Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2020 - 08:12
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
ale, żeby nie było przegięcia w drugą stronę, że to teren dziewiczy i wszystko tylko z pierwotnych źródeł wiadomo, bo opracowań żadnych nie ma
i uwzględniając Łódź, to taki podstawowy tekst, który też wspomina o informacjach nt służby
http://www.lodz.ap.gov.pl/ewidencja_ludnosci.pdf

Dzień dobry

Ciekawe, poczytam. Karty ewidencji ludności jakie ja posiadam, zdigitalizowane, są niestety za okres późniejszy. Wtedy już jako małżeństwo mieszkali razem obok fabryki w której pradziadek pracował. Fajny trop, dziekuje.
Iza

ps. to co ja posiadam:

https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... sI9owgLroA

nie ma tam info kiedy przybył niestety. Okres powstania wg Archiwum to 1916-1921. To ta wersja dwujęzyczna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2020 - 09:11
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
ziobrovska napisał:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
ale, żeby nie było przegięcia w drugą stronę, że to teren dziewiczy i wszystko tylko z pierwotnych źródeł wiadomo, bo opracowań żadnych nie ma
i uwzględniając Łódź, to taki podstawowy tekst, który też wspomina o informacjach nt służby
http://www.lodz.ap.gov.pl/ewidencja_ludnosci.pdf

Dzień dobry

Ciekawe, poczytam. Karty ewidencji ludności jakie ja posiadam, zdigitalizowane, są niestety za okres późniejszy. Wtedy już jako małżeństwo mieszkali razem obok fabryki w której pradziadek pracował. Fajny trop, dziekuje.
Iza

ps. to co ja posiadam:

https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... sI9owgLroA

nie ma tam info kiedy przybył niestety. Okres powstania wg Archiwum to 1916-1921. To ta wersja dwujęzyczna.



witam,

Warto przejrzec wczesniejsze i pozniejsze ewidencje ludnosci. Ja tak znalazlem date poboru do wojska

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2020 - 16:06
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
pdnaielak napisał:


Warto przejrzec wczesniejsze i pozniejsze ewidencje ludnosci. Ja tak znalazlem date poboru do wojska

Piotr


Tak warto. Dzięki. Jakiś plan działania w wolnej chwili już jest.
Pozdrawiam
Iza

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 16:30
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Włodku

Sroczyński_Włodzimierz napisał:


Myślisz ,że może też być coś na temat odbytej służby wojskowej, pobycie w wojsku na umowie pożyczki pod budowę domu?

https://szukajwarchiwach.pl/39/474/0/-/ ... #tabJednos

Wątpię ale warto zapytać.Smile

Pozdrawiam
Iza

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 16:37
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie wiem
zdziwiłbym się
ale na pewno - choć nie z powodów służby wojskowej - bym skopiował, przejrzał zanalizował
szerzej niż w hip może być
a na pewno żal zostawić nieprzebadane o sytuacji nie tylko materialnej pewnie


PS coś nie tak z cytowaniem

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 16:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
tu
https://dlib.rsl.ru/viewer/01003999819#?page=810
można odczytać jakie jednostki były formowane z terenów KP w roku 1903 do tych terenów.
p. 865
https://dlib.rsl.ru/viewer/01003999819#?page=809
p.856

Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 16:52
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Irena_Powiśle napisał:
tu
https://dlib.rsl.ru/viewer/01003999819#?page=810
można odczytać jakie jednostki były formowane z terenów KP w roku 1903 do tych terenów.
p. 865
https://dlib.rsl.ru/viewer/01003999819#?page=809
p.856

Irena


O super! Spróbuję przetłumaczyć. Bardzo dziękuję Ireno

EDIT:

Ireno

Czy orientujesz sie może co może oznaczać skrót:
В.-С. стр. ?

Resztę potrzebnych rozszyfrowałam

Iza

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2020 - 13:44
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:


Doberek Włodzimierzu

Właśnie otrzymałam odpowiedź z AP Łódź. Ozdobiński Konstanty lub Jan (jego brat) nie widnieją w spisach ludności stałej lub ludności czasowej w Łodzi. Okres zleconych przeze mnie dat od 1905( zakładałam, że pojawił się w Łodzi po powrocie z Rosji) do 1908 do ślubu. Może kurde niegdzie sie meldował po prostu? Myślałam z nadzieją, że jednak coś znajdę na temat stopnia wojskowego czy gdzie służył..

A no i czekam na dvd z aktami pożyczki. Na razie na pradziadka wydałam 200 zł. Wink

Chciała się tylko pochwalić postępami Smile

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZawadzkiTOffline
Temat postu: wojna rosyjsko-japońska 1904-1905  PostWysłany: 17-07-2020 - 12:54


Dołączył: 29-11-2016
Posty: 8
Skąd: Śląsk
Status: Offline
Gdzie i jak szukać bliższych danych o rekrucie: Zawadzki urodzony powiat Koło (Kłodawa?) 1869-1883, syn Grzegorza, wg podań rodzinnych dostał się do niewoli japońskiej podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1905r. i tam założył rodzinę.

