Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ROMAN_BOffline
Temat postu: Geneza nazwiska Karaban - hipoteza.  PostWysłany: 10-07-2020 - 15:30
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Dzień dobry.

Pochodzenie nazwiska Karaban – hipoteza.

Kmycke, trochę rozszerzę podstawy tematyczne, od których może pochodzić nazwisko Karaban. Pani Ewa podała kilka z nich za profesorem Kazimierzem Rymutem.
Moim zdaniem nazwa osobowa Karaban z jakimś prawdopodobieństwem mogła zostać utworzona od czasownika karabać. Czasownik karabać dawniej znaczył ‘gramolić się, wchodzić z trudem’.
Zatem, nazwisko Karaban z jakimś prawdopodobieństwem pochodzi od przezwiska Karaban, które wywodzi się od czasownika karabać ‘gramolić się, wchodzić z trudem’.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu: Geneza nazwiska Karaban - hipoteza.  PostWysłany: 10-07-2020 - 23:25
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
Poproszę o znaczenie nazwiska Ozga i Boruciński. Obydwa pochodzą z okolic Krakowa. Nie zawsze mam możliwości skorzystać z dużej etymologi polskich nazwisk Kazimierza Rymuta dlatego was pytam!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Ozga, Boruciński.  PostWysłany: 11-07-2020 - 02:22
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.

Rozważania o etymologii nazwiska Ozga i Boruciński - hipozezy.

Nazwa osobowa Ozga.
W przeszłości i obecnie na obszarze Polski można spotkać miano Ozga oraz Ożga. W roku 2002 na terenie współczesnej Polski osób o nazwisku Ozga mieszkało 5076, w tym kobiet 2608, mężczyzn 2468. Pod względem frekwencji zajmuje ono w Polsce pozycję 988. Natomiast osób o nazwisku Ożga w tym samym czasie obszar Polski zamieszkiwało 2047, w tym kobiet 1040, mężczyzn 1007. Wspomniana nazwa osobowa pod względem frekwencji zajmuje 2954 miejsce. Przytoczone liczby mówią, że nazwisko Ozga jest mianem ponad dwa razy częściej występującym niż nazwa osobowa Ożga. Wynika z tego, iż nazwisko Ozga jest popularniejszym mianem niż nazwa osobowa Ożga.
Oba wymienione przeze mnie nazwiska mają tą samą genezę, o której napiszę trochę później.
Nazwę osobową Ozga spotykało się na obszarach Polski, na których występowało mazurzenie. Mazurzenie, to proces fonetyczny polegający na wymawianiu zamiast spółgłosek dziąsłowych cz, sz, ż,dż głosek zębowych: c, s, z, dz. Mazurzenie jest bardzo charakterystyczne dla wielu polskich dialektów, szczególnie zaś na Mazowszu i Mazurach, a także na terenie Małopolski i Śląska. Również w Wielkopolsce – na terenie niemazurzącym, w okolicach Puszczy Noteckiej w gwarze Mazurów wieleńskich [ osadników z Mazowsza ] występuje zjawisko mazurzenia. Natomiast miano Ożga występowało na obszarach Polski gdzie ludność mówiła dialektami, w których nie występowało mazurzenie. Wynika z tego, że nazwa osobowa Ozga jest zamazurzoną formą nazwy osobowej Ożga.
Zatem, jaką genezę ma nazwisko Ozga / Ożga? W języku polskim dawno temu występował rzeczownik ożga [ gwarowo ozga ], który znaczył tyle co pożar, ogień, opaleniec. W takim razie nazwa osobowa Ożga / Ozga równe jest apelatywowi [ rzeczownikowi ] ożga / ozga. Wynika z tego, iż wspomniane nazwiska są odapelatywnymi nazwami osobowymi – pochodzące od pospolitych rzeczowników. Pierwotnie miano Ozga / Ożga było przezwiskiem a dopiero później stało się nazwiskiem [ dziedzicznym ].
Dlaczego kogoś nazwano Ożga / Ozga [ dotyczy to pierwszej osoby tak nazwanej ] trudno powiedzieć. Może taka osoba miała związek z ogniem, pożarem? Może była pogorzelcem? Może zajmowała się wypalaniem obszarów leśnych? Opaleniec to miejsce powstałe na skutek wypalenia terenu leśnego pod założenie osady albo pod uprawy. Moim zdanie trudno dziś jednoznacznie stwierdzić dlaczego kogoś nazwano Ozga / Ożga.

