Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kryst76Offline
Temat postu: Horodyscy h. Korczak  PostWysłany: 08-07-2020 - 19:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam


Poszukuje informacji o rodzinie Horodyskich h. Korczak

Moja prababka Antonina Horodyska posiadam akt urodzenia/zgonu/ślubu

poszukuje braci:
Adam Horodyski ur 1906 w Włodawie żona Helena Brzezicka ur. 1910 w Uhrusku ślub 5/2/1929r
posiadam informacje o śmierci ich dziecka w 1938r w Sawinie później ślad się urwał

Jan Romuald Horodyski ur. 1913r w Tomaszówce

Rodzice Antoniny

-Józef Horodyski ur. ok 1871 Nikitycze par. Korytnica zm. 1920 w Sawinie
-Antonina Michalina Akwit ur. 1880 w Warszawie zm. 1938 w Tomaszówce
ślub 1897 Załowocze, zapisany w Woli Uhruskiej

Poszukuje aktu urodzenia Józefa z par. Korytnica.

Rodzice Józefa.

-Antoni Józef Horodyski strażnik tabaczny ur. 1831 Tyszowce zm. 1915 Tomaszówka
-Anna Lebedyńska ur.1832 Tarnawatce zm. 1913 Tomaszówka
ślub w 1853 Tarnawatka

Brat Teofil Horodyski legitymacja szlachecka w 1861 szukam potomków jego córek

-Stanisławy Horodyskiej ur. 1864 w Komarowie żony Edmunda Mazurkowskiego
-Antoniny Horodyskiej ur. 1870 w Konskiej Woli

Rodzice Antoniego

-Felix Antoni Paweł Horodyski ur. 1799 Łaszczów zm. 1869 Tomaszów Lub.
-Marianna Nakwasińska ur. 1800 Perespa zm. 1869 Grabowiec
ślub 10.2.1829 Boża Wola

poszukuje aktu ślubu był on zatwierdzony przez Sąd pokoju powiatu Kraśnickiego

poszukuje wszelkich informacji o bracie Wiktorze Horodyskim występuje on tylko w aktach sądowych spraw spadkowych po dziadku Antonim Horodyskim nie udało mi się znaleźć żadnych informacji dotyczących jego samego.

Rodzice Felixa

-Tomasz Horodyski podczaszy Bełski
-Katarzyna Gembarzewska h. Awdaniec ur. 1781 Łaszów zm. 1814 Zamość

Tomasz występuje w testamencie Antoniego Horodyskiego jak i w akcie urodzenia syna Felixa z 1799r. Jest o nim mowa w wielu dokumentach spraw sądowych spadkowych po Antonim Horodyskim gdzie zapisane jest ze już nie żyje (przed 1812r.) Szukam aktów urodzenia,ślubu,zgonu

brat Tomasza - Ignacy Horodyski legitymacja szlachecka w 1839 r

Rodzice Tomasza

-Antoni Horodyski h. Korczak podczaszy Dźwinogrodzki zm. 25.5.1810 Tuczapy Leg nr 693 z 1782r
-Ksawera Jaworska-Bobrowicz h. Sas zm. 18.3.1822 Tuczapy



Posiadam skany dokumentów składanych do legitymacji z 1782r gdzie Antoni Horodyski wpisany jest jako Antoni Puchacz Horodyski właściciel Tuczap, Nabroża i Mołożowa.

Poszukuje dokumentów/kopi akt dotyczących Puchaczów Horodyskich przechowywanych w archiwum Związku rodzinnego Pogonowskich w Warszawie, w t. VIII wymienionych w Miesięczniki Heraldycznym, R. 10, 1931r.
Może ktoś wie czy to archiwum przetrwało i gdzie obecnie może się znajdować.

