Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
JacekJSOOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 01-08-2020 - 18:39
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2020
Posty: 53

Status: Offline
Dzień dobry,

Poszukuję informacji o rodzinie mojej prababci Rozalii Jeżewskiej z d. Świderskiej ur.02.02.1888 Olibów. Mężem Rozalii był Adam Kazimierz Jeżewski ur. 29.01.1877 Przedbórz. Rozalia miała 11 lub 12 rodzeństwa. Siostrę Zofię po mężu Dydyńska ur. 16.02.1891 Olibów. Ze zdjęć podpisanych "siostrze Zosi " były Justyna i Maria po mężu Wojakowska. Rodzicami Rozalii i jej rodzeństwa byli Franciszek Świderski i Marcelina (Marcela) z d. Nowicka. Jest jeszcze zdjęcie podpisane "Władysław Świderski napomnie Z.Świderski". Rozalia i Adam Jeżewscy do śmierci 1942-1943 mieszkali Równe - Klewań. W metrykach wołyńskich znalazłem "pasującego" do rodzeństwa Mieczysława Świderskiego ur.1876 Poczapki parafia Kuniów.

Być może ktoś z Państwa w czasie swoich poszukiwań spotkał spotkał się z moją rodziną.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tom_mkOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 01-08-2020 - 20:17
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 231

Status: Offline
Prosze poprzegladac te spisy parafian (z roku 1916) moze Pan cos trafi.
Strona jest po rosyjsku ale zeskanowane dokumeny w jezyku polskim.

https://commons.m.wikimedia.org/wiki/Fi ... %D1%97.pdf

Tomasz D.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JacekJSOOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 01-08-2020 - 21:58
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2020
Posty: 53

Status: Offline
Tomaszm masz pomysł , kto może odczytać, ja słabo czytam ręczną cyrylicę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tom_mkOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 01-08-2020 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 231

Status: Offline
To jest wszystko po polsku, strona na ktorej sa skany jest rosyjska.
Prosze sciagnac pdf ze skanami i tam juz sa dokumenty w jezyku polskim. Okolo 1000 stron, ja znalazlem swoich.

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JacekJSOOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 01-08-2020 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2020
Posty: 53

Status: Offline
dziękuje
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danielmmmOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 02-08-2020 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2016
Posty: 23

Status: Offline
Dzień dobry.
Czy jest dostęp do pozostałych części.

Pozdrawiam

Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tom_mkOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 02-08-2020 - 14:17
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 231

Status: Offline
Ponizej link do wszystkich publikacji tego autora.

https://uk.m.wikisource.org/wiki/%D0%90 ... %9E/178/49

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kułagowska_KatarzynaOffline
Temat postu: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 02-08-2020 - 14:48
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2013
Posty: 164

Status: Offline
Mam w drzewie Stanisława Świderskiego, który ożenił się z Kazimierą Foremną na Wołyniu ok. 1920 roku. Prawdopodobnie on pochodził z Syczyna, jej rodzina pochodziła z Jesionówki na Wołyniu i osiadła w Dubnie. Nie wiem kim byli rodzice Stanisława.

_________________
...najwięcej korzeni mam w Zwoleniu. Na razie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Goś_EdmundOffline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 02-08-2020 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 807

Status: Offline
JacekJSO napisał:
Dzień dobry,

Poszukuję informacji o rodzinie mojej prababci Rozalii Jeżewskiej z d. Świderskiej ur.02.02.1888 Olibów. Mężem Rozalii był Adam Kazimierz Jeżewski ur. 29.01.1877 Przedbórz. Rozalia miała 11 lub 12 rodzeństwa. Siostrę Zofię po mężu Dydyńska ur. 16.02.1891 Olibów. Ze zdjęć podpisanych "siostrze Zosi " były Justyna i Maria po mężu Wojakowska. Rodzicami Rozalii i jej rodzeństwa byli Franciszek Świderski i Marcelina (Marcela) z d. Nowicka. Jest jeszcze zdjęcie podpisane "Władysław Świderski napomnie Z.Świderski". Rozalia i Adam Jeżewscy do śmierci 1942-1943 mieszkali Równe - Klewań. W metrykach wołyńskich znalazłem "pasującego" do rodzeństwa Mieczysława Świderskiego ur.1876 Poczapki parafia Kuniów.