Nazwisko Boruciński.
Pietrek, 28 maja 2016 na naszym forum założyłeś temat „Ród Borucińskich ( herbu rola??? )”. W swoim poście przytoczyłeś też etymologię nazwiska Boruciński za profesorem Kazimierzem Rymutem. W ramach dyskusji wiele osób udzieliło Ci różnych odpowiedzi na Twoje pytania. Jedną z tych osób byłem i ja. Napisałem Ci w dniu 29 maja 2016 roku post, w którym zawarłem moje spojrzenie na etymologię nazwy osobowej Boruciński. W zasadzie nie odniosłeś się ani słowem do dość obszernego mojego postu. Nie będę tu powtarzał tego co napisałem 29 maja 2016 roku. Jak jesteś zainteresowany to poniżej zamieszczam link gdzie możesz przeczytać to co Ci wtedy napisałem.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... highlight=

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Karaban i Karabin.  PostWysłany: 11-07-2020 - 05:10
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
myckekazimierz napisał:
Witam
Zawsze z zainteresowaniem czytam te posty o pochodzeniu nazwisk i podłączam się z prośbą o wytłumaczenie pochodzenia nazwiska ,, Karaban'' . Rodzina z Mazowsza .
pozdrawiam
kmycke

Witam,

patrzac na rozmieszczenie nazwania/nazwiska Karaban na swiecie wedlug strony Przodkowie/forebears[podlega MyHeritage], widoczny jest zasieg nazwania od Anglii po Indie, zatem nazwanie musialo powstac okolo 4 tysiace lat temu;
https://forebears.io/surnames/karaban

Z tak starymi nazwaniami/nazwiskami zawsze jest problem z ich pochodzeniem, bo z uplywem czasu kazdy jezyk sie rozwija.
W przypadku pochodzenia nazwania Karaban, pozwalaja postawic hipoteze dwa nazwiska galijskie = Galow/Celtow majacych kiedys siedziby we Francji, polnocnych Wloszech, Hiszpanii. Sa to dwa rzadkie juz nazwiska wlosko-francuskie Caraboni i hiszpanskie Carabana;
https://forebears.io/surnames/caraboni
https://forebears.io/surnames/carabaña

Nazwisku Caraboni odpowiadaja dwa wspolczesne slowa wloskie: cari + boni, czyli cariboni, co po polsku znaczy "drogi + twarz", a wedlug mnie, kiedys znaczylo .. "droga buzia".

Galowie byli braćmi Slowian i mowili bardzo podobnym jezykiem, a potwierdzaja to bardzo stare nazwania/nazwiska Gal, Gala [gal/galo = kogut] i Brat oraz mlodsze Bratek i Bratik;
https://forebears.io/surnames/gal
https://forebears.io/surnames/gala
https://forebears.io/surnames/brat
https://forebears.io/surnames/bratek
https://forebears.io/surnames/bratik

Zatem przyjmujac moje powiazania, stawiam hipoteze, ze nazwanie/nazwisko Karaban ma starozytne, galijsko-slowianskie korzenie i nowonarodzonego malca kiedys matka zwala "karaban", czyli .. "moja droga/najdrozsza buźko".

