Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
opsiorOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 05-07-2020 - 07:59
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 12

Status: Offline
Witam,
Poszukuję informacji gdzie mogę znaleźć dokumenty, karty przydziałowe, rozkazy ( wszystko co związane z Armią Austriacko-węgierską)

Interesuje mnie okres od stycznia 1918 do sierpnia 1918 roku ( 2.04 pułk artylerii ciężkiej II dywizjon Miszkolec - Wiedeń.

Poszukuje inf. dotyczące udziału mojego pradziadka w tym pułku - Karola Jamnickiego ( wtedy na stanowisku kanoniera)

Gdzie można zwrócić się o pomoc? Kto może posiadać jakiekolwiek dokumenty z tego okresu?

Z góry dziękuje za pomoc.
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 05-07-2020 - 14:36
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Jedyne co przychodzi mi do głowy to Kriegsarchiv w Wiedniu. Tego typu dokumentów nie ma na FamilySearch.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
expatOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 05-07-2020 - 16:38
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2020
Posty: 61
Skąd: Toronto, Kanada
Status: Offline
Jeszcze w latach 80-tych mój ojciec zlecił kwerendę w Kriegsarchiv bowiem wiedział z przekazów rodzinnych, że jeden z jego pra-pradziadków służył zawodowo w austriackiej armii. Otrzymał stamtąd bardzo dużo informacji, nie tylko dotyczących przebiegu służby wojskowej, ale również datę i miejsce jego urodzin i zgonu, i inne informacje o jego dwóch żonach i jedynym synu.

Krzysztof

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 05-07-2020 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
To prawda. Dzięki dokumentom z Kriegsarchiv (wprawdzie udostępnionym na FamilySearch) dowiedziałem się wielu szczegółów z życia jednego z przodków, o których w innym sposób mógłbym tylko pomarzyć - włącznie ze wzrostem, rozmiarem stopy, wypłatami żołdu, itd.
Karl Jamnicki figuruje na liście strat nr 321 z roku 1915 jako ranny, ale jest to piechociarz, a nie artylerzysta:

https://digi.landesbibliothek.at/viewer ... r_0321/19/

Jest szansa że to ta sama osoba?

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
opsiorOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 06-07-2020 - 05:44
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 12

Status: Offline
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak napisać do Kreigsarchiv. Tak też zrobię. Czy trzeba tam pisać w języku niemieckim? Czy można w angielskim?
@Jakub. witkowski baaardzo możliwe. Wtedy nie mam infromacji o jego losach. Mógł trafić na początku do piechoty? Wszystko możliwe. Dziękuje pięknie za to odnalezienie. Czy można gdzieś znalesć te informacje na FamilySearch?
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 06-07-2020 - 07:16
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Kriegsarchiv odpowiada na maile po angielsku: https://www.statearchives.gv.at/kriegsarchiv-contact

Warto najpierw poczytać na stronie w jaki sposób ułatwić im pracę.

Z listy strat powyżej wynika, że Karl Jamnicki służył w 34 Pułku Piechoty Obrony Krajowej (34 Landwehrinfanterieregiment). Z własnego niewielkiego doświadczenia mogę powiedzieć, że przydziały żołnierzy mogły się zmieniać, więc niewykluczone że w późniejszych latach był kanonierem.

Na FamilySearch znajduje się mnóstwo dokumentów z Kriegsarchiv, ale różnie jest z ich dostępnością. Ogólnie łatwiej o dokumenty z XIX czy nawet XVIII wieku niż z okolic I wojny światowej. Kompletną listę zasobów możesz zobaczyć wybierając Search -> Catalog i w polu "Author" wpisując "Österreich. Armee."

Warto też spróbować szczęścia na forum austro-wegry.eu, gdzie dyskutują pasjonaci.

Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
opsiorOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 06-07-2020 - 07:40
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 12

Status: Offline
Sprawdziłam historię 34 pułku piechoty obrony krajowej i został sformowany w Jarosławiu. Pasuje idealnie. To jest bardzo blisko jego miejsca urodzenia, dodatkowo mam wzmiankę w jego dokumentacji o Jarosławiu! Więc to musiał być on! Dla mnie to przełom w poszukiwaniach. Nie miałam o tym pojęcia! Napisałam już do Kriegsarchiv. Wszystko dokładnie opisałam. Teraz przeszukuje FamilySearch. Kuba dzięki <3

Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub.witkowskiOffline
Temat postu: Armia Austrio-węgierska - dokumenty  PostWysłany: 06-07-2020 - 08:12
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2019
Posty: 241
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Cieszę się, powodzenia - Kuba

_________________
www.austriackiegadanie.wordpress.com - blog o odkrywaniu galicyjskich korzeni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.927863 sekund(y)