Być może ktoś z Państwa w czasie swoich poszukiwań spotkał spotkał się z moją rodziną.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.


Moje pytanie brzmi: czy korzystałeś z poszukiwań w tomach ks. Żurka?
Jeżeli nie, to postaram się to naprawić. Olibów były w parafii Radów, która niestety nie występuje w tomach. Ale jest Równe i Dubno - można sprawdzić. Zastanawia mnie parafia Kuniów - takowej w Diecezji Łuckiej nie było. Są Poczapy, ale Poczapki nie występują w spisie miejscowości wołyńskich w 1938r.
Ale mam niespodzianki:
Świderski Stanisław (r.: Franciszek i Marcelina z Nowickich) i Anna Witek; zw. mał. w 1910r. (1910/7)- parafia Szpanów
Świderski Stefan (r.: Franciszek i Marcelina z Nowickich) i Emilia Skalecka; zw. mał. w 1893r. (1893/10)

Edmund
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JacekJSOOffline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 02-08-2020 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2020
Posty: 53

Status: Offline
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za pomoc. Rozalia i Zofia były najmłodsze z rodzeństwa. Nie wykluczam , że przez 10 lub więcej lat przeprowadzili się do Olibowa z..... . Kuniów jest w diecezji kamieniecko-podolskiej, 17 km od Ostroga. W Kuniowie często występują nazwiska Świderski i Nowicki.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Jacek

ps
Jak mogę mam jeszcze jedną prośbę. Siostra Rozali Zofia nazywała się po mężu Dydyńska . O Dydyńskim nic nie wiemy. Było to krótko trwające małżeństwo. Jest taka legenda rodzinna ; Dydyński oficer austro-węgierski z zazdrości strzelił do ciotki Dydyńskiej , ona upadła, Dydyński się zastrzelił i ciotka wtedy wstała , bo upadła ze strachu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vonklinkoffOffline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 02-08-2020 - 23:56
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 287

Status: Offline
Goś_Edmund napisał:
JacekJSO napisał:
Dzień dobry,

Poszukuję informacji o rodzinie mojej prababci Rozalii Jeżewskiej z d. Świderskiej ur.02.02.1888 Olibów. Mężem Rozalii był Adam Kazimierz Jeżewski ur. 29.01.1877 Przedbórz. Rozalia miała 11 lub 12 rodzeństwa. Siostrę Zofię po mężu Dydyńska ur. 16.02.1891 Olibów. Ze zdjęć podpisanych "siostrze Zosi " były Justyna i Maria po mężu Wojakowska. Rodzicami Rozalii i jej rodzeństwa byli Franciszek Świderski i Marcelina (Marcela) z d. Nowicka. Jest jeszcze zdjęcie podpisane "Władysław Świderski napomnie Z.Świderski". Rozalia i Adam Jeżewscy do śmierci 1942-1943 mieszkali Równe - Klewań. W metrykach wołyńskich znalazłem "pasującego" do rodzeństwa Mieczysława Świderskiego ur.1876 Poczapki parafia Kuniów.

Być może ktoś z Państwa w czasie swoich poszukiwań spotkał spotkał się z moją rodziną.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.


Moje pytanie brzmi: czy korzystałeś z poszukiwań w tomach ks. Żurka?
Jeżeli nie, to postaram się to naprawić. Olibów były w parafii Radów, która niestety nie występuje w tomach. Ale jest Równe i Dubno - można sprawdzić. Zastanawia mnie parafia Kuniów - takowej w Diecezji Łuckiej nie było. Są Poczapy, ale Poczapki nie występują w spisie miejscowości wołyńskich w 1938r.
Ale mam niespodzianki:
Świderski Stanisław (r.: Franciszek i Marcelina z Nowickich) i Anna Witek; zw. mał. w 1910r. (1910/7)- parafia Szpanów
Świderski Stefan (r.: Franciszek i Marcelina z Nowickich) i Emilia Skalecka; zw. mał. w 1893r. (1893/10)

Edmund


Edmundzie
Kuniów został w 1918 za kordonem. Za rzeką, w Polsce ostatnią parafią był Ostróg. Kuniów to parafia moich przodków.

