Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mysliwiec_maciekOffline
Temat postu: Anna Sporysch - Ustroń/Cieszyn  PostWysłany: 09-07-2020 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2020
Posty: 18

Status: Offline
Witajcie. Mam historię połączoną z pytaniem i prośbą o poradęWink Trochę długa - ale proszę przeczytać Wink

Mój Pradziadek Stefan Michalik urodził się we Frydku-Mistku. Dzięki Pomocy ELŻY z formun udało mi się dotrzeć do aktu chrztu (wrzucam poniżej) i dowiedziałem się z niego, że jego Ojciec miał również na imię Stefan.

Okazało się, że zmienił naziwsko już po urodzeniu mojego Pradziadka z Poremba na Michalik - dlaczego? nie wiem jeszze - mam do rozszyfrowania zapis poniżej danych chrztu.

Prapradziadka muszę szukać w Nowym Sączu niemniej jednak dużą tajemnicę stanowi moja Praprabacia - Anna Sporysz (pojawia się też zapis Spiorysz i Sporysch - w spisie ludności Frydka) z informacją, że urodziła się w Cieszynie a mieszkała w Ustroniu. Urodziła się 13 marca 1875 roku. We Frydku w 1890 roku mieszka z dwójką ludzi - Johannem Pietronietz (zapis pojawia się także Petroniec i PIetroniec) i jego żoną Marią (Marianną). Johann pochodzi z Ustronia. W chrztach dzieci jest informacja, że ojcem był Johann Sporysch. W akcie ślubu (1896) jest z kolei Informacja że w matka mojej Praprababki - Helena Sporysz - nie żyje już ale także myslę, że zmarla wcześniej. Ojciec albo zostawił, albo zmarł. Albo było tak, że Matka zmarła, a on zostawił dziecko.

Kilku Johannów Sporysch póżniej się pojawia w tym okresie. Wychodzi jednak na to, że została adoptowana przez PIetronietzów. Pytanie czy byli to obcy ludzie, czy np Johann był jej wujkiem, skoro też z Ustronia pochodził. Wydaje mi się, ze musieli mieć dobre i bliskie relacje, bo w dorosłości też z nimi mieszka i są oni Chrzestnymi mojego Pradziadka oraz 3 jego braci (wszyscy inestety umarli w niemowlęctwie). Niestety ni ewiem też co się stało z nimi później. Nikogo z nich nie ma w spisie z 1910 roku we Frydku. nie ma też w aktach zgonu ich parafii. Mój Pradziadek w latach 20-stych odnajduje się w Czechowicach, ale jego Młodsza - raczej naście lat - siostra wychodzi za mąż i mieszka we Frydku po Czeskiej stronie.
I tu są pytania!
1. Czy instytucja adopcji przez obce osoby wtedy istniała? Czy było to formalizowane? gdzie takich dokumentów szukać?
2, Gdzie szukać rzymskokatolickich aktów zgonu i narodzin dla Cieszyna i Ustronia z tego okresu?
3. Co byście mi doradzili? Czzego szukać? gdzie? Smile

LInki:
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... fbec2cd7b3 - prawy górny róg nr 270


Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lew_silesiaOffline
Temat postu: Anna Sporysch - Ustroń/Cieszyn  PostWysłany: 11-07-2020 - 21:21
Sympatyk


Dołączył: 19-08-2019
Posty: 32
Skąd: Kończyce Wielkie
Status: Offline
Idealnie pan trafił. Jestem administratorem facebook'owej grupy Cieszyńskie Koło Genealogiczne, chętnie pomożemy, a jeśli ma pan konto na facebooku to serdecznie zapraszamy do dołączenia.

_________________
Leon Jojko z Kończyc Wielkich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.660999 sekund(y)