Bratem Antoniego prawdopodobnie był Wojciech „Onenczyc” Horodyski mąż Katarzyny Bobronicz-Jaworskiej h. Sas siostry Ksawery.
Braćmi byli również Michał, Roch i Józef

Czy ktoś spotkał się może z jakąś metryką dotyczącym braci lub samego Antoniego Horodyskiego.
W archiwum Ossolińskim znalazłem sporo dokumentów dotyczących spraw Antoniego niestety nie znalazłem żadnej metryki.



Pozdrawiam

Mieczysław Szymanski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Horodyscy h. Korczak  PostWysłany: 08-07-2020 - 23:17
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

mnie natomiast bardzo zależy na informacji o osobie pana Andrzeja Horodyskiego, mojego sąsiada z ul. Słonecznej w Elblągu. Wiem tylko tyle, że do swojej śmierci mieszkał w Elblągu z panią Magdaleną "Adzią" Jełowicką (*ok. 1910 - zm. 70./80. lata XX wieku), córką Aleksandra Bożeniec-Jełowickiego i Marii Anny Gabrieli z Woźniakowskich (15.08.1880-10.07.1972 Elbląg). W naszym domu szeptano, że byli potomkami ziemiańskich rodzin kresowych. Czasami odwiedzał ich Michał Sumiński z telewizyjnego "Zwierzyńca". Pana Andrzeja Horodyskiego zapamiętałem jako wysokiego i szczupłego mężczyznę o pociągłej twarzy i wydatnym nosie. Był zapalonym wędkarzem i odziedziczyłem po nim piękny, stary kołowrotek muchowy wytoczony z orzecha kaukaskiego. W swoim pokoju miał rozstawione liczne sztalugi, ponieważ na starość dorabiał kopiowaniem obrazów znanych polskich malarzy.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu: Horodyscy h. Korczak  PostWysłany: 09-07-2020 - 20:23
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Na stronę Lubgensu pewnie zaglądałeś:https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766


na stronie Wielcy.pl jest paru Horodyskich;

Antoni - rodzice - Jan i Katarzyna Kozika; dziadkowie -Daniel i Wiktoria Ligęza- Minor; pradziadkowie: Wacław i Zofia Gromadzka; prapradziad - Martyn Horodyski; 3xpra - Bazyli Horodyski

.link do aktu zgonu Ignacego Horodyskiego syna Antoniego i Ksawery Horodyskich :https://szukajwarchiwach.pl/35/1859/0/2.4/39/skan/full/SJz29r6doK7VP-NbbaFKmA

pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kryst76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-07-2020 - 01:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam

Wyszukiwarkę na Lubgens maltretowałem długo i ze wszystkich stron naprawdę polecam każdemu ta stronę kto ma rodzinę w woj. lubelskim.

|Wielcy.pl również przeglądałem, ogrom informacji i pracy wykonał pan Minakowski. Drzewo z tamtej strony podobne jest do drzewa dołączonego do „Nobility records”



Są pewne różnice. Największym problemem tego drzewa jest to ze Kajetan dopisany jest jako syn Antoniego Puchacza Horodyskiego a jest to syn kompletnie innego Antoniego Horodyskiego i Justyny Marchockiej i to mi nie pozwala przyjąć tego drzewa bez zastanowienia/potwierdzenia

„Mój” Antoni Horodyski miał wg testamentu z 1799r miał dwóch synów Tomasz i Ignacy i trzy córki Anna, Tekla i Franciszka z pierwszego małżeństwa (posiadam tylko akt chrztu Franciszki)
Pechowo że przy pisaniu testamentu Antoni nie wpisał zwyczajowych rodziców

W Haliczu latach 1725-40 są naprzemienne akty urodzenia dzieci Jana - Katarzyny jak i Jana - Konstancji Horodyskich, co prawda jest tylko jeden Antoni Stefan ale brak braci wykazuje niepełny obraz i może brakować właściwego Antoniego.