Z Kuniowa pochodzili moi przodkowie, Świderscy h. Lubicz. Nie widzę na razie żadnych połączeń z Franciszkiem Świderskim mężem Marceliny. Co ciekawe mój przodek też miał na imię Franciszek. Obydwaj Franciszkowie mieszkali w tym samymi czasie w tej samej parafii. Czy byli spokrewnieni - na razie trudno powiedzieć.

_________________
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Goś_EdmundOffline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 03-08-2020 - 10:19
Sympatyk


Dołączył: 17-09-2006
Posty: 807

Status: Offline
JacekJSO napisał:
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za pomoc. Rozalia i Zofia były najmłodsze z rodzeństwa. Nie wykluczam , że przez 10 lub więcej lat przeprowadzili się do Olibowa z..... . Kuniów jest w diecezji kamieniecko-podolskiej, 17 km od Ostroga. W Kuniowie często występują nazwiska Świderski i Nowicki.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Jacek

ps
Jak mogę mam jeszcze jedną prośbę. Siostra Rozali Zofia nazywała się po mężu Dydyńska . O Dydyńskim nic nie wiemy. Było to krótko trwające małżeństwo. Jest taka legenda rodzinna ; Dydyński oficer austro-węgierski z zazdrości strzelił do ciotki Dydyńskiej , ona upadła, Dydyński się zastrzelił i ciotka wtedy wstała , bo upadła ze strachu.


Sprawdziłem i niestety takowego nazwisko nie znalazłem, to samo z Wojakowskim.
Edmund
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JacekJSOOffline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 03-08-2020 - 12:22
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2020
Posty: 53

Status: Offline
Bardzo dziękuję,
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna001Offline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 06-12-2020 - 20:48


Dołączył: 22-11-2020
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry,
Wymienieni jak niżej w akcie małżeństwa to moi pradziadkowie.
Świderski Stanisław (r.: Franciszek i Marcelina z Nowickich) i Anna Witek; zw. mał. w 1910r. (1910/7)- parafia Szpanów.
Z opowieści rodzinnych pamiętam, że pradziadek miał brata Władysława i siostrę Zofię, która wyszła za oficera mieszkali w okolicach Równego są też wzmianki o Łucku. Moja babcia Maria córka w/w małżeństwa urodziła się w Niespodziance. Czy ktoś posiada jakieś informacje o Stanisłąwie Świderskim? Wiem, że był ułanem i nic poza tym, że zmarł gdy babcia miała 6 lat. Z siedmiorga dzieci Stanisława przeżyła tylko moja babcia .
Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek informacje na temat pradziadka i jego rodziny.
Bardzo dziękuję
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vonklinkoffOffline
Temat postu: Re: Świderscy z Wołynia  PostWysłany: 07-12-2020 - 10:33
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 287

Status: Offline
Joanna001 napisał:
Dzień dobry,
Wymienieni jak niżej w akcie małżeństwa to moi pradziadkowie.
Świderski Stanisław (r.: Franciszek i Marcelina z Nowickich) i Anna Witek; zw. mał. w 1910r. (1910/7)- parafia Szpanów.
Z opowieści rodzinnych pamiętam, że pradziadek miał brata Władysława i siostrę Zofię, która wyszła za oficera mieszkali w okolicach Równego są też wzmianki o Łucku. Moja babcia Maria córka w/w małżeństwa urodziła się w Niespodziance. Czy ktoś posiada jakieś informacje o Stanisłąwie Świderskim? Wiem, że był ułanem i nic poza tym, że zmarł gdy babcia miała 6 lat. Z siedmiorga dzieci Stanisława przeżyła tylko moja babcia .
Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek informacje na temat pradziadka i jego rodziny.
Bardzo dziękuję
Joanna


Istnieja pewne przeslanki. ze Franciszek Świderski (ż. z Marcelina Nowicka) jest synem Mikołaja i Marianny Majewskiej. Mikołaj zas byl synem Gabriela i Franciszki z Żukowskich. Sprawa jest badana i zapewne niedlugo okaze sie, czy przeslanki okazaly sie sluszne. Nie wiadomo tez na razie czy ta linia Swiderskich jest h. Lubicz czy Slepowron.
Badaniem tej linii zajmuje sie Jacek - autor watku.Nie ma na razie przeslanek na pokrewienstwo z moja linia Swiderskich z Kuniowa i Szumska.

_________________
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.624856 sekund(y)