Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adamrwOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 11:27
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dzień dobry,
jaka jest Waszym zdaniem wiarygodność Herbarza Bonieckiego?

Przeglądam sobie drzewo Kościałkowskich (http://www.wielcy.pl/boniecki/pl/art/11/349.xml#osoba27)

i widzę dosyć poważną niezgodność z XIX-wiecznym drzewem z wywodu Kościałkowskich.

Według Bonieckiego:
"Adam, syn Gabryela, ur. 1601 r., pisarz grodzki wiłkomierski, ze Ślepowrońskiej, miał dwóch synów: Jerzego i Konstantego."
to powiedzmy może i się zgadza, bo nie ma tych osób w drzewie z wywodu.

Ale idąc dalej:
"Jerzy z Zyndrama, dziedzic Pienian, strażnik wiłkomierski, elektor króla Michała, żonaty 1-o v. z Zofią Laskowską, 2-o v. z Emerencyanną Butmanówną z pierwszej żony pozostawił synów: Stanisława, Jana, żonatego z Przezdziecką i Stefana, żonatego z Elżbietą Bystramówną, a z drugiej - Rafała, żonatego z Katarzyną Tymińską, Salomona, Michała, Władysława i Karola.
Ten ostatni, właściciel Kurkli, zaślubił Domicellę Kopciównąi z niej miał siedmiu synów: Michała, ur. 1705 r., Karola Mateusza, ur. 1709 r., Jerzego Józefa, ur. 1713 r., Franciszka Daniela, ur. 1717 r., Jana Michała, ur. 1719 r., Kazimierza Józefa, ur. 1722 r. i Antoniego, ur. 1725 r."


A co na to drzewo z XIX wieku? Ano to:
https://imgur.com/a/9J2O3a4

Karol i jego potomkowie pochodzą od innego niż Adam syna Gabriela Kościałkowskiego - od Daniela.

Według innych znalezisk internetowych różnica pojawia się już wcześniej -
"żonaty 1-o v. z Zofią Laskowską, 2-o v. z Emerencyanną " nie był bynamniej wskazywany przez Bonieckiego "Jerzy z Zyndrama, dziedzic Pienian, strażnik wiłkomierski" (wnuk Gabriela, syn Adama) ale właśnie Daniel ostatni syn Gabriela Kościałkowskiego.

pozdrawiam
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 13:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Szanowny Panie Adamie.

Z Herbarzami należy postępować ostrożnie. Herbarz nie jest źródłem historycznym. Równie ostrożnie trzeba traktować niektóre wywody.

Co do Kościałkowskich widziałem monografię tego rodu w BUW-ie, nie pamiętam jednak dokładnego tytułu.

W moich poszukiwaniach trafiłem na dwa małżeństwa Eysymontów z Kościałkowskimi. Lucjana Eysymonta, wojszczyca grodzieńskiego z Marianną Kościałkowską, szambelanówną JKM z 1824 (Wilno, par. św. Jana) oraz Józefa Edwarda Kościałkowskiego z Ludwiką Eysymontówną (prawnuczką ostatniego stolnika grodzieńskiego) z roku 1875 (par. Wiejsieje).

Pozdrawiam Pana serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 13:07
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Szanowny Panie Ludwiku,
dziękuję bardzo za wiadomość.
Zawziąłem się i postanowiłem połączyć na myheritage wszystkie posiadane przeze mnie źródła dot. Kościałkowskich i zaczęły mi miejscami wychodzić sprzeczności, m.in. taka jak wyżej.
Zaintrygowała mnie natomiast informacja o ślubie Józefa Edwarda Kościałkowskiego.
Mam taką osobę (Józef Edward Maurycy) bez informacji o małżonce, ale za to z dziećmi: Wacławem Janem, Stanisławem Juliuszem i Jadwigą Konstacją. Czy to może być ten sam Józef Edward, który ożenił się z Ludwiką Eysmontówną?
pozdrawiam
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 13:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Szanowny Panie Adamie.

Tak to ta sama osoba.

Syn Jana i Teofili z Ciemnołońskich.

Par. Wiejsieje akt nr 4/1875.

Pozdrawiam Pana serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 15:05
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
O wiarygodności Bonieckiego napisał wyraźnie choć w przypisie Dworzaczek. Odnosić się to może choćby do rodziny Komorowskich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję Panie Ludwiku,
szkoda, że dokumenty par. Wiejsieje na FS za zakluczykowane, a na ePaveldas nie ma małżeństw z 1875. Może kiedyś dotrę do wskazanego aktu ślubu.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 16:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Szanowny Panie Adamie.

To jest na SzwA.

Pozdrawiam serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wiarygodność Herbarza Bonieckiego?  PostWysłany: 30-07-2020 - 17:22
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Szanowny Panie Ludwiku.
Dziękuję, już sobie pobrałem
Nie wpadłbym na to by szukać metryk kresowych w Szwa.
pozdrawiam
AdamWasilewski

edit
Panie Ludwiku, a czy wie Pan, że potomkiem Józefa i Ludwiki z Eysmontów był jeden z najbardziej rozpoznawalnych Kościałkowskich (ustępujący "popularnością" chyba tylko Marianowi Zyndram-Kościałkowskiemu) prof. Stanisław Kościałkowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Ko%C5%9Bcia%C5%82kowski)?

edit 2.
Panie Ludwiku, Ludwika z Eysmontów i córka mojego praprapradziadka Franciszka Wasilewska wyszły za... rodzonych braci Kościałkowskich Smile
Stosując dzisiejsze określenia - były szwagierkami.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.617206 sekund(y)