Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-06-2019 - 22:15
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Bea napisał:
Nawet jeśli coś jest bardzo prawdopodobne (np. na 99%) - to zawsze może się okazać, że to czego szukasz akurat jest w tym marginesie...


Mój dziadek został powołany do czynnej służby wojskowej w kwietniu 1937 r. - do 4 PP w Równem.


A nie aby 44?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 05-06-2019 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
slawek_krakow napisał:
A nie aby 44?


Cool oczywiście że 44PP

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-06-2019 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 257

Status: Offline
Witam !
Cytat:

Feliks mieszkał w Anielinie Starym a Felek w Brzozowie, obie miejscowości oddalone były od siebie o około 5 km.

A jak daleko od Łowicza ?

Bo mój dziadek, rodowity Warszawiak, odbywał służbę w Baranowiczach, a ćwiczenia rezerwistów w Białej Podlaskiej. Trochę daleko od Warszawy ?

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arkadiusz_16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-06-2019 - 09:59
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2018
Posty: 173

Status: Offline
Badylarz napisał:
Witam !
Cytat:

Feliks mieszkał w Anielinie Starym a Felek w Brzozowie, obie miejscowości oddalone były od siebie o około 5 km.

A jak daleko od Łowicza ?

Bo mój dziadek, rodowity Warszawiak, odbywał służbę w Baranowiczach, a ćwiczenia rezerwistów w Białej Podlaskiej. Trochę daleko od Warszawy ?


około 30 km

_________________
Arkadiusz Przybylski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DudkiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2019 - 22:17


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 6

Status: Offline
Mój dziadek służył w 10pp w Łowiczu w latach 1936-1938 w łączności . W kwietniu 1939 został zmobilizowany. Trafił do tego samego 10pp. też do łączności. kwaterowali w Zielkowicach. 1 września 1939 roku jego oddział znajdował się w miejscowości Czerlin, w Wielkopolsce. Opowiadał, że cały czas się wycofywali, w kierunku Warszawy. Szedł przez Kompinę, ale do Łowicza nie dotarł. Gdzieś w okolicach Brochowa oddział został zaatakowany przez Niemców. Zostało tylko trzech żołnierzy, w tym ciężko ranny dowódca. Do niewoli trafił w okolicy Witkowic. Potem przebywał w Korzuszkach. Być może Pański dziadek Felek trafił do jednostki rezerwowej 10 pp. lub był w nadwyżkach stanów osobowych 10 pp. bo te maszerowały na Grójec i Górę Kalwarię. W Łowiczu funkcjonuje grupa rekonstrukcyjna 10 pp., myślę że mają sporo informacji na interesujący Pana temat. Alicja.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tutaj_KacperOffline
Temat postu: Mobilizacja  PostWysłany: 08-07-2019 - 18:19
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2019
Posty: 53

Status: Offline
Witam,

nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, czy wiadomo, w jaki sposób przeprowadzano mobilizację w sierpniu 1939? Chyba nie rocznikami, ponieważ moi dwaj pradziadkowie byli z 1915 i tylko jeden został powołany, więc niewiem jak to działało.

Pozdrawiam
Kacper Tutaj
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Mobilizacja  PostWysłany: 08-07-2019 - 18:24
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tutaj_Kacper napisał:
Witam,

nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat
Kacper Tutaj


a co się dzieje, że wyszukiwanie nie zadziałało?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tutaj_KacperOffline
Temat postu: Re: Mobilizacja  PostWysłany: 08-07-2019 - 18:34
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2019
Posty: 53

Status: Offline
Nigdzie nie mogę znaleźć w jaki sposób to działało i czy roczniki miały jakieś znaczenie

A nie, przepraszam, jednak już znalazłem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Mobilizacja  PostWysłany: 08-07-2019 - 18:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... cja_30.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 12-07-2020 - 22:46
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Witam

Nie wiem gdzie szukać informacji, albo nie mogę się natknąć.
Wujek Wojciech Jakubowski w 1932 roku wymieniony jest jako sierżant WP, mieszkał w Krakowie, pewnie tam był powołany we wrześniu 39. Gdzie mogę odszukać w jakiej był jednostce, czy zginął? Nie mam pojęcia gdzie uderzać. Poza CAW, bo tam na razie nie znalazłem.