Pozdrawiam

Mieczysław Szymanski


Ostatnio zmieniony przez kryst76 dnia 09-08-2020 - 13:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-07-2020 - 10:35
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Mieczysławie pewnie to, co piszę, ni jak ma się do twoich poszukiwań, ale podzielę się tym, co udało mi się ustalić.

Swego czasu poszukiwałam informacji na temat Wojciecha Horodyskiego i jego syna Józefa właścicieli Żurawicy, z której pochodzi moja rodzina i też przegrzebałam w archiwum Ossolińskim wiele tek.

Wojciech z Horodyszcza Horodyski prawdopodobnie w 1777 ożenił się z Katarzyną Józefą Bobronicz-Jaworską wdową po Michale Komorowskim. Mieli troje dzieci: Krystynę (wyszła za mąż za Franciszka Bystrzanowskiego), Pelagię (wyszła za mąż za Onufrego Wieniawskiego) i Józefa. Horodyski oprócz klucza żurawickiego był właścicielem majątku Sierakowce i przysiółka Iwaszkowce. Zmarł w Żurawicy w 1810 roku. Główny sukcesor – syn Józef sprzedał klucz żurawicki w 1834 Leonowi Sapieże. Niestety nie udało mi się znaleźć informacji, gdzie zamieszkał po sprzedaży majątku.

Antoni Horodyski mąż Justyny Marchockiej faktycznie pochodzi z innej linii – ale jest powiązany z ww Wojciechem przez ślub syna z Anielą Komorowską, córką Katarzyny Józefy. Z intercyzy spisanej w 1794 roku wynika, że córka Katarzyny z pierwszego małżeństwa - Aniela wstępuje w związek małżeński z Wojciechem z Horodyszcza Horodyskim synem Antoniego i Justyny z Marchockich, wnukiem Samuela i Teresy z Wierzbickich. Nawiasem mówiąc małżeństwo było nieudane. Wojciech okazał się hulaką i utracjuszem – brat Anieli pisał o nim, że „przehulał majątek swój i żony a ją wpędził do grobu". (Aniela zmarła w 1801 roku). Antoni tuż przed swoją śmiercią wydziedziczył syna.
Mam wątpliwości co do pokrewieństwa pomiędzy Antonim mężem Ksawery a Wojciechem mężem Katarzyny (obie panie na pewno były siostrami) – natrafiłam na jakieś dokumenty, które wzbudziły podejrzenie, że jednak nie są rodzonymi braćmi . Nie pamiętam jednak, w której tece to było; Antoni nie znajdował się w kręgu moich zainteresowań, więc sobie to wtedy odpuściłam.
Pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kryst76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-07-2020 - 20:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam

Marto dziękuje za odzew, szukam wszelkich informacji o Horodyskich. Wojciech Horodyski był prawdopodobnie (na 99%) bratem Antoniego w Nobility records znalazłem dwa dokumenty.


Dodatkowo w umowie przedślubnej dzieci pomiędzy Wojciechem i Katarzyną Jaworską a Antoniego i Justyny z Marchockich wymieniony jest jako świadek Antoni Horodyski


Antoni Horodyski podczaszy Dźwinogrodzki z Franciszkiem Salezym w 1764.5.27 podpisuje umowę dzierżawy na wieś Dusowce jest to bardzo blisko Żurawicy

Szukałem testamentu Wojciecha Horodyskiego, niestety nie jest on chyba dostępny online, żeby sprawdzić czy on nie podaje swoich rodziców. Możliwe ze w Szpitalu w Żurawicy posiadają kopie tego testamentu w którym jest ten szpital ufundowany.

Dziękuje i proszę wszystkich jeśli maja jakieś informacje o Horodyskich.