Pobocznym nazwaniami o tej samej etymologii i potwierdzajacymi moja hipoteze, sa nazwiska Carabin i Karabin - na pewno kilka tysiecy lat temu Galowie i Slowianie nie produkowali karabinow .. w dzisiejszym znaczeniu i nie mieli ich wedrujac do Indii;
https://forebears.io/surnames/carabin
https://forebears.io/surnames/karabin


Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Karaban i Karabin.  PostWysłany: 11-07-2020 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
No to więc pytałem cie ROMAN_B czy zawód jaki ci ludzi mieli od super dawnych pokoleń, czyli zawód owczarza mógł mieć coś wspólnego z pochodzeniem ich nazwiska? a nic nie pisałeś na ten temat...ten fartuch nosili pasterze w dawnej Polsce? Czy widzisz jakąś nazwę miejscowości w dzisiejszym woj. Małopolskim od której mogło by to nazwisko się wziąć? ja nie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Ozga, Boruciński.  PostWysłany: 11-07-2020 - 21:33
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Dobry wieczór.

Pietrek83, regulamin naszego forum wymaga podpisywania postów przynajmniej imieniem.

Pietrek83, w dniu 29 maja 2016 roku zamieściłem post w założonym przez Ciebie temacie w dniu 28 maja 2016 roku, to jest „Ród Borucińskich ( herbu rola??? )”. Przypomnę Ci, że w tamtym czasie nie odniosłeś się ani słowem do mojego postu. Napisałeś pod moim postem w dniu 27 lipca 2016 roku – cytat: ” A czy ludzie zawodu owczarza mogli być jakąś szlachtą?”. Raczej spodziewałem się zwyczajnego „dziękuję”.
W dniu 10 lipca 2020 roku w napisałeś – cytat: „Poproszę o znaczenie nazwiska Ozga i Boruciński. Obydwa pochodzą z okolic Krakowa. Nie zawsze mam możliwości skorzystać z dużej etymologii polskich nazwisk Kazimierza Rymuta dlatego was pytam!”. W dniu 11 lipca 2020 roku poświęciłem swój czas i udzieliłem Ci odpowiedzi – powyżej możesz przeczytać to co napisałem. Starałem się jak najlepiej odpowiedzieć na Twoje zapytanie, zgodnie z moją wiedzą.
Zacytuję Ci to co napisałeś dziś, w odpowiedzi na moje „Rozważania o etymologii nazwiska Ozga i Boruciński – hipozezy”:
„No to więc pytałem cie ROMAN_B czy zawód jaki ci ludzi mieli od super dawnych pokoleń, czyli zawód owczarza mógł mieć coś wspólnego z pochodzeniem ich nazwiska? a nic nie pisałeś na ten temat...ten fartuch nosili pasterze w dawnej Polsce? Czy widzisz jakąś nazwę miejscowości w dzisiejszym woj. Małopolskim od której mogło by to nazwisko się wziąć? ja nie...”.
I tym razem wykonałem pracę i poświęciłem swój czas. Ty nadal pytasz! A ja nadal nie zauważyłem „magicznego” słowa – dziękuję. Taka jest cena na naszym forum za udzielenie informacji.
Życzę wielu sukcesów w samodzielnym badaniu etymologii nazwiska Boruciński i innych oraz ich konotacji społecznych i etnicznych.

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Ozga i Ożga.  PostWysłany: 12-07-2020 - 02:52
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Witam,

do wpisu Pana Romana chcialbym tylko dodac, ze nazwisko Ozga nie tylko jest liczniejsze niz Ożga, jest tez strozytnym nazwaniem/nazwiskiem europejskim.

Grecki geograf Klaudiusz Ptolemeusz w swojej Geografii [ok 150 r. n.e.] przy opisie Sarmacji, wymienia wzdluz Wisly dwa plemiona Wendow majace siedziby obok siebie, plemie Burgiones podlegle grodowi[burg], ale nie wymienia nazwy grodu Sandomierz i plemie Arsietae; "arsit" w j.greckim, to "spalony, pogorzelca" w j. polskim, czyli plemie Ozgow, ktore znane bylo juz w starozytnosci Grekom, jako plemie wendyjskie czyli slowianskie.