Pozdrawaim

Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 13-07-2020 - 08:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Witam
Też chciałem ustalić jednostkę,w której walczył jeden z moich Dziadków. Informacje o drugim znalazłem dość łatwo kiedyś dzięki współpracy z PCK ,zanim informacje o nim wprowadzone do bazy straty.pl. Okazało się, że służył w 4pp 2 Dywizji Piechoty Legionów i dostał się do niewoli w Modlinie. Natomiast z pierwszym sprawa jest trudniejsza. Z opowieści Taty wiem, że dowódca jednostki po pierwszych porażkach, nie wiem kiedy, rozpuścił oddział do domu. Później Dziadek, jakimś cudem "ustawił się" i miał " dobre" kontakty z okupantem. Miał podobno dobre relacje z Kreisleiterem na powiaty błoński i sochaczewski,takie, że dostał propozycje podpisania folkslisty ze względu na znaczny udział krwi niemieckiej. Natomiast jego nazwisko bardzo częste na Ukrainie, spowodowało, że zaprzyjaźnił się z Ukraińcem, Wiktorem. Był on uciekinierem z ZSRR i służył w pomocniczych jednostkach niemieckich ze "swoimi" końmi, które zabrał ze sobą. Uratował on podobno życie Dziadka, gdy mieszkał w Zielonkach pod Warszawą w 1944 roku. Natomiast w 1939 roku Dziadek mieszkał w Brwinowie lub Faszczycach koło Błonia i nie wiem do jakiej jednostki został przydzielony.Tak, że jest to jeszcze jedna z legend rodzinnych, trudna do zweryfikowania i potwierdzenia.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 13-07-2020 - 08:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Miejsce zamieszkania nie ma większego znaczenia dla przydziału.
W przypadku decyzji ad hoc (jakieś pomocnicze, "robotnicze bataliony", organizowanie oddziałów dodatkowych) może ..ale tez bardziej gdzie kto akurat był, nie gdzie mieszkał

Zielonki - Babice?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Re: Stare Sioło powiat Bobrka obwód Lwowski  PostWysłany: 13-07-2020 - 09:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Tak też myślałem . Dziadek urodził się w 1911 w Brwinowie. W 1940 roku mieszkał w Faszczycach , bo tak jest napisane w akcie zgonu Pradziadka. Tata opowiadał mi o walkach w Zielonkach koło Babic w 1944 między Ukraińcami i Rosjanami z armii niemieckiej i tymi z drugiej strony. Zastanawiam się, czy Wiktor zginął w Zielonkach, bo chyba jakiś sentyment w rodzinie do owego człowieka chyba pozostał, skoro Tata jeszcze w latach siedemdziesiątych używał pojedynczych słów ukraińskich zamiast rosyjskich na określenie podstawowych rzeczy, jak na przykład "sztany" zamiast spodnie. Czy można znaleźć jakieś informacje o stratach niemieckich z okolic Zielonek z 1944 roku ?
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 10:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale co 1944?:)
Poczytaj o okolicy, co kto robił, kogo mordował, z kim "walczył" w VII-VIII 1944 nie chcę rozwalać wątku o mobilizacji 1939 opisami i wyjaśnieniami braku kontaktu bojowego armii sowieckiej i armii niemieckiej po tej stronie Warszawy w 1944
Zielonka (k/ Wołomina) 1944 -może być
Zielonki k/ Babic 1944 niem-sow.? jak? a jeśli się mylę (co jak najbardziej możliwe) to nie w tym wątku się przekonujmy.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 11:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Panie Włodzimierzu
Dziękuję za wskazanie kierunku poszukiwań. Oczywiście zapomniałem o czasie i kierunku ataku Rosjan na Pragę , ale Tata opowiadał mi, że razem z kolegami powodowany dziecięcą ciekawością wychodził do Warszawy na Wolę i często trafiał na piwnice pełne zmarłych ludzi. Był to więc przełom 1944 i 1945 roku już po upadku Powstania Warszawskiego. A Zielonka odmienia się w języku polskim na w Zielonce, a jak Zielonki to w Zielonkach, więc przez cały czas miałem na myśli tą drugą miejscowość. Teraz trzeba poszperać jak Pan mówi o historii Zielonek. A od wątku o mobilizacji z 1939 roku do lat 1944/45 przeszedłem mimowolnie, za co przepraszam.
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.696286 sekund(y)