Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
magda_lenaOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 11-07-2020 - 11:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Basiewicz_Karol napisał:

...
Z aktu zgonu Zofii Basiewicz (żony Michała) wynika, że przed śmiercią (w 1987 roku) mieszkała przy ul. Wiązowskiej 57 w Józefowie. Może zamieszkała tam po śmierci męża (w 1968 roku)? To dlaczego umarła w Warszawie?
Akt zgonu Zofii Basiewicz - https://zapodaj.net/b26779452f958.jpg.html
...
Pozdrawiam
Karol


Najprostsza odpowiedź jaka się nasuwa: przebywała z jakiś przyczyn (zapewne zdrowotnych) w szpitalu w Warszawie i tamże umarła.

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 11-07-2020 - 12:10
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Włodku, Magdo,
Dziękuję za radę!

Pozdrawiam,
Karol


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 28-03-2023 - 18:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 11-07-2020 - 17:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Magdalena ma oczywiście rację co do zgonu w 1987 - najprawdopodobniej szpital (praski/przemienienia?) to ew. karta zgonu (odcinek przechowywany na cmentarzu) może potwierdzić.

Gdy będziesz miał kopie (nie odpis!) AU 51/1933 z USc par. r-k Św. Michała Archanioła Warszawa-Mokotów możesz sprawdzić adres w
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-5607.phtml
czy przez przypadek księga się nie zachowała
ew. w APW (może coś doszło i w wątku o dopływach do archiwum nie ma informacji)
Józefów to raczej w APW O Otwock będzie (tzn księgi i inna ewidencja)

ja cały czas w kierunku: może ten Józefów nie był najlepszym miejscem do mieszkania (jak wiele miejsc w Józefowie) street view nie rozwieje jak było parę dekad temu (przebudowa albo w ogóle nowy dom może być)
a dlaczego daleko?
jakieś 5 mln mieszkań ("lokali") wtedy brakowało. Mimo, że ludzi ubyło kilkanaście milionów to "mieszkań" więcej ubyło. Były "nowe" - ale daleko.

PS Napisz do mnie (patrz stopka)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek60Offline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 12-07-2020 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2016
Posty: 52

Status: Offline
Szanowni Państwo,
w temacie przeprowadzki na drugi koniec Polski chciałem poprosić o wyrażenie Państwa opinii w sprawie zadziwiającej, moim skromnym zdaniem, wędrówki moich własnych prapradziadów z Bydgoszczy (Bromberg) w Państwie Pruskim do Kongresówki w świętokrzyskie ok. roku 1846.
Wydawać by się przecież mogło, że we wspomnianym okresie zdecydowanie łatwiej było o pracę w zaborze pruskim niż na ubogiej choć pięknej ziemi kieleckiej. Metryki urodzin kolejnych dzieci moich prapradziadów nie wnoszą nic szczególnego w kwestii wykonywanego zawodu, który mógłby jakoś wytłumaczyć tak odległe przenosiny niemal zaraz po ślubie. Oboje noszą niemiecko brzmiące nazwiska: Wilhelm Wartenberg i Karolina Ristau. Ślub wzięli jako ewangelicy w Bydgoszczy, a przy chrzcie własnych dzieci podają się już za katolików. Jednego ze świadków odnalazłem w tej samej okolicy jako sukiennika z Bydgoszczy co może sugerować, że nie tylko moi prapradziadowie podejmowali taką decyzję. Przychodzi mi też na myśl możliwość przyspieszonego wyjazdu - może wręcz ucieczki - przed nieznanymi mi faktami z ich życia. Kierunek wędrówki , pewnie brak jakiś zasobów na starcie dorosłego życia i wybór miejsca do osiedlenia się w okolicach Kazimierzy Wielkiej i Drożejewic wydaje mi się dość zaskakujący. Ale być może się mylę i Państwa spostrzeżenia przyjmę z wdzięcznością. Może zetknęliście się już z podobnymi przypadkami.
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 12-07-2020 - 11:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
w latach 40 (1846-7-Cool w Prusiech był taki kryzys żywnościowy, że ludzie z głodu umierali. "Zamieszki" (delikatnie mówiąc)..no może pobudzane trochę z zewnątrz, ale..
ubogiej? może...ale jeść było co, no i wycena aktywów znacznie niższa (czasem wręcz 1:10 tzn można było "sprzedać tam" i "kupić tu" areał dający dziesięć razy większe plony - bez wnikania co "sprzedać i kupić znaczyło).
Podatki etc
czyli jak przez wiele wieków - do Polski za chlebem "Niemcy" ciągnęli. Może nie najbiedniejsze warstwy, fakt.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 15-08-2020 - 13:32
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
[Temat zamknięty]


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 28-03-2023 - 18:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 15-08-2020 - 14:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Basiewicz_Karol napisał:
Dla przejrzystości napiszę to w skrócie tutaj Smile

Mój pradziadek Michał Basiewicz urodzony w Zalesiu (powiat kozienicki) z nieznanego mi powodu wyjeżdża do Warszawy i tam 20 listopada 1932 roku w parafii Św. Michała Archanioła na Mokotowie, w nieistniejącym obecnie koście pw. Najświętszej Maryi Panny, bierze za żonę Zofię Kowalczyk. Według metryki oboje mieszkali przy ul. Chocimskiej 11.