Nazwanie/nazwisko Ozga powstalo kilka tysiecy lat temu na ziemiach obecnie polskich, znane i uzywane bylo przez Galow w zachodniej Europie;
https://forebears.io/surnames/ozga
i zawedrowalo do Indii jako Osga i Osha;
https://forebears.io/surnames/osga

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Ozga i Ożga.  PostWysłany: 17-07-2020 - 09:18
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
ROMAN_B myślałem że ci już za to bardzo dziękowałem, jeśli nie to przepraszam nie bądź zły na mnie...

Chciał bym spytać o etymologię nazwiska Warta z dawnej ziemi krakowskiej okolice Myszkowa, czy jest to jasne i pochodzi od nazwy rzeki która tam zaczyna swój bieg czy są jeszcze inne wskazówki?

Wladyslaw_Moskal haha no tak ale plemiona Irańskie nie miały tak brzmiącej Ozgi tylko zapewne na wypalenisko czy zarzewie ognia inaczej takich ludzi nazywali po swojemu...np. agnis czy coś podobnego. Jednak rozdzielenie się dróg bałto-słowian i plemion indoaryjskich to zamierzchła przeszłość pewnie jakieś 1500 p.n.e. może nawet 2000 p.n.e. To że cały czas utrzymywaliśmy z nimi kontakty jako z południowymi sąsiadami to inna sprawa

Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MiroslawOzogOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 15:19


Dołączył: 17-07-2020
Posty: 1

Status: Offline
Witam,

Szukam zrodel do nazwiska: Ożóg. Czy jest ono polaczone moze z watkiem waszej rozmowy odnosnie Ozgow ?

Dziekuje za jakiekolwiek wskazowki,

Mirek Ozog
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
molekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 17:03
Sympatyk


Dołączył: 30-08-2014
Posty: 92

Status: Offline
Witam,

chciałbym poprosić o analizę pochodzenia nazwiska Molus.

Znalazłem akta z początku XVIII wieku, które potwierdzają istnienie tego nazwiska w województwie kujawsko-pomorskim oraz świętokrzyskim, tak więc wygląda na to że w momencie kształtowania się nazwisk powstały one niezależnie w dwóch lokalizacjach.

Z góry dziękuję za pomoc,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 18:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Molus - w grupie nazwisk pochodzących od prasłowiańskiego moliki, moleti ‘wyciągać’, mól, mol ‘rodzaj małego motyla zżerającego tkaniny’; możliwe też od niemieckiej nazwy osobowej Mohl.

Ozóg 1384 - od ożóg, ożeg ‘drewniany kij do poorawiania ognia w piecu, pogrzebacz’, od staropolskiego ożegać ‘opalać; ożygać’.

Źródło:azimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZuzaOffline
Temat postu: Schwenke lub Schwentke  PostWysłany: 17-07-2020 - 18:44
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2008
Posty: 87

Status: Offline
Ciekawi mnie pochodzenie i znaczenie tych nazwisk.Występują one jeszcze w formie Schwendke, Schwencke a dotyczą członków jednej rodziny. Są też pisane przez "a" np. Schwanke
Pozdrawiam Zuza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Ożóg, Schwenke lub Schwentke.  PostWysłany: 17-07-2020 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Dobry wieczór.

Mirku, uzupełnię trochę informacje o ewentualnym pochodzeniu nazwiska Ożóg, które podała pani Ewa Szczodruch.

Rozważania o pochodzeniu nazwy osobowej Ożóg.

Moim zdaniem nazwisko Ożóg pochodzi od przezwiska Ożóg a ono od apelatywu [ rzeczownika ] ożóg. Zatem, miano Ożóg jest odapelatywnym nazwiskiem.