Mieczysław Szymański


Ostatnio zmieniony przez kryst76 dnia 09-08-2020 - 13:25, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-07-2020 - 23:31
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Znalazłam jeszcze to:
SZLACHTA GUBERNI AUGUSTOWSKIEJ, LUBELSKIEJ I RADOMSKIEJ WYLEGITYMOWANA W KRÓLESTWIE POLSKIMW LATACH 1836–1861Opracowała Elżbieta Sęczys
HORODYSKI h. Korczak
Od Antoniego, który w r. 1780 nabył od Stanisława Potockiego d. Tuczapy i Nabróż [U. pow. hrubieszowski], z Ksawery Jaworskiej syn Ignacy leg. 1839 i prawnuk Teofil * 27 II 1828 (s. Feliksa i Marianny Nakwasińskiej) leg. 1861. Zapisani do Ks. Szl. Gub. Lub. p. 5, 14.AGAD, II R.St., syg. 155 s. 204–205; OZWDRzS, syg. 31 s. 43; APL, DSGL, syg. 122 p. 5, 14


pewnie też to już widziałeś

Tego szpitala w Żurawicy już nie ma...

dokumenty z nim związane są w archiwum w Przemyślu

tu link do jego historii: https://www.malopolska24.pl/index.php/2 ... odyskiego/


Pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kryst76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2020 - 02:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam

Szukałem testamentu Wojciecha Horodyskiego ale niestety w Przemyślu mają tylko „Sprawy związane z działalnością Fundacji Szpitalnej im. Wojciecha Rudolfa Horodyskiego w Żurawicy” daty skrajne to 1892-1914 czyli samego testamentu tam nie ma.

Co do SZLACHTA GUBERNI AUGUSTOWSKIEJ... tak wdziałem ten dokument, nie miałem niestety dostępu do innego opracowania Elżbieta Sęczys to jest "Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836 – 1861". Jeżeli ktoś mógłby sprawdzić czy jest tam coś napisane o Horodyskich byłbym niezmiernie wdzięczny.

W SZWA znalazłem kilka ciekawych śladów niestety nie ma skanów. Obecnie przebywam za granicą i ze względu na to co się dzieje na świecie nie wiem kiedy będę mógł przyjechać do Polski nie mam możliwości samemu wybrać się do AP

Jeżeli ktoś wybiera się do archiwum AP w Radomiu lub Akt Dawnych prosiłbym o sprawdzenie/skopiowanie aktów

Radom

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/26020090

Najprawdopodobniej jest to o tym Teofilu z SZLACHTA GUBERNI AUGUSTOWSKIEJ... wiedziałem ze jego brat Antoni a mój 3x pradziadek był strażnikiem tabacznym ale ze Teofil również tę informację znalazłem dzisiaj.

Archiwum Główne Akt Dawnych

https://szukajwarchiwach.pl/1/388/0/-/133?q=horodyski&order=data_koncowa&wynik=33&rpp=15&page=3#tabJednostka

Jest tam potwierdzenie szlachectwa braci Horodyskich przy odrobinie szczęścia mogą to być "moi" Horodyscy.

Pozdrawiam i za wszelką pomoc dziękuje

Mieczysław Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 09:55
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Jak sądzę, zapoczątkowany temat już się wyczerpał?! To może ktoś pochyli się teraz nad osobą pana Andrzeja Horodyskiego, o którym wyżej. Smile
Podejrzewam, że mógł to być Andrzej Horodyski (ur. 1890-zm.1971), syn Andrzeja i Emilii hr. Romer z Chyszowa, ponieważ kojarzę, że "mój" pan Andrzej zmarł właśnie około 1971 roku, chyba w Elblągu?!