Świadectwo ślubu z 1956 roku - https://zapodaj.net/c86fa853f6679.jpg.html
Metryka ślubu Michała i Zofii - https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 256&y=1272

W Warszawie rodzi się ich pierwszy syn, a mój dziadek - Józef Basiewicz, urodzony w styczniu 1933 roku. Niestety w akcie urodzenia za miejsce narodzin wpisana jest po prostu Warszawa, bez dokładnego sprecyzowania. Józef został ochrzczony w tym samym kościele, w którym ślub wzięli jego rodzice.
Świadectwo urodzenia i chrztu - https://zapodaj.net/cb3bf8ae390dc.jpg.html

Słusznie zauważyłeś Włodku, że Michał i Zofia Basiewicze musieli wyprowadzić się z Warszawy do Józefowa w przeciągu 3 lat od narodzin pierwszego syna, ponieważ drugi syn - Tadeusz, urodził się w 1936 roku w Józefowie (powiat otwocki). Tam też narodziła się reszta rodzeństwa - Stanisław w 1946 roku oraz Jan w 1950 roku.
Daleka rodzina odnalazła dokument (link poniżej) który poświadcza, że cała rodzina (Michał, Zofia i synowie) najmowali mieszkanie w Józefowie przy ul. Reymonta 9 w dzielnicy Rycice. Nie ma na nim daty jego wydania, ale można domniemać, że powstał po 1950 roku (skoro jest tam najmłodszy z rodzeństwa).
https://zapodaj.net/6d6c0854ab9de.jpg.html
https://zapodaj.net/e1965cff31e5b.jpg.html
Z aktu zgonu Zofii Basiewicz (żony Michała) wynika, że przed śmiercią (w 1987 roku) mieszkała przy ul. Wiązowskiej 57 w Józefowie. Może zamieszkała tam po śmierci męża (w 1968 roku)? To dlaczego umarła w Warszawie?
Akt zgonu Zofii Basiewicz - https://zapodaj.net/b26779452f958.jpg.html

Później historia jest równie ciekawa. Najstarszy z rodzeństwa - Józef, w 1956 roku w Warszawie (nie wiem gdzie dokładnie) bierze za żonę Zofię Radzio urodzoną w 1938 roku w Głęboczycy (powiat miński, gmina Dobre). Następnie w nieznanym przeze mnie czasie Józef i Zofia wyjeżdżają do Człopy (powiat wałecki) praktycznie nie utrzymując kontaktu z rodziną. Józef zmarł w 2001 roku, Zofia w 2017.
Szczególnie zastanawia mnie rodzina Zofii, ponieważ z relacji rodziny (choć nikt nie był pewien na 100%) miała 7 sióstr.

Pozdrawiam
Karol


Witam,
A to czasem nie są Twoi?
Cmentarz parafialny w Józefowie koło Otwocka:
https://www.parafiajozefow.pl/groby/s-c-03-04/
lub w wyszukiwarkę pod adresem: https://www.parafiajozefow.pl/cmentarz/
wpisz nazwisko Basiewicz.
Pomylona jest data urodzin Michała ale spójrz na zdjęcia i z nich wynika, że Michał urodził się w 1906 roku.

Pozdrawiam,
Wiesław_F


Ostatnio zmieniony przez Wiesław_F dnia 15-08-2020 - 14:38, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 15-08-2020 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
[Temat zamknięty]


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 28-03-2023 - 18:38, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 15-08-2020 - 15:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Karolu,
w przenosinach pod Warszawę nie widzę żadnej sensacji.
Dużo ludzi tak robiło. Było łatwiej o mieszkanie, było na pewno taniej a dojazd pociągiem na tej trasie nigdy nie był uciążliwy.
A może ktoś ze znajomych zaproponował im takie mieszkanie.
A co do śmierci Zofii na pewno ma rację teoria, że trafiła do któregoś ze szpitali praskich i tam po prostu zmarła. Osoby mieszkające w miejscowościach podwarszawskich bardzo często trafiały do szpitali w Warszawie.

Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 15-08-2020 - 15:04
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1527

Status: Offline
"W Genetyce jest akt ślubu Stanisława i Franciszki"
Znasz rok ślubu i nr aktu - napisz maila do Archiwum Diecezjalnego Warszawsko-Praskiego i poproś o skan tego dokumentu (koszt 5 zł). Bardzo miła i szybka odpowiedź (korzystałam).
Bożena

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Wyprowadzka na drugi koniec Polski  PostWysłany: 15-08-2020 - 15:16
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
[Temat zamknięty]


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 28-03-2023 - 18:39, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Podsumowanie  PostWysłany: 22-08-2020 - 16:13
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
[Temat zamknięty]


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 28-03-2023 - 18:39, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Podsumowanie i niepewności  PostWysłany: 22-08-2020 - 17:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 15:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Podsumowanie i niepewności  PostWysłany: 22-08-2020 - 18:12
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Janko,

Bardzo dziękuję za tak miłe słowa! Genealogią rodziny zajmuję się dwa lata, ale dopiero tegoroczna pandemia pozwoliła mi poświęcić na to więcej czasu.
Używając określeń z twoich stron moi przodkowie to ewidentnie "ptoki" Smile To słowo w pełni oddaje naturę historii, którą opisałem oraz dalszych losów mojej rodziny.
Jeśli ustalę coś istotnego w tym temacie oczywiście opiszę ją na forum.

Pozdrawiam,
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2020 - 18:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ew. mogli coś wiedzieć o przemytnikach, o niewolnictwie, etc - bo to było i przed I wojną i przed II wojną
Chocimska 5 - syndykat w bliskim sąsiedztwie
ale palcem na wodzie

a..linkuj bezpośrednio do wolnych serwisów, bez zapodajów

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.578051 sekund(y)