Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 17 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Virg@Offline
Temat postu: Re: Jan Twaróg (2 czerwca 1891 - 1915)  PostWysłany: 16-07-2020 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Grazyna_Gabi napisała/ napisał:
[...]
3.Twaróg Johann Mannschaft LstInft. IR. Nr. 90 (zugeteilt dem IR. Nr. 30) tot 27./11. - 2./12. 1915
Najbardziej pasuje Jan z poz.3, zginal miedzy 27.11. - 2.12.1915 r.

Grażynko,

dziękuję Ci pięknie.
Gdybym jeszcze mogła zrozumieć te tajemnicze wojskowe zapisy:
„Mannschaft LstInft. IR. Nr. 90 (zugeteilt dem IR. Nr. 30)”,
byłabym o wiele mądrzejsza Very Happy.

Pozdrawiam serdecznie –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Jan Twaróg (2 czerwca 1891 - 1915)  PostWysłany: 16-07-2020 - 17:50
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Lidio,
Te tajemnicze zapisy to nic innego jak jednostka w ktorej sluzyl, czyli:
90 Pułk Piechoty (przeniesiony do 30 Pulku Piechoty).
https://pl.wikipedia.org/wiki/90_Pu%C5% ... 99gierski)
https://pl.wikipedia.org/wiki/30_Pu%C5% ... y_Krajowej

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Re: Jan Twaróg (2 czerwca 1891 - 1915)  PostWysłany: 16-07-2020 - 18:56
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Grażynko,

dziękuję, dużo łatwiej będzie mi teraz ustalić gdzie mógł uczestniczyć w walkach, na przełomie listopada i grudnia 1915 roku, pułk piechoty „IR. Nr. 30” K.K. niż pojedynczy młody człowiek.

Łączę serdeczności –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
manoska214Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 10:29
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2017
Posty: 78

Status: Offline
Drogi Kubo,

jakbym go nie próbowała wyszukać ten konkretny Wróbel nie wyskakuje. Z Gawrzyłowej są inne osoby. Jestem zaskoczona, bo jeszcze się z taką sytuacją nie spotkałam. Spróbuję jeszcze z WBH się skontaktować, może chociaż oni coś mają.



Pozdrawiam, Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boimski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 12:33
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2011
Posty: 37

Status: Offline
Dzień dobry,

Czy mogę prosić o odnalezieniu jakichkolwiek informacji na temat dziadka-Romana Grabowskiego ur. 1894. Razem z żoną Wandą Majle prawdopodobnie przebywał w czasie wojny w Jekaterynburgu (zakładam, że tam służył). Niestety wiem tylko tyle.

Pozdrawiam
Piotr Boimski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 13:38
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Piotr, podajesz malo danych. Jest kilku Romanow ale zaden z Jekaterynburga.
Jesli to Twoj dziadek to zapewne znasz imie jego ojca oraz miejsce jego urodzenia,
tych waznych informacji nie podajesz niestety.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boimski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2011
Posty: 37

Status: Offline
Pani Grażyno, dziękuję za odpowiedź. Niestety nie mam żadnych innych danych nt. Romana oprócz daty urodzin-1894 i i to, że żona to Wanda Majle. Wiem tylko, że zmarł w Wawie w 1921. Miał dwóch synów: Władysława ur. w 1916 w Jekaterynburgu oraz Romana.
Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-07-2020 - 20:04
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
manoska214 napisał:
Drogi Kubo,

jakbym go nie próbowała wyszukać ten konkretny Wróbel nie wyskakuje. Z Gawrzyłowej są inne osoby. Jestem zaskoczona, bo jeszcze się z taką sytuacją nie spotkałam. Spróbuję jeszcze z WBH się skontaktować, może chociaż oni coś mają.

Pozdrawiam, Monika


Są jeszcze spisy alfabetycze publikowane zbiorczo dla kilku-kilkunastu list strat. Na przykład:

Alphabetisches Verzeichnis Nr. I der in den Verlustlisten Nr. 1 bis 10 angeführten Namen (Nr. I/1914).

List strat było około 700, co daje przypuszczalnie ok. 70 spisów alfabetycznych do przejrzenia. Są dzielone na część oficerską i "pospólstwo" (Mannschaft).

Próbowałaś w ten sposób? Wyszukiwarka to jednak tylko wyszukiwarka, wystarczy jakiś głupi błąd w automatycznym rozpoznawaniu tekstu przy skanowaniu i jesteś bez szans żeby domyślić się w jaki sposób mogło zostać zniekształcone nazwisko Wróbel.

Chyba że rzeczywiście pradziadek nie był ranny w czasie wojny. Pomiędzy listami strat zdarzają się także listy wziętych do niewoli. Naprawdę warto przejrzeć to samemu.