Za wszelką pomoc dziękuję

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 16:40
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Jest na cmentarzu przy ulicy Agrykola w Elblągu grób Andrzeja Horodyskiego ur.20.08.1893 zm.29.05.1971.
Musiałbyś zadzwonić by dopytać o szczegóły.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Według wielcy.pl:
Andrzej ożenił się 20.01.1920 roku z Elżbietą Turno

rodzicami byli –tak, jak napisałeś - Andrzej ur 1860 i Emilia ur.08.01.1861 ślub wzięli 24.10 1891 w Krakowie

dziadkowie - Wiktor ur,1830 i Eleonora Bocheńska h.Rawicz ur.09.02.1834 w Trybuchawcach k. Buczacza

pradziadek - Dionizy ur. 1800 i?

pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dziękuję bardzo za informacje. Myślę, że Andrzej Horodyski pochowany w Elblągu, to właśnie mąż Elżbiety Turno. Teraz, kiedy sam stanąłem na przedprożu starości, zacząłem dostrzegać, że genealogia ma też inne klimaty, niż tylko śledzenie zapisów ksiąg metrykalnych. Często, to własne wspomnienia i skojarzenia dają podwaliny późniejszym kwerendom, a strzępki przekazanych informacji pozwalają innym uzupełnić rodowody.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 22:41
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Elżbieta Horodyska jest pochowana w Elblągu -zmarłą 20 grudnia 1968 roku

Teraz trzeba poszperać w elbląskich annałach - może jako kopista obrazów został gdzieś odnotowany...

Skoro rodzice wzięli ślub w Krakowie, to może tam trzeba szukać śladów Horodyskich

pozdrawiam życząc udanej wędrówki w przeszłość
Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 00:01
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Generalnie Horodyscy są rozpracowani. Mnie bardziej interesowała tożsamość, a teraz postać mojego sąsiada z lat dziecinnych. Przed oknem p. Andrzeja rosły dwa okazałe srebrne świerki. Kiedy stawałem pod jednym z nich i zerkałem w okno na parterze, często widziałem sylwetkę pana Horodyskiego pochylonego nad biurkiem. Coś pisał. Może utrwalał na piśmie wspomnienia? Z częstotliwością raz na wiele lat, w nocy na świerku przysiadał ogromny, biały puchacz. Ojciec mówił, że to puchacz śnieżny. Kojarzyłem jego wizyty ze śmiercią, któregoś z sąsiadów. Ostatni raz przyleciał, kiedy umierał pan Andrzej. Autentyk. Może był Puchaczem?!

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kryst76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2020 - 15:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2019
Posty: 38

Status: Offline
Witam

Panie Robercie generalnie z Horodyskimi na dzień dzisiejszy jak dla mnie jest spore zamieszanie. Jest drzewo na Wielcy.pl ,gdzie jest dużo braków, pozmieniane są imiona itp. Jest również drzewo dołączone do teczki legitymacji szlacheckiej gdzie do Antoniego Horodyskiego o numerze legitymacji 693 dopisany jako syn jest Kajetan.

Antoni Horodyski właściciel Tuczap, Nabroża i Mołożowa pod nr 693 wpisany jest jako „Puhacz”




Są jeszcze inne dokumenty podpisane jako Antoni Puhacz Horodyski .

Szukając informacji o Puchaczach Horodyskich znalazłem artykuł Dr. Jerzego Pogonowskiego w Miesięczniku Heraldycznym, R. 10, 1931r.


Wywód z tego artykułu wygląda najbardziej prawdopodobnie, niestety nie mogę znaleźć dokumentów tam wymienionych.


Prosiłbym o zweryfikowanie osób mających większe doświadczenie czy dobrze zrobiłem drzewo na podstawie tego artykułu



To drzewo wyjaśnia teraz Jana - Katarzynę jak i Jana - Konstancje w Haliczu również pokazuje ze akt urodzenia Antoniego Stefana jest to akt urodzenia „mojego” Antoniego


Co do Andrzeja Horodyskiego na Wielcy.pl , jest on potomkiem Dionizego syna Tomasza w tekach Nobilites w Lwowie jest Drzewo Tomasza Horodyskiego



Istnieje duża szansa ze Jan mąż Justyny jest to Jan syn Hrehorego wnuk Wasyla Puhacza czyli był również Puchaczem

Pozdrawiam

Mieczysław Szymański


Ostatnio zmieniony przez kryst76 dnia 09-08-2020 - 13:25, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.891771 sekund(y)