___________________________
Pozdrawiam Tadeusz Zawadzki[/u][/b][/i]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: wojna rosyjsko-japońska 1904-1905  PostWysłany: 17-07-2020 - 13:00
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Witam,
Ja polecam tak:
1) Ustalic imie nazwisko i date urodzenia - bedzie latwiej ustalic gdzie szukac
2) Ustalic gdzie mieszkal w latach 1895-1904 - Obejrzec Ksiegi Ludnosci Stalej z tego obszaru/wsi/gminy - szukac dopisku o poborze do wojska
3) Po ustaleniu w jakim powiecie/guberni mieszkal - sprawdzic czy istnieja w archiwum zbiory powiatowej komisji ds powinnosci wojskowej lub podobne i przeszukac.

Prosze tez przeczytac tu:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -asc.phtml
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... t-15.phtml


Piotr Danielak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
terenatuOffline
Temat postu: Japonscy zolnierze.  PostWysłany: 19-07-2020 - 14:28
Sympatyk


Dołączył: 17-06-2020
Posty: 49

Status: Offline
Witam!

Przepraszam, bo nie pisze dobrze j. polskim. Moge dodac tylko troche koloru. Moj przodek, F. Pawlak, ur. !880 w Parzeczewie, byl zeslany na Sybir za polityke po torturach w Lodzi. On mowil swojej corce ze podziwial japonskich zolnierzy bo maszerowali dlugie drogi majac tylko ryz w kieszeniach. On uciekl z pomoca 13 rosyjskich Sybirakow gdy dozywotne zeslanie bylo zmeniene na kare smierci. Wzielo mu rok aby wrocic na polskie tereny (albo jak to on mowil: do Polski) gdzie zalozyl rodzine.

Pozdrawiam,

Teresa Nasa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2020 - 19:06
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Otrzymałam skany pożyczki.

Otóż pradziadkowie kupili za 1200 złotych polskich jeden z placów oznaczonych nr 45, o powierzchni 568 m kw przy ulicy jeszcze bez nazwy. I do tego wzięli pożyczkę z Państowego Funduszu Budowlanego na 1100 złotych płatnych w złocie, 20 rat po 55 zł. Stopa procentowa 3 3/4 % w skali roku. Miala to być ulica, powstająca od ul Kasprowicza. Sprawdziłam, ta ulica była utworzona w 1932 roku i zniknęła później pod blokami osiedla Dąbrowa. Po wojnie Państwo wykupiło ten teren pod budowę osiedla. Mojemu dziadkowi i babci jako już rodzinie, cioci Jani i jej tacie i siostrze, oraz rodzinie brata cioci i dziadka, zaproponowano - albo mieszkanie w bloku albo jakąś sumę pieniędzy. Ciocia z tatą i siostrą wybrali mieszkani w bloku (praktycznie w tym samym miejscu gdzie stał rozebrany później ich dom), moi dziadkowie wybrali mieszkanie w bloku oraz brat z rodziną wybrał pieniądze.

Oczywiście nic o przeszłości wojskowej pradziadka - nie znalazłam w pożyczce. Ale pamiątka w postaci skanów jest.
pozdrawiam Iza

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2020 - 13:46
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Dobry

W poszukiwaniu śladów pradziadka w Łodzi zleciłam kwerendę w AP Łódź, w jednostce zatytyłowanej Ramisch Edward Łódź Senatorska 19, szukając np listy płac, jakiegoś dokumentu przyjmującego go do pracy, lub czegokolwiek związanego z nim. Napisali też, że zrobili kwerendę dokumentów z lat 1943-1944 Lohn und Gehaltsbuch. Właśnie dostałam info, że proszą o wpłatę opłaty za kwerendę - a efekt NIC. Żadnego śladu po pradziadku. Jestem załamana. Był, pracował tam, mieszkał obok w przybudówce, żył tam ileś lat, z bratem i nie mogę znaleźć nic wcześniej niz 1921 spis ludności. Ciocia (siostra dziadka, córka pradziadka) mówiła, że był "szychą", miał 2 ludzi pod sobą, on jedyny uruchamiał maszynę parową w fabryce, zarabiał 100 zl na tydzien, gdzie prababcia robotnica 20zł. Mam nawet ich zdjęcie z ogródka obok fabryki.. Myślę czy może np najpierw pracował u Ramischa ale na Piotrkowskiej a potem sie przenieśli na Senatorską? W aktach urodzin swoich pierwszych bliźniaczek ma wpisane "maszynista". A było to w 1909 roku. Chyba napiszę do nich ponownie ale innną fabrykę..

