nikt nie wie dziękuję jeszcze raz. Grażyna Fedorcio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AdalbertuSobierayOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska  PostWysłany: 05-08-2020 - 23:19
Sympatyk


Dołączył: 01-05-2019
Posty: 41

Status: Offline
Dzień dobry. Chciałbym ponowić nieśmiało pytanie o pochodzenie nazwiska Żmiklas. Spotkałem się z nią tylko raz, oczywiście jest to najbliższa forma do Miklas, ale może jest jeszcze jakiś trop. Owo "ż" nie daje mi spokoju a być może jest jakoś uzasadnione jakąś formą. Dziękuję za podpowiedź
Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Fedorcio.  PostWysłany: 06-08-2020 - 02:59
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Fedorciograzyna napisał:
Witam bardzo proszę o pochodzenie nazwiska Fedorcio
Dziadkowie i ojciec mojego męża pochodzą z Felsztyn obecnie wieś ukraińska
Skieliwka .jesli ktoś może pomóc bardzo proszę
Pozdrawiam grazynafedorcio

Witaj Grazyno,

przedstawiam Tobie moja hipoteze pochodzenia polskiego (!) nazwiska Fedorcio, co potwierdza strona Forebears=Przodkowie;
https://forebears.io/surnames/fedorcio
Bez wymadrzania sie - nazwisko Fedorcio jest bardzo rzadkim nazwiskiem w swiecie, ale najliczniejszym w Polsce, zatem powstalo na terenach obecnej Polski.

Mamy w Europie i Polsce stare nazwanie/nazwisko Fedor, nazwanie Slowian i Galow[Francja,Anglia] ktore wiaze sie tez z imieniem Fedor;
https://forebears.io/surnames/fedor

Na ziemiach obecnej Polski od nazwania/imienia Fedor powstalo kilkadziesiat nazwisk pochodnych (!), miedzy innymi Fedorczak i Fedorczyk oraz najliczniejsze Fedorowicz.

Zatem moge powiedziec, ze pieszczotliwe nazwanie Fedorcio, bylo nazwaniem malucha, ktorego ojcem byl Fedor, a kiedy Fedorcio podrosl, byl juz zwany jako Fedorczak, Fedorczyk lub Fedorowicz [= synowie ojca o nazaniu Fedor].

Fedorcio jest czysto polskim nazwiskiem, powstalym w okresie, kiedy powstaly liczniejsze nazwiska jak Cincio [polsko-galijskie], Dybcio [polskie], Halejcio [polsko-galijskie], Kopcio [polskie] i kilka innych.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Galinski_WojciechOffline
Temat postu: Quasi nazwisko Krakus - historia prawdziwa  PostWysłany: 06-08-2020 - 10:02
Członek PTG


Dołączył: 15-05-2013
Posty: 70

Status: Offline
Jest to historia prawdziwa, bo opowiedziana mi przez mojego Dziadka, który był naocznym świadkiem wydarzeń opisanych poniżej (a i ja świadkowałem dalszej ewolucji wydarzeń opisanych przez Dziadka).
Około roku 1910 w jednej z niższych klas rosyjskiej szkoły podstawowej w zapadłej podwarszawskiej wsi nauczyciel zapytał pewnego ucznia: Kto był pierwszym królem Polski?; Historia nie była mocną stroną pytanego ucznia więc trochę zwlekał z odpowiedzią ale ponaglany przez nauczyciela zaczął mówić: Kra..., Kra..., Krakus. Odpowiedź ta rozzłościła nauczyciela więc powiedział: Siadaj, sam jesteś Krakus.
Dość niegrzeczna reakcja nauczyciela tak się spodobała innym uczniom, że wyżej wspomnianego nieszcześnika zaczęto nazywać Krakus.
Krakus rosł w siłę i lata, i kiedy dojrzał do małżeństwa ożenił się z urodziwą panną z okolicy, którą cała wieś zaczęła nazywać oczywiście Krakusowa. W szczęśliwym małżeństwie zaczęły rodzić się dzieci, które cała wieś nazywała Krakusiakami.
Zmieniały się pokolenia ale przezwisko Krakus pozostawało niezmienne i do dziś (a więc 110 lat później) ciągle wiadomo kto to są Krakusy, choć prawdziwe nazwisko tej rodziny jest zupełnie inne.
A co by było gdyby ta historia zdarzyła się nie sto a dwieście (plus) lat temu? Oczywiście legalnym nazwiskiem tej rodziny było by dziś nazwisko Krakus.
A czego możemy dowiedzieć się ze strony https://forebears.io/surnames/krakus - nazwanie/przezwisko Krakus ma bez wątpienia galijsko-słowianskie pochodzenie.

Wojtek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.606980 sekund(y)