W Słowniku języka polskiego pod redakcją profesora Witolda Doroszewskiego znajduje się hasło ożóg. Według tego słownika ożóg to:
1. żerdka, kij poprawiania ognia w piecu piekarskim, wygarniania żużlu i popiołu z pieca kowalskiego, często zakrzywiony; pogrzebacz;
2. drzewo opalone; tląca się głownia;
3. gwarowo pęk słomy uwiązany na kiju służący do wymiatania pieca piekarskiego; pomiotło.
W tym miejscu dodam, że drzewo opalone, to np. drzewo po pożarze lasu.
W roku 2017 w Krakowie ukazał się 24 tom periodyku Biblioteka „LingVariów” Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Mieczysław Karaś. Ze studiów leksykologicznych i onomastycznych. Wybór i opracowanie Jerzy Reichan i Maciej Rak. W przedmiotowy opracowaniu znajduje się tekst prof. Mieczysława Karasia pt. Terminologia techniczna w gwarach. Tekst ten jest przedrukiem z publikacji: M. Karaś: (red.), Słownictwo gwarowe a kultura. Księga referatów. Kraków 26 – 29 XI 1973 r.,
Wrocław 1975, s. 152–162. W wymienionym tekście czytamy:
„‘narzędzie do zgarniania ziemi z blachy pługa’: ciosek, esak, istyk // styk // isnyk //
istnik // listyk // jestyk, kopacz, kopyść, koziczka, kozica, nóż, odpycha, odpychacz,
otka, oskrabka, ożóg, rączka, rączki, rozkrabka, rosocha, rylik, smyk, trzóslo, widełki, wypychel.”.
Zatem, wyraz ożóg w gwarach może też oznaczać ‘narzędzie do zgarniania ziemi z blachy pługa’.
W roku 1916 w Warszawie Michał Arct opublikował słownik noszący tytuł M. Arcta Słownik ilustrowany języka polskiego. W słowniku tym pod hasłem ożóg czytamy: Ożóg, kij, którym poprawiają palące ś. drzewo w piecu a. wygrzebują węgle, pogrzebacz drewniany; głownia, drewno opalone; żelazko zakrzywione do mieszania preparatów chemicznych.
W roku 1927, w Krakowie, Aleksander Brückner wydał Słownik etymologiczny języka polskiego. W słowniku znajduje się hasło ożóg. Profesor Brückner pisze: ożóg, w 15. i 16. wieku poprawnie ożeg, także ‘pogrzebacz’, ‘pociask, koczerga, kociuba, kosior’; p. żec. [ p. żec – patrz żec ].
Pod hasłem żec czytamy: żec, żgę, żże; żegać, podżegać; ożóg, już w 15. wieku, zamiast ożeg; pożoga (ale jest jeszcze ťpoprawneŤ pożega w 15. wieku), pożożca i pożeżca, ‘podpalacz’; Żegań (‘wypalony las’); żegadło (żegadłem piętnowano, r. 1500 i wcześniej: ťpiętno albo żegadłoŤ); żegleń, ‘węgiel’, u Stanka 1472 r. (dziś po narzeczach ‘zrzęda’, ‘dziecko uprzykrzone’, zeglenić, ‘zrzędzić’); w biblji: żgą, ‘palą’, żgli, ‘palili’ (stąd żglisko, zgliszcze), ťobiaty żżoneŤ i ťżgąceŤ (to wedle dawnej składni jedno), ‘ofiary całopalne’; we złożenia z przyimkiem z-: żdżegł (ťwznieciłŤ, Leopolita), ťżdżegł obiaty paloneŤ, ‘spalił’, itd. Poszło żegę z *gegę (p. z-gaga), częstotliwe *gēgati, t. j. *żagać, żagiew (w krzesiwie), czes. żáhew, rus. żagra; dalej żagawka i żagawica, ‘pokrzywa’ (u Stanka 1472 r. żegawka i żegawica, ale żagawa dla ‘adiantum’); jest jednak do żĭg- i żigati, ale i samo żgać, dżgać, żgnąć, dżgnąć; jest i zażognąć (zamiast zażegnąć). Słowiańskie *gegę (tak wszędzie, cerk. żeszti, żegą, żgą i w innych formach z półgłoską, żdzi, żżen, por. ruskie żżonka dla ‘bowli’; w biblji ożżenie, u Leopolity ťspalenieŤ; czes. żéci, żhu, rus. żecz, żgu, żguczij, ‘piekący’) poszło z pierwotnego *degę, ‘palę’, co Litwa zachowała: degti, degu, ‘palić’, dagtis, ‘żegadło’ (do wypalania dziur w drzewie, niby ‘świder’), łotew. daglis, ‘żagiew’; degtinē, ‘gorzałka’; ind. dahati, ‘pali’, awest. dazaiti, ‘gore’; grec. tefra, ‘popiół’; łac. favilla, ‘popiół’, febris, ‘febra’.