Inna sprawa że swojego przodka znalazłem dopiero po sczytaniu wszystkich spisów alfabetycznych, i to jednak dzięki wyszukiwarce Smile

Tak czy inaczej, powodzenia.
Kuba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
manoska214Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2020 - 23:52
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2017
Posty: 78

Status: Offline
Drogi Kubo,

będę szukać. To zbyt enigmatyczna, ale i ciekawa postać żeby go nie odnaleźć. Mam jeszcze prośbę. Czy możesz jeszcze raz podać link do odznaczonych żołnierzy? Podany link jakby mi nie działa.


Pozdrawiam, Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
monikabOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2020 - 02:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-05-2007
Posty: 152
Skąd: Sydney, Australia
Status: Offline
Witam Pani Grażyno
Mój dziadek walczył w armii pruskiej prawdopodobnie pomiędzy 4/8/1914 i 10/7/1917. Przed 1wś mieszkał z rodziną w Bockum, Westfalii i był górnikiem.
Chciałabym się dowiedzieć w jakiej jednostce służył, na jakim froncie walczył i dlaczego zakończył służbę w połowie 1917r. Może był ranny? ale nic o tym nie słyszałam w opowieściach rodzinnych.

Dziadek przeżył i potem brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Nazywał się:
Stanisław Wiśniewski ur 7/09/1884 Kobelniki, gmina Kruszwica, powiat inowrocławski.
Rodzice Andrzej i Franciszka zd Łepkowska
Żona: Stanisława zd. Kolczyńska

Wiele lat temu pisałam to archiwum w Berlinie ale odpowiedzieli, że ‘Wszystkie rolki dokumentow, kartoteki bylej armii pruskiej, armii przejsciowej i Reichswehr splonely w lutym 1945 r’.

Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje.
Dziękuję

_________________
Pozdrawiam
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jgorskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2020 - 17:22
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2018
Posty: 38

Status: Offline
Na liście strat CK Armii znalazłem swojego pradziadka. Zginął w 1915 roku. Nie wiem,jak mogę dowiedzieć się o miejscu pochówku? Ta informacja gdzieś zaginęła w naszej rodzinie.

Wrobel Franz, ResInft., IR. Nr. 45, 6. Komp., Galizien, Sanok, Dabrowka Ruska, 1888, tot

Udało mi się dogrzebać, że Franciszek Wróbel jest pochowany w Suchej Beskidzkiej, ale czy w styczniu/lutym 2015, w tym rejonie operowal 45 pułk piechoty CK Armii?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robi_1918Offline
Temat postu: Poszukiwania aktu zgonu żołnierza z I wojny światowej  PostWysłany: 03-08-2020 - 12:58
Sympatyk


Dołączył: 03-08-2020
Posty: 116

Status: Offline
Dzień dobry
Poszukuję aktu zgonu Piotra Kaźmierczaka (Peter Kazmierczak / Kaczmierczak) żołnierza armii Cesarstwa Niemieckiego, który zginął 23.02.1918 (lub 20.02.1918) w Marbotte we Francji (okręg: Meuse). Początkowo pochowany w Marbotte, a potem przeniesiony na niemiecki cmentarz żołnierski w Saint-Michael (Francja). Piotr Kaźmierczak urodził się 03.10.1897 w Raszkówku (gmina Raszków, powiat Odolanów) syn Wawrzyna (Laurentius) i Marianny.
Aktu zgonu nie ma w Raszkowie (USC ze względu na miejsce urodzenia i zamieszkania), Odolanowie (USC właściwe ze względu na ówczesny powiat), w Ostrowie Wielkopolskim (USC właściwe na późniejszy powiat), w Poznaniu (USC właściwe ze względu na miejsce stacjonowania jednostki).
Czy macie jakieś sugestie gdzie jeszcze szukać jego aktu zgonu ?
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzej_baranOffline
Temat postu: Poszukiwania aktu zgonu żołnierza z I wojny światowej  PostWysłany: 03-08-2020 - 14:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Szukałeś w księdze z 1918 tylko, czy też w późniejszych?

Taki zgon był zgłaszany do parafii, ale często kilka miesięcy/lat później. Nie wiem czy tak było wszędzie, ale przykład z parafii Gródek https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440


Przy okazji spojrzałem na Raszków i tam zgony zgłaszane w ten sposób są pisane kolorem czerwonym, z wykreśleniem rubryk.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej Baran
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robi_1918Offline
Temat postu: Poszukiwania aktu zgonu żołnierza z I wojny światowej  PostWysłany: 03-08-2020 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 03-08-2020
Posty: 116

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź.
Szukałem: USC Raszków: 1918-1921, USC Odolanów: 1918-1919, USC Ostrów Wielkopolski: 1911-1925, USC Poznań-Gówna: 1918-1919, USC Poznań obwód miejski: 1918-1919, USC Poznań II obwód miejski: 1918-1919.
W Parafii Pogrzybów również nie ma.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2020 - 18:35
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1196

Status: Offline
Witam!
Dlaczego szukasz w Wielkopolsce??
On zginął we Francji!
Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.953742 sekund(y)