Jeżeli chodzi o pobór do wojska to:

Po skończeniu praktyk w Łowiczu, na młynarza (skończył w 1897) został tam i pracował do powołania do wojska w 1899 lub 1900 roku.
Po skończeniu praktyki w Łowiczu wrócił do Sochaczewa do rodziców i tam doczekał powołania w 1899 lub 1900 roku.
Po skończeniu praktyk w Łowiczu, wyjechał od razu do Łodzi i tu doczekał powołania w 1899 lub 1900 roku

Teraz zastukam do AP Łódź w sprawie poboru, jakiś list, ale to muszę odpocząć od porażek.
Iza

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Darek08Offline
Temat postu: Re: Japonscy zolnierze.  PostWysłany: 23-07-2020 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2016
Posty: 121

Status: Offline
terenatu napisał:
Witam!

Przepraszam, bo nie pisze dobrze j. polskim. Moge dodac tylko troche koloru. Moj przodek, F. Pawlak, ur. !880 w Parzeczewie, byl zeslany na Sybir za polityke po torturach w Lodzi. On mowil swojej corce ze podziwial japonskich zolnierzy bo maszerowali dlugie drogi majac tylko ryz w kieszeniach. On uciekl z pomoca 13 rosyjskich Sybirakow gdy dozywotne zeslanie bylo zmeniene na kare smierci. Wzielo mu rok aby wrocic na polskie tereny (albo jak to on mowil: do Polski) gdzie zalozyl rodzine.

Pozdrawiam,

Teresa Nasa


Pani Tereso, proszę spojrzeć w skrzynkę prywatnych wiadomości - bardzo proszę o kontakt.

Mój pradziadek Marceli wyruszył na wojnę rosyjsko-japońską, ale wojna skończyła się zanim dotarł. Kiedyś była to rodzinna legenda, która w miarę pogłębiania poszukiwań genealogicznych potwierdziła się. Niestety w przypadku zwykłych rekrutów bardzo ciężko jest ustalić więcej szczegółów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2020 - 09:59
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
Dzień Dobry

co się udało dowiedzieć do tej pory od ostatniego wpisu.

AP Łowicz się nie odezwał w sprawe emaila dotyczącego poborów do wojska od 1899 roku z terenu Łowicza.
AP Łódź - również brak odzewu, emaile wysłane ponad tydzień temu, czekam cierpliwie.
Wysłałam też email do kwerend na temat Warszawskiego Okręgu Wojskowego - pan na urlopie, napisał, że da znać niebawem czy kwerenda będzie możliwa i za ile.

Z rzeczy nie popychających temat do przodu ale rownie ciekawych, dla mnie:

Mój tatuś przypomniał sobie o pudle kartonowym ze starociami. I co znaleziono:

Dowody tożsamości mojej pra pra babci (mamy mojej prababci)! ze zdjęciem, podpisany odciskiem palca, gdyż pisać nie umiała.
Dowód tożsamości pradziadka Kostka i prababci Heleny, Wszystkie 3 dowody wydane w roku 1929.

Książeczki zusowskie pradziadka i prababci! a tam wpisy dotyczące wynagrodzenia od 1925 roku! w tej wlaśnie fabryce Ramischa przy której mieszkali i w której pracowali! Jego zarobki miesięczne w roku 1925 to 185 zł, później kwota miesięczna lekko rosła przez lata. Z opowieści cioci Jani (siostry dziadka), wynikało, że pradzadek tyle zarabiał w tydzień a prawdą okazało się, że tyle ale w miesiąc. Ciekawe, że w AP Łódź nie ma w dokumentacji ani słowa o tym, że tam pracował, nie znaleziono. Czyli nadal nie wiem gdzie pracował od 1908 roku do 1925.

Oryginały pożyczki, za której skan zapłaciłam w AP Łódź Wink. Spis domu (do wywłaszczenia podejrzewam), kartę budowy domu, po wojnie kwaterunki, kto tam mieszkał (każdy pokój był wynajmowamy jakieś rodzinie po wojnie), gdzie się Ci ludzie poźniej przenosili, daty urodzin itp Mam również akta dotyczące wywłaszczenia, jakie kwoty pieniędzy każdy otrzymał po działach. Mam również akt sprzedaży ziemi na Wiskitnie! Wynika stąd, że zakupili ją jakiś czas wcześniej, być może pod budowę kolejnego domu? Trochę marek polskich, obligacji państwowych, liry wloskie, bony i inne.

Teraz się zastanawiam, czy w Milanówku, mogą się znajdować koperty dowodowe, do dowodów do wydawanych w roku 1929? czy taka szansa w ogólne istnieje? czy to zbyt wczesne lata? Może tam by coś na temat jego służby wojskowej się znalazło? Głośno myślę.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.643637 sekund(y)