Nazwę osobową Ożóg spotykało się w zasadzie na obszarach Polski, na których nie występowało mazurzenie. Mazurzenie, to proces fonetyczny polegający na wymawianiu zamiast spółgłosek dziąsłowych cz, sz, ż,dż głosek zębowych: c, s, z, dz. Mazurzenie jest bardzo charakterystyczne dla wielu polskich dialektów, szczególnie zaś na Mazowszu i Mazurach, a także na terenie Małopolski i Śląska. Również w Wielkopolsce – na terenie niemazurzącym, w okolicach Puszczy Noteckiej w gwarze Mazurów wieleńskich [ osadników z Mazowsza ] występuje zjawisko mazurzenia. Tak więc na obszarach gdzie występowało mazurzenie nazwę osobową Ożóg zapewne wymawiano Ozog / Ozóg.

W roku 2002 w Bazie Pesel osób o nazwisku Ożóg odnotowano 5386, w tym kobiet 2703, mężczyzn: 2683. Natomiast osób o nazwisku;
• Ozog odnotowano 2 [ 1 kobieta i 1 mężczyzna ];
• Ozóg odnotowano 185 [ 97 kobiet i 88 mężczyzn ].

Dawniej tradycyjne formy żeńskie nazwiska Ożóg:
• odojcowska [ córka ] – Ożożanka;
• odmężowska [ żona ] – Ożogowa.

Mirku, wnioski pozostawiam Tobie.

Pozdrawiam – Roman.

============================================

Dobry wieczór.

Zuzo, poniżej przedstawię Ci etymologię nazwisk(a), o które pytasz. Genezę tych nazwisk opracował niemiecki badacz nazwisk dr Hans Bahlow. Tekst jest w języku niemieckim.

Pochodzenie nazwiska Schwenke lub Schwentke.

Schwenke Definition des Nachnamens:
Schwenk, Schwenke ist kontrahiert aus Schweneke (Schwaneke), in Quedlinburg im 16. Jahrhundert nebeneinander Schwaneke, Schweneke, Schwenke; siehe auch Schwank(e)! Swaneke, Sweneke als weiblich Vorname einst beliebt (Kurzform zu Swanhild, Walkürenname): eine Swaneke wyntappers 1404 Bremen e. Sweneke olifex 1325 Lübeck, Sweneke filia Willekini 1346 Stettin. Dazu Nicolaus Sweneken (Metronym)/Lübeck Aber oberdeutsch Schwenk(e) (Württemberg, schlesisch, Bayern oft) gehört zu schwenken ťschwingen machen, schleudernŤ, vergleiche Schwenkenfuß, Schwenkenbecher, -bier, -flegel, -reif (e. Büttner!). Cuontz Swenk 1383 Kayh/Württemberg, Nikolaus Swenker 1284 Schaffh. [ za Hans Bahlow ]


Schwank Definition des Nachnamens:
Schwank, Schwanke oft, ist kontrahiert aus niederdeutsch Schwaneke, mit Umlaut Schweneke, Schwenke; ist als Übername = Schwan, siehe dies! Vergleiche Gerardus dictus Swane (cignus) 1295 Hamburg, Herman dictus Swane 1274 ebenda Johannes Swanke 1324 Lübeck Zum niederdeutsch k-Suffix vergleiche in Hamburg urkundlich Crane, Craneke (heute Krohnke, Kranke). Nur vereinzelt als persöniederländisch N.: Swane v. Pölchow Pommern Edler 1274, Swaneke de Lechtingen 1347 Osnabrück Als weiblich Vorname (Kurzform zu Swanhild, Swanburg) dagegen öfter: Swaneke 1340 Bremen, mehrfach in Rostock um 1270; vergleiche noch friesisch Swaantje als weiblich Vorname Den Germanen galt der Schwan als heiliger Vogel, vergleiche das Schwanenhemd der Walküre. [ za Hans Bahlow ].

Schwankl, Schwank (Bayern) = mittelhochdeutsch swank(el) ťschlank, geschmeidigŤ. Desgleichen Schwankhart (Bayern), Schwanneke, Schwenneke siehe Schwanke! - Schwantes, Schwantus: Kurzform zu slawisch Swantoslaw; vergleiche Swantke 1348 Breslau (swant- ťheiligŤ, vergleiche die slawisch Gottheit Swantewitt/Rügen). Ortsname Schwantus/Wollin. [ za Hans Bahlow ].


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Molus i Mollus.  PostWysłany: 19-07-2020 - 02:21
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
molek napisał:
Witam,

chciałbym poprosić o analizę pochodzenia nazwiska Molus.

Znalazłem akta z początku XVIII wieku, które potwierdzają istnienie tego nazwiska w województwie kujawsko-pomorskim oraz świętokrzyskim, tak więc wygląda na to że w momencie kształtowania się nazwisk powstały one niezależnie w dwóch lokalizacjach.

Z góry dziękuję za pomoc,
Michał

Witam Michale,

przeczytalem Twoj post oraz odpowiedz Pani Ewy. Po namysle przedstawiam moje hipteze pochodzenia nazwan/nazwisk Molus i Mollus dlatego, ze wg mnie nazwanie Molus jest bardzo starym nazwaniem powstalym kilka tysiecy lat temu na polskich ziemiach i w czasie wedrowki Ariow/Slowian zawedrowalo ponad 3 tysiace lat temu do Indii.

W Polsce starsze, liczniejsze nazwanie Molus, tak jak napisales wystepuje w dwoch regionach, mlodsze Mollus wraz z Molus wystepuje w rejonie Swiecka, prawdopodobnie zapis Mollus powstal w wyniku zniemczenia, starego polskiego nazwania Molus;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=molus

Strona MyHeritage Przodkowie/Forebears podaje wiecej informacji o rozmieszczeniu i pochodzeniu nazwan/nazwisk Molus i Mollus oraz nazwiska indyjskiego Molu;
https://forebears.io/surnames/molus
https://forebears.io/surnames/mollus
https://forebears.io/surnames/molu

Starozytne nazwanie/nazwisko Molus powstale na ziemiach polskich jest znane tez jako nazwanie galijskie na terenie Francji i wlasnie dzieki temu, mozna podac co kiedys znaczylo i jak powstalo nazwisko Molus.

W j. galiskim slowo "molus" i francuskim "mollus, mollusque ", znaczy "mięczak, mięczaki", dzis mozna we Francji sprobowac specjalu francuskiej kuchni zwanej "escargot", ktory w Ameryce mozna kupic zamrozony, gotowy do pieczenia w domu.

Escargot to .. slimak winniczek .. z maslem i przyprawami, pycha !!.

Jesli czytajacego zaskakuje to, ze przodkowie Michala jedli winniczki i dlatego zwano ich Molus, to moge powiedziec, ze dobrze wiedzieli dlaczego je jedli juz tysiace lat temu;
https://kuchnia.wp.pl/slimak-afrodyzjak ... 356924545a

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrek83Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Molus i Mollus.  PostWysłany: 19-07-2020 - 11:12
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2014
Posty: 78

Status: Offline
Poproszę o etymologię nazwiska Goc i Warta oby dwa z okolic Częstochowy oraz Myszkowa.

Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.757300 